Serie intensivering en bedrijfsovername Het licht op de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen ZAJK jaarthema: bedrijfsovername en intensivering Kursus Oriëntatie Grond en Pachtzaken ZAJK ZAJK-RAK agenda p.j. zuid geluid Lauran Vermuë te Heinkenszand. Veel handwerk en kwaliteit in groenteteelt. Wanneer Lauran Vermuë de wekelijkse inkopen doet, staat hij wat langer stil bij de groentenafdeling. Niet dat hij zo'n enorme groenteneter is, maar meer omdat hij zelf groenten teelt. Hij let scherp op hoe de groenten erbij liggen. Zien ze er fris en aantrekkelijk uit? Hoe zijn ze verpakt? Hij is als een ouderwetse schoenmaker die eerst je schoenen in een vluchtige blik aanschouwd voor hij je aankijkt en aanspreekt wanneer je z'n winkel binnenkomt. Eerst samen, gescheiden verder Lauran Vermuë (28) is op zijn 28 ha groot bedrijf in Heinkenszand naast akkerbouwer ook groenteteler. Naast 10 ha wintertarwe. 6 ha aard appelen en 5 ha bieten. 4 ha graszaad (basiszaad) en 2 ha bruine bonen omvat het bedrijf ongeveer 0,75 ha tuinbouw. Lauran: "In 1975 kwam ik van de MAS. Tot 1980, dus vijf oogstjaren heb ik met mijn vader en mijn broer in een maatschap gewerkt. Het be drijf was 60 ha. Na die vijf jaar heb ben we besloten dat mijn broer en ik ieder verder zouden gaan op de helft van het oorspronkelijke bedrijf'. Omdat het hier om een eigendoms- bedrijf gaat betekende de bedrijfso vername een grote schuldenlast die vooral in de eerste jaren veel eist. Lauran was zich hier terdege van bewust en nog voor hij eenmaal zelfstandig verder ging heeft hij ero ver nagedacht om naast de akker bouw een extra tak op te zetten. "Ik heb eerst gedacht aan mestvar- kens. Maar een investering van 8 ton zou mijn schuldenlast nog aanzien lijk verhoogd hebben. Daarom ben ik bij het telen van groenten terecht gekomen. Daarmee kun je klein be ginnen en de investeringen zijn, in vergelijking met andere investe ringsmogelijkheden, zeker in het be gin. laag. In mijn eerste oogstjaar ben ik gelijk begonnen met voorjaars bloemkool (0,2 ha), prei (0,25 ha) en winterpeen (0,1 ha). Het tweedejaar, in 1981. had ik 0,4 ha winter- en voorjaarsbloemkool. Dat bleek een beetje te veel van het goede. We za ten er bijna drie maanden in, van eind april tot half juli, dagelijks. Elke morgen van een uur of vijf tot 9 uur a half tien, want het moest allemaal naast het andere werk gebeuren. Zelfs de feestdagen gingen er voor een deel mee weg. Dat bleek niet goed te kombinereh. Het jaar daarop heb ik geen voorjaarsbloemkool meer gehad, wel winterbloemkool en vroege aardappelen onder plastik. Dat gaf veel meer speling in de tijd". De opzet van de tuinbouwtak is na enkele jaren ervaring nu zo opgezet dat het werk zich goed laat kombi- neren met het werk op de rest van het bedrijf. Dit jaar had Lauran weer winterbloemkool (0,2 ha), vroege aardappelen (0,2 ha), prei (0,25 ha) en winterpeen (0,1 ha). Lauran: "Eerst komen de vroege aardappelen. De prei komt in de winter, ongeveer van 15 december tot eind februari. De winterbloem kool wordt geoogst in begin mei. Het oogsten van de winterbloemkool duurt in tegenstelling tot de voor jaarsbloemkool veel korter, ongeveer een week of drie". Veel handwerk Op deze manier ziet Lauran kans om zijn arbeid zo goed mogelijk te be nutten. Beide takken op het bedrijf, de akkerbouw en de tuinbouw, vra gen op jaarbasis ongeveer evenveel uren. maar de arbeidspieken zijn nu duidelijk gescheiden. De tuinbouwtak vraagt erg veel handwerk. Met de bloemkolen en de vroege aardappelen helpt Marjan. Laurans vrouw. Lauran: "De prei doe ik alleen. Daar ben ik 's winters 3 dagen in de week mee bezig. Het optrekken met de handen is erg koud werk. Als je het niet kent dan ga je er dood aan. Vooral in het begin is het koud, 's morgens als het ijs soms in de schachten van de prei zit. Dan moet je wel even op je tanden bijten. Na een half uur ben je er wel doorheen, ik tenminste wel". Als je een tuinbouwtak wilt opzetten moetje er geen hekel aan hebben om veel met je handen te werken. Afge zien van de koude handen tijdens de preioogst vindt Lauran het hand werk mooi werk. "Ik hou er veel van. REDAKT1E/SEKRETARIAAT: AD PHERIMAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. ik doe het graag. Wie er over denkt om er ook aan te beginnen adviseer ik eerst twee keer goed na te denken voor er aan te beginnen. Ik heb een les gehad met de voorjaarsbloem kool en ik zie de voorbeelden om me heen. Sommigen beginnen een be paalde teelt en zetten het het eerste jaar meteen te groot op. Dan krijgen ze al dat werk over zich heen en hebben gelijk de buik vol. Geldopbrengst en kwaliteit Als we vragen naar de opbrengsten, dan blijkt dat Lauran ook dat keurig op een rijtje heeft. Geen wonder ook, want de EVTO-kursisten zijn op hun jaarlijkse bedrijfsbezoek weer pas langs geweest. Zonder alle cijfers hier te vermelden (voor belangstel lenden wel beschikbaar) valt op dat Lauran gemiddeld een hoge prijs vangt en dat het in de kostprijs bere kende uurloon van 23,— ruim wordt - betaald. Lauran daarover: "W aar je erg goed op moet letten is kwaliteit. Goede kwaliteit wordt goed betaald. Dat heb je zelf voor een belangrijk deel in de hand. Je produkten moeten fris zijn en zo vers mogelijk op de markt komen. Dat kost soms extra werk en inzet, maar het wordt ruim terug betaald. Voor de bloemkool heb ik b.v. in 1980 een kleine tweedehands koelcel (8 m3 inhoud) gekocht en daar heb je pro fijt van". Toekomst en afzetmogelijkheden We vragen Lauran ook naar zijn toekomstplannen en hoe hij denkt over mogelijke afzetproblemen wanneer steeds meer mensen zijn voorbeeld volgen. "Ik ben van plan om deze winter zelf de prei in kilo verpakking te gaan verpakken. Dat kost ongeveer een extra dag in de week. De toegevoegde waarde die hier aan vast zit maakt het voor mij wel aantrekkelijk. Ook wil ik in '84 meer vroege aardappelen zetten. Ik ben nu bezig om van een aanaarder een handpootmachine te maken waarop 2. mensen op stoeltjes te sa men 4 rijen te gelijk mee kunnen ne men. En een man op de traktor na tuurlijk. Ook ben ik van plan om met witlofwortels te beginnen. Zo'n 1,2 of 1,5 ha. Deze uitbreiding zal ten koste gaan van de oppervlakte wintertar we. Wat er zal gebeuren als er steeds meer mensen zoiets gaan opzetten is moeilijk te zeggen. Je merkt in ieder geval wel dat er meer belangstelling is. Er is natuurlijk een verzadigings punt, maar waar ligt dat. Soms moet je een slecht jaar hebben. Door het dalen van de prijzen ziet het afzet- wezen vaak kans om juist dan met goedkope en kwalitatief goede pro dukten nieuwe buitenlandse mark ten te openen die door de kwaliteit van het Nederlandse produkt soms behouden blijven als de prijzen in een ander jaar goed zijn. Zó is de afzetmarkt wel groter geworden. Maar er blijft denk ik toch wel een verzadigingspunt. Voor mezelf zie ik het niet somber in. Ik ben er gelukkig vroeg mee begonnen en ik heb wei nig geïnvesteerd. Ik kan dus ook zonder veel schade zo ophouden. Dan heb ik er intussen in de "eerste moeilijke jaren rond de bedrijfso vername wel goed van geprofiteerd". Velen kennen Lauran als oud-voor zitter van RAK Noord en Zuid-Be veland en oud-lid van het ZAJK. Ook nu nog is Lauran aktief in de werkgroep Relatie Landbouw-In- dustrie van het ZAJK, onder andere omdat hij bezorgd is over de aantas ting van het agrarisch produktiemi- lieu èn de mogelijke gevolgen daar van voor de kwaliteit van het agra risch produkt. "Maar ik haal ook 24 uur adem", voegt hij er nog aan toe. Ook is Lauran lid van de tarwe-stu- dieklub. Marjan is aktief in de vrouwenwerk groep van het ZAJK. Aan het eind van het vraaggesprek wat we met Lauran hadden, kwam hij, zichzelf zichtbaar vermakend, met een recent interview van zijn broer Albert in PP-magazine aan dragen. Hij heeft het heel anders ge daan. Albert heeft het veel meer gezocht in intensivering van het bouwplan: 6 ha konsumptieaardap- pelen, 3 ha kroten, 2,5 ha witlofwor telen, 2 ha knolselderij, 3 ha uien, 7,5 ha wintertarwe, 2 ha zaaierwten, 4 ha snijmais, 0,1 ha winterpeen en 2 ha lucerne. Ook hieruit blijkt hoe twee broers van elkaar kunnen verschillen. Al- bert werkt graag met spekulatieve gewassen, Lauran houdt meer van handwerk en zekerheid. Maar het blijft intensiveren. Wel is er tussen Lauran en zijn broer Albert sprake van een volledige sa menwerking wat het machinepark betreft. Dit natuurlijk om de mecha- nisatiekosten zo laag mogelijk te houden. jos Van Steenoven, Ad Phernambucq Jaarlijks besteedt het ZAJK aan dacht aan een eigen thema. Op de studiedag, die traditioneel half de cember wordt gehouden, staat dit thema centraal. Dit seizoen zal de studiedag later in het seizoen plaats vinden. nl. op 29 februari 1984. Voor dit uitstel zijn twee redenen. Eén er van is dat we het thema goed willen voorbereiden. Een onderdeel van deze voorbereiding is een serie in terviews met jonge agrariërs in ver schillende delen van ons werkgebied. De mensen die hier aan meewerken zijn zo gekozen.dat verschillende in tensiveringsmogelijkheden en de re latie met de bedrijfsovername aan de orde zullen komen. Deze week beginnen we met Lauran Vermuë uit Heinkenszand. die de intensivering gezocht heeft in de vollegronds tuinbouw. Ook dit jaar willen we weer een kur sus oriöntatie grond en pachtzaken organiseren. Dit jaar willen we weer teruggrijpen op het oorspronkelijke programma waarbij de nadruk ligt op schatten, taxatie, pacht, verkave ling overdracht onroerend goed enz. De voorbereiding voor de de kursus is nog in volle gang, maar je kunt je nu al opgeven Bij he ZAJK- sekretariaat of bij Ad Pernambucq. De kursus zal in Goes gegeven wor den op een aantal achtereenvolgende dinsdagavonden. In mei staat een praktijktaxatiedag op het program- ma^Informatie en opgave: 01195 - 248 20 december - RAK Noord- en Zuid; 20 uur in de Caisson, themavond over nieuwe-electronica in de land bouw, ingeleid door de heer Remijn. 28 december - ZAJK vergadering. In dit stukje willen we onze afdeling aan U voorstellen door iets te vertellen over het bestuur, de leden, de organisatie van de aktiviteiten en de samenwerking met anderen. Het bestuur van onze, inmiddels 38 jaar oude, afdeling bestaat mo menteel uit acht personen. Het ledenaantal is na een kleine daling vorig jaar nu opgelopen tot 156, een nog niet eerder bereikt ledenbestand, waar we erg blij mee zijn. En natuurlijk zullen we hier niet vergeten te vermelden onze donateurs, zonder wiens jaarlijkse gaven we in grote financiële problemen zouden geraken. Het bestuur: Hierboven heeft U kunnen lezen, dat het bestuur uit acht personen bestaat, dat klinkt wat vreemd een even aan tal bestuursleden. Naast de voorzit ster. penningmeester en sekretaresse zijn er nog vijf algemene bestuursle den. Het komt echter zo vaak voor, dat door drukke werkzaamheden thuis of op school een bestuurslid niet op een vergadering aanwezig kan zijn, dat de taakverdeling daar door erg slecht wordt. Met één extra kracht erbij is dit goed opgelost. En mocht het bij de behandeling van een probleem op stemmen aanko men. dan heeft de voorzitster geen recht hieraan deel te nemen. Wat doet zo'n bestuur nu eigenlijk? Éénmaal per maand wordt er een bestuursvergadering gehouden, met uitzondering van de maand juli. .waarin we wat vergaderen en aktivi teiten betreft, vakantie houden. Op deze vergaderingen wordt een aantal punten behandeld zoals: - evaluatie van de laatst plaatsge vonden aktiviteiten (Wat was goed/fout in de organisatie, hoe was de deelname); - organisatie nieuwe aktiviteiten. (Wat organiseren we, wanneer en waar doen we het, wat kost het en wat moet ervoor geregeld wor den); - behandeling van de financiële redaktie Henk tegels aspekten van de vereniging; - ledenwerving; - samenstelling jaarprograuma; - rekening houden met een afwis selend programma met sport- vorming en ontspanning; - verslag van degene, die de laatste hoofdbestuursvergadering heeft bijgewoond. Naast de afdelingsbestuursvergade ringen zijn er dis ook de hoofdbe stuursvergaderingen eveneens één maal per maand, meestal in Bergen op Zoom. Hier gaan zo mogelijk twee mensen uit ons bestuur heen. Na al het vergaderen en besluiten nemen komt natuurlijk de uitvoering van de plannen. Er moeten afspra ken gemaakt worden voor bijvoor beeld de huur van een zaal. er .moe ten uitnodigingen verstuurd worden, er moet een spreker uitgenodigd worden, er moet materiaal aange schaft worden epz. Hierbij worden vaak alle leden betrokken, omdat het ondoenlijk is om een aktiviteit als bijv. een zeskamp, waaraan ook nog andere afdelingen of verenigingen mee doen met alleen de bestuursle den op te zetten. In de vereniging neemt het bestuur wel een centrale plaats in van koör- dineren en besluiten nemen, het is echter zeer belangrijk, dat hierbij de mening van de leden gekend is. Hiernaar wordt op aktiviteiten en ledenvergadering dan ook gevraagd. Tenslotte: elk bestuurslid wordt ge kozen door de leden voor een perio de van twee jaar. Hierna kan men zich nog éénmaal herkiesbaar stellen voor een evenlange periode. Als bestuurslid heb je in onze afde ling geen erg vast omlijnde taak, de voorzitter zorgt vooral voor "afspra ken en telefoontjeswerk" en is na tuurlijk vaak de kontaktpersoon van de vereniging. De penningmeesteres zorgt uiteraard voor het goede ver loop van de financiële zaken en de sekretaresse zorgt voor de konvoka- ties en ander schrijfwerk. Verder wordt er geprobeerd de taken zo goed mogelijk te verdelen over het gehele bestuur, zodat iedereen met plezier kan blijven werken en niet al zijn vrije tijd op moet offeren. Ten slotte doen we het voor het belang van de vereniging èn voor ons ple zier. De leden Onze leden bestaan uit een groep mensen met een leeftijd van 16 jaar tot 30 jaar. De meesten worden lid omdat een oudere broer of zus al lid is of omdat een kennis het aanbevo len heeft. Enkelen worden door de ouders aangemeld omdat ze zelf vroeger ook nog lid geweest zijn. Met ons behoorlijk ledenaantal hebben we slechts een kleine groep aktieve leden, zo'n 25 man. Maar op deze mensen kunnen we dan ook rekenen, ze vormen een vaste kern, die vrijwel geen georganiseerde aktiviteit over slaan. Natuurlijk zagen we liever meer mensen komen, we moeten er echter rekening mee houden dat de groep 16- tot 19-jarigen de kat nog uit de boom kijkt en meestal niet erg enthousiast is over de vereniging, bovendien hebben ze het vaak erg druk met de studie. In de groep 19- tot 24-jarigen vinden we de meest aktieve leden. Vrijwel alle ooit aktief geweeste le den blijven tot hun 30e lid, rond de 25 jaar trekken echter veel mensen weg voor hun werk of gaan trouwen of hebben ze een aantal jaren in het bestuur gezeten. Ze hebben nog wel sympathie voor de P.J.Z. maar het komt er niet meer van ergens aan deel te nemen. Hoe dan ook, de le den maken de vereniging aktief of niet aktief, we hebben ze nodig. Aktiviteiten Er zijn provinciale- en afdelingsakti- viteiten. We proberen elke maand minstens éénmaal iets te organiseren. Hierbij moeten we rekening houden met de provinciale georganiseerde dagen, zoals de zeskamp, een sport dag, een puzzelrit, een kaderweek end e.d. omdat daarheen afgevaar digingen van oflze afdelingen gaan. Naast de provinciale aktiviteiten worden er ook door 3 C.J.O. (KPJ - CPJ en PJZ) R.A.K. (Regionaal Agrarische Kommissies) en K.P.J. en de afdeling Oost Zeeuws-Vlaande ren georganiseerde avonden bezocht door onze leden. Wij staan open om samen met deze verenigingen te werken. Verder kunnen we altijd een beroep doen op het provinciaal sekretariaat en op de beroepskracht, waar we met onze problemen graag aankloppen. Tot slot hopen we, dat U nu wat meer inzicht gekregen heeft in het gebeu ren in P.J.Z. West Zeeuws-Vlaande- ren en dat met vragen of reakties bij ons zult komen. En natuurlijk hopen we ook hiermee aspirantleden en bestuursleden te bereiken! Dank voor het lezen, met een vrien delijke groet Marian, Rietje, Peter, Jan, Hans, Miranda, Jacques en Anneke P.J.Z. West Zeeuws-Vlaanderen, sekretariaat: Roeselaerestraat 42, 4528 EP Sint Kruis, tel. 01175 - 469. 9 december 1983 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19