Werkgroep Relatie Landbouw - Industrie zet zich in voor een schoon produktie-milieu Kern en Keur Zure regen Werkgroep Relatie Landbouw - Industrie Bedreiging voor de Landbouw (Konsept-)bezwaarschrift Ook milieuorganisaties Bodemvervuiling door de landbouw P-j- zuid geluid In een onlangs gehouden vergadering heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap besloten bezwaar aan te tekenen tegen het verlenen van diverse milieuvergunningen voor de te bouwen kolencentrale van de PZEM in Borssele. Uit het bezwaarschrift spreekt een grote bezorgdheid over de toenemende belasting van lucht en bodem met zwavel- en stikstofverbindingen, fluor en diverse zware metalen waaronder cadmium, kwik, lood en arseen. Wie de krant ook maar een beetje regelmatig leest weet dat de PZEM na een lange periode van vooronder zoek en overleg diverse vergunningen heeft aangevraagd voor het ombouwen van de huidige konventionele elektriciteitscentrale in Borssele. De nu op gasgestookte centrale moet daarbij voor kolenstook geschikt worden gemaakt. h-üjc- REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND, KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES Wie de krant ook maar een beetje leest en met een half gesloten oog wel eens de t.v. aan heeft weet ook dat de problematiek van de "zure regen" momenteel erg veel aandacht krijgt. De stervende bossen in Duitsland en de dode bossen in Zweden zijn in middels even bekend als Lekkerkerk. Lekkerkerk - en vele andere voor beelden van ernstige bodemveron treiniging die ons land rijk is - is, hoe erg ook, een nog tamelijk begrensd probleem. Zure regen is echter een probleem dat zich mondiaal uitstrekt met enkele koncentratiepunten in de Westerse industriegebieden en de omgeving daarvan. Zure regen kan wel eens uitgroeien tot het milieu probleem van deze eeuw. Het zijn naast andere bronnen vooral (kolen- gestookte) elektriciteitscentrales die als grote boosdoeners worden aan gemerkt. De werkgroep Relatie Landbouw industrie van het ZAJK houdt zich nu al twee jaar bezig met de gevolgen die de industriële vervuiling kan hebben voor het produktiemilieu van de boer. Het gaat hierbij des vooral om de aantasting van de lucht, de bodem en het bodem- en grond water. De Werkgroep, die uit een zestal jonge boeren uit Zuid- en Noord-Beveland bestaat, richt zich daarbij vooral op de industriën in het .Sioegebied. Daarbij wordt steeds mauw samengewerkt met verschil lende studenten die in kader van hun studie al gewoon uit persoonlijke belangstellingen regelmatig onder zoekswerk verrichten voor de werk groep. Vorig jaar is daarbij een eerste inventarisatie tot stand gekomen van de belangrijkste vervuilende stoffen die in het Sioegebied vrijkomen. Ook werd daarbij zo mogelijk aangege ven wat de effekten van verschillen de stoffen zijn op de landbouwge wassen. Omdat de lijst van stoffen en het aantal merendeels nog onbeken de effekten zo groot bleek heeft de werkgroep eind vorig jaar besloten zich te richten op één speciale zaak: de ombouw van de PZEM-centrale op kolen. Deze keus werd ook ge maakt door de mogelijkheid om zelf ook invloed uit te oefenen op de be sluitvorming rond de bouw van de centrale en de milieuvoorwaarden. De aandacht van de werkgroep is daarbij vooral uitgegaan naar de uitstoot van S02 (zwaveldioxyde), NOx (stikstofoxiden) en vlregas (vele verschillende stoffen, waaronder zware metalen). Om iets meer te we ten over de effekten van S02 en NOx die beide zure regen veroorzaken heeft werkgroep onder meer een be zoek gebracht aan bet IPO (Instituut Planteziektekundig Onderzoek) in Wageningen waar momenteel on derzoek wordt verricht naar de ge- kombineerde effekten van deze stof fen samen met 03 (ozon) op planten. Uit de gesprekken met verschillende medewerkers van het I.P.O. en uit diverse verslagen van andere ónder- zoeken bestond langzaam maar ze ker een verontrustend beeld over de gevolgen van deze stoffen op het milieu. Al snel bleek dat niet alleen bossen te lijden hebben maar dat ook de landbouw ernstig wordt bedreigd. Kwaliteitsaantasting en produktie- derving (minder opbrengst) blijken voor de landbouw reeële gevaren. Omdat de ombouw van de PZEM- 7 oktober 1983 centrale een aanzienlijke uitstoot van stoffen als S02, NOx, fluor en di verse zware metalen tot gevolg zal hebben besloot de werkgroep de ge hele problematiek onder de aan dacht te brengen van de georgani seerde landbouw in Zeeland. Via het Z.A.J.K.-bestuur is de gewestelijke raad van het Landbouwschap op de hoogte gebracht van de bezorgdheid onder jonge boeren over de gevolgen van de ombouw van de centrale. Als gevolg op de brief van het ZAJK is er tussen de werkgroep en de raad een gedachtenwisseling op gang geko men over de aard en de ernst van de problematiek. De onderlinge ge sprekken en diskussies waren voor de raad aanleiding te besluiten een spe ciale Landbouwschapswerkgroep in te stellen om nadere stappen tegen de vergunningverlening aan de PZEM te bespreken. In deze werk groep kon zeer snel en efficiënt ge werkt worden omdat de ZAJK werkgroep al veel informati had ver zameld. Na twee werkgroepbijeen komsten, waarin dhr. Gerritse van het Landelijk Landbouwschap de problematiek van de zware metalen benadrukte, kon een koncept-be- zwaarschrift worden opgesteld waarmee de provinciale raad on langs akkoord ging. Vermeldenswaard in dit kader is dat naast het Landbouwschap ook di verse milieuorganisaties bezwaar schriften hebben ingediend. Dat is op zich natuurlijk niet verwonderlijk, maar wie de tekst van de verschil lende bezwaarschriften naast elkaar legt zal opmerken dat er een grote mate van eensluidendheid bestaat naar inhoud en toonzetting van de bezwaren van landbouw- en mi lieuorganisaties. De belangen van beide lopen hier parallel. Wellicht hebben beide belangengroepen el kaar in de toekomst vaker iets te bieden waardoor een goede samen werking beider belangen ten goede kan komen. Afgezien van het uiteindelijke resul taat van de verschillende bezwaren kan gesteld worden dat de werk groep Relatie Landbouw-Industrie een belangrijke bijdrage heeft gele verd in de belangenbehartiging van de gehele landbouw. Daarbij heeft de werkgroep zich verdienstelijk ge maakt door het onder de aandacht brengen van de milieuproblemen voor de landbouw. Via enkele be langrijke bijdragen in een Rotonde nummer over een schoon produktie milieu en een artikel in de land- bouwmaand zijn velen die nauw be trokken zijn bij het wel en wee van de landbouw zich bewust geworden van een voor nu en in de toekomst be langrijk probleem. De werkgroep heeft besloten om zich in het komend seizoen ook te richten op de vervuiling van de bodem door de landbouw zelf. Door het toene mend gebruik van bedrijfsexterne inputs als veevoer, kunstmeststoffen en biociden brengt ook de boer vele milieu-schadelijke stoffen in zijn ei gen produktie-milieu. Er is alle reden om te vragen wanneer dit terug op eigen bord komt. Ook wat dit betreft is het beter vooruit te lopen dan af te wachten. De werkgroep Relatie Landbouw industrie wordt vanuit het ZAJK begeleid. Wie meer wil weten over de werkgroep of over de problematiek van de verontreiniging van het Iand- bouwproduktiemilieu kan terecht bij bovengenoemd redaktieadres. redaktie bank tegels Er is weer een nieuwe uitgave van "Kern en Keur", het kaderblad voor de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland (PJGN) en de Kat holieke Plattelands Jongeren Nederland (K.P.J.N.). Deze uitgave is geheel gewijd aan het onderwerp "Ontwikkelingssamenwerking". In de inleiding op dit nummer staat het volgende: Van ontwikkelingshulp naar samen werking Vroeger noemde iedereen het ont wikkelingshulp. Dit sloot aan bij het beeld, dat wij - het ontwikkelde wes ten - van hen - de achtergeblevenen, hadden. We moesten hen toch hel pen om ook beschaafd te worden. Net zo beschaafd als wij waren. We hielpen hen met allerlei akties opge zet vanuit missie en zending. Ook op ekonomisch gebied waren er kon takten: dit werd vaak niet als hulp bestempeld. Koffie- theeplantages, katoen, spe cerijen werden door westerlingen opgezet. Men was er meer op gericht om het westen zo goedkoop mogelijk deze produkten te verschaffen, en minde'r op het ontwikkelen van een goed produktiesysteem voor de in heemse bevolking. Inmiddels is er wel wat veranderd. De missie is wat eigentijdser en ook koloniën zijn er nauwelijks meer. Een 'nieuwe term, ontwikkelingssamenwerking, doet opgang. Wat mensen daaronder precies verstaan is nogal wisselend. Wel staat vast dat samen iets onder nomen moet worden en ook dat dat dan geyolgen moet hebben voor bei de partijen. Binnen de plattelandsjongerenorga nisaties is de afgelopen jaren al veel aandacht aan de ontwikkelingspro blematiek geschonken; al was het maar omdat een daartoe speciaal gesubsidieerde beroepskracht aan wezig was. In deze Kern en Keur willen we, rekening houdend met de ervaringen die daarmee opgedaan zijn, wat meer vertellen over ontwik kelingslanden en over ontwikke lingssamenwerking. In het allereerste deel laten we je wat kennismaken met de situatie in ver schillende derde-wereldlanden: hoe wonen de mensen, hoe is hun cul tuur. en wat weten we als gewone Nederlanders daarvan. In het daaropvolgende deel gaan we wat dieper in op een aantal facetten, zoals de ekonomische situatie in derde wereldlanden, en wat deze met het westen te maken heeft. Het hon- gerprobleem, de voedselsituatie hier en daar, afgewisseld met interviews en spelmogelijkheden komen aan bod. In het stukje over gezondheidszorg in de derde wereld kun je lezen Jat de hulp die we hun geven lang niet al tijd even onbaatzuchtig en gezond- makend is. Ook komt de rol van de kerk in ontwikkelingslanden, en het recente bezoek van de paus aan Midden-Amerika, ter sprake. We proberen niet te blijven steken in het vertellen hoe het allemaal in el kaar zit. Verschillende mogelijkhe den worden aangegeven hoe je zelf - hier in Nederland - ook iets kunt doen. En Kern en Keur zou Kern en Keur niet zijn, als we ook niet een aantal suggesties zouden geven hoe je in je afdeling een avond op een leuke manier over dit onderwerp kunt or ganiseren. Ontwikkelingssamenwerking: het lijkt misschien een wat moeilijk on derwerp, maar dis je dit nummer doorbladert, kom je ongetwijfeld dingen tegen die je wel zullen inte resseren. Als je hulp wilt hebben bij het orga niseren van een of meerdere avond en zou je behalve door de suggesties in dit nuer lezen, ook kontakt op kunnen nemen met de gewestelijke en provinciale sekretariaten. In een aantal gebieden zijn er im mers aparte NCO-werk(st)ers. Veel leesplezier en succes. Ook de P.J.Z.-afdelingen, die aan avond aan dit onderwerp zouden willen besteden, kunnen voor het organiseren daarvan de hulp inroe pen van het provinciale sekretariaat. In deze uitgave worden een aantal mogelijkheden aangegeven om in de afdeling wat dieper op het thema ontwikkelingssamenwerking in te gaan. Enkele zijn: Spel "Werelddelen" (Novib) Dit spel is een reis om de wereld, waarbij je in verschillende wereld delen een opdracht moet uitvoeren. Die opdracht houdt meestal in datje een antwoord op een probleem moet zoeken. Het spel gaat er vanuit dat er overal behoefte bestaat aan samen werking en dat landen en volkeren van elkaar kunnen leren. Het geeft een goede indruk van de problemen die er in de wereld zijn, met de na druk op die van de Derde Wereld. Daar zijn ze meestal het schrijnendst. Problemen als ondervoeding, grond stoffen, energieverbruik. groot grondbezit, analfabetisme, werkge legenheid en politieke gevangenen komen aan bod. Omdat je elkaar ook kunt tegenwerken, zit er voldoende spanning in. Je kunt het spelen met een klein clubje van 6 tot 10 perso nen. Bij KPJ-Arnhem is er een ex emplaar, verder kun je het zelf aan schaffen via NOVIB. Rollenspel Uitbuitania Er is een rollenspel gemaakt, waarin de verschillende soorten en vormen van hulp aan ontwikkelingslanden, centraal staan. Verschillende beste dingen van ontwikkelingsgelden, elk gepushed door belanghebbenden, moeten tegen elkaar afgewogen worden. Dit spel is al eerder met zeer positie ve ervaringen door KPJ'ers gespeeld. Via KPJ-Tilburg of Arnhem kun je dit rollenspel aanvragen. Fotospel NOVIB In deze Kern en Keur staan al wat foto's hieruit afgedrukt. Eén set fo to's bestaat uit 21 exemplaren. Door verde te praten over wat voor jou in deze foto's de ontwikkelingsproble matiek het beste weergeeft, kan aan leiding zijn tot een zeer boeiende diskussie. Het fotospel is beschikbaar bij KPJN, PJGN en KPJ-Arnhem en Tilburg. Projekten Nieuwe Wereld Een aantal projekten voor het beste den van geld zowel hier als daar moeten besproken en verdedigd worden. Dit moet leiden tot een keuze voor het beste projekt. De projekten zijn zeer konkreet. Te be stellen bij KPJ-Tilburg, Arnhem, KPJN en "PJGN. Ons Voedsel - produktenprojekt Veel van ons voedsel is afkomstig uit Derde Wereldlanden: koffie, thee, tabak, margarine, specerijen, enz. Ook andere produkten zoals katoen, olie aluminium worden van daaruit bij ons ingevoerd. Er is een pro gramma-aanbod ontwikkeld over de dagelijkse dingen die we gebruiken afkomstig uit Derde Wereldlanden en de achtergronden daarbij. Gedurende een eerste avond, wordt, uitgaande van je eigen dagmenu, gevraagd: welke voedingsstoffen ge bruik je? Is het voldoende, te veel? Gedurende een tweede avond wordt wat onderzoek gedaan naar de le vensloop van het voedsel op je bord. Waar komt het vandaan, hoe wordt het geproduceerd? Een derde avond kan uitgebreider ingegaan worden op onder welke omstandigheden dit produkt in de Derde Wereld nu pre cies tot stand komt. Wat is de rol van kleine boeren, grootgrondbezitters, en multinationals? Van daaruit kan nagegaan worden welke invloed "de handel" heeft op de prijs die door ons als konsumenten betaald wordt en het loon van de arbeider/boer in de Derde Wereld. Tenslotte probe ren we te bekijken hoe de problemen die gezien worden hierbij, opgelost zouden kunnen worden en wat je er zelf aan zou kunnen doen. Voor meer informatie over dit produkten projekt kun je kontakt opnemen met KPJ-Tilburg of Arnhem. De leden van de P.J.Z., die deze uit gave van Kern en Keur willen heb ben of iets meer met het thema ont wikkelingssamenwerking willen doen kunnen hiervoor kontakt op nemen met het provinciaal sekreta riaat te Zevenbergen. P.J.Z.-AGENDA 7 oktober - Afdeling Walcheren: or ganiseert een dropping. Vertrek punt: Café Tramzicht. Stationstraat .8 te Domburg. Vertrektijd: 21.00 uur. Eventueel vervoer kan geregeld worden. 8 oktober - Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen: gaat zaalvoetballen tegen de familie Putten. Plaats sporthal te Axel. Aanvang 20.00 uur. Opgeven bij Ina de Pooter (01153-2257). 13 oktober - Afdeling Bladel: houdt een bowlingavond in de "Flying Bowling" aan de Oostlaan te Veld hoven. 14 oktober - Afdeling Tholen: houdt een Algemene Ledenvergadering in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Aanvang: 20.00 uur. 15 oktober - Afdeling Tholen: start weer haar eigen bowling (kompeti tie) in Familyland te Hoogerheide. Aanvang 21.00 uur. 14, 15 en 16 oktober - Afdeling West Zeeuws-Vlaanderen: gaat op bezoek bij de Gelderse afdeling Ruurlo. Opgeven bij Miranda (01170-2310), Hans (01171-1283) of Peter (01179-1306).» 21 oktober - Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen: gaat bowlen in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Tijd: 20.00 uur - 22.00 uur. Entréé f 4,50. 1 november - 3 C.J.Ö./West Zeeuws-Vlaanderen: organiseert een danskursus. Deze kursus zal bestaan uit 15 lessen op dinsdag. Kosten zijn ƒ110,— per persoon. Opgave bij Peter Risseeuw, Bosweg 2, 4506 HG Cadzand tel. 01179-1306. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19