Snel wettelijke maatregelen gewenst tegen nieuw onkruid knolcyperus Nieuw CMK aardappelras krijgt naam Rosetta Veenkoloniale landbouw door diep dal Goede tip voor Sinterklaas: De Kroniek Teelt grove konsumptieaardappelen Aanbod uien kleiner, prijs 125% hoger Grote oogst suikerbieten in de Sovjet-Unie Aardappelexport trekt iets aan Een nieuw, snel woekerend, gevaarlijk onkruid heeft hier en daar z'n intrede gedaan. De vermenigvuldiging is zo snel dat weldra geen knol- of bolgewassen meer kunnen worden geteeld op die percelen. De be strijding is dermate moeilijk en duur dat een duidelijke waarschuwing voor uitbreiding op z'n plaats is. Wettelijke maatregelen zijn in voor bereiding. Nieuw onkruid In grote delen van akkerbouwend en tuinbouwend Nederland zijn reeds vlugschriften verspreid vanuit het Ministerie van Landbouw waarin duidelijk staat aangegeven hoe het onkruid er uitziet zowel bovengronds als ondergronds. De bedoeling is dat binnenkort een, nieuwe serie vlugschriften het land in gaat om bestrijding te bevorderen en uitbreiding te voorkomen. Bij ge vaarlijk onkruid denkt men al gauw aan kweek, duist, wilde haver of hoefblad. Maar deze knolcyperus is vele malen erger; Getuige het feit dat wettelijke maatregelen in voorberei ding zijn. Dk nieuwe onkruid dat in de grond bestaat uit kleine knolletjes in grootte variërend van enkele mil limeters tot enkele centimeters, is enkele jaren geleden met gladiolen- kralen vanuit het buitenland Neder land binnengekomen. De gladiolenkralen (uitgangsmate riaal) uitgeplant met de cyperus knolletjes hebben zich op diverse percelen gevestigd. Vooral door het feit dat gladiolen veel op huurland bij akkerbouwers geteeld worden is de verbreiding nogal snel gegaan. Aangezien op de diverse bollenbe- drijven strenge maatregelen geno men zijn door afkeuringen van par tijen en vernietiging (heeft veel geld gekost!) lijkt het kwaad vanuit het bollenbedrijf snel te zijn opgelost, maar is de besmetting op het akker bouwbedrijf als zeer gevaarlijke bron overgebleven. Daarom is het oplet ten geblazen, daar waar de laatste jaren gladiolen zijn geteeld. Bedrijfshygiëne Een ieder kan allerlei informatie krijgen via P.D. en Landbouwvoor- lichtingsdienst. Ik wil slechts stil staan bij de verbreiding van het nieuwe "kwaad" vanuit de besmette akkerbouwbedrijven. Een voorbeeld daarvan ligt er in een gebied met nogal wat snijmaisteelt. En als men ziet hoe snel daar ver breiding heeft plaatsgevonden, dan is het om angstig van te worden. Maïs, dat meestal in nauwe samen hang wordt geteeld met loonbedrij ven; kunstmeststrooier zaaien, on- kruidbestrijding, oogsten. En mees tal van het ene perceel naar het an dere; van het ene bedrijf naar het andere. En 't is in de praktijk duide lijk aanwijsbaar. En dat voordeel is, uit de hygiëne-hoek bekeken, dat de knolletjes zichtbaar zijn met het blo te oog. Het verslepen van grond met knolletjes. Schoolvoorbeeld Voor onze aardappelsector is dit een schoolvoorbeeld hoe het niet moet. Want op dezelfde manier worden aardappel-cysten overgebracht, al leen, die kunnen we niet zien en de besmetting merken we pas later bij grondonderzoek. Soms jaren later. Dit schoolvoorbeeld leert ons dat we moeten stoppen met grondverplaat sing tussen de bedrijven, tussen de percelen. Geen sorteer en zeefgrond meer terug naar de percelen. De vindingrijkheid in de praktijk in deze is veel groter dan men denkt. De besmetting, zichtbaar, van de knol cyperus grijpt snel om zich heen en kost handen vol geld. Vaak is het leggen in grasland het enige redmid del. maar dan gedurende een reeks van jaren. Ook de aardappelmoe heid kan snel om zich heen grijpen en kost handen vol geld. Wettelijke Maatregelen Zeer binnenkort zijn wettelijke maa tregelen te verwachten tegen ver breiding en voor bestrijding van de knol-cyperus. Uitgangsmateriaal in de bollensector wordt streng gekeurd met een o-norm. Bedrijven waar het onkruid voorkomt worden geregis treerd. Alle materiaal dat die gere gistreerde bedrijven verlaat wordt geïnspecteerd. Teeltmateriaal uit de sierteeltsector, maar ook de aanhan gende grond van aardappelen en suikerbieten. Niet eenvoudig, maar 't moet vanwege de uitbreiding en ter bescherming van de ontvanger van onze produkten. Bij besmetting van aardappelen met aardappel moeheid moet geborsteld worden. Hoe het hier moet? Nog vele vragen! Zeker is dat nauwgezette bestrijding vereist is voor welbegrepen eigen grond. Tenslotte We hebben hier weereen voorbeeld. waar bedrijfshygiëne verder moet worden doorgevoerd. Je zult er maar weer bij horen. Straks is er weer een nieuwe ziekte of plaag! In de varkens- en kippensector is vroeger heel wat leergeld betaald. Wie de bedrijfshygiëne het beste toepast, wordt hiervoor goed be loond. A. Vermeer Z.L.M.-sekretariaat, Grote Markt 28 te Goes, waar het boek verkrijgbaar is voor 40,— Het kan uiteraard ook toegestuurd worden. Inkl. 9;50 voor papier- en portokosten, kost dit fraai uitgevoerde standaardwerk dan ƒ49,50. Het boek is ook verkrijgbaar op het Z.L.M.-kantoor in Zevenber- bergen aan de Stationslaan 4. De kroniek 1944-1969 van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Noord-Brabantse Maatschap pij van Landbouw is een zeer lees baar verslag over de genoemde pe riode, 632 pagina's dik en verluch tigd met vele foto's. Een fraai ge schenk, dat de Sint zeker onder de aandacht moet worden gebracht. Hij kan inlichtingen krijgen op het De tijdens de tentoonstelling ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van Swifterbant uitgeschreven prijs vraag van C. Meijer B V. om een goede naam voor het nieuwe aard appelras CMK 77-1-8 te bedenken, is een grandioos succes geworden. Er kwamen circa 500 bedachte namen binnen, wat de personen belast met de uiteindelijke keuze voor een moeilijke tyak stelde. Er werd geko zen voor de naam ROSETTA. inge diend door mevrouw J. van Gen- nep-Grijzenhout uit Swifterbant. Zij nam tijdens een feestelijke bijeen komst in Swifterbant een symbolisch voorschot op haar gewonnen prijs - één jaar gratis aardappelen - in ont vangst uit handen van de heer H.J. Meijer van C Meijer B.V. in dé vorm van enkele kleinverpakte zakjës ROSETTA Hoge opbrengst De naam ROSETTA werd gekozen vanwege de mooie klank en het feit Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand oktober 91.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hiervan was 13.500 ton bestemd voor de zet- meelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1983 op 149.000 gekomen. Dit blijft duidelijk achter bij de ex port van voorgaande jaren: Zo werd van de vorige oogsten tot 1 november uitgevoerd: in 1982 271.000 ton in 1980 248.000 ton in 1981 296.000 ton in 1979 159.000 ton dat de aardappel roodschillig en rond van vorm is. wat beide in het begin van de naam is terug te vinden. De ROSETTA is een aardappel die in 1977 op het kweekbedrijf van Meijer in de Flevopolder werd vere deld uit een kruising van een wilde aardappelvariëteit (VTN2 62-33-3) en Cardinal.' Hieruit ontstond een mooie rode aardappel, die een printa smaak heeft, een hoge opbrengst voor de teler garandeert en boven dien resistent is tegen aardappel moeheid. Daarnaast is het ras ge makkelijk te schillen en te koken voor de huisvrouw. Met de komst van de ROSETTA, die vooralsnog niet op grote schaal ver krijgbaar is, is aan het assortiment rode aardappelen een ras toegevoegd dat in eigenschappen beter en aan trekkelijker is dan de reeds bestaan de. Over het aanwezig zijn van een geschikte markt en daarmee een toe komst voor dit ras hoeft dan ook niet getwijfeld te worden. Bij het Produktschap bestaat de in druk dat de export in de maand no vember iets is aangetrokken. Werd in oktober wekelijks ruim 20.000 ton aardappelen geëxporteerd, in no vember ligt dat tussen de 25.000 en 30.000 ton per week. Dat het niveau van vorig jaar nog niet gehaald wordt moet worden geweten aan de relatief hoge prijzen. Ook bestaat de indruk dat in West-Duitsland. onze belang rijkste afnemer, aardappelen uit de voersektor terecht komen op de konsumptiemarkt. Toch zijn de ver wachtingen voor de komende maan den redelijk optimistisch. Naar aanleiding van de toene mende behoefte aan grove aard appelknollen, vooral van de kant van de frites-industrie, zijn door het Aardappel Onderzoek, Cen trum (A.O.C.) onderzoekingen gestart om het aandeel van de 50 mm opwaarts in partijen Bintjes te vergroten. Bij de proeven werd nagegaan wat het effekt is van minder sten gels per pootaardappel bij gelijk blijvende plant-afstand. uitgaan de van de gedachte dat een plant met weinig stengels een klein aantal grotere konsumptieaar dappelen zal Opleveren. De konklusies die uit de proeven Eind vorige week maakte Avebe aan zijn leden, leveranciers en personeel het zogenaamde nieuwe strategisch plan 1984-1988 bekend. De beide eerste fasen van de reorganisatie van het Avebe-concern verlopen volgens plan en zal dus op tijd bijgesteld moeten worden. Deze bijstelling nu werd aan de pers en aan de ledenraad van Avebe voorgelegd als HET STRATEGISCH PLAN 1984-1988. Tegelijk met dit plan werd door Avebe bekend gemaakt, dat voor het nog niet afgesloten boekjaar 1983 rekening moet worden gehouden met een verlies van ƒ25. miljoen en dat is voor de veenkoloniale boer. die zijn hoofdbron van inkomsten uit de fabrieksaardappels moet halen, niet zo best. Omgeslagen over de 70.000 aandelen dat ca. 360.^ per aandeel van 30 ton ofwel 1.20 per 100 kg. fabrieksaardappelen. Nemen getrokken waren wezen erop dat pootgoed van de maat 28/35 mm zich wat trager ontwikkelt en daarbij een wat lager opbrengst te zien geeft, zowel tot als boven 50 mm opwaarts dan op dezelfde wijze behandeld pootgoed van de maat 35/45 mm. Voorts werd gekonkludeerd dat voorkiemen van het pootgoed in licht tot een hogere totale op brengst leidde (15-31 gram) dan van de knollen boven 50 mm. Verder dat het pootgoed dat extra vroeg koud was gezet, ten op zichte van later koud gezet poot goed een gelijke totale opbrengst en een grovere sortering te zien gaf. we daarbij in acht dat ook reeds 5% voor de vermogensvorming die 59c van 14.41 - ofwel ƒ0.72 per 100 kg fabrieksaardappels, dienen te worden ingeleverd, dan zal de fa brieksaardappelteler voor deze oogst 1983 op een prijs van 12,40 per 100 kg bruto 400 gram uitkomen. En die slaat diepe sporen in vele boere- Gedurende de eerste vier maanden (juli t/m oktober) van dit seizoen is er 124.(HM) ton aan uien (w.v. 70.000 ton plantuicn) verhandeld voor een totale waarde op producentenniveau van 44 min. gld. Vorig seizoen was dat 178.000 ton en 22 min gld. ('81/82 resp. 146.0(H) ton en 19 min gld.). Naar West-Duitsland werd in okto ber 6000 ton minder uitgevoerd dan in de beide voorgaande jaren. Dat De oogst van suikerbieten in de Sovjet-Unie zal naar raming dit jaar tussen de 84 en 91 miljoen ton ople veren. Dat is de grootste opbrengst van de laatste vijf jaar. doch duide lijk minder dan in de planning voor zien was. De planning gaf een kwantum aan van 96.1 miljoen ton. Vorig jaar bedroeg de opbrengst 71,3 miljoen ton. Het blijft de vraag of alle bieten hun bestemming zullen bereiken, gezien de doorgaans schier onoverkomelijke moeilijkheden bij transport, opslag enz. Het gemiddelde suikergehalte van de bieten ligt overigens boven dat van vorig jaar. ninkomens en hier en daar gaten, die niet te dichten zijn. Toch heeft Avebe vertrouwen in de toekomst en dat zullen we met elkaar moeten opbrengen, wat een alterna tief voor de fabrieksaardappelteelt is er niets. Maar voor dat vertrouwen moeten we wel eerst met elkaar door een diep dal. gat werd meer dan opgevuld door de gezamenlijke konkurrentie. Die le verden nl. rufm 9000 ton meer dan vorig jaar. Spanje was de grootste, maar de import uit Hongarije en Tsjechoslowakije nam het sterkst toe. Op het prijzenfront is er een zodani ge verandering te zien dat de Neder landse uien weer lager in prijs zijn dan de Spaanse. Van het begin van het seizoen tot begin oktober werden onze uien beter betaald dan de Spaanse. Een verschijnsel dat zich in het verleden niet vaak heeft voorge daan. 2 december 1983 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9