3 n -P Op water en brood Proeven zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Geen gekke ideeën Wolfaartsdijk Bloemenexport naar Amerika passeert 100 miljoen Tenslotte z.l.m VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 68e JAARGANG NO. 3706 land- tuinbouwblad Leden van de Knolselderij telersvereniging Zuid West Nederland brachten op 28 oktober j.l. een bezoek aan een knolselderijproef op proefboerderij Westmaas. Daar waren proeven aangelegd met rij- en plantafstanden. Verder ook verschillende vormen van planten op kweek: perspot, paperpot (beide met quickpil) en bakgezaaid. Ook lagen er N. proeven. Na afloop werd geanimeerd gediskussieerd over de teelt van knolselderij in het algemeen. Door de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de voorlichtingsdienst en telers kan een dergelijk kontakt bijzonder positief worden beoordeeld. Enige weken geleden heb ik beloofd nog eens terug te komen op een bijzonder vooruitstrevend zoetwaterpro- jekt dat momenteel in ontwikkeling is in Hessen in Duits land. Net als bij ons heeft men daar te kampen met een tekort aan zoetwater. Door onttrekking t.b.v. in dustrie, drinkwatervoorziening en landbouw is het grondwaterpeil in bepaalde delen van Hessen onaan vaardbaar gezakt. Bovendien is het een gebied met be trekkelijk weinig regenval. Om de waterbehoefte veilig te stellen isereenzogenaamde'Wasserverband" water schap) opgericht dat als doelstelling heeft om zowel de watervoorziening ten behoeve van de beregening voor landbouwkundige doeleinden als de grondwaterstand op peil te houden. In dat kader wordt nu aan de oever van de Rijn bij Biebesheim een grote waterfabriek gebouwd die per jaar 43 miljoen m3 sterk vervuild rijnwater zuivert. Van deze totale hoeveelheid gaat 5 miljoen m3 rechts treeks naar de landbouw en de rest wordt in de bodem geïnfiltreerd (een verhaal apart). Het water dat voor de landbouw bestemd is wordt via een pijpleidingennet van 200 km lengte verdeeld over een gebied van ongeveer 6.000 hektare. Via in totaal 2500 tappunten (bijna 2 per hektare) kunnen de boeren dit water aan het leiding net onttrekken. De beregenfngsinstallatie tenslotte kun nen ze via een soort werktuigenring huren van het wa terschap. De kosten van het totale* projekt bedragen on geveer 200 miljoen mark. Deze kosten worden echter door de overheid voor 80% gedekt. De boeren betalen uiteindelijk slechts een vast bedrag van 25 mark per hektare en een zeer gering bedrag per m3 water dat onttrokken wordt. Natuurlijk had ik - gezien de situatie in het zuidwesten - zeer veel belangstelling voor dit projekt. Helaas was de tijd toen ik daar was (in verband met het CEA congres) te kort om het gehele projekt te bekijken. Ik heb echter informatie na laten sturen zodat ik nu toch vrij goed op de hoogte ben. Een (nieuwe) exkursie vanuit het zuidwesten naar Hessen zou overigens geen gek idee zijn. Een dergelijk projekt zou ook bij ons ten minste een deel van de zoetwaterbehoefte kunnen dek ken. Ik denk daarbij met name aan (delen van) Midden- Zeeland en eventueel Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij ga ik er van uit dat de zoetwaterbehoefte voor Noord-Zeeland en West-Brabant gedekt wordt vanuit Grevelingen en/of Zoommeer. Midden-Zeeland zou dan naar het voorbeeld van Hessen "bediend" kunnen worden via de bestaande en ongebruikte pijpleiding vanuit de Biesbosch naar het Sloe. Overigens een idee dat al herhaaldelijk door mij is bepleit - echter tot nu toe zonder sukses. De Duitsers bewijzen nu dat het helemaal geen gek idee is. En als de Nederlandse overheid net zo genereus is voor zijn boeren als de duitse regering dan zie ik het helemaal zitten. Goed nieuws komt er ook uit Wolfaartsdijk. De ruilverka veling werd met een dikke dubbele plus voorgestemd en dat is bepaald een gelukwens waard. Een bewijs ook dat de betrokken boeren en grondeigenaren ondanks alles terecht nog geloof hebben in de toekomst. Hopelijk is dat een goed voorteken voor de verkavelingen die in ons werkgebied nog in voorbereiding zijn - of komen! Voor waarde is dan echter wel dat de overheid nu eens op houdt om nog meer te beknibbelen op de landinrichting. De grens is wat dat betreft echt bereikt. De export van Nederlandse snijbloemen naar Amerika is begin november de 100 miljoen gulden-grens gepasseerd. Dit deelde de direkteur van de Bloemenveiling Westland, ir. H. de Boon, op woensdag 2 november mee aan enkele honderden Amerikaanse bloemengroothandelaren, die de veiling bezochten. In 1979 bedroeg de export naar Ameri ka van bloemen nog slechts 4 miljoen gulden. De Amerikanen, die in Nederland zijn op uitnodiging van het Bloemenbureau Holland, en aansluitend de Na tionale Bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer bezoch ten, kregen van direkteur De Boon te horen, dat binnen enkele jaren een exportbedrag van 200 miljoen gulden mag worden verwacht. Tot nu toe is het bloemenverbruik in Amerika, vergeleken met de meeste Westeuropese landen, bijzonder laag. De aktieve Nederlandse exporthandel ziet nog volop groeikansen op verre afzetmarkten, zoals Amerika. Bij zondere aandacht is echter noodzakelijk voor de ge zondheid van de bloemen in verband met de strenge fytosanitaire eisen bij import. De transportkosten be hoeven voor verdere afzetgroei geen belemmering te zijn. Wel kunnen er problemen ontstaan bij het luchttransport door gebrek aan vrachtkapaciteit. De voorzitter van de Bloemenveiling Westland, de heer M.J. Varekamp, die het dynamische Westland "de Wall Street van de bloementeelt- en -handel"vnoemde, sprak de hoop uit, dat ook in Amerika de slogan "Zeg het met bloemen" snel ingang zal vinden. Draaischrijf "Nederland is de voornaamste draaischijf geworden van de internationale handel in tuinbouwprodukten. De be perkte konkurrentie van vroeger met de naaste buurlan den heeft zich verplaatst naar een trefpunt waar de grote produktiegebieden van de gehele wereld elkaar kunnen ontmoeten. Dit heeft bijgedragen aan de aanzienlijke ontwikkeling van de tuinbouwsektor in de laatste jaren". Met deze woorden opende de president van de interna tionale organisatie van siergewassenproducent, Robert Mathis, woensdagmiddag in Aalsmeer de 21ste nationale bloemen vaktentoonstelling. Volgens Mathis is het een onderwerp van voortdurende zorg voor zijn organisatie, die tuinbouwproducenten in twintig landen in drie werelddelen vertegenwoordigt, dat de tuinbouwsektor - zich op harmonische wijze blijft ontwikkelen. De kon kurrentie, die volgens hem onmisbaar is, zal bepaalde regels in acht moeten nemen, opdat de vakmensen ver zekerd blijven van een gerechtvaardigde beloning en de konsument van kwaliteitsprodukten tegen gerechtvaar digde prijzen. Het kan vreemd gaan: ik was eigenlijk van plan om een verhaal te schrijven over die fantastische tentoonstelling "Brood" die onlangs "liep" in het museum Boymans- van Beuningen in Rotterdam. Wie daar niet is geweest heeft bepaald wat gemist. Misschien dat de fraaie kata logus nog verkrijgbaar is. De geschiedenis van het brood en het broodgebruik in Nederland zet de bezoeker be paald aan het denken. Opvallend is altijd bij dit soort dingen hoe dicht het verleden bij de aktualiteit staat ofwel hoe de huidige situatie is te verklaren uit het verleden. Daar had ik eigenlijk over willen schrijven. Een andere keer dan maar. Nu volsta ik ermee te melden dat ik bij de meer dan 100 verschillende broodsoorten die in het mu seum lagen uitgestald het Schouwse palingbrood heb gemist. Zoiets valt de liefhebber natuurlijk direkt op. Het is de organisatoren vergeven. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1