Trage start met de oogst van onze rooigewassen Opleiding vlasser Het ploegen heeft een aanvang genomen De aardappelen vellen nog teveel! Nog steeds goed weer op ZUID-BE VELAND en de aardappeltelers zou den dat graag nog een lange periode zo willen houden. Want het geeft toch wel te denken als we zien dat men thans in de laatste week van september eindelijk eens wat vlotter begonnen is met het doodspuiten. Dit is nu per 30 september met rond 60-65% van de oppervlakte geschied. Op deze -wijze zal het vrij laat in het seizoen worden eer men met het rooien kan beginnen. Hier en daar is men reeds doende. Nog niet altijd gaat het even vlot. De aardappelen laten lang niet overal al even gemakkelijk van de wortels los. Het blijkt verder ook dat de struktuur van de grond onderin de ruggen nog lang niet opgeknapt is. Ze is daar ook nu niet zo droog als men zou doen verwachten. Er wordt Ook op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND heeft oktober z'n intrede gedaan met bijzonder gunstig weer. En dat hebben we zeker een maand lang nodig om het vele werk dat ligt te wachten te kunnen uitvoeren. Vol gens de kalender zou de aardappel oogst op een oor na gevild moeten zijn. Nu zijn nog slechts enkele per-, celen gerooid, die net voor de regen waren doodgespoten of die direkt werden afgeleverd. Op de meeste percelen vellen de aardappelen nog te veel, en het vergt dan ook heel wat van een boer z'n zenuwen om begin oktober bij gunstig weer het aardappelrooien nog wat uit te stellen. Alhoewel er ook nog kollega's zijn die nog moeten doodspuiten. Dat lijkt ons toch en ook "van alles of niets". Gelukkig blijkt uit onderzoek dat het percentage glas nogal meevalt, zodat we daar niet zoveel zorg over hoeven te hebben als we aanvankelijk dach ten. En dat is wel erg belangrijk met betrekking tot de bewaarbaarheid. Vele telers immers hebben meerjari ge verplichtingen voor voorjaarsle vering en kunnen dus niet direkt verkopen al zpu dat met veel glas wel noodzakelijk zijn. Bovendien blijft dan nog de vraag: Hoe een partij aardappelen met veel glas konsump- tie geschikt te maken. De vroege en tussen de buien door gezaaide uien zijn reeds gerooid en in de cel opge slagen. flet rooien en direkt afvoeren gebeurt steeds meer. Men moet dan uiteraard wel over voldoende be luchting beschikken, hetgeen met een grotere ventilator meestal wel is op te lossen. Waar dit werk meestal door loonbe drijven en met zelfrijdende machines wordt uitgevoerd moet men over een grote afvoerkapaciteit beschikken. En de bottleneck daarbij is meestal het vullen van cellen in bestaande gebouwen wat nogal eens verstel werk vergt. In de eind mei begin juni gezaaide uien komen nogal wat dikhalzen voor, wat het oogstwerk sterk be moeilijkt. De eerste bieten zijn reeds gerooid, en als u dit leest zullen er wel gehal tes bekend zijn. Gezien de fel groene kleur zijn we niet zo gerust over dit gehalte. Hopelijk valt het mee zodat degenen die in de eerste termijnen leveren niet de dupe worden nu er geen premie vroege levering betaald wordt. dan ook nogal wat grond meeafge- voerd. De opbrengsten lijken toch nog wel redelijk te worden, hoewel er grote verschillen zijn zowel in op brengst, sortering als doorwas. Bij de suikerbieten lijkt de animo om te gaan rooien wat groter te zijn. De belangstelling voor de eerste afleve ringsperioden is vrij groot, 't Is nu al wat door moeten schuiven. De wil is er nu toch wel om niet te veel gun stige werkdagen voor het oogstwerk verloren te laten gaan. De bieten zijn nog flink gegroeid, het blad geeft op vele percelen nog geen beeld van af sterving te zien. Het gaat er nu om hoe het suikergehalte is verbeterd t.o.v. de vorige bemonsteringen. Uien Ook bij de uien is er niet zoveel haast Veel percelen zijn de laatste weken ontsmet tegen bietencysteaaltje met bovendien een behoorlijke achter uitgang in het areaal als we zo de opgaven voor de rooikombin&ties bekijken. Beide maatregelen om.de grond, die in onze streek flink besmet is, wat gezonder te makep.. Ieder moet voor zichzelf uitmaken welke voren hij kiest. Wel staat vast, dat men met de huidige bietenprijs Binnenkort wordt begonnen met de opleiding vlasser door het Vor mingsinstituut te Kortrijk. De opleidingskursus vlasser loopt over twee jaar, met 32 lesweken per jaar en bestaat uit twee delen: - de technische aspekten van het beroep (beroepskennis) wordt gegeven op vrijdagavond van 19 tot 22.30 uur; gestart wordt op vrijdag 7 oktober. - de beheers- en administratieve aspekten van het kleinbedrijf: op om met het rooien en binnenhalen te beginnen. Bovendien worden de verschillen tussen vroege en in een later stadium gezaaide percelen steeds groter. Het percentage met dikhalzen en te lang groen blijvende uien waardoor men gewoon met het oogsten moet wachten neemt vrij sterk en in enkele gevallen zelfs zeer sterk toe naarmate later is gezaaid. De bewaring en zeker het drogen van zulke partijen zal nog heel wat moeite en energie kosten. Toch speelt - bij al dit oogstwerk - er steeds doorheen, dat men op zeer veel percelen waar nu nog deze vruchten staan men wintertarwe wil zaaien. Hoe lang mag men nu nog wachten met het oogstwerk? Hoe lang mag men wachten met het tarwe zaaien? In de laatste dagen zijn toch al enkele percelen met wintertarwe gezaaid, 't Is wel vroeg, maar het begin is er toch. We beginnen al weer aan de nieuwe oogst wintertarwe, terwijl we nog niet eens weten, hoe groot de werkelijk gezaaide oppervlakte van Zuid-Beveland van oogst 1983 is ge weest. Ook hier moet wel eens lang gewacht worden! Voor Zuid-Beveland zijn er toch in de laatste week van september nog twee belangrijke onderwerpen te vermelden. Het eerste was wel dat de 100ste ligboxenstal in Zeeland hier in ons gebied werd geopend. En wel in een gebied en op een bedrijf (vorige week hier al beschreven) dat na de uitvoering van de ruilverkaveling van dat gebied een flinke ontwikke ling heeft ondergaan. Van een ge mengd bedrijf nu naar een flink slechts bieten kan telen op gezonde grond. Onze veehouders zijn volop bezig met het inkuilen van de snijmais. Dit ge was heeft zich, dankzij de relatief minder late inzaai en de mooie zomer, goed ontwikkeld Als dit gewas nu onder gunstige omstandigheden aan de kuil kan worden gereden betekent dit een welkome verruiming van de ruwvoederpositie. donderdag van 18.30 tot 22.00 uur of op zaterdag van 8.30 tot 12.00 uur. Men is niet verplicht de beide kursu- sonderdelen gelijktijdig te volgen! Wie bijkomende informatie verlangt of wenst in te schrijven voor deze kursus vlassersopleiding, neemt zon der uitstel kontakt op met: - A.B.V. tel. 056/22.02.61 - Vormingsinstituut voor K.M.O. centrum Kortrijk (B) tel. 056/21.97.01 De bomen aan de dijken die de pol ders omzomen, hebben hun groen zo merkleed verwisseld voor het geel en goud van het najaar. Niet minder mooi. Het hoort bij vers omgeploegde akkers. Lege velden en modderige sporen over de weg van de bietenwa gens. Op 2 oktober 1983 zien we in de WESTHOEK alleen de van groen naar bruin wordende bladeren' als werkelijkheid. Voor de rest klopt het niet. Wel zijn de afgelopen week de laatst geplante aardappelen doodge spoten maar er is nog zeer weinig ge rooid. Wat wel gerooid is, was niet.hoog aan kilo's. Met een goeie 30 ton was het wel bekeken. Terwijl er ook nog veel misvorming bijzit. Als altijd wordt er met een duur produkt niet zo nauw gekeken. Alles wat aardap- melkveebedrijf met opbrengsten om trots op te zijn. "Yerseke Moer" Het andere onderwerp is wel dat er nu toch duidelijk van verschillende zij den - in dit geval het Waterschap Zuid- en Noord-Beveland wat meer zekerheid is gekomen over financiële medewerking voor de ruilverkaveling in voorbereiding "De Yerseke Moer". Een toezegging die nu toch een start kan zijn om de verdere voorbereidin gen in een wat sneller tempo te doen verlopen. De geraamde kosten zijn niet gering, toch in verhouding met de kosten t.o.v. andere gebieden weer niet zodanig hoog dat men het daar om zou moeten laten. Er is echt heel wat op te knappen, anders zal het voor vele bedrijven hier heel moeilijk worden. Hopenlijk worden dan de mogelijkheden voor goed renderende bedrijven van een redelijke grootte en werkomstandigheden dan ook voor dit bedrijf haalbaar. Dan kunnen dan ook de bedrijven in dit gebied "De Yerseke Moer" weer konkurreren met de bedrijven in de omliggende polders. Wat ons deze week opviel, was dat de doodgespoten aard appelen zich nog niet laten rooien. Het is thans anders als anders, want na 3 weken geleden doodgespoten te heb ben, moet het aardappelloof toch "wit" worden. Verder hebben we ont dekt, dat de knollen nog niet allemaal loslaten van het loof en dat de schil nog te "vellerig" blijft. Een boer is voor de problemen geboren, want de uitzonderingen op de regel zijn dit jaar legio. Was dat vroeger niet zo zullen veel jongeren zich afvragen? Nee, pertinent nee, want we spoten toen nog met een spuitmachine getrokken door een paard. Het doodspuitmiddel was verpakt in blikken vaatjes en in een houten ton werd het mengsel opgelost door hard te roeren met een ruiterstok. Met één keer spuiten was het loof dan radikaal dood en het kostte nog weinig ook. Sindsdien zijn we allemaal wijzer geworden en we geloven niet alleen 's zondags, maar heel de week en ieder een. Thans adviseert onze loonspuiter tweemaal dood te spuiten en steeds veel water gebruiken. Dat laatst ge noemde kost niets, want dat halen we uit de put. Veel water gebruiken schijnt toch het geheim van de smid te wezen en waarom zouden we het dan niet doen. De kosten vliegen de pan uit tegenwoordig en dat is in strijd met ons devies. In ons familiewapen nog afkomstig uit de gildentijd staat een ware spreuk: "Den boer dien geeft te welig uit, Heeft in het sackje nooit geen duit Dat was nog uit de tijd toen een boer nog geen bankrekening had, maar wel met de tiende penning werd gekon- pel is, op groen en stukken na, wordt afgeleverd voor een goede prijs. Het onderste regeltje is zodoende goed. Het ploegen heeft een aanvang ge nomen. Onder het genot van een warme nazomer zon is het goed ploegen. Al lijkt het nog aan de vroege kant. Ik kon die boer op zo'n hardstikke zware grond die met z'n drieschaar z'n aarde omdraaide heel goed begrijpen. Van de vroege mor gen tot laat in de avond, werd er een stuk werk geleverd, waar met vol doening naar gekeken kon worden. Het lag er gaaf bij. Ook het zaaivoor rijden is begonnen. Er is zelfs hier en daar al wintertarwe gezaaid. Als we nu kijken dat het grootste ge deelte van de aaidappelen nog in de grond zit, houden we toch ons hart vast. Oktober zal veel werkbare uren moeten geven willen we onze achterstand inhalen. Als iets goed doet, dan zijn dat de groenbemesters. Met hun fris hard groeiend groen geven ze aan onze polders iets fleurigs en de grond zal er zeker dankbaar voor zijn. Hier en daar zie je al ontsmette grond. Vel den waar in 1984 bieten zullen ge zaaid worden. Het is een ongewisse rekensom. Je weet immers niet wat het volgend jaar aan zon en warm- teuren zal brengen. Je weet wel datje 700 kwijt zal zijn voor het bestrij den van bietenaaltjes. Het is een be slissing die nu genomen moet wor den, want 3 weken na het ontsmetten kan er pas geploegd worden en dan wijst de kalender aan dat november eraan komt. De mais wordt in een hoog tempo afgereden en gehakkeld. Nu het hoge gewas voor een groot gedeelte verdwenen.is geeft het een leegte in het landschap. Met de bo men op de achtergrond heeft het de laatste maanden voor onze aanblik een aparte bekoring gehad. Nu ligt het in kleine stukjes op grote hopen onder het plastik op de bedrijven. Voer voor het vee. Hardnodig want de voorraad was ver op. Zo zien we dat voor mens en dier de winter pro visie vergaard wordt. fronteerd. Daar kunnen ze in Den Haag nog een, voorbeeld aan nemen, want in wezen was dat maar centen werk. Nu we dus geen aardappelen konden rooien, zijn we rap overgeschakeld op het rooien van bieten. Beslist geen eenvoudige zaak zo'n snelle reorgani satie. In de industrie hebben ze daar nu een komputer voor en met één druk op de knop komt heel het geheugen bloot. In een wat grote bietenrooi- kombinatie zou zo'n apparaat zeker op zijn plaats zijn al was het alleen maar voor de pais en vree. Momenteel zien de bieten nog prei groen en ze zijn nog prima gezond. Het suikergehalte is echter nog een paar procent te laag en we kunnen nu al uitrekenen wat ons dat kost. Echter wintertarwe op tijd dus vroeg zaaien scheelt 1250 kg/ha met de late inzaai. De andere kant van de medaille is, dat een gezond gewas bieten nu nog heel wat kan groeien en later in het seizoen komt de suiker meestal vanzelf in de biet. Zo zijn er heel wat berekeningen op te stellen en iedere boer doet wat hem zelf het beste past. Laat in het najaar "modderen" met veel reparatie aan de inventaris kost meer geld dan men wel denkt. Zo is de struktuur- schade niet direkt te berekenen, maar ze drukt wel op het volgende gewas. Klaar met het werk op het land begin november wordt door de schaalver groting van machines en trekkers als maar urgenter. De boer moet op tijd rust hebben, maar zijn grond ook. Boer zijn en boer blijven zijn twee be grippen, maar voor dat laatste begrip moet men niet alles kapot rijden. Een dergelijk gewas belooft een goede produktie Vorige week is aan de reeks PAGV-teelthandleidingen een nieuwe titel toe gevoegd, te weten "de teelt van doperwten". Teelthandleiding doperwten PAGV-teelthandleiding nr. 14, augustus 1983, 82 blz., te bestellen door 10,— over te maken op postgirorekening 2249700 van het PAGV in Lelystad, met vermelding van "doperwten". 6 7 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6