"Europese Commissie zoekt oplossing financiële problemen te eenzijdig bij zuivel en granen". Even pauzeren met een appeltje Wat u voor 1 november dient te doen!!! zuidelijke landbouw maatschappij Inbraakbeveiliging Z.L.M.-voorzitter Doeleman: Zoet water VRIJDAG 7 OKTOBER 68e JAARGANG NO. 3701 land- tuinbouwblad Eind oktober, begin november worden bij de O.V.M. al weer voorbereidingen getroffen voor de prolongatie 1984. Dan willen wij alles keurig op een rijtje hebben zodat de premienota's 1984 vlekkeloos uit de koniputer komen. Daar dient u aan mee te helpen, n.l. door nu al eventuele wijzigingen in het verzekerde bestand aan ons door te geven. Ook eventuele adreswijzigingen tijdig doorgeven. Wilt u de all-risks verzekering omzetten in een W.A.- verzekering dan nu al doorgeven. Overigens adviseren wij u niet te lichtvaardig van een all-risks verzekering over te stappen op w.a. Uiteraard bespaart u dan premie maar u loopt dan wel volledig eigen risiko voor bescha diging van eigen auto. Dat laatste kan vele malen meer kosten dan de besparing aan premie. Wacht derhalve niet met het doorgeven van wijzigingen nadat u de premienota 1984 ontvangen hebt. Dan bent u te laat en bovendien jaagt u de O.V.M. op extra kosten. Verder wordt in de verzekeringsrubriek aandacht besteed aan inbraakbeveiliging. Het lijkt ons verstandig de aan bevelingen te volgen. Dat geldt overigens ook voor het artikel over veilig rijden in herfst en winter. Zorg er toch voor, dat uw materiaal in orde is want er kunnen mensen levens van afhangen. Een volgend artikel gaat over de fiskale oudendagsvoor- ziening. Tegen het einde van het fiskale boekjaar gaat het wel of niet sluiten van koopsompolissen een rol spelen. Afhankelijk van de te verwachten bedrijfsresultaten kan een koopsompolis zeer aantrekkelijk zijn. Temslotte wordt aandacht besteed aan de samenwerking met Z.H.V. en O.B.F. Wij nodigen u derhalve uit het blad wel open te slaan en te lezen. Van lezen wordt men wijzer. De Lange (Zie voor meer informatie over de verzekeringen pag. 10 en 11). Omstreeks deze tijd helpen vele honderden huisvrouwen mee in de pluk van de kersverse fruitoogst. Ze verdienen daarmee een aardige stuiver en genieten van de rust in de boomgaarden en van de fijne geur van bomen en rijpe appels en peren. Dat men af en toe even moet rusten is even vanzelfsprekend als het eten van een lekkere appel! Tijdens de Hoofdbestuursvergadering van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij die maandag 3 oktober j.l. plaats vond in het Landbouvyhuis te Goes heeft voorzitter A.J.G. Doeleman zijn bijzondere verontrus ting uitgesproken over het voorstel van de Europese Commissie om een superheffing op de groei van de melkproduktie te leggen van 75% van de richtprijs voor melk boven de bestaande medeverantwoorde lijkheidsheffing en over een tweede voorstel voor een heffing van 4% van de richtprijs voor bedrijven die meer dan 15.000 kg melk per ha. voedergewassen leveren. "Deze voorstellen zijn absoluut onaanvaard baar". De Nederlandse regering acht evenwel een su perheffing niet onaanvaardbaar. De voorzitter zei weinig vertrouwen te hebben in het globale karakter van een dergelijke heffing. "In geen geval zo voegde hij er aan toe, mogen individuele bedrijven die de laatste jaren investeringen hebben gedaan de dupe worden en eenzijdig worden aangepakt"Dit eenzijdig treffen geldt ook de akkerbouwbedrijven, die sterk afhankelijk zijn van de gegarandeerde produkten, zoals de granen. Hij wees in dit verband op het gevaar dat de Brusselse voorstellen graanteelt minder interessant maken voor een aantal bedrijven en dat die uit gaan wijken naar andere produktierichtingen waardoor de problemen alleen maar verschoven worden. Volgens de Z.L.M.voorzitter zijn de voorstellen van de Europese Commissie teveel gericht op zuivel en granen terwijl de problemen niet minder groot zijn bij wijn, olijfolie en tabak uit de zuidelijke gebieden. De problemen in deze gebieden zijn volgens hem alleen op te lossen met maatregelen op sociaal gebied en mét een aanpassing van het struktuurbeleid. "Aanpassing daarvan is voor ons aanvaardbaar wanneer het marktbe leid niet wordt aangetast zoals dat nu dreigt te gebeu ren". De heer Doeleman toonde zich ingenomen met het feit dat in Zeeland de Commissie voor het Waterbeheer van de provincie en de Provinciale Planologische Commissie met de landbouw van mening zijn, dat er rond het on langs door Rijkswaterstaat gelanceerde plan van een zoetwaterpijpleiding nog teveel onzekerheden zijn en dat men van mening is dat zoet water voor de landbouw op Schouwen-Duiveland van groot belang is. Hij sprak zijn waardering uit voor het vele voorwerk dat in dit verband t.b.v. de landbouw gedaan is door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland in samenwerking met de provinciale direkties Landinrichting, Bedrijfsont wikkeling en met het Economisch Technologisch Insti tuut (E.T.I.), voor Zeeland. Dat het Zeeuws Coördina tieorgaan de door de landbouw gepresenteerde bereke ningen als niet reëel beschouwt bevreemde de Z.L.M.- voorzitter in hoge mate. Duidelijk blijkt opnieuw, zo stel de hij vast, dat het Coördinatieorgaan met haar optreden naar buiten de verhoudingen met de landbouw verstoort: Provinciale Staten dienen de verschillende cijfers en de voor- en nadelen van de zoetwateralternatieven rond Schouwen-Duiveland op hun waarde te toetsen. De heer Doeleman ging in het begin van zijn openings woord in op de situatie in de praktijk. Hij zei te hopen dat de weersomstandigheden van de afgelopen tijd nog eni ge weken voort zullen duren, zodat het vele werk rond de oogst van aardappelen, uien bieten, en maïs en het zaaien van wintertarwe onder gunstige omstandigheden afgemaakt kan worden. De opbrengsten zullen voor aardappelen en uien ca. 20% blijven onder die van het vorig jaar. Hoewel de prijzen van aardappelen mede door de import uit België thans op een lager niveau terecht zijn gekomen lijken de vooruitzichten op langere termijn vol gens de Z.L.M.-voorzitter niet ongunstig. Hij wees hierbij nog eens op het grote belang van een goed kontrakt wanneer men de aardappelen vooruit verkoopt, vooral bij wisselende prijzen. "Te dikwijls worden wij betrokken bij problemen met kontrakten die onvoldoende zekerheid bieden: "Bezint eer ge begint", anders gezegd laat het kontrakt als u twijfelt eerst beoordelen voor u tekent", zo waarschuwde hij. (vervolg verslag Hoofdbestuur zie pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1