Steeds meer voelt hele gezin zich betrokken bij bedrijfsovername Kontrakten in de varkenshouderij II Volgens jaarverslag SEV van de Z.L.M.: geen of enkel een lagere agrarische opleiding hebbeb genoten, is vervolg onderwijs noodzakelijk. Het is te gek dat er in het werkgebied Zeeland geen kursus "Algemene Vorming Toekomstige Ondernemer" A.V.T.O. van de grond kan komen. Er werden in het verslagjaar 49 le zingen en groepsgesprekken ver zorgd voor 1665 belangstellenden. Voorts werden 31 kursussen gegeven voor 710 deelnemers. Bij de bedrijfsopvolgingsgesprekken die de Sociaal Ekonomische Voorlichtingsdienst van de Z.L.M. de laatste tijd houdt, blijkt steeds meer dat de overige gezinsleden zich meer betrokken voelen bij de bedrijfsovername dan enige jaren geleden. Bij de ouders gaan meer twijfels ontstaan over de toekomst van de andere kinderen. Het is vooral de prijs van de grond die de overige kinderen belangrijk vinden, terwijl sommigen hun kindsdeel in grond wensen". Een en ander staat in het werkverslag dat de SEV-dienst van de Z.L.M. over 1982/1983 heeft uitgebracht. Naar de mening van de akkerbouw bedrijven treden tot op heden weini gen, die de Landbouw hadden ver laten en een ander beroep kozen, tot de Landbouw toe. Bij weide- en ge mengde bedrijven komt dit vaker voor. Steeds meer bedrijven die niet levensvatbaar zijn worden toch overgenomen, dit in verband met de werkgelegenheid elders. Bij de be drijfsovername blijkt steeds weer dat een goede voorlichting vooraf aan alle daarbij betrokkenen veel moei lijkheden voorkomt. Veel voorlichting werd gevraagd over beloningsvormen meewerkende kinderen. Het beangstigt de SEV dat op sommige bedrijven waar nauwe lijks voor 1 gezin een inkomen te be halen is, de zoon thuis blijft met alle konsekwenties voor zijn toekomst of die van zijn ouders! Bedrijfsontwikkeling Op de akkerbouwbedrijven vindt, zo staat in het verslag, de bedrijfsont wikkeling gedeeltelijk plaats door vergroting met grond. De mobiliteit is echter van dien aard dat vergroting slechts voor weinig bedrijven per- spektieven biedt. De grondprijs ver toonde in het verslagjaar een lichte stijging. De SEV-dienst is van me ning dat op sommige bedrijven meer te verdienen is door bijvoorbeeld de ontwatering te verbeteren door mid del van drainage, dan de aankoop van grond. Slechts enkele bedrijven ontwikkelen zich in de intensieve teelten. Volgens de medewerkers van de SEV hebben verschillende ondernemers te laat in de gaten dat het bedrijf op de financiële middelen inteert of het gezin aarzelt om op tijd voorlichting te vragen. De moeilijkheden treft men aan bij te geringe bedrijfsin- komsten maar ook bij te hoge gezin suitgaven. Een verwijsfunktie naar de S.E.V. vanuit de boekhoudbu- reau's en/of de banken zou preven tief kunnen werken om financieel moeilijke gevallen te voorkomen, zo vindt de dienst. Ondernemerschap Steeds weer blijkt in de praktijk dat de geldopbrengsten per bedrijf en per bedrijfstype zeer grote verschil len vertonen en dat dit zeer beslist niet alleen samenhangt met de be- drijfsoppervlakte en/of de omvang van het bedrijf. Ondernemerschap blijkt een van de belangrijkste redenen te zijn van het wel of niet goed funktioneren van een bedrijf, een onderneming. De SEV probeert via gerichte kursussen dit ondernemerschap zo goed als mogelijk te doen funktioneren. Naar de mening van de SEV is het initiatief van het accountantsbureau van de Z.L.M. om naast de fiskale gegevens op verzoek van de betrok kene, bedrijfsekonomosche kenge tallen te verstrekken mede ter be vordering van het ondernemerschap, van groot belang. Gekonkludeerd moet worden dat in zijn algemeen heid de belangstelling voor Ekono mische kursussen, de boekhouding, de financiering te gering is bij de ge vestigde ondernemers en de jonge ren. Goed plantenteler, veehouder zijn is nodig maar de eerder genoemde pij lers zijn voor de onderneming even eens van grote waarde. Dit wijst de praktijk herhaaldelijk uit. Het nieu we systeem "dat het konsulentschap voor de rundveehouderij voor deel- boekhouding heeft ontworpen, ver dient aandacht van de praktijk. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Vooral het milieubeheer is een on derwerp dat voor de agrariër en niet alleen voor hem van grote betekenis is. Een studiedag "milieu en land bouw" teneinde de leden bewust te maken, werd georganiseerd met een zeer goede opkomst op die dag. Begrip krijgen voor de landbouw aan de ene zijde en voor de natuur aan de andere kant door de dialoog aan te gaan is nodig en gewenst. Over de hinderwet die slechts voor enkele bedrijven grote problemen heeft op geleverd, werd aanmerkelijk minder voorlichting gevraagd. In het verslagjaar werden een aantal bedrijfshoofden als pachter voor de keus geplaatst gebruik te maken van hun voorkeursrecht van koop van het gehele bedrijf dan wel een gedeelte van hun bedrijf. Voor veel bedrijven die dit betroffen werd een bereke ning opgesteld of aankoop verant woord was. Beleggers waren in het verslagjaar zeer weinig aan de markt, zodat slechts enkelen iemand kon den vinden die bereid was het bedrijf te kopen. De meeste pachters waren dan ook gedwongen te kopen, waar door hun kosten aanzienlijk stegen en het verteerbaar inkomen daalde. Opvallend was dat de grote bedrij ven in de meeste gevallen verkocht werden voor grondprijzen variërend tussen 13.500 en 15.000 per ha, maar dat voor de losse percelen in verpachte staat meer werd betaald. Daar liepen de bij ons bekende be dragen uiteen van 13.500 per ha tot 25.000 per ha. De vraag kan gesteld worden of de ondernemers van bedrijven de weg Steeds meer spant het hele gezin zich in om de oogst vlot en verantwoord binnen te halen. naar de voorlichting beter weten te vinden, of zakelijker ingesteld zijn dan die van de losse percelen. Vrijwillige kavelruil Voor de vrijwillige kavelruil dienen de boeren en tuinders veel meer open te staan. Met weinig kosten kan de struktuur van de bedrijven worden verbeterd. Vanuit de afdelingen van de Z.L.M. mogen er in de niet verka velde gebieden meer stimulansen worden verwacht dan nu gebeurd. De vraag naar individuele voorlichting uit de verschillende ruilverkavelings- gebieden in uitvoering is groot. Het ruilverkavelingsbeleid ten aan zien van de struktuurverbetering van onze bedrijven mag naar onze mening niet verminderen. Kursusonderwijs We kunnen verwachten dat de P.O.O.C. (Provinciaal Overleg Or gaan Cursusonderwijs) haar werk zal beginnen. Getracht werd de kontak ten met de agrarische scholen te ver sterken. Iedere ondernemer en zijn vrouw in de land- en tuinbouw dient meer te beseffen dan nu het geval is dat middelbaar agrarisch onderwijs de minimale opleiding is voor de toekomstige boer en tuinder. Voor1 iedere agrariër, ook voor hen die Werkprogramma 1983/84 Behalve een aantal normale zaken als lezingen, kursussen, publikaties, ad viezen, groepsgesprekken e.d. ligt het aksent van de SEV-dienst het ko mende seizoen op het projekt "Rela tie gezinsbestedingen - bedrijfsin- komsten". Voor dit projekt is geko zen omdat het van zeer grote beteke nis is en dat geldt voor ieder gezin, dat er een goede relatie bestaat tus sen de inkomsten en de gezinsbeste dingen. Dit geldt op de agrarische bedrijven, zowel voor de ontwikkeling c.q. instandhouding van het bedrijf als voor de ontplooiing c.q. het be staan van het gezin. Na een periode waarin het vrij rustig is geweest rondom de kontrakt- produktie in de varkenshouderij zien wij sedert kort weer meer aktivi- teiten op dit punt. Zo begint het aantal aan de regionale kontraktad- vieskommissies voorgelegde kontrakten weer toe te nemen. Waar schijnlijk houdt dit verband met de dalende marktsituatie. Het bedrijfs- technische risiko laat men in het algemeen bij de varkenshouder; hetzelfde geldt ook voor de financiering van voer en dieren. De aange boden garanties bij kontrakten in de mesterij beperken zich steeds meer tot zo'n 30 k 40 ct per kg geslacht gewicht. Verder bestaat de indruk dat kontrakten bepaald niet doorzichtiger worden. Voor de varkenshouderij kennen wij de algemene voorwaarden varkens- kontrakten 1981 van het Landbouw schap. In de praktijk komen meer dere kontraktvormen voor, zoals vaste of variabele voergeldkontrak- ten, minimumprijsgarantiekontrak- ten, fmancieringskontrakten, afna me c.q. leveringskontrakten, enz. Hier bestaan weer allerlei variaties op, bijvoorbeeld met of zonder winstdeling. Het is - en dat geldt niet alleen voor de varkenshouder zelf - vaak bijzon der moeilijk om uitgaande van de hoogte van de vergoeding een juist beeld te verkrijgen van de reële in komensmogelijkheden van een be paald kontrakt. Niet alleen de hoogte van de basisvergoeding, maar ook de bijbehorende voorwaarden in het kontrakt zijn van groot belang. Be langrijke punten inzake de ekono mische waarde van een mestvar- kenskontrakt zijn: De hoogte van de basisvergoe ding of garantieprijs. De bijbehorende normen die voor voerconcessie en sterfteper centage worden gesteld. Bij een beter of slechter technisch meste- rijresultaat wordt de uitbetaalde vergoeding hoger respektievelijk lager. Hoe zijn deze normen ten opzichte van doorsnee praktijk resultaten. Berekeningsmethode van voe derconversie en sterfte. Deze zijn in het algemeen afkomstig van de kontraktaanbieder en kunnen in de praktijk sterk uiteenlopen. Wijze waarop de vergoeding wordt uitgedrukt, bijvoorbeeld per varkensplaats of per gemid deld aanwezig varken of per af geleverd varken. Een beter inzicht in de ekonomische betekenis van een mestvarkenskon- trakt kan ook worden verkregen door het kontrakt te vergelijken met de kostenopbouw zoals deze wordt toe gepast bij de berekening van de richtprijs voor biggen van het Land bouwschap. Een methodiek die on dermeer ook wel door de kontrakte- nadvieskommissies in de regio's wordt toegepast. Het richtprijzen- thema van het Landbouwschap is ge baseerd op gemiddelde Nederlandse cijfers en ziet er voor 1982/1983 als volgt uit: Richtprijs big 149,20 Huisvesting afschrijving, rente en onderhoud 14%, bezettings graad 86%, investering per mestvarkensplaats 485,— omzet- snelheid 2,70 Rente dier, voer, grond, kasgeld 10% van 240,— gedeeld door 2,70 Gezondheidszorg Afleveringskosten Uitval 2,7% van ƒ210,- Voerkosten 86 kg groei, V.C. 3,22, voer per afgeleverd mestvarken 276,9 kg 61,20 0,77 ƒ61,97 (voorlopige verbruikersprijs) (voerprijs 26/7 - 30/7/82) Overige kosten Water 0,95 Verwarming en strooisel f 2,25 Electra Telefoon Diversen ƒ2,15 ƒ0,15 1,75 7,25 Totaal Berekende arbeid 379,43 17,20 Kostprijs afgeleverd slacht- J varken van 83 kg 396,63 8,89 2,60 5,00 5,65 171,59 Uit de inhoud van het kontrakt is be kend welke kosten de mester moet betalen uit zijn vergoeding. Het vo renstaande overzicht geeft gemiddel de landelijke kosten weer, de hoogte van de afzonderlijke kostenposten kan van bedrijf tot bedrijf sterk va riëren. Uit het eerdergenoemde over zicht kan worden afgeleid dat er naast big- en voerkosten nog circa 75,— aan andere kosten overblijven. Bij de doorgaans in de praktijk van de var- kensmesterij toegepaste vergoedin- genniveau's zal er geen of weinig ruimte overblijven voor een volledige vergoeding van de ingebrachte arbeid. 11 november 1983 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9