Dankdag Beheersovereenkomsten in De Poel-Heinkenszand over geld en goed Een goed jaar, nog vlug wat investeren? De B.V. in de landbouw Z.L.M. sprekers- en filmlijst Over de invloed van een investering, tegen 't einde van een "goed jaar", op de te betalen belasting, bestaan nogal eens misverstanden. Aan de hand van volgend voorbeeld willen we een en ander verduidelijken. Het leek een goed jaar te worden, de kg-opbrengsten waren alles meege vallen en de prijzen van enkele vrije produkten waren zéér goed. Geurt was al lang van plan een tweede trekker te kopen voor zijn bedrijf. De trekker die hij nu had was al bijna 10 jaar oud en eigenlijk ook een beetje te licht. Hij had zijn produkten al zowat al lemaal verkocht en in een gesprek met zijn boekhouder hadden ze sa men een schatting gemaakt van de winst voor dat jaar. Die zou weieens boven de J 100.000,- uit kunnen ko men. Geurt was daar natuurlijk erg blij mee, maar anderzijds zag hij de blauwe brieven al komen. Hij moest nog maar snel voor het einde van het jaar die zwaardere nieuwe trekker kopen, dan betaalde de fiskus daar tenminste ook een flink stuk aan mee. dacht hij. Is dat zo? Zijn oog was gevallen op een mooie trekker van 60.000,-. De ouwe hield hij maar voor het wat lichtere werk en de klusjes. Welk deel van deze investering komt nu ten laste van de winst van het "goede jaar" en welke belastingbe sparing heeft hij daar nu mee be haald. Investeringen - kosten. Ieder weet dat deze 60.000,- een investering is en dus géén "kosten" voor dat "goede" jaar. Als de trekker op 1 december ge kocht is, mag 1/12 deel van de nor male jaarlijkse afschrijving als kos ten worden opgenomen voor het be treffende jaar (boekjaar kalen derjaar). Immers afschrijvingen zijn "kosten" en investeringen zijn geen kosten. Investeringen zijn uitgaven die géén kosten zijn. In dit geval komen er dus voor die aankoop op 1 december: 60.000,- a b.v. 20% afschrijving 12.000,-, gedeeld door 12 (1 maand) is 1.000,- als kosten voor dat "goede" jaar te boek. In ons voorbeeldje wordt de winst dus 99.000,in plaats van 100.000,-. Stel dat de top van het belastbaar in komen van Geurt in dat "goede" jaar in de 60% schijf van de Inkomstenbe lasting valt, dan betaalt de fiskus dus zegge en schrijve 600,- mee aan die trekker van 60.000,-. Dat is maar 1% zei Geurt ontsteld. Inderdaad het is maar 1% en dat viel hem toch maar bar tegen. A. Lindenbergh Het beheersplan "De Poel-Heinkenszand" is op 22 september 1983 vastgesteld door de Commissie Beheer Landbouwgronden. Dit betekent dat de boeren, die gronden in eigendom en/of gebruik hebben in deze relatienotagebieden, vanaf heden de mogelijkheid heb ben om vrijwillige beheersovereenkomsten af te sluiten met het Bureau Beheer Landbouwgronden (B.B.L.). In voorkomende gevallen dient de verpachter de beheersovereenkomst mede te ondertekenen. De beheersovereenkomsten kunnen ingaan per 1 oktober 1983 en worden afgesloten voor ten hoogste een beheersperiode van 6 jaar. De beheersovereenkomst kan echter op initiatief van de boer vóór het verstrijken van het eerste jaar worden opgezegd. Gedurende dit eerste jaar (gewenningsjaar) kunnen ervaringen worden opgedaan met de overeengekomen beheersbepalingen Nadat het ontwerp-beheersplan voor de beheers- en reservaatsgebieden "De Poel-Heinkenszand" gereed was, heeft in maart 1983 de inspraak door belanghebbende boeren plaats gevonden. Gelijktijdig heeft het ont werp-beheersplan ter inzage gelegen, naar aanleiding waarvan schrifte lijke reakties zijn ingediend. De inspraakreakties waren voor de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (P.C.B.L.). aan leiding om het ontwerp-beheersplan te wijzigen. Deze wijgingen geven de boeren een groter aantal keuzemo gelijkheden ten aanzien van de be heersmaatregelen. Daardoor kan iedere boer een pakket beheersmaat regelen kiezen, dat het best aansluit bij zijn eigen bedrijfsvoering. Als de betreffende grond in een be heersgebied ligt kunnen boeren ook een bergboerenovereenkomst afslui ten met het B.B.L., mits deze grond in gebruik is als grasland of voor de teelt van groenvoedergewassen. Boeren die een beheersovereen komst of een bergboerenovereen komst willen aangaan kunnen aan vraagformulieren verkrijgen bij: De Distriktsbureauhouder (D.B.H.) van de St. U.L. M. - De Directie Beheer Landbouw gronden beiden houden kantoor in: Land bouwcentrum Zeeland, Westsingel 58,4461 DM Goes. Voor nadere informatie of een vrij blijvend gesprek kunt U contact op nemen met de heer A.J. Breeman van de Directie Beheer Landbouw gronden, Landbouwcentrum Zee land te Goes (tel. 01100-16440). Ook de sociaal-economische voorlichting van de standsorganisatie en de Di rectie voor de Bedrijfsontwikkeling kunnen U adviseren. Bureau Beheer Landbouwgronden Europese Rekenkamer: systeem medeverantwoordelijkheids heffing werkt niet De ervaringen met het in de melk markt ingevoerde systeem van mede verantwoordelijkheidsheffingen heb ben uitgewezen dat deze laatste niet aan hun doel van afremming van de melkproduktie hebben kunnen beantwoorden, aldus de Europese Rekenkamer in zijn aan de Europese Raad uitgebracht verslag. De Rekenkamer maakt melding van bruto-uitgaven in de melksektor van 3.8 miljard ECU (ongevëer ƒ9.5 miljard) in 1982. De al dan niet in openbare opslag genomen over schotten moesten tegen lage prijzen op de externe markt worden afgezet (boter) of voor diervoeder worden bestemd (ondermelk), in welk geval zij een felle konkurrentie kregen te verduren van de invoerhandel. In plaats van tot een besparing te leiden heeft de heffing ten belope van 537 miljoen ECU in 1982 (ca. 1.35 miljard) juist nog grotere uit gaven in de hand gewerkt, daar een deel van de opbrengst ervan is aan gewend voor de financiering van een nieuw aktieprogramma waarvan het nut nog nimmer is aangetoond. De enige effektieve maatregel, een extra heffing waartoe in 1977 werd besloten, die zou worden opgelegd aan producenten die nieuwe over schotten veroorzaken en die eveneens per jaar ontvangsten ten belope van 500 miljoen ECU (ca 1.25 miljard) zou hebben opgeleverd, werd niet ten uitvoer gelegd. De aangekondigde verlaging van het tarief vennootschapsbelasting, (via een tussentarief van 43% in 1984 naar 40%) is een reden om nog eens stil te staan bij de B.V. als rechtsvorm die in de landbouw nog niet zoveel wordt gebruikt. Hierbij realiseer ik mij dat het moeilijk is te praten over ""de landbouw" omdat daaronder een grote verscheidenheid van aktiviteiten plaats vindt. Ook de bedrijven zelf geven grote verschillen te zien. Om er maar en kele te noemen: eigendom van grond, gedeeltelijke eigendom dan- wel vojledig gepachte grond: ruim eigen vermogen, redelijk eigen ver mogen ofwel een gering eigen ver mogen: intensieve danwel extensieve teelten en zo kunnen nog meerdere verschillen opgenoemd worden. Wat ik hiermee wil zeggen is dat voor elk bedrijf afzonderlijk moet worden nagegaan welke voor- en nadelen aan een eventuele omzetting in de B.V.-vorm kleven. De keus voor deze rechtsvorm mag in feite niet uitsluitend om fiskale redenen worden gemaakt, tenzij de voordelen ruimschoots de nadelen overtreffen. Omdat het winstniveau in de traditionele landbouw nog niet blijvend boven de kritische grens van circa 125.000 a 150.000 per on dernemer per jaar uitkomt, zal het fiskale motief ook niet snelde over hand krijgen. De redenen om tot de oprichting van een B.V. voor de eigen onderneming te besluiten kunnen achtereenvol gens zijn: a. beperking van aansprakelijkheid: b. aanspraak op sociale zekerheid; c. besparing van belastingen; d. kontinuïteit. Hoewel niet alle redenen voor elk bedrijf in de volle omvang zullen opgaan, wil ik kort bij elk motief stilstaan. Aansprakelijkheid De B.V. heeft een afgezonderd ver mogen, los van het privé-vermogen van de direkteur-eigenaar. Dit privé-vermogen is niet aansprakelijk voor de verliezen en schulden in de B.V., tenzij het is mee-verbonden zoals de banken meestal eisen. Bij risikovolle exploitatie kan het daar- Een mens vergeet gauw, maar velen zullen zich het natte voorjaar van 1983 nog herinneren. Voor de boeren was dat een moeilijke tijd. Het viel niet mee om een geschikt ogenblik voor het zaaien te vinden. Door de langdurige regenval werd het voor sommige ge wassen erg laat, soms te laat, zodat verschillende landbouwers hun plan nen moesten herzien en hun toevlucht tot andere produkten moesten nemen. In die tijd is er dikwijls met donkere blik naar de hemel gestaard en er werden sombere voorspellingen ge daan met betrekking tot de opbrengst. Inmiddels zijn we een half jaar verder en is de oogst ingezameld. Dankdag staat voor de deur. En het blijkt, dat velen reden tot danken hebben. De opbrengst is niet tegenge vallen. Bij de een is het wel beter dan bij de ander, maar zo somber als de voorspellingen waren is het'resultaat niet geworden. Men spreekt alom van een redelijke opbrengst. En dat is nu zo wonderlijk. Dat door de mens toch niet te bepalen valt, hoe het zaad zich ontwikkelen zal. Ver borgen in de grond, aan het oog van de mens onttrokken, gebeurt er van alles met het zaad, wat de mens niet volgen kan. Daarom is het begrijpelijk, dat de arbeid van de landbouwer tot de ver beelding spreekt. Mensen in andere beroepen nemen graag een voorbeeld aan het werk van de boer. Het gebeurt zo dikwijls dat mensen niet direkt re sultaat van hun werk zien. Dan den ken ze aan de arbeid van de landman, die ook pas op langere termijn vruch ten oplevert. Zo vinden ze moed om door te gaan. Door te gaan met licha melijke arbeid. Door te gaan met geestelijke arbeid. Men redeneert: Het is nog niet te zien, dat mijn werk wat oplevert, maar het moet zijn tijd heb ben. Er ligt tijd tussen zaaien en oog sten. Een mens moet geduld hebben. In de Bijbel lezen we, dat Jezus het beeld van de zaaier koos om aan diens arbeid zijn eigen werk, het werk van God te verduidelijken. Door te wijzen op het werk van de zaaier probeerde Hij mensen iets te doen begrijpen van het werk van God. God is bezig in de wereld. Zijn bood schap wordt overal uitgedragen. De komst van zijn koninkrijk wordt voorbereid. God werkt eraan. Zoals de zaaier werkt aan de oogst. Maar het moet zijn tijd hebben. In het verbor gene groeit het zaad uit tot een plantje. Zo komt ook het koninkrijk van God nabij, ook al zie je er nog niet veel van. De tijd waarin het zaad verborgen ligt in de grond, is een tijd van niets zien. Het land is kaal. A lies ziet er dor en doods uit. Maar we weten: Het is van tijdelijke aard. In het zaad zit kiem- kracht. Uit de korrel komt het nieuwe plantje voort. Er komt weer een tijd om te oogsten. In de Bijbel is het steeds erg duidelijk: Bij het leven horen verdriet en duis ternis en nog niets zien van wat komen gaat. Tijden van voorspoed en tijden van tegenspoed wisselen elkaar af. Leven komt uit de dood voort. Jezus sterft en Hij wordt opgewekt. Door het lijden van Jezus is het mogelijk, dat God onze manier van leven kan gedo gen en dat Hij later met ons samen wil zijn op een nieuwe aarde. Wij kunnen het allemaal niet zo goed begrifpen, maar blijkbaar is het lijden ook opge nomen in de bedoelingen van God. Ook het lijden dat ons treft. En dat je dat zo kunt beleven, dat is het zien, dat gelovigen doen. Zij zien het lijden an ders dan een speling van het lot óf een teken van de onmacht van God. Zij durven te geloven, dat het lijden een bedoeling heeft en dat al wordt die be doeling dan niet direkt door hen be grepen, God weet waar het goed voor is. Zo geloven zij in de uiteindelijke leiding van God. Dat God mens en wereld naar hun einddoel leidt. Zo is de dankdag voor velen een be zinningsdag. Een dag, waarop we oris bezinnen op wat we ontvangen hebben en nog zullen ontvangen. Een dag om te danken en een dag om moed te vat ten. Een dag om terug te zien op ons werk en vooruit te zien naar de oogst, die God beloofd heeft. Aan zijn zegen is alles gelegen. A.M. Attema Onlangs is uitgekomen de spre kers- en filmlijst van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij. In deze gids wordt - geselekteerd naar onderwerp en/of specialiteit - een groot aantal spreeksters en sprekers genoemd die een verga dering tot zowel een leerzame als ontspannende (gezins-)avond kunnen maken. Verder wordt een aantal films genoemd terwijl achterin een overzicht is opgenomen van data waarop belangrijke voetbalwed strijden zullen plaatsvinden, dit i.v.m. de konkurrentie tussen de t.v. en de vergaderingen op die dagen. De sprekers- en filmlijst kan door iedereen worden aangevraagd bij de Z.L.M., tel. 01100-21010. De lijst is al verzonden naar ieder die er vorige jaren ook een heeft ont vangen. Door de akties bij de P.T.T. zal deze echter nog niet iedereen hebben bereikt. om gewenst zijn de B.V. te kiezen ter beveiliging van het privé-'vermogen. Sociale zekerheid Als werknemer in de B.V. is de voormalige ondernemer tot bepaal de maxima geheel verzekerd voor arbeidsongeschiktheid en werkloos heid. Dit kan gewenst zijn indien de gezondheid minder goed meer is en partikuliere verzekeringen niet meer kunnen worden afgesloten. Wel moet worden bedacht dat aan deze zekerheid een prijskaartje hangt die niet gering is. De groep werkenden die de premie moeten opbrengen daalt t.o.v. het aantal mensen die helaas zijn uitgeschakeld door ar beidsongeschiktheid en werkloos heid. Belastingen Het is bekend dat de hoogste schijf van het tarief inkomstenbelasting ligt op 72%, derhalve duidelijk boven het vaste tarief vennootschapsbelasting. Weet daarbij echter wel dat voor u gemiddeld 43% inkomstenbelasting betaalt. Uw belastbaar inkomen on geveer 96.800,- bedraagt (tarief 1983 voor een gehuwde man). Uw feitelijke ondernemingswinst ligt daarbij een heel stuk hoger door alle toepasbare aftrekken die mogelijk zijn. Om er enkele te noemen; voor raad- en vermogensaftrek, aftrek ge huwde vrouw, premie volksverzeke ringen, fiskale oudedagsreserve, zelfstandigenaftrek Kontinuïteit De B.V. blijft bestaan onafhankelijk van de persoon van de aandeelhou ders. Als zodanig kan het bedrijf van de B.V. dus steeds doorgaan. Toch moet U zich eens voorstellen dat de direkteur-eigenaar komt te overlij den, dan is het bedrijf zonder boer komen te zitten. Welk landbouwbedrijf kan het zon der de boer stellen? Toch zeker geen enkel boerenbedrijf. Voortgang van het landbouwbedrijf is daarom al leen maar gewaarborgd als er een kundig opvolger aanwezig is. De B.V.-vorm in de landbouw kent vele voorstanders maar ook tegen standers. Een algemene regel van voor of tegen is er niet. Elke situatie is weer anders. Daarom moet iedere keer opnieuw voor elk bedrijf afzon derlijk worden nagegaan welke voor- en nadelen er voorzienbaar zijn. Dit onderzoek is een goede zaak omdat daarmee voorkomen wordt dat men traditioneel in een bepaalde rechts vorm blijft zonder zich af te vragen of dit ook de juiste rechtsvorm is. Of om het anders te zeggen: "Uw lot hangt niet af van wat er met U ge beurt, maar van wat U met Uzelf doet". 25 november 1983 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 3