"Oranjezon" en "Oesterschelp HNO-school "De Oesterschelp te Tholen ONDERWIJS NOTITIES Nieuwbouw Chr.HNO-school "Oranjezon" te Oostkapelle Boomfeestdag 28 maart Nu ook lager landbouwonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen onder redaktie van L. Anderson 99 99 Minister Deetman in Nijkerk: "Ik bestrijd kaalslag onder kleine scholen in regio" Met de regelmaat van een uurwerk zijn alle Z.L.M.-scholen gedurende de laatste tien jaren met een aantal lokalen uitgebreid en/of gereno veerd. De spektakulaire groei van de Groene School in Kapelle - mede tengevolge van de opheffing van de overige lagere agrarische scholen in Zeeland - werd reeds eerder in deze kolommen gememoreerd. Toch nog even deze cijfers: 70 leerlingen in 1973 tegen 334 leerlingen in 1983, waarbij dan nog gevoegd moeten worden 142 leerlingen vakscholen en leerlingstelsels, alsmede 608 kursisten. Het bijbouwen van lokalen en het bijhuren van een kompleet schoolgebouw waren hiervan het gevolg. Dat de gedachten nu uitgaan naar nieuwbouw - bij voorkeur in het kader van een Agrarisch Opleidingscentrum voor Zeeland - is een idee, dat serieuze overweging verdient. Maar we willen het nu verder heb ben over het huishoud- en nijver heidsonderwijs. Alle acht HNO- scholen der Z.L.M. beschikken thans over een modern ingericht kombi- natielokaal, waarin de lessen (veel praktijk) woning en voeding worden gegeven. Ook de lokalen kennis der natuur zijn volgens de nieuwste in zichten ingericht. Op enkele scholen wordt de nodige aandacht besteed aan kantoor- en winkelpraktijk, waarvoor aanpassingen in de inrich ting nodig waren. In verband met de invoering van het vak "algemene technieken" onder ging ook menig handvaardigheids lokaal een gedaanteverwisseling. En de ontwikkelingen staan niet .stil: het vak informatika zal een integrerend .onderdeel gaan vormen van het ge hele onderwijsgebeuren. Ook dan zal het nodig zijn - zoals tot dusverre met succes gebeurd is - de nieuwe ontwikkelingen binnen het huishoud- en nijverheidsonderwijs in de entourage van de scholen te doen weerspiegelen. In plaats van met een teruggang - zoals elders in het land wel gekon- stateerd werd - werden onze scholen gekonfronteerd met een vooruit gang, overigens deels ook een gevolg van de invoering van het vierde leerjaar in 1975. In 1973 bezochten 1137 leerlingen onze HNO scholen, welk aantal in 1975 vermeerderde tot 1446. Maar toen bleef het bezoek konstant met zelfs een lichte vooruitgang: 1585 leerlingen in 1983. Als (voorlopige?) afsluiting van de reeks bouwkundige voorzieningen zijn nu de nieuwbouw van Oostka- pelle en de uitbreiding/renovatie van Tholen aan de beurt. LHNO school te Oostkapelle architectenbureau rothuizen 't hooft bv UITBREIDING In tien jaar tijds is de schoolbevolking van de Oesterschelp verdubbeld. 122 leerlingen in 1973 tegen 238 nu. Hoewel - met vooruitziende blik - ook dit gebouw in 1962 vrij ruim werd opgezet en de groeiende stroom leerlingen daardoor nog kon worden opgevangen, bleek de kapaciteit uiteindelijk toch zodanig aan de krappe kant, dat het Z.L.M.-bestuur in 1980 besloot in Den Haag aan te kloppen voor uitbreiding en renovatie. Deze pogingen werden - evenals daarvoor reeds voor Kruiningen, Schoondijke en Axel - met succes bekroond. bevindt zich in het midden van dit lokaal de nodige apparatuur voor de groothuishouding. De vele leerlingen, die kiezen voor een beroep in de verzorgende en dienstverlenende sektor, met name in ziekenhuizen en instellingen, zijn hiermee ten zeerste gebaat. De verbouwing en inrichting is in middels vrijwel gereed. Het zal zeker de moeite waard zijn om eens een kijkje te gaan nemen, zodra de gelegenheid tot bezichti ging wordt opengesteld! Anderson Op het scholenbouwplan 1976/1979 kwam de school Oostkapelle in de hoogste urgentieklasse voor. Volgens dit plan zouden in 1978 de nieuwbouwplannen bij het Ministerie van Onderwijs ingediend mogen worden om vervolgens in 1979 te kunnen gaan bouwen. Tengevolge van een bezuinigingsronde op de scholenbouw werd in 1979 een nieuw scholenbouwplan van kracht, waarbij Oostkapelle werd opgeschoven tot "1982 en volgende jaren". Hoewel door het aanbouwen van een noodlokaal in 1975 enig soelaas werd geboden in de precaire leef- en werksituatie werd door het bestuur tegen dit uitstel protest aangete kend bij de staatssekretaris. Uiteindelijk kwam van het Ministe rie bericht, dat de bouw-procedure zou kunnen worden versneld, indien - inplaats van met een permanent gebouw - genoegen zou worden ge nomen met een bouwwijze volgens het ITH systeem (Integrale Tijdelijke Huisvesting). Hieraan ligt ten grondslag, dat de bouwer - indien de school aan zijn bestemming wordt onttrokken - zich tegenover het Mi nisterie (als subsidiegever) verplicht het gebouw tegen een bepaald per centage van de vervangingswaarde te verplaatsen. Daar een dergelijke bouw een uitstekende huisvesting biedt en verdere vertraging niet ver antwoord werd geacht is hiermee akkoord gegaan. Nu zich inmiddels donkere wolken boven het onderwijsveld dreigen sa men te pakken (minder leerlingen -f schaalvergroting) is deze mobiliteit van een schoolgebouw een faktor van des te groter betekenis. Eigen aanzien Eind 1979 werd de principiële goed keuring ontvangen om de nieuw bouwplannen voor te bereiden. Ten gevolge van een aantal verwikkelin gen rond de verwerving van een bouwterrein kon eerst in 1982 de be schikking over een terrein - gelegen in het plan "Halve Maan" bij de Sporthal - worden verkregen. Daarna was de weg vrij om aan het architectenbureau Rothuizen 't Hooft te Middelburg opdracht te ge ven een schetsplan te vervaardigen. Dit bureau is erin geslaagd - ondanks de beperkingen die systeembouw met zich brengt - een opzet te maken, die het interieur van het gebouw een geheel eigen aanzien geeft. Rondom een patio (lestuin) zijn de volgende ruimtes gegroepeerd: Lokaal woning en voeding, lokaal handvaardigheid en tekenen, lokaal kantoor- en winkelpraktijk, lokaal naaldvakken, lokaal kennis der na tuur. twee theorielokalen, biblio theek en een centraal funktioneren- de overblijfruimte met toneel. Ver der uiteraard ruimtes voor direktie, docenten, administratie enz. De to tale oppervlakte bedraagt ca. 1360 m2. In augustus van dit jaar werd het sein döor Den Haag definitief op groep gezet. Na afgifte van de bouwvergunning kan de opdracht tot de bouw worden gegeven aan Systeem- Montage- bouw Techniek te Veghel. Indien alles verder volgens plan ver loopt kan het nieuwe gebouw in 1984 gereed zijn om de leerlingen voor het schooljaar 1983/1984 te ontvangen. Zij zullen dan ontdekken, dat Wal cheren een schoolgebouw rijker is, waarin het niet alleen bijzonder pret tig toeven is, maar waarin up to date onderwijs wordt gegeven. En daar gaat het toch om! "Over mijn beleid rond de kleine scholen doen de laatste dagen de wildste geruchten de ronde. Ge luiden als zou onzorgvuldig wor den omgesprongen met de kleine school missen elke grond. Het kabinetsbeleid is er juist op ge richt om een evenwichtig patroon van scholen in stand te houden. Dat wil zeggen dat ook in de re gio, in de kleine plaatsen, goed onderwijs aanwezig moet zijn en blijven. Het is daarom dat er overleg wordt gevoerd om een verantwoorde spreiding naar re gio en identiteit te verzekeren. Het is dit beleid dat kaalslag voorkomt. Het spaart ons van een koude sanering, die zonder dit beleid zeker zal ontstaan. Het doel is om onmisbare voor zieningen open te houden. Of dat nu om lager of beroepsonderwijs gaat, over kleine m.a.v.o.'s of welke schoolsoort dan ook", al dus minister Deetman tijdens een spreekbeurt op 19 oktober 1983 in Nijkerk. Toestemming werd verkregen voor uitbreiding in houtbouw met een groot lokaal kantoor- en winkel- praktijk, een theorielokaal en een bibliotheek. Voorts zal er in dit - aan de school grenzende - gebopw een kamer komen voor de adjunkt-di- rektie en de schoolarts. De werk zaamheden - opgedragen aan Ver- laat's Houtbouw te Hardinxveld- Giessendam zijn inmiddels in volle gang. Wellicht reeds direkt na de Kerstva kantie kunnen de leerlingen er hun intrek nemen. Op het programma staat nu nog de bouw van een gymnastieklokaal, waarna de ruimte, die nu nog de - praktijk onmogelijke - dubbelfunk- tie heeft van hulpgymlokaal annex overblijflokaal geheel bestemd kan worden voor overblijflokaal. Groothuishouding Dank zij de enthousiaste instelling van de direktie en het betrokken 4 november 1983 personeel van de school ondersteund door de energieke medewerking van de Inspektrice, mevr. A.R. van Del len zal "De Oesterschelp" als eerste kategoriale HNO school in Zeeland de beschikking krijgen over een vol ledig ingerichte keuken voor de groothuishouding. De goedkeuring was reeds binnen voor de renovatie van de oude keuken in een moderne keuken voor de kleinhuishouding, toen tijdens de rit nog tot koerswijzi ging werd besloten. Een ingrijpende operatie, die ook voor de adminis tratie de nodige zorgen met zich bracht. Het bouwbestek moest wor den gewijzigd, andere leveranciers moesten worden aangezocht en alles diende wederom bij het Ministerie aanhangig te worden gemaakt. Maar ook de twijfelaars aan het welslagen van deze operatie moeten nu erken nen, dat het een verstandige ma noeuvre is geweest. Behalve de in alle HNO scholen aanwezige kleinkeukeninventaris De Lagere Technische School in Terneuzen heeft toestemming van het Ministerie van Onderwijs ont vangen om te starten met een lagere landbouw-opleiding. Jongeren met belangstelling voor deze opleiding konden tot nu toe al leen terecht bij de Groene School in Kapelle, de enige L.A.S. in Zeeland. Per jaar volgen zo'n 30 a 40 jongelui uit Zeeuws-Vlaanderen het lager agrarisch onderwijs aan "de over kant". De L.A.S. in Terneuzen zal straks vier kursusjaren tellen maar gestart zal worden met een derde klas in augustus 1984. Hiervoor worden, volgens direkteur L.G. Meijer, zo'n 30 leerlingen verwacht. De eerste aanmeldingen zijn al binnen. De heer Meijer verwacht dat nu ook meer jongelui in het Zeeuws-Vlaam- se het lager landbouwonderwijs zul len gaan volgen omdat ze niet meer zover behoeven te reizen. Volgens onderzoeksgegevens zou 3 Vi% van alle leerlingen van de laatste klas van de lagere school agrarisch on derwijs willen gaan volgen en dat zijn er in Zeeuws-Vlaanderen bedui dend meer dan het aantal dat nu jaarlijks naar Kapelle trekt. De huisvesting van de nieuwe oplei ding is geen probleem omdat men in het nieuwe schoolgebouw nog loka len over heeft. Ook over de beno digde grond voor de praktijklessen kan men beschikken doordat een vlak bij de school liggend terrein ge huurd kan worden van de gemeente Terneuzen. De opleiding in Terneuzen zal alleen de specialisaties akkerbouw en die- renhouderij bevatten. De Groene School in Kapelle blijft dus de enige plaats in Zeeland waar men een op leiding voor tuinaanleg kan volgen. Utrecht - Ieder jaar leveren kinderen een forse bijdrage aan de groen voorziening in ons land. Ze planten dan zo'n 200.000 bomen en struiken in het kader van de Nationale Boomfeestdag die elk voorjaar wordt gehouden. In 1984 wordt er ook weer zo'n boomplantdag georganiseerd. Dat gebeurt op woensdag 28 maart, zo heeft het Landelijk Comité be kend gemaakt. Aan de Boomfeestdag nemen leer lingen van de 5e en 6e klassen van het basisonderwijs deel. Dit jaren waren er zo'n 110.000. Het landelijk feest vond plaats in Arnhem waar oud minister-president A.A.M. van Agt de officiële boomplanting ver richtte. Wie in 1984 het goede voor beeld zal geven en waar is nog,niet bekend. Scholen en milieuorganisaties, die belangstelling hebben om aan de Boomfeestdag mee te doen, zullen zich eerst in verbinding moeten stel len met het gemeentebestuur. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15