Luxan. apotheker voor land- en tuinbouw "Niet overdrijven!" Gewasbescherming, veiligheid wordt belangrijker dan kwantiteit Alles is verboden wat niet uitdrukkelijk is toegestaan Geïntegreerde bestrijding Als er één bedrijfstak is, die - bij wijze van spreken - werkt in de porseleinkast van milieu dan is dat wel die van de gewasbeschermings middelen. Immers, niet alleen het produktieproces zelf, maar ook het gebruik van middelen moet met de grootst mogelijke zorgvuldigheid gebeuren. Eén misstap kan een geweldig kabaal veroorzaken en het vraagt veel inspanning en tijd om de scherven te lijmen. Terecht zijn er zeer strenge wettelijke regels gesteld voor de produktie van gewasbe schermingsmiddelen, evenals voor het gebruik ervan in land- en tuin bouw. "Boeren en tuinders zullen de ko mende jaren nog meer te maken krijgen met allerlei wettelijke rege lingen voor het gebruik van gewas beschermingsmiddelen. Dat is een maatschappelijke ontwikkeling, waarook wij als producent en leve rancier heel goed rekening mee moeten houden". Dat zegt ir. M.G. Bastiaansen. algemeen-directeur van Luxan te Eist in de Betuwe. Voluit luidt de naam van deze onderneming BV Chemische Farmaceutische In dustrie 'Luxan'. Het is een honderd procent dochter van Cebeco-Han- delsraad. De produkten worden in geheel Nederland via de coöperaties aan de leden/afnemers verkocht, terwijl de export, steeds belangrijker vormen aanneemt. Meer restricties "De samenleving zal ons meer res tricties, meer beperkingen, opleggen vanuit milieu-overweging. Er is al een ontwikkeling gaande waarbij bepaalde middelen niet meer gedu rende een heel jaar mogen worden toegepast: bijvoorbeeld alleen in de zomer vanwege een zeer lage afbraak van het produkt in de winterperiode. Je ziet ook, dat bepaalde chemische produkten vervangen zijn of nog worden door alternatieven die bio logisch dezelfde of nagenoeg dezelf de uitwerking hebben, doch minder bezwaarlijk zijn voor milieu en vei ligheid van mensen", aldus Bas tiaansen. Een positieve ontwikkeling noemt hij het steeds meer gericht toepassen van de middelen. "Het gaat er niet meer om de laatste luis of het laatste onkruid kapot te spuiten. Men vraagt zich meer en meer af, waar de eco nomische grens of schadedrempel van bestrijding ligt. Hoeveel kost het extra en noeveel levert het op. Dat vereist grote vakkennis van boer en tuinder. Aan de hand van technische adviezen en nauwkeurige waarne mingen in de praktijk zal hij zijn be sluiten moeten nemen". Hij ver wacht niet, dat over vijf of tien jaar daarbij al op grote schaal gebruik zal worden gemaakt van computers en beeldscherminformatie op het agra risch bedrijf. "Ook hierbij spelen kosten een belangrijke rol. Ik denk, dat wij nog geruime tijd onze infor matie mondeling en vooral schrifte lijk aan de gebruikers zullen doorge ven", zegt Bastiaansen. Hij meent, dat boeren en tuinders eraan zullen moeten wennen, dat de komende jaren bekende middelen zullen worden vervangen. "Midde len gaan en middelen komen", zo fi losofeert hij. "Of de nieuwe gewas beschermingsmiddelen altijd beter zullen zijn, is nog maar de vraag, maar wel zal er meer op veiligheid en milieu worden gelet", is Bastiaansens overtuiging. Hij noemt het bezwaar lijk, dat de overheid nog steeds geen vaste normen hierbij hanteert. Het Landbouwschap zet zich daar voor in. "Er wordt nu op meer factoren gelet dan alleen de biologische wer king. De nevenwerkingen die andere factoren kunnen zó zwaar wegen, dat het middel moet wijken". Als voor beeld noemt hij de ontsmetting van zaad- en pootgoed met kwik: "Het is een geweldig effectief werkend en goedkoop middel, maar het moest er wel uit vanwege de verstrekkende gevolgen voor het milieu bij langdu rig gebruik en op grote schaal". "Op zich heb ik geen probleem met deze ontwikkeling", zegt Bastiaan sen, "maar wij moeten in Nederland niet veel harder willen lopen dan het buitenland. Het mag niet zo zijn, dat 9 december 1983 Ir. M.G. Bastiaanse boeren en tuinders in Frankrijk en Duitsland bepaalde middelen wel mogen gebruiken en wij niet. Daar door kunnen nadelige concurrentie- verschillen ontstaan". In dat verband wijst Bastiaansen op de beperking en voor bepaalde teelten zelfs verbod van methylbromide als grondontsmettingsmiddel in de glas tuinbouw. "Ik betreur deze gang van zaken voor onze tuinders. Methyl bromide is een geweldig goed wer kend middel, dat in het buitenland nog vrijwel mag worden gebruikt. Ik geloof, dat wij hierin te hard zijn aangepakt. Er zijn beslist mogelijk heden om met veel lagere doseringen - tot een derde - en met behulp van speciaal dikke afdekfolie methylbro mide op een veilige manier te gebrui ken" Over de grenzen Bastiaansen noemt het een boeren- en tuindersbelang, dat de wetgeving voor toelating en toepassing van ge wasbeschermingsmiddelen in de EG wordt geharmoniseerd. In Copa en Cogeca (de Europese organisaties van boeren en hun coöperaties) wordt daar hard aan gewerkt. Zeker ook door Nederland. Bij een vrije concurrentie in de EG moeten, de middelen voor vrijwel gelijke prijzen kunnen worden gekocht. Trouwens, multi-nationale ondernemingen (Europese meer dan de Amerikaan se) houden daar steeds meer reke ning mee. Zij beschouwen de Euro pese markt, wat de gewasbescher mingsmiddelen betreft, steeds meer als een eenheid. Zij werden daar wel toe gedwongen, want er is vrij ver keer van deze middelen in de EG. De aanbieder van een produkt hoeft daarom niet te proberen de prijs in Nederland bijvoorbeeld twee keer zo hoog te stellen dan in een buurland wat in het verleden wel eens voor kwam. Mits het produkt in ons land wettelijk is toegelaten, kan het vrij worden geïmporteerd door middel van parallel-import. Dit recht is vastgelegd in uitspraken van het Eu ropese hof van jusitie. In eigen hand Luxan is in 1950 opgericht. De afge lopen 33 jaren is het bedrijf over bergen en door diepe dalen gegaan. Voor de land- en tuinbouw heeft het bedrijf grote verdiensten. In 1974 en 1976 raakte Luxan in problemen door een tweetal branden die grote onrust veroorzaakten, vooral in de naaste omgeving. Er werd toen zeer negatief over het bedrijf geschreven. Onder druk van die omstandigheden werd besloten om het bedrijf te mo derniseren en veiliger te maken. Er werd een investeringsplan opgesteld met een totaalbedrag van bijna 30 miljoen gulden. Daarvan' werd twaalf miljoen gulden uitgetrokken voor investeringen in het kader van veiligheid en milieu. Het grootste deel van de investeringen is inmid dels voltooid. En het resultaat mag gezien worden! Binnen de EG be hoort Luxan nu tot de modernste bedrijven in zijn soort. Daar is alle winst van de afgelopen jaren in geïnvesteerd. Cebeco-Handelsraad De Luxan-vestiging in Eist beschikt over een eigen' waterzuiveringsinstallatie waarin de Maalderijvan 32 m hoog zich weerspiegelt. Geleide of geïntegreerde bestrijding houdt in, dat er alleen dan tot het gebruik van bijvoorbeeld een insek- ticide wordt overgegaan, wanneer bepaalde aantallen schadelijke in- sekten en/of aangerichte schade zijn waargenomen. Bij de geïntegreerde bedtrijding tracht men bovendie ge bruik te maken van alle factoren, die de schade kunnen beperken: Biolo gische middelen (sluipwespen in kassen), lokstoffen die insekten mis leiden, en dergelijke. Hierdoor kan in bepaalde gevallen het gebruik van chemische middelen worden be perkt. Deze methoden vergen veel tijd en vooral vakkennis. Maar ze kunnen goede resultaten geven, bij een zo gering mogelijk gebruik van chemische middelen. Ir. Bastiaansen van Luxan denkt, dat de ontwikkeling naar een meer geïn tegreerde bestrijding wel zal door zetten. Men moet er evenwel geen overdreven verwachtingen van heb ben. Boer en tuinder geven voorkeur aan een stuk eenvoud: Het middel moet niet te duur zijn en makkelijk toe te passen, waarbij vaak een breed werkingsgebied en lange werkings duur door boer en tuinder op hoge prijs wordt gesteld, maar de omstan digheden kunnen dwingen meer de richting van geïntegreerde bestrij ding in te slaan. De hele aanpak er van staat nog in de kinderschoenen. Aldus de mening van ir. M.G. Bas tiaansen. Streng beleid De overheid hanteert voor de toela ting én voor de toepassing van ge wasbeschermingsmiddelen een strikt beleid Nederland heeft op dit gebied een wetgeving die tot de strengste ter wereld behoort. In principe is alles verboden wat niet uitdrukkelijk is toegestaan. Dat geldt voor produk tie. vervoer, handel en gebruik. Bij de beoordeling van de toelaatbaar heid van gewasbeschermingsmidde len hanteert de overheid de volgende criteria: deugdelijkheid, veiligheid voor mens en dier en mogelijke schadelijke gevolgen voor het milieu. Veiligheid Gewasbeschermingsmiddelen zijn door de overheid ingedeeld in drie klassen. Twee ervan hebben een ge vaarsymbool: het doodshoofd voor giftige middelen en het Andreaskruis voor schadelijke middelen. Er is veel misverstand omtrent de giftigheid van gewasbeschermings middelen. Lang niet alle middelen zijn even giftig. Van de plm. 450 op grond van de Bestrijdingsmiddelen wet voor de landbouw in Nederland toegelaten stoffen draagt 75 procent geen gevaarsymbool! Van de overige middelen heeft 15 procent het An dreaskruis en 10 procent het doods hoofd als gevaarsymbool.. Veel mid delen zijn niet giftiger dan stoffen waarmee we vrijwel dagelijks om gaan, zoals zout, benzine en mosterd, (overgenomen uit Nefyto-folder). 13 heeft er zich voor garant verklaard, omdat daarmee een direct boeren- en tuindersbelang is gemoeid. Bas tiaansen benadrukt, dat het voort bestaan van Luxan van belang is voor de Nederlandse boer en tuin der. "Wij zijn onafhankelijk van in ternationaal werkende bedrijven, waardoor wij invloed op de prijsstel ling in Nederland kunnen hebben. Bovendien zien wij het als onze taak altijd ieder gewenst produkt te kun nen leveren aan boer en tuinder in het binnenland. Zodra er nood is, denk bijvoorbeeld aan de Phytoph- thoradruk in 1981 en de emelten- plaag dit jaar, dan kijken wij niet naar kosten, dan wordt er 's nachts door gewerkt en moeten exportopdrach ten maar even wachten". Bij de opslag van de middelen wordt in de eerste plaats aan veiligheid gedacht. De vaten zijn zodanig opgeslagen dat mocht er een lek in komen het spuitmiddel toch opgevangen wordt zodat het milieu gevrijwaard blijft van verontreinigingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13