Gewestelijke Raad Landbouwschap acht verdere toename uitworp schadelijke stoffen onverantwoord Raad Bedrijfsontwikkeling nam kennis van programma's konsulentschappen en SEV's In 1982 weer grotere vangst muskusratten Bungalowpark "Land zonder Drempels" geopend door Minister Rietkerk In zijn onlangs gehouden vergadering heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap aandacht besteed aan de gevolgen van de ombouw van de P.Z.E.M.-centrale te Borssele tot een kolenge- stookte centrale. De te verwachten uitworp van schadelijke stoffen in de nieuwe situatie is voor de Raad een grote zorg. De aantasting van het milieu waarin de landbouwers wonen en werken voltrekt zich daarbij langs twee wegen. Enerzijds zal door de te ver wachten uitstoot van S02 en NOx de verontreiniging van het milieu verder toenemen waardoor schade kan ontstaan aan de gezondheid van de mens en het vee alsmede aan de hoedanigheid van de bodem en de produkten die daarop worden geteeld. Een volledige ontzwaveling van de rookgassen acht de Raad, mede tegen de achtergrond van recente uitspraken van de Minister van V.R.O.M., noodzakelijk. Anderzijds zullen vele schadelijke stoffen, waaronder zware metalen als cadmium, kwik, lood en arseen wor den uitgestoten die een nadelige in vloed op het agrarische produktie- milieu zullen hebben. De Raad wordt in deze mening gesteund door o.a. de in de Memorie van Toelich ting bij het begrotingshoofdstuk Landbouw aangekondigde Land- bouwkwaliteitswetgeving en het voorlopig Indikatief Meerjarenpro gramma Bodem. De Raad komt dan ook tot de konklusie dat een verdere toename van de verontreiniging van de lucht (en indirekt de bodem) onverantwoord is en pleit ervoor om bij de voorwaarden die bij de ver gunning kunnen worden gesteld uit te gaan van het zogenaamde "stand- stillbeginsel". Grevelingen zoet-zout Terzake van de keuzenota Grevelin- genmeer zout of zoet, heeft de Raad met genoegen kennis genomen van het advies dat de Provinciale Plano logische Kommissie heeft uitge bracht aan Gedeputeerde Staten. Dit advies komt er op neer dat de P.P.C. van mening is dat het alternatief "zout met pijp", waarbij het zoete water d.m.v. een pijpleiding vanuit het Zoommeer zal worden aangevoerd, als niet voldoende uitgewerkt dient te worden beschouwd aangezien met name ten aanzien van de financiering ervan door het rijk en het tijdstip van aanleg onvoldoende zekerheden wor den gegeven in de nota. De P.P.C. adviseert G.S. daarom te wachten met het innemen van een definitief standpunt tot er meer duidelijkheid is gegeven over deze zaken. Wet autovervoer goederen De Raad nam kennis van de inhoud van het schrijven van het direkto- raat-generaal van het verkeer inzake het in strijd met de Wet Autovervoer Goederen vervoeren van landbouw- produkten door loonwerkers. Als il legaal vervoer wordt in deze aange merkt: vervoer over de openbare weg van landbouwprodukten, die niet direkt van het land afkomstig zijn maar van opslag op het land bouwbedrijf en die naderhand naar bestemmingen elders worden afge voerd. In het onderhavige schrijven wordt gesteld dat tegen overtreders van het bepaalde in de W.A.G. ver baliserend zal worden opgetreden. Inzameling restanten bestrijdings middelen De Raad heeft verder kennis geno men van de vorderingen bij de voor bereiding van de inzamelingsaktie voor restanten bestrijdingsmiddelen die op 21, 22 en 23 november a.s. zal worden gehouden. Bakterievuurbestrijding Tot slot heeft de Raad aandacht be steed aan het vervolg op de sukses- volle aktie ter bestrijding van het bakterievuur in Zeeuws-Vlaanderen welke door de fruittelers in samen werking met en onder toezicht van de Plantenziektenkundige Dienst in de afgelopen maanden heeft plaats gevonden. Daarbij is uitgesproken dat in de toekomst de bestrijding op een zo danige wijze ter hand zal moeten worden genomen dat voor een nieu we uitbarsting van deze ziekte niet gevreesd hoeft te worden. Aanwij zing van Zeeuws-Vlaanderen tot een zogenaamd koncentratiegebied in het kader van het voorgestane rijks beleid door de staatssekretaris van Landbouw en Visserij is volgens de Raad daarvoor de aangewezen weg. Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland kwam op 16 september j.l. bijeen. De Raad nam nader kennis van de reorganisatie binnen het Ministerie van Landbouw en Visserij als gevolg van de integratie van de hoofddirektie Natuurbehoud en Openluchtrekreatie. Het onderzoek naar de gewenste organisatie- struktuur van de provinciale direkties is tot op heden nog niet afgerond. De Raad nam verder kennis van de hoofdlijnen volgens welke de be zuinigingen op de voorlichting zullen worden gerealiseerd. Gezien de vele onzekerheden verbonden aan het alternatief ^'Zoute Grevelingen met een pijp voor zoet water t.b.v. de landbouw" wordt in landbouwkringen vooralsnog de voorkeur gegeven aan een zoete Gre velingen. In 1982 werden ruim 178.000 muskusratten gevangen. Dit is zo'n 25% meer dan vorig jaar (1981: 141.000). De oorzaken hiervan zijn zowel de inzet van meer mankracht in de bestrijding als de bestrijding-jlechnisch gunstige weersomstandigheden in het afgelopen jaar. Donderdag 29 september j.l. opende Minister J.G. Rietkerk van Binnenlandse Zaken, en fun gerend kommissaris van de Ko ningin in de IJsselmeerpolders, officieel het bungalowpark "Land zonder Drempels". Na een proefperiode van 2 jaar, kon dit park, met als doelstelling de emancipatie en integratie van ge- handikapten, officieel worden opengesteld voor gebruik door gehandikapte en niet-gehandi- kapte vakantiegangers. Land zonder Drempels kon wor den gerealiseerd met behulp van gelden uit de landelijke jubileum- aktie van AVO-Nederland, een vereniging, die zich sinds 1927 bezig houdt met de arbeidszorg en welzijnszorg voor gehandi- kapten. Tijdens de jubileum-aktie in 1977 werd door de Nederlandse be volking een bedrag van 6 miljoen gulden bijeengebracht. In een sa menwerkingsovereenkomst met Flevohof, kon uiteindelijk een Van Links naar Rechts de heer Mulder, voorzitter van Land zonder Drempels, de heer Riet kerk en Inge van Seventer, gast vrouw van Land zonder Drem pels, bij het verloten van de gratis vakantieweken. projekt van 14 miljoen worden gerealiseerd, met 70 luxe bunga lows, een overdekt verwarmd zwembad, een bowlingcentrum en rekreatiezalen. Alles geheel toegankelijk voor iedereen. Na het hijsen van de Nederlandse driekleur, waarmee het bunga lowpark als officieel geopend be schouwd werd, verlootte de heer Rietkerk 12 gratis vakantiewe ken. Een voor iedere provincie en een voor de IJsselmeerpolders. Tot de gelukkigen, die voor een gratis vakantieweek in aanmer king kwamen behoorden o.m. F. Hagenaar, Ter Moere 7, Nieuw- vliet (Zld.) en Nederlandse Rode Kruis, afdeling Druten, Noord- Brabant. T.a.v. de automatisering in voorlich ting en onderzoek wees de Raad op het belang van een spoedige tot standkoming, in nauw onderling overleg tussen bedrijfsleven en over heid, doch tevens op de noodzaak ook in het onderwijs hieraan aan dacht te schenken. De Raad nam voorts uitgebreid kennis van de programma's 1983/84 van de konsulentschappen en so- ciaal-ekonomische voorlichtings diensten, waarbij onderstaande on derdelen centraal zullen staan: - CAR suikerbieten, alsmede be perkte aandacht voor konsump- tieaardappelen (reeds in 82/83 behandeld), veeverbetering en voortzetting van de 15-30 ha ak tie. - Tuinbouw ZWN: bij fruitteelt vooral plantmateriaal, bedrijfsre- gistratie bij de glasteelten, bij de vollegrondsgroenten, de witlof teelt en bij de bloembollenteelt aandacht voor alternatieve ge wassen alsmede gerichte voor lichting t.a.v. de bloemzaadteelt. - CVP: bij de varkenshouderij aandacht voor biggesterfte, de voorziening van opfokzeugen en het afleverpatroon van mestvar- kens, bij de leghennen de eikwa- liteit en ongediertebestrijding, bij de slachtkuikenmoederdieren de arbeidsbehoefte en de kwaliteit van broedeieren en bij de slacht- kuikens zelf de kwaliteit. - SEV, ZLM: de relatie gezinsbe steding - bedrijfsinkomsten, als vraagpunt "het agrarisch bedrijf en gezin nu en straks" daarnaast ruilverkavelingen, bedrijfsver- zorgingsdienst, kursussen, indivi duele voorlichting alsmede aan dacht voor financiering en be drijfsopvolging. - SEV, NCB: gezins- en oudedags voorzieningen, bedrijfsoverna me, het kleine akkerbouwbedrijf, kursussen en aktualiteiten. - SEV, CBTB: kursussen (o.a. toe komstregelingen, recht, verzeke ringen, boekhouding, bedrijfso vername, gezinsbesteding) boe- rinnengespreksgroepen, aktuali teiten met als thema "verant woord produceren" alsmede ak- tiviteiten samen met andere or ganisaties en lezingen. Naar aanleiding van het rapport "Funktioneren van het Borgstel lingsfonds in Zeeland" werden een aantal aanvullende verklaringen ge geven over het - vooral in de akker- bouwsektor - relatief achterblijvende aantal aanvragen voor het BF in Zeeland. De Raad ondersteunde de konklusies van een recentelijke noti tie terzake aan de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling, speci fieke kriteria worden voor de be- In het oosten en zuiden van ons land is de bestrijdingsdruk nu zodanig dat aangenomen mag worden dat het aantal muskusratten gelijk blijft of zelfs afneemt. De verspreiding in westelijke en noord-westelijke rich ting heeft zich echter voortgezet. De toename van de vangsten was het grootst in Gelderland, inklusief Fle voland. Een en ander blijkt uit het jaarver slag 1982 van de Kommissie Mus- kusrattenbestrijding van de ministe ries van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij. Onderzoek Het onderzoek van TNO naar sig- naalstoffen van de muskusrat werd verder geïntensiveerd. De analyse van muskus uit de muskusklieren is handeling van individuele gevallen niet wenselijk geacht. De Raad stemde in met het advies aan de Provinciale Advieskommissie een deskundige veehouderij aan haar kollege (rundvee en intensieve veehouderij) uit het bedrijfsleven toe te voegen. Vanuit de Provinciale Direktie zal kontakt worden opgenomen met het KNMI en de vaktechnische organi saties om nader inzicht te verkrijgen in de mogelijkheden van een op de land- en tuinbouw toegesneden ver taling van het weerbericht. Ruilverkaveling Walcheren Het LEI geeft een toelichting op de Sociaal-Ekonomische Verkenning t.b.v. de mil verkaveling Walcheren. De Raad achtte het van belang erop te wijzen dat individuele bedrijfsver- betering (-vergroting, -intensivering of toevoeging van niet grondgebon den produkties) primair ter verant woordelijkheid blijft van het indivi duele bedrijf. Bedrijven zullen zelf aktief moeten zijn. De railverkave ling zal zich immers vooral richten op het verbeteren van de bestaande in- frastruktuur. Voor bedrijfsvergroting als zodanig is in het kader van de ruilverkaveling géén plaats inge ruimd, anders dan in het kader van bedrijfsverplaatsing. nu voltooid en de vergelijkende veldproeven met geurstoffen werden voortgezet. Gedragsobservaties in het veld blijken onontbeerlijk. Ver breding van het gedragsonderzoek van uit de Landbouwhogeschool te Wageningen wordt dan ook overwo gen. Bijvangsten Binnenkort verschijnt een publikatie over bijvangsten in de muskusrat- tenbestrijding, die in opdracht van de direktie Faunabeheer is opge steld. Als bijvangsten worden overwegend algemeen voorkomende diersoorten gevangen, waarvan ca. 50% bruine en woelratten en ca. 25% vissen. Bijvangsten hebben een negatief ef- fekt op het resultaat van de muskus- rattenbestrijding en zijn uit oogpunt van de bescherming van de overige fauna in het algemeen ongewenst. Dit zijn redenen waarom voortdu rend getracht wordt het aantal bij vangsten in de totale vangsten te verminderen. Het betreffende rapport is binnen kort verkrijgbaar bij de direktie Faunabeheer, Postbus 346, 2700 AH Zoetermeer. Het vorig jaar werden in Zeeland 5802 muskusratten gevangen: 180 meer dan in 1981. In Brabant zijn er 26.307 gevangen; 2.034 meer dan in het vorige jaar. Bij Rilland Bath werden maar liefst 1100 van deze dieren gevangen, een gevolg van het feit dat het in aanleg zijnde Spuika- naal fungeerde als trekroute van de ratten. In West-Brabant zijn de vangsten verminderd, wat erop mag wijzen dat men de situatie daar nu redelijk on der kontrole heeft. In de Brabantse Biesbosch zijn de vangsten echter toegenomen terwijl de in Oost-Brabapt gelegen natuur gebieden met de huidige mankracht nauwelijks meer te bewerken zijn. 4 7 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4