Engelse kaas: een kwestie van smaak Superheffing op komst 7 POTTE KIJ~ Vertraging in bestelling Boerenkaas Herinneringen VIII Produktschap voor Zuivel: Lichte daling kaasvoorraden Deense zuivelfabriek naar Amerika Sinterklaas Je moet wel erg zeker zijn van je produkt om in een kaasland bij uitstek uitgerekend kaas te komen promoten. De Britten zijn er echter van overtuigd dat er in Nederland een markt is voor hun kaas. "Holland staat nummer één op onze prioriteitenlijst voor de promotie van onze kaasprodukten", zei vorige week donderdag Colin Wilson van de marketing Board Food from Britain tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Begin dit jaar is men gestart met een intensieve promotie van Engelse levensmiddelen onder het motto Naturally British. Via een aantal grote. Nederlandse warenhuis- en levensmiddelencon cerns tracht men het publiek kennis te laten maken met de traditionele Engelse kazen. Dat deze zuivelpro ducten sterk streekgebonden zijn blijkt niet alleen uit hun smaak, maar ook uit hun naam Double Glouces ter. Leicester, Derby, Lancashire zijn enkele voorbeelden uit het uitge breide Engelse kaasassortiment. Het zijn vooral stevige kaassoorten, die een geheel eigen karakter bezit ten. Droger en vaak sterker van smaak dan onze Nederlandse kazen. Als gevolg van de PTT-stakingen kunnen wij u deze week helaas geen "kompleet" Z.L.M. Land en Tuinbouwblad aanbieden. Zo hebben wij door het wegvallen van de postaanvoerlijnen van buiten het Zuidwesten in zeer beperkte mate politiek- en beleidsnieuws uit Den Haag mee kunnen nemen. Ook een groot aantal marktbe richten is onderweg blijven ste ken. Wij wijzen er nogmaals op, dat een aantal lezers ons blad deze week mogelijk niet zal ontvangen in met name Midden- en Oost- Brabant. Ook is aldus vertraging in de bestelling mogelijk. Wij hopen dat overleg tussen de betrokken partijen spoedig zal leiden tot een eind aan deze uiterst hinderlijke en schadelijke periode van arbeidsonrust. (Red.) vaak gemaakt naar eeuwenoude re cepten, voorzien van kruiden noot jes, pepers en al dan niet geaderd. Dat de Nederlanders zelf een sterke kaastraditie hebben kon Wilson niet onttennen. Maar die hebben de Britten ook, zei hij. Door deze pro motie wil men het Nederlandse pu bliek beter leren kennen. "We kun nen daarbij een voorbeeld nemen aan de Fransen. Die hebben hun kaasprodukten hier goed ingevoerd. Van hun ervaringen daaromtrent kunnen wij weer leren". Om de in Den Haag verzamelde pers te overtuigen van de kwaliteit van de Engelse kaasprodukten was er een vijftal vooraanstaande kaasgiganten naar Nederland gekomen om hun produkten te laten keuren. Het overgrote deel van de Engelse kazen wordt in fabrieken bereid. Vaak zui- velkoöperaties, zoals de Associated Fresh Food uit Noord-Engeland waar jaarlijks 227 miljoen liter melk wordt verwerkt tot slagroom, kaas en andere zuivelprodukten. Deze orga nisatie heeft een jaarlijkse kaaspro- duktie van 4.900 ton. Een uitzondering vormen de kaasle veranties van Joseph Heeler, die op een Cheshire-farm nog echte boe renkaas maakt. Geen kleine farm, al hoewel grootmoeder zo rond de eeuwwisseling nog slechts één kaas per dag afleverde. Heeler verwerkt ongeveer twee miljoen liter melk per maand onder andere geleverd door zijn vijfhonderd zwartbontkoeien. Typische boerderijkaas, die vaag doet denken aan onze eigen boerde rijkaas. De Cheshire kazen zijn dan ook voller en romiger dan de door snee Engelse kazen. DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE r Des middags was er warme kost, jenvoudig maar goed en krachtig. Hoofdschotel was aardappelen een enkele maal, b. v. als de tarweoogst binnen was, platte koek of smoute- bollen en, heel zelden, wafels. In oude tijden waren er geen aard appelen, geen koffie, geen thee of andere uitheemsche voedings- of genotmiddelen. Men was toen aan gewezen op de middelen, die het ei gen land opleverde; behalve brood van tarwe of roggemeel waren er ook boonen, erwten en fruit. Vleesch van rundvee en schapen ontbrak ook toen niet. Men dronk water, bier of mede, een gegiste drank, die uit honing bereid was. Vit de zandstreken kreeg men ter afwisseling boekweit-meel voor brij en boekweitgrutten voor de pap. De invoer van den aardappel heeft in de volksvoeding een groote ver andering gebracht. Eerst in het midden der achttiende eeuw kwam de aardappel algemeen in gebruik. Maar het ging langzaam. In het begin der 19de eeuw werd als iets bijzonders verteld, dat er een boer was, die een koedrinkbak, ongeveer 8 a 10 hectoliter, vol aardappelen had voor winterprovisie. Na dien tijd verbouwden iederen boer zijn eigen aardappelen naar behoefte, de arbeiders kregen eeni- ge roeden land voor eigen verbouw, en ook ambachtslieden en burgers kregen op dezelfde wijze hun noodige wintervoorraad. Bij de ar beiders was in het voorjaar de ar moede nijpender, wanneer de aard appelen op waren, want in weinige gevallen was de voorraad voldoende tot de nieuwe palaten er waren. Handel in aardappelen was er wei nig. In 1845 bracht de toen eerst optre dende aardappelziekte alles in de war en de armoede werd zooveel erger, dat er van voedselgebrek gesproken moet worden. Er waren zoo weinig aardappelen dat er geen te verkrijgen waren, volgroeide waren er niet en het kriel werd met graagte gegeten. Er was schrijnend gebrek bij de arbeiders en velen gingen bedelen om een stuk brood bij de boeren, die het ook niet breed hadden. Kinderen stierven door ondervoeding en de sterfte die toen ook geregeld hooger was dan nu, steeg tot het dubbele. Het was een bange tijd, later is de aardappelziekte niet meer zoo erg opgetreden, hoewel zij nimmer ge heel geweken is. Terugkeerend tot gewone toestan den merken wij op, dat eerst van handel van beteekenis in aardap pelen kan worden gesproken na de opening van het kanaal in 1866. De ongunstige toestand was de oorzaak dat in het begin der eerste helft der negentiende eeuw sommi gen naar Noord-Amerika vertrok ken om hun bestaan te verbeteren. Er was toen nog al wat geld noodig voor den overtocht, de vrij lange duur en de minder gunstige inrich ting der schepen en de onbekend heid met het nieuwe land maakten het besluit tot landverhuizing be zwaarlijk. Uit dien tijd is mij een gesprek overgeleverd van twee buurvrou wen. A.: Buurvrouw ik ben eens bij U gekomen, omdat ik meende, dat het voor U vandaag een zware dag is, nu uw zoon met vrouw en kind is afgereisd naar Amerika. B.: Het is heel éoed buurvrouw, dat je eens hier komt, want het is weer al eenigen tijd geleden, dat wij el kaar ontmoetten, maar een zware daé is het niet. Ze zijn vertrokken om het in Amerika beter te krijgen en ik hoop dat zij het doel bereiken, dat is dus geen bezwaar en de reis is nogal lastig, maar anders kunnen zij er niet komen en het aardrijk moet overal bewoond worden. A.: Ja buurvrouw, dat is wel zoo, maar het kleine meisje, dat naar je heet en geregeld bij je kwam, zul je toch wel missen. B.: Ja, het is een heel lief kind, ze moet eerstdaags vier jaar worden, maar het blijft bij haar vader en moeder, het kan nergens beter ko men. Wij hebben mooi weer, maar ik geloof toch dat wij verandering krijgen.... Tot zoovm het gesprek, waar uit men niet mag afleiden dat het scheiden altijd zoo koel en nuchter werd opgevat. Van tijd tot tijd zijn er gezinnen en alleenstaande mannen naar de Nieuwe Wereld overgegaan en voor het grootste deel schijnt het doel, lotsverbetering, wel bereikt te zijn. Bij de boeren en welgestelde bur gers was er in den regel overvloed van koe- en varkensvleesch, maar uitsluitend van eigen slacht. Alleen met kermis werd weT eens een stukje versch vleesch aangekocht, alleen dan was daarvoor op het platteland gelegenheid. Bij sommi gen was de voorraad zoo groot, dat er nooit spek gegeten werd minder dan een jaar oud, en gehakt in var kensblazen werd ook gedurende een geheel jaar gebruikt, het laatste was dan een jaar oud. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel is de z.g. Superheffing onderwerp van diskussie geweest. De diskussies zijn tenslotte uitgemond in een besluit de gehele zaak nog eens nader te bestuderen en in een rapport daarover aan de minister het standpunt van het Nederlandse bedrijfsleven ter kennis te brengen. Aan een rap portage van de z.g. Jumboraad in Athene, afkomstig van J. Hoogland van het Produktschap ontlenen wij dat ondanks alle verschillen van inzicht nagenoeg alle delegaties het eens waren om met behulp van een superheffing de groei van de melkstroom in te perken. In Amsterdam en Den Haag werden r.p. op 9 en 10 november 5 Engelse kaassoorten gepresenteerd. In Den Haag vond dit plaats in Hotel Des Indes. De 20-jarige Hanny van den Eisen was wel bereid te laten zien dat je En gelse kaas ook uit het vuistjekunt eten. (Foto: Ab Westerbeek) Of zij dan ook een markt zien voor hun kaassoort, die toch wel op de Nederlandse lijkt? "Zeker wel", zegt men overtuigd. "Cheshire kaas is uniek. Alle Nederlandse kazen lijken immers op elkaar?" Daar steekt hun eigen produkt nog ruim voldoende tegen af. In de vier weken tot 22 oktober lie pen de handelsvoorraden kaas in Nederland met 638 ton terug tot 68.297 ton. In de overeenkomstige vier weken van vorig jaar stegen de handels voorraden en wel met 1265 ton tot 74.193 ton. Dat betekent dat per 22 oktober de voorraden ongeveer 8% kleiner waren dan vorig jaar. Ook de Britten die aanvankelijk tegen waren hebben zich voor dit idee gewonnen gegeven, terwijl de Ieren weliswaar nog dwars liggen, doch niet met een veto hebben ge dreigd. Bij deze superheffing, die hoe men het ook draait min of meer overeenkomt met een quotering of contingenterin^ zal men zich op de individuele melkproducent moeten rechten, aldus de meerderheid van de landbouwbewi'ndslieden, die de fabrieken voorts de rol van afleve ringsadministrateur en heffingsin- kasseerder toedenkt. Iedere producent, zo wordt aanbe volen, die zodra het systeem van kracht is meer melk afleverd dan in een z.g. referentieperiode zal een boete verschuldigd zijn. Wat de hoogte betreft is het voorstel van de Europese Kommissie - 75% van de interventieprijs - onweer sproken gebleven. Referentieperiode De Kommissie stelt 1981 voor als re ferentieperiode. Dat wil zeggen, dat vrij van heffing is de produktie op basis van die in 1981, evenwel plus 1%. Hierover bestaat evenwel geen vol ledig akkoord. Een tegenvoorstel luidt de gemiddelde aanvoer in 1983 plus 2% als basis. De meerderheid van de Raad even wel voelt meer voor een produktie van 1983 minus x%, waarbij het ge garandeerde kwantum zo dicht mo gelijk moet liggen bij de hoeveelheid die overeenkomt met wat kortheids halve wordt aangeduid als "1981 plus 1" oftewel de maximale hoe veelheid melk, waarvan het afzetri- siko, naar het oordeel van de Kom missie verantwoord voor gemeen schapsrekening kan worden geno men. Werkingsduur Een twistpunt is de werkingsduur van de quotering, waarvan de Kom missie aanvankelijk dacht aan een ongelimiteerde werkingsduur. Even wel gaan in de Raad meer stemmen op dit pleiten voor een zekere tijde lijkheid, b.v. driejaar. Keèrsmaeker (België) vindt dat het quoteringsstelsel niet dient te wor den opgenomen in de basisverorde ning, maar in een aparte verorde ning, waarin een datum van afloop wordt genoemd. Dat zou volgens Braks overdraagbaarheid van de quota onnodig maken. Financiën beslist uiteindelijk. Voor het moment lijkt de rol van de land bouwministers uitgespeeld en is het aan de ministers van Financiën en Buitenlandse Zaken te beslissen, ook al over een aantal belangrijke zaken inzake ombuiging. Na het "mislukken" van de Jumbo raadkomen de ministers van buiten landse zaken en landbouw aan het eind van de maand nogmaals bijeen om een poging te doen een oplossing voor de nog niet opgeloste proble men te vinden. vdW. De Deense fabrikant van machi nes voor de zuivelindustrie Pasi- lac is erin geslaagd een order te verwerven voor de inrichting van een zuivelfabriek in de omgeving van Los Angeles. Het gaat om een opdracht ter grootte van 300 mil joen Deense Kronen, overeenko mende met ongeveer 32 miljoen. De fabriek zal een van de grootste ter wereld worden. De verwer- kingskapaciteit ligt rond het mil joen 1 per dag. Het gehele projekt kost 700 miljoen Deense Kronen (onge veer 75 miljoen) en zal geheel gefinancierd worden door een Deense onderneming. Hel produktieprogramma omvat 4 miljoen kg kaas; 2,5 miljoen kg boter: 2,5 miljoen poeder en 9 miljoen kg alcohol. Pasilac kreeg de opdracht in konkurrentie met Alfa Laval en een Amerikaanse onderneming. De Financierende onderneming DISKO stelt deelnemingen in het projekt van 50.000 Kronen per deelname beschikbaar, wat be paalde interessante fiscale voor delen kan bieden voor de deel nemers. vdw Sinterklaas en Zwarte Piet A Hebei bestaan ze niet. Vroeger hebben ze wel bestaan, HH maar toen zijn ze dood gegaan. Na een tijd van ernstige twijfel kwam het moment van afval, van ongeloof Ik was er nu zeker van dat hij niet bestond. En daar ging de bel en, warempel, Sinterklaas kwam binnen. Nou je kon meteen zien wie het was, en die piet was zijn eigen zwart gemaakte zus. Bovendien had ie een gele mijter op zijn hoofd. Een Sinterklaas die een beetje echt wil lijken heeft een rooie mijter! Mijn oudere zusje kapituleerde huilend, ofschoon ze toch, net zo min als ik, in de Sint geloofde. Kom nou! Op een avond, toen we aan het zingen waren, hadden we zelf door een kier ge zien hoe onze moeder een papieren zak uit de kast haalde, ermee door de gang sloop en toen moppen strooide. Dat was mijn sterkste ar gument. Ik. geloof de niet meer. Ik was acht jaar en volwassen. Ik werd opgenomen in het grote spel dat we jaarlijks spelen voor onze kinderen en voor elkaar. Ge loof of geen geloof, de goedheilig man met zijn beste tabberd an brengt iets goeds uit in ons. We sparen, we rijmen, we pakken en we verrassen. We maken oud zeer weer goed. We zijn vrijgevig. We scheppen best wel behagen in onze eigen "goede kant", en we pakken onze genegenheidjegens iemand in een kadootje en zetten er het zegel van Sinterklaas op. Nu ik ouder ben en minder be hoefte heb om mijn volwassenheid ten toon te spreiden, nu komt dat geloof weer terug. Want, hoe hou den we dat vol, jaar na jaar, om zo lief voor elkaar te zijn? Er leeft iets moois onder ons dat niet kapot te krijgen is. En nu mijn kinderen met beginnend ongeloof beginnen te vragen: "Papa, bestaat Sinter klaas nu wel of niet?", dan weet ik niet anders te antwoorden dan: "Sinterklaas bestaat wel niet, maar hij IS er wel, hoor! Potte kijker 4 25 november 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4