Herfstonkruidbestrijding in wintertarwe Nieuw type dorsmachine op proef Minder tarwe in Frankrijk Amerikaanse verkopen aan de Sovjet-Unie Konkurrentie door het gewas is de beste methode om onkruid te bes trijden. Een goede start van de tarwe, kieming en de eerste groei op een zaaibed van goede struk- tuur is hierbij erg belangrijk. Uiteraard is hiermee niet alles te voorkomen. Een aanvullende che mische bestrijding vroeger of later zal vaak nodig zijn. Wortelonkruiden Klein hoefblad, akkerdistel, ak kermelkdistel, kweek e.a. geven bij de zaai en in de winter geen problemen. Ze blijven meestal tot maart weg. waardoor het graan een grote voorsprong kan nemen. Wanneer er wortels van deze on kruiden in de grond zitten, komen ze evenwel beslist. Daar zal dan in het voorjaar en de zomer een bes puiting tegen uitgevoerd moeten worden. Duist is een eenjarig grasachtig onkruid dat op klei- en zavelgron den voorkomt. Het zaad van duist heeft een lange kiemingsperiode, maar het meeste zaad ontkiemt in de herfst en in het vroege voor jaar. Een zware duistbezetting kan in wintertarwe een op brengstderving van l.(HK) kg/ha of meer veroorzaken. De herfstkie- mers zijn het meest schadelijk, omdat deze tot zeer grote pollen kunnen uitgroeien en dan veel zaad produceren. Windhalm is eveneens een eenja rig grasachtig onkruid dat vrijwel alleen in het najaar kiemt. Dit onkruid komt niet alleen voor op zand- en dalgronden, maar ook op lichte zavelgronden. Wanneer windhalm massaal aanwezig is, is ook hier een grote opbrengstder ving het gevolg. Als deze beide (of één van beide!) onkruiden aanwezig zijn, moet een bespuiting met een bodem herbicide uitgevoerd worden. In verband met de kiemingsperiode en het feit dat de herfstkiemers bij duist de meeste schade doen, moet een bestrijding kort na het zaaien in de herfst uitgevoerd worden. Er zijn ook bodemherbiciden die in het voorjaar toegepast kunnen worden. Wanneer de onkruiden echter al te groot zijn (als o.a. duist al meer dan vijf blaadjes heeft) valt de werking tegen. Al leen bij late zaai van de winter tarwe komt de voorjaarstoepas sing in aanmerking. De onkruiden zijn dan in het voorjaar nog klein. Duist Toepassing bodemherbiciden De toe te passen bodemherbiciden werken via (ie grond. De werkzame stof moet in het bodemvocht oplos sen en door de kiemende onkruid plantjes worden opgenomen. Naarmate vroeger wordt gespoten heeft het middel meer gelegenheid in de grond in te dringen en op te los sen. De meeste bodemherbiciden hebben een lange werkingsduur. Ze moeten kort na het zaaien van de tarwe worden toegepast. Onder dro ge omstandigheden dient een bes puiting niet uitgesteld te worden. Wanneer gewacht wordt tot er regen is gevallen, is het risiko groot dat er met de spuitmachine voorlopig niet meer over het land gereden kan worden. Als direkt vóór opkomst van de tarwe wordt gespoten, ontstaat er schade aan het gewas. Bij voorkeur moet het zaaibed zo vlak mogelijk liggen. Op een grof- kluiterige grond ontsnappen de on kruiden aan de werking van het middel. Op slempgevoelige grond mag het zaaibed weer niet te fijn liggen. Het zaad moet goed bedekt zijn met grond. Bij breedwerpige zaai is er grote kans op schade bij toepassing van een bodemherbicide, met name kiembeschadiging en een toenemen de kans op uitwinteren. Dosering: tot 20$ slib: 3 kg/ha. 20-30$ slib: 4 kg/ha en 30-50$ slib: 5 kg/ha. chloortoluron (o.a. Dicuran) Dit middel kan in een beperkt aantal tarwerassen gebruikt worden, nl. Caribo. Carimulti. Clement. Durin. - Marksman. Okapi en Saiga. Met na druk wordt erop gewezen dat dit middel in andere tarwerassen (o.a. Werking van de middelen In onderstaand schema is aangege ven hoe de genoemde middelen op de diverse onkruiden werken. x mogelijkheid van toepassen o geen mogelijkheid van toepas sen gevoelig - ongevoelig Schema van duist- en windhalmbestrijdingsmiddelen in wintergranen Middelen Gewas Gevoeligheid onkruiden berfat winter wlnter- winter duist wind- straat ■uur kamille kleef ere tarwe gerst rogge bili gras kruid prijs aethabenztblazuron X z O - J chloortoluron *D z X - - trlfluralln/llnuron x z X - j Isoproturon z z z - - I terbutryn z z X - - I diethaclne-ethyl/ z O O - llnuron tri-allaat z z X Iniet in alle rassen! Kweek Bodemherbicide-middelen Methabenzthiazuron (o.a. Tribunil) De werking valt in de regel tegen op gronden met meer dan 50$ slib en/of 5$ humus en wordt daar dan ook niet geadviseerd. Met name on der droge omstandigheden kan duist eerst bovengronds komen en pas in de loop van de w inter of in het voor jaar afsterven. Eventueel kan. uit sluitend in wintertarwe, na opkomst worden gespoten mits het gewas ten minste 2 blaadjes heeft. 8 Arminda) meer of minder ernstige schade kan geven. Dosering: minder dan 35 slib en/óf minder dan 5$ humus: 2 kg of 4 ltr/ha en op gronden boven 35$ slib: 3 kg of 5 Itr/ha. trifluralin/linuron (Chandor) Het middel Chandor moet worden toegepast kort na zaaien tot uiterlijk drie dagen daarna, omdat er anders schade kan optreden. Er is kontakt- sehade te verwachten aan het kie mende zaad indien er een grondbe- dekking is van minder dan 2 a 3 cm. Dus niet bij breedwerpige zaai toe passen! Dosering: 20-30$ slib en/of 2-3$ humus: 4 4-5 Itr/ha en 30-50$ slib en/of 3-5$ humus: 5 4-6 ltr/ha. isoproturon (o.a. Arelon en IP 50) Direkt na zaaien of wanneer de graanplanten minstens twee blade ren hebben, moet dit middel toege past worden. Dosering: afhankelijk van het merk: isoproturon 80$2 4-3 kg/ha isoproturon 50$4 - 4 4 kg/ha Op gronden met meer dan 35$ slib en/of 5$ humus moet de hoogste dosering gebruikt worden, terbutryn (o.a. Igran 50) Met name onder droge omstandig heden kan de duist eerst boven gronds komen en pas in de loop van de winter of het voorjaar afsterven. Op gronden met meer dan 50$ slib valt de werking tegen. Dosering: 3-4 kg/ha. de hoogste do sering op gronden met meer dan 6$ humus en/of 40$ slib. diethacine-ethyl/linuron (Asepta- Antrolin) Dit middel moet kort na zaaien ver spoten worden. Dosering: minder dan 20$ slib of 2$ humus: 6 ltr/ha en 30-50$ slib of boven 5$ humus: 8 ltr/ha. tri-allaat (o.a. Avadex B.W.) In tegenstelling tot de voorgaande middelen moet dit middel worden toegepast vanaf een week na het zaaien tot het moment dat de eerste duistplantjes boven komen. Inwerken is niet noodzakelijk. Het is wel gewenst dat de grond vochtig is en de temperatuur niet te hoog. Het heeft een vrij korte werkingsduur. Dosering: 4 ltr/ha. Andere onkruiden Naast genoemde onkruiden komt in wintertarwe nog een aantal andere onkruiden voor. zoals o.a. kamille. muur. kleefkruid en ereprijssoorten. Deze onkruiden zijn in principe in het voorjaar met chemische midde len te doden. Toch laat het resultaat op deze onkruiden in het voorjaar nogal eens te wensen over. De om standigheden tijdens de toepassing van deze middelen zijn niet altijd ideaal. Soms is de grond te nat en zodra het land weer berijdbaar is. zijn de onkruiden al te fors ontwik keld. Het is raadzaam om deze onkruiden zo vroeg mogelijk te bestrijden. Dit houdt in. dat vroege bespuitingen met kleurstoffen als DNOC en Her- bogil vloeibaar of een kombinatie als DM 68 heel effektief kunnen zijn. Deze middelen zijn ook in de herfst te gebruiken, hetgeen in de herfst van 1982 nog eens bewezen is. Kleurstoffen kunnen worden toege past als de tarwe 3-4 blaadjes heeft. Bij voorkeur moeten ze verspoten worden bij een bedekte lucht en hoge relatieve luchtvochtighéid. Voor een goed effekt moeten onkruiden als muur. kleefkruid, kamille en ereprijs nog in een zeer jong stadium verke ren. Het gebruik van veel water en een grove druppel komt het effekt ten goede. Wanneer enkele dagen na de bespuiting vorst optreedt, neemt de kans op gewasschade toe. Naast deze middelen zijn nog een groot aantal groeistoffen en kombi- 'naties in de handel die in het voor jaar ingezet kunnen wórden. Konklusies De onkruidbestrijding in de herfst is erg belangrijk. Als duist en/of wind halm aanwezig is moet een bodem herbicide gebruikt worden. De keuze en de dosering van deze middelen hangt van een aantal faktoren af. zoals grondsoort, ras en zaaimetho- de. Zoals altijd geldt ook hier: lees voor het gebruik eerst de gebruik saanwijzing op de verpakking. Voor de bestrijding van de twee- zaadlobbige onkruiden behoeft lang niet altijd tot het voorjaar gewacht te worden. Benut ieder goed moment! Namens de Zuidwestelijke konsu- lentschappen. de gewasbeschermingsspecialist. Ing. L. Zwemer, C.A. Barendrecht. Met toestemming van de RIJP wordt in Zuidelijk Flevoland door de fa brikant Votex eeYi niéuw soort dors machine in koolzaad en granen be proefd. Dit prototype, de Twinstar 500. heeft slechts drie bewegende delen: twee dorstrommels en een ge combineerde opvoer- en reinigings vijzel. Het bijzondere van deze konstruktie is dat de dorstrommels tevens als ventilator zijn uitgevoerd door plaatsing van dwarsstroomschoepen tuss'en de slaglijsten. Het gewas wordt met de hand bij de eerste trommel ingevoerd. Lucht wordt in gezogen via de invoeropening van het gewas en via de korreluitlaten onder de dorskolven. en verlaat het dorsgedeelte door de stro-uitlaat. De zaadkorrels vallen door de opstij gende luchtstroom en worden al val lend geschoond. Kaf en kortstro worden door de opstijgende lucht met het stro afgevoerd. Het zaad komt redelijk schoon in de zak en de korrelverliezen zijn gering. Votex hoopt met de proèven de produktie van gemiddeld 750 kg per uur te rm- wax" Proef met een eenvoudige dorsmachine op kavel EZ 24 in Zuidelijk Flevoland. kunnen verhogen en de verliezen te verkleinen. De ontwikkeling is in eerste instantie gedacht voor mecha nisering van kleine boerenbedrijven in ontwikkelingslanden, maar het principe leent zich eventueel ook voor toepassing in grote maaidorsers. (Uit Cultuur rijp) Volgens het Franse tarwebureau ON IC zal de produktie van zachte tarwe in Frankrijk dit jaar met 24,0211 ton ongeveer 5% achterblijven bij de produktie van vorig jaar die 25,228 miljoen ton bedroeg. Men rekent met een aflevering van 20,711 miljoen ton tegen 21,8 mil joen ton vorig seizoen. ONIC raamt de met tarwe beteelde oppervlakte op 4,709 miljoen ha vergeleken met 4,746 miljoen ha vo rig seizoen, waarbij de gemiddelde ha-opbrengst geraamd wordt op 4100 kg tegen 5320 kg vorig seizoen. Vooral de opbrengst van de zomer- tarwe zal lager uitvallen dan vorig jaar. Geraamd wordt een produktie van 2,161 miljoen ton, dat is 40% minder dan vorig jaar. De produktie van gerst zal naar ra ming dalen van 10,069 miljoen ton tot 8,707 miljoen ton. Het areaal liep terug van 2,410 miljoen ha tot 2,149 miljoen ha. De gemiddelde ha op brengst raamt het ONIC op 4050 kg tegen 4180 kg vorig jaar. Per 1 oktober treedt de overeen komst in werking, waarbij Sovjet- Unie met de Ver. Staten overeenge komen is per jaar minstens 6 miljoen ton tarwe en mais af te nemen. Voorts kan de Sovjet-Unie 3 miljoen ton sojabonen kopen, zonder tussen komst/goedkeuring van de Ameri kaanse regering. In het kader van de nieuwe overeenkomst heeft de Sov jet-Unie tot nu toe 950.000 ton tarwe en 1.64 miljoen ton mais en 390.000 ton sojabonen aangekocht. 7 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8