KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Er konen nieuwe bemestingsadviezen Geloven we de sonbere berichten uit Brussel niet? Krachtvoer zal steeds meer gericht moeten worden gegeven Een rustiger periode kan nu beginnen Op bedrijven met vee is winterdienstregeling weer ingegaan Het veldwerk op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND is vrijwel gebeurd. We vermeldden dit reeds in onze vo rige bijdrage. Alleen de erg lichte en wat slenpgevoelige gronden, zoals we die aantreffen in de omgeving van vooral Poortvliet en Scherpenisse, daarmee wordt doorgaans nog een tijdje gewacht. Het ploegwerk heeft weinig trek kracht gekost, tenminste als men niet al te diep heeft geploegd. Al te diep ploegen dus dieper dan 25 cm blijkt een slechte zaak te zijn, aldus de heer Kodde op de goed bezochte verga dering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting. En diep ploegen is niet alleen nadelig voor de trek kracht, het is vooral nadelig voor de vruchtbaarheid van de bouwvoor en met name geldt dit voor het fosfaat gehalte. Hoe dikker men het bouw- De weersomstandigheden van de laatste weken zijn toch uniek te noe men. In MIDDEN- EN OOST BRABANT hebben de agrariërs en ook andere mensen hiervan kunnen profiteren. Het is half november en de neerslaghoeveelheden zijn maar zeer minimaal geweest. Tot op heden praktisch geen overlast gehad van vorst of nachtvorst. Gezien de late voorjaarswerkzaamheden is het toch veel meegevallen met de oogst van b.v. snijmais en andere gewassen. De oogst is onder vrij gunstige omstan digheden verwerkt. De droge herfst heeft toch voor het rundvee een gunstig na-effekt. Wei nig of geen struktuurschade aan de graslanden. De looppaden van het melkvee zijn momenteelt zo goed te belopen of te berijden, als de laatste tien jaar in de herfst niet meer is voorgekomen. Op diverse plaatsen is het jongvee nog dag en nacht buiten. De grashoeveelheid begint wel te minderen. Eveneens zie je ook veel melkvee naar buitengaan gedurende enkele uren per dag. Dit is voor het Tijdens het laatste weekende van no vember worden we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN opge scheept met zwaar herfstweer, dus storm en regen. Het geeft je dan echt het gevoel dat de winter voor de deur staat. Nou, wat ons betreft kan dat, want de veldwerkzaamheden zijn nu wel voorbij. Hier en daar liggen nog wat hopen bieten, maar dat zal ook niet lang meer duren. Wat ons opvalt is dat men nog niet of nauwelijks drainreinigers in het land bezig ziet. We hebben nu twee vrij droge jaren achter de rug en zowel dit najaar als ook vorig jaar werden de meeste akkers onder gunstige omstandigheden geploegd. Het re genwater kon dus goed doorzakken, waardoor er weinig piasvorming heeft plaatsgevonden. Dat neemt echter niet weg dat het reinigen van drains nu minder hard nodig zou zijn dan in voorgaande jaren toen het C.A.R. hieraan veel aandacht be steedde. Deze dienst hoort haar spe ciale aktiviteiten regelmatig te ver leggen naar andere extra aandacht vragende onderdelen van het bedrijf. Zo zal het komende jaar de bieten teelt extra aandacht krijgen. De start zal een Kijk- en Praatbijeenkomst zijn in elk gewest, waar diverse teelt- technische zaken aan de orde komen. Voor onze streek is die in de maand januari gepland. Ook de besturen voor gedeelte maakt, hoe meer fos faat men moet gaan strooien en dat is niet zo heel erg ekonomisch. Vanaf volgend jaar krijgen we nieu we bemestingsadviezen voor fosfaat en kali. Bij de fosfaatbemesting komt daarbij vooral het zwaartepunt te liggen op het fosfaatgehalte dat per manent in de grond aanwezig moet zijn. Het beste is te streven naar een Pw getal van 30, maar minimaal moet dit altijd 25 zijn. Bij de bemestingsadviezen zal dan ook het bereiken van een Pw-getal van 25 voorop komen te staan. En dat zal in verschillende gevallen aanleiding zijn om een extra fosfaat gift te verstrekken. Voor kali geldt een kaligetal van 18. Naast zijn interessante praatje over de bemestingsadviezen besteedde de beenwerk van het vee een goede zaak. De winterperiode is nog lang. Veel veehouders en andere agrariërs (b.v. varkens- en pluimveehouders) hebben de kans waargenomen om hun drijfmestputten leeg te maken. Men heeft nu geen enkel probleem met de berijdbaarheid van de lande rijen, zowel bouwland als grasland. De veestapel staat grotendeels op het winterrantsoen. De voedingswaarde van de voordroogkuilen van de le snede laten wel te wensen over. Vooral de VEM-waarde in de droge stof (d.s.), maar ook het VRE - ge halte vallen tegen. De latere sneden geven naar verwachting betere ana- lysecijfers te zien. Verder moet reke ning gehouden worden met een hoog ruwe celstof-gehalte. Dit betekent dat vooral hoogproduktieve koeien moeilijk voldoende kg-VEM en kg- VRE uit ruwvoer kunnen opnemen. De veehouder zal zijn krachtvoerpa- troon hierop móeten aanpassen. Dit betekent bij een basisrantsoen van b.v. 60% van de droge stof uit snij mais en 40% uit voordroog al een van studieklubs, gewasstudiegroe pen en andere verenigingen zijn druk bezig een leerzaam winterprogram- ma op te stellen. Laten we zoveel als mogelijk is deze bijeenkomsten be zoeken, want men gaat er altijd slimmer weg dan men was gekomen. In het vorige Z.L.M.-blad lazen we een interessant artikel over investe ringen aan het einde van een "goed jaar" met als opzet, te betalen belas ting wat te verlichten. We hebben kunnen zien dat het weinig oplevert, althans als de rekensom niet wordt afgemaakt. Op de aanschaf van een "mooie" trekker van 60.000 zit ook W.I.R., en het maakt best veel uit of deze (plm. 11.000) over een goed jaar (dus een jaar eerder) wordt ver rekend of pas over een (eventueel) slecht jaar, dus een jaar later. Schrij ver geeft toe datje het ook andersom kunt stellen. Verklaring Tot slot een opmerking over het sui kergehalte in vroeggezaaide (nl. maart, maar ook wel begin april) bie ten. Vooral laag, nl. van rond 13 tot 14,5%. In de betrokken percelen kwamen weinig (vaak ook geen) schieters voor. De stikstoffen lagen rond de 170 kg per ha. De rooidata pas in oktober, doch voor de periode met koude nachten. Een minstens even hoog gehalte als van eind mei heer Kodde verder aandacht aan het voorkomen van storende lagen en ploegzolen in onze akkers en in ver band daarmee dan weer het nut van het al of niet woelen. Daar wordt nogal verschillend over gedacht, maar aan de hand van aan duide lijkheid niets te wensen overlatende beelden, werd ons wel duidelijk ge maakt, dat we met woelen toch wel erg voorzichtig moeten zijn. In de praktijk wordt er wellicht gauw te snel naar de woelerpoten omge keken. Uit de praktijkverslagen van onze kollega's uit de overige Z.L.M.-krin gen hebben we gekonstateerd dat er overal veel wintertarwe is gezaaid. Op zichzelf een begrijpelijke zaak, er zijn helaas niet zo veel alternatieve gewassen, maar daardoor zou de to tale produktie in 1984 toch wel eens wat hoog kunnen uitvallen met alle nadelige gevolgen voor de uitbeta- lingsprijs daarvan. De akkerbouwers-graantelers heb ben weinig goede woorden over voor het E.G.-graanbeleid en voor onze eigen minister Braks die heeft inge stemd met dit beleid. De suikerbieten zijn alle gerooid on der uitgelezen omstandigheden. Grondtarra komt nauwelijks voor, het hoofdbestanddeel van de tarra is de kop van de biet. Het gehalte van de bieten is op Tholen en St. Philipsland aan de lage kant en zal wellicht over de gehele kampagne gerekend maar net boven de 15% uitkomen, terwijl er ongeveer eenzelfde percentage tarra valt te noteren. De opbrengst zal wellicht de 50 ton gemiddeld niet ha len. eiwitrijk krachtvoer (940 VEM/ 150 VRE) moet worden verstrekt. Als je daarbij nog in aanmerking neemt, dat het krachtvoer 10-15% duurder is dan de vorige winterperiode dan zal men het krachtvoer gericht moeten gaan verstrekken, aan die koeien, die het werkelijk nodig hebben. Om de krachtvoerkosten op een redelijk peil te houden zal dit steeds belangrijker worden. Bouwaktiviteiten De laatste maanden is de agrarische bouwaktiviteit behoorlijk opgevoerd. Op diverse plaatsen in Midden- en Oost-Brabant zie je varkensstallen (nieuw- of gedeeltelijk nieuw aange bouwd) uit de grond komen. In min dere mate geschiedt dit in de melk veehouderij. Gezien de laatste ont wikkelingen betreffende afzet en overproduktie moeten dergelijke ontwikkelingen bijzonder goed afge wogen worden. Een investering doe je voor de toekomst voor tientallen ja ren! AKKERBOUW DE WINTER STAAT VOOR de deur. Het wordt hoog tijd water uit pompen te verwijderen, anders is de kans groot dat U het op een ongelegen tijdstip moet doen of het risiko loopt dat U net één dag te laat komt. Elke winter vriezen pompen kapot van spuitmachines, reninstallaties e.d. DE DUBBELE LEIDING op spuitmachines wordt steeds meer vervangen door revolverdoppen, ook wel draaidoppen genoemd. In deze doppen blijft meestal een klein beetje water achter. Bij vorst vriest de dop kapot. Neem tijdig maatregelen en voorkom een hoop ellende en ekstra kosten. gezaaide bieten had toch verwacht mogen worden, omdat ze toch verder uitgerijpt waren. Van de deskundigen wordt verwacht dat zij hier een ver klaring voor kunnen geven. Als die er tenminste is!! Een gierende storm heeft ook in de WESTHOEK een einde gemaakt aan het mooie najaarsweer. Een enkel blad dat nog dapper aan de boom vast zat, heeft het opgegeven. Hij heeft zich bij z'n duizenden broeders ge voegd, die al eerder rond huis en schuur kringelden. Totdat ze als een hoop vergane glorie onder de grond belanden, om dan weer voor nieuwe groei van andere planten te zorgen. De nieuwe groei die hier en daar in de polders al zichtbaar wordt door de wintertarwe. Er is gezaaid. Vroeg en laat. Er is overgezaaid en bijgezaaid. Het probleem van te weinig vocht is definitief voorbij. Bij een 70 planten per vierkante meter is soms toch nog bijgezaaid. De betreffende boer durfde het risiko niet te nemen van een te dun gewas. Volgende zomer zullen we het weten wat het beste zou zijn geweest. Ondanks de sombere berichten die uit Brussel komen, is er veel tarwe gezaaid. Er kan zelfs geen korrel meer bij. Het bouwplan zit wat win tertarwe betreft gewoonweg vol. Je vraagt je dan wel eens af. Geloven we niet in de dreigementen van de mindere kiloprijs? Of denken we dat geluid klinkt ons al xzo lang in de oren. Het is ieder jaar al goed afge lopen dus bekijken we het maar. Duidelijk is in ieder geval dat alleen misoogsten hier en daar ons aan een redelijke tarweprijs zullen kunnen helpen. Een vooruit en terugzien op het gras is erg verschillend. Ik bedoel de vele soorten voor het zaad gezaaid in on ze polders. Al zijn nog steeds alle monsteron- derzoeken niet binnen, toch wordt het afgelopen oogstjaar steeds dui delijker. De aktiviteiten op de WALCHERSE velden staan weer op een zeer laag pitje. Deze week zullen de laatste suikerbieten weer worden afgevoerd. Het ploegwerk is vrijwel klaar. Ook het vee is op de stal gehaald. Door de vele regen in het afgelopen weekeinde zijn de weilanden drassig geworden. Ook de grasgroei was minimaal, zo dat bijgevoerd moest worden. Zo doende is op de veehouderij en ge mengde bedrijven de volledige win- terdienstregeling weer van toepas sing. Het mag ook wel zo zachtjes aan. Een groot gedeelte van de vee stapel tot tegen eind november nog in de wei is toch wel een zekere vorm van luxe. MET DE HOGE pootgoedprijzen van de gangbare maten 28/35 en 35/45 neemt de belangstelling voorde incourante sorteringen toe. Bedenk wel dat het pootgoed de basis is voor Uw aardappeloogst en dat dit ten allen tijde een ge zonde basis moet zijn. OP KLEIGROND KUNT U een fijnere sortering van het pootgoed dan 28/35 zonder meer vergeten. 35/45 heeft hier de voorkeur. Een mooie ronde partij 45/50 kan ook. Grovere partijen geven vaak een onregelmatiger gewas met een grote variatie in de stengelkwali teit. GROTE VERSCHILLEN in po- termaat binnen een partij verho gen eveneens de kans op een onre gelmatiger gewas. 28/50 is dus een niet te prefereren maatsortering. Een klein verschil tussen de aan gegeven boven- en ondermaat heeft de voorkeur. Een grove poter geeft namelijk 6 of 7 stengels, kleine maar 3 of 4. De vroege ea late soorten komen het best uit de bus. De middensoorten hebben een hele boel kilo's aan de droogte ingeleverd. Voor alles geldt wel de 600.- tot 700,aan hooi. Dit is mooi meegenomen. Ook meege nomen was het mooie weer bij kom- binen en wegwerken van hooi. Voor de komende oögst ligt het veldbeemd en roodzwenk er zeer goed bij. terwijl de blokken met de raaigrassen er slecht voorstaan. De bieten zijn uit de "polders ver dwenen. Er moest afgelopen week een boer z'n bieten rooien omdat de loonwerker z'n machines ging schoonmaken. Hij mag de loonwer ker dankbaar zijn. Wat ook opval lend is, is dat er op de stortplaats bij de boerderijen zo weinig bieten te vinden zijn. Alles is bijna al naar de fabriek afgevoerd. Weinig zorg meer voor bevriezen en zo rondkijkend denken we dat de witte pluimen die nu onze Westhoek nog sieren spoe dig verdwenen zullen zijn. Zó van het land de fabriek in, is een manier die de boeren wel aan spreekt. Ik dacht aan mogelijkheden voor andere jaren, om dit snelle sys teem wat op te voeren en uit te breiden Eenzaam liggen de velden. Ze heb ben hun eigen bekoring. Reep na reep omgelegd door de ploeger. Het beeld van de traktor met ploeg. Steeds heeft dit beeld schilders en fotografen naar perceel en toestel doen grijpen. Om het vast te leggen, het land op wintervoor. Achter traktor en ploeg hehben we dit jaar de meeuwen ge mist. Waar waren ze? Zaten de wor- nen vanwege de droogte te diep in de grond? Je vraag je wel af waar ze hun dagelijks kostje dan gezocht hebben. Nu zijn de omstandigheden wel zo danig geworden dat groei en pro duktie beter in de stal kunnen plaats vinden. Dë konditie van het vee is goed. Op de meeste bedrijven is de wintervoorraad aan voer nog op een redelijk peil. De kwaliteit laat wel eens wat te wensen over. Toch hopen de veehouders bij een normale stal- periode zonder veel extra kosten de winter door te komen. Evenals de akkerbouwers hebben ook de vee houders kunnen profiteren van de gunstige zomer en najaar. Wel he rinnert nog de zeer matige kwaliteit van de voorjaars graskuilen, aan de moeilijke start van het weideseizoen 1983. Mogelijk dat dit nog doorwerkt bij de krachtvoer aankopen. Sommige percelen wintertarwe be ginnen al flink groen te worden. Nu er voldoende regen is gevallen zullen we over enkele weken wat meer zicht hebben op de stand van de tarwe. Daar waar het zaaibed van goede kwaliteit is zien we al ruim voldoen de planten. De werkzaamheden zul- lën zich nu weer verplaatsen naar erf en gebouwen. Het onderhoud van erf en onder andere de windsingels kunnen nu ook weer wat meer aan dacht krijgen. We hoeven denk ik niet zo rigoreus te werk te gaan als in de wegbeplantingen. Wel blijkt dat we dikwijls te bang zijn om goed de snoeischaar of de za^g te hanteren. Niet goed wordt dan bedoeld, meer weg halen dan op het oog gewenst lijkt. Kennelijk onderschatten we de groeikracht van struiken en houtge wassen. Binnenshuis zal er op veel bedrijven ook weer het nodige gedaan kunnen worden aan onderhoud en reparatie van diverse machines. Dit is een zeer nuttige en zinvolle bezigheid. Het komt vooral een rationele en vlotte uitvoering van de werkzaamheden ten goede. Nu maar gelijk beginnen aan de urgentste gevallen. De winterpe riode lijkt nog lang, maar blijkt achteraf weer vlug voorbij. Zo af en toe een dag voor een vergadering of studiebijeenkomst mogen we ook niet missen. We zullen beiden bij moeten blijven; het machinepark en onze kennis! 2 december 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7