"Een mens mag toch niet hele dagen alléén met geld en bedrijif bezig zijn?! ZLM-Hoofdbestuurslid Piet Risseeuw: De familie Risseeuw In het kader van een serie interviews met nieuwe leden in het Hoofdbestuur van de Z.L.M. hebben we onlangs een bezoek gebracht aan het fraaie bedrijf van de familie Piet Risseeuw aan de Bosweg onder Cadzand. Een gezin dat veel waarde hecht aan menselijke kontakten en aan wonen en leven in harmonie met de omg.eving. Hun bedrijf dat in maatschap gevoerd wordt door vader en zoon Peter, is gemengd van aard: akkerbouw in kombinatie met stierenmesterij. Vooral over wonen en werken gaat dit verhaal. In het verste uithoekje van ons land in het Zuidwesten ligt in het grensgebied met België de Vroege Oudelandse polder. Met veel an dere - meest kleine polders - in de Middeleeuwen vanuit de Zeeuws-) Vlaamse stadjes Aardenburg, Sluis en Cadzand veroverd op de zee. Poldertje na poldertje wat nu nog duidelijk terug te vinden is in de vele lage dijkjes die door het overigens vlakke landschapen lo pen als aderen op een hand. In oorsprong een zanderig laaglig- gend kustgebied waarop geduren de vele eeuwen door de getijbewe gingen van de zee een in dikte va riërende vruchtbare laag klei van 50 tot 70 cm is afgezet. In dit moeras- en bosachtig kust gebied werd in 1758 - aan wat nu niet toevallig de Bosweg heet - langs een slingerende stroomrug een hoogte opgeworpen. Daarop werd, zo blijkt uit de archieven een houten boswachterswoning ge bouwd dat in 1828 om niet nader bekend geworden reden nog eens is verbouwd. In die forse boerenhoe ve woont het ZLM-hoofdbe- stuurslid de heer P. Risseeuw met zijn gezin. Bijzonder fraai, zoals woning en bedrijfsgebouwen van de familie Risseeuw daar liggen in het groen. terug: "We zouden dit huis en deze plaats voor geen bungalow willen ruilen. Je hecht eraan. We zijn hier geboren en getogen en we hebben hier veel dingen zien veranderen. Het is een stukje van jezelf geworden". Landschapsvriendelijk Toen Sara M. Risseeuw-Le Clercq (49) en Piet Risseeuw (51) in 1957 trouwden en het bedrijf overnamen van vader A.A. Ris seeuw was er geen sprake van dat de groensingel voor huis en be drijf zou worden opgeruimd en de windsingel moest uiteraard blijven staan. De paar weitjes rondom gingen niet voor de P Risseeuw neemt binnen de taakverdeling vooral het werk voor de mest- stieren op zich. De woonstee ligt enige tientallen meters van de weg, en is rijkelijk versierd met bloemen en strui ken. Voor en opzij ligt een wei landje waar kalveren de schaduw van enige hoge bomen hebben opgezocht. Rechtsvoor bevindt zich de moestuin en een kleine boomgaard. Een duidelijk met smaak en respekt voor kuituur en natuur ingerichte leefomgeving. Als ik binnenkom - na de be groeting maak ik daarover een opmerking. Mevrouw Risseeuw "zeg maar Sara", komt hier bij het eerste kopje koffie meteen op ploeg. De woning werd wel ge moderniseerd maar de balken kwamen weer in zicht. Vanuit een landschapsvriendelijke opvatting werd in 1979 ook besloten een nieuwe schuur niet te zetten op de plaats van een oude. Nee, de uit 1900 daterende houten schuur werd gespaard en de nieuwe - voor de mesterij - bewust wat achteruitgezet zodat de moderne schuur nu vanaf de weg nauwe lijks zichtbaar is. Daarmee heb ben ze de harmonie tussen de be staande bouw en de omgeving kunnen bewaren. De familie Risseeuw woont al vanaf 1929 op het bedrijf aan de Bosweg, anderhalve kilometer buiten Cadzand. Verspreid Toen A.A. Risseeuw sr. het be drijf kocht was het 22 ha. groot. In de loop der jaren is het steeds groter geworden tot thans 40 ha waarvan 8 ha pacht. De grootste helft van de grond ligt om de boerderij, de kleinste helft verder weg tot zelfs 7 km van de huiska vel. De verschillende kavels zijn niet zo groot en liggen zeer ver spreid zodat van een optimale si tuatie beslist geen sprake is. Over de kwaliteit van de grond heeft Risseeuw niet te klagen. De pol ders zijn meest zo rond de 40% afslibbaar met naar de buiten kanten tegen de vroegere dijken verdrogingsverschijnselen als ge volg van de dunne laag klei daar. Dat de Oudelandse Polder in de volksmond ook wel Tarwepolder wordt genoemd is veelzeggend. Hier komen dank zij het klimaat en de vruchtbare grond regionaal gezien de hoogste tarweopbreng- sten voor, hertelt Risseeuw* Hard gewerkt Piet en Sara Risseeuw hebben sinds ze zich ruim 26 jaar geleden aan de Bosweg vestigden, hard gewerkt aan de op- en uitbouw van het bedrijf. Zoals op veel ak kerbouwbedrijven viel Sara vooral in tijdens de drukke oogstperiodes. Zij kregen drie kinderen, twee jongens en een meisje. De oudste zoon Adrie, werd niet gegrepen door het boe renvak maar ging naar Delft en studeerde eraf in de wiskunde. Hij zit nu in militaire dienst. De 22-jarige zoon Peter bleek wel aangestoken door het agrarische virus en bezocht met goed gevolg de MAS in Schoondijke. Sinds vorig jaar vormt hij "Op en top een boer, dat wordt de opvolger" - een maatschap met vader Ris seeuw. Dochter Jacqueline (17) heeft tot nu toe geen blijk gege ven van overmatig veel belang stelling voor het agrarisch bedrijf en bezoekt de school voor VWO in Oostburg. Sinds Peter - "dat is nu al weer 4 jaar geleden" - van school is en zich volledig inzet voor het be drijf, hoeft Sara Risseeuw op het bedrijf nauwelijks nog te helpen en kan zij zich geheel wijden aan de siertuin, de moestuin en de kleine boomgaard. Zij wordt daar bij geholpen door de 84-jarige Risseeuw sr. die trouw iedere dag nog 2 keer op de fiets uit Retran- chement aankomt. Naast een be hulpzame hand voor zijn schoondochter vormen de kalve ren in de wei ook een vast onder deel van zijn bezoek. Onder een goedkeurende keuvel legt hij ze wat gras voor of spreidt wat hooi uiteen. Ook de "andere" opa de heer Le Clercq komt re gelmatig langs. Om een hand uit te steken en natuurlijk voor een praatje en een kopje koffie of thee. Stierenmesterij Na de vorming van de maatschap tussen vader en zoon Risseeuw ging zich een probleem voor doen: in feite was er op het be drijf een overkapaciteit aan ar beid. Piet Risseeuw daarover: "We hebben toen goed alle mo gelijkheden op een rijtje gezet. Uiteindelijk vonden we dat we moesten kiezen uit: óf er een an dere tak bijhalen, óf er iets bij doen bij en voor derden. We hebben gekozen voor het eerste. Vooral ook omdat we wel erva ring hadden met dieren besloten we het bedrijf te voorzien van een tweede poot: een stierenmeste rij" Het fiskale- en investeringskli maat was uitnodigend. Besloten werd de stal met een kapaciteit voor 100 stieren zelf zoveel mo gelijk te bouwen. Enkel de span gen en het dak zijn door een aan nemer gezet. "Maar het was, zo bekend Risseeuw nog moe wor dend als hij eraan denkt, een hele klus. Het moest tussendoor ge beuren en mijn zoon en ik zijn daar ruim een jaar druk mee be zig geweest." In 1980 was de nieuwe stal klaar. Verwevenheid Inmiddels is Peter thuisgekomen van het land. Hij is druk aan het ploegen maar komt gewoontege trouw tussen de middag thuis om te eten en even de post door te nemen. Op mijn vraag in welke mate de akkerbouwpoot en de mestveehouderijpoot bijdragen in het uiteindelijke bedrijfsinko- men ontspint zich tussen beide maatschapsleden een diskussie over plussen en minnen en over te verrekenen posten tussen de bei de takken onderling. Een diskus sie die zich voortzet aan tafel waaraan ik met de bekende Vlaamse vanzelfsprekendheid ook moet plaatsnemen. Ze vinden elkaar na de tweede kom soep op een bijdrage van ongeveer akkerbouw en 'A mestveehouderij. Bij de start van de mestveehouderij is meteen een taakverdeling tussen vader en zoon gemaakt. Peter neemt de akkerbouwpoot voor zijn reke ning en vader Risseeuws eerste verantwoordelijkheid is het mestvee. Uiteraard springen ze wanneer dat noodzakelijk is voor elkaar in. Verder neemt Peter de reparatie van het machinepark voor zijn rekening terwijl vader Risseeuw vooral het timmerwerk in bedrijfsgebouwen en woning op pakt. Een taakverdeling die uitstekend voldoet zo vinden bei de. Een interessant aspekt op dit gemengde bedrijf is de verwe venheid tussen de beide bedrijf stakken. Zo leveren, legt Peter uit, de stieren per jaar zo'n 800 tot 1000 m3 drijfmest voor de akker bouwpoot. Deze wordt met een eigen giertank op vooral de mais en aardappelen uitgereden. Ris seeuw: "we zijn daar erg tevreden mee want die bemesting heeft een gunstige invloed op de struktuur van de grond en deze wordt ook vochthoudender wat hier voor menig perceel geen overbodige Grootvader A.A. Risseeuw komt iedere dag een handje helpen. 10 11 november 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10