"Waardering voor linnen neemt toe" vervolg vergadering hoofdbestuur Wereldproduktie tarwe naar rekord Grappen "van achter de hooimijt" Minder tarwe in Argentinië Minder kool/raapzaad Ir. Duffhues op vlaskongres: Algemene situatie ln de Akkerbouw- en in de Veehou derijcommissie is uitvoerig gespro ken over het graanbeleid en met na me over de rol van de graanvervan- gers. In een ingewikkelde samen hang hebben deze bedrijfstakken op verschillende wijze met de proble matiek te maken. De beïnvloeding van de financiële bedrijfsresultaten door bepaalde beleidsmaatregelen is zeer verstrengeld en vergt zorgvuldi ge afweging. Het Hoofdbestuur heeft voorshands nog geen standpunten ingenomen. Het onderwerp zal weer op de agenda van de volgende Hoofdbestuursvergadering worden geplaatst. Ook het E.G.-zuivelbeleid vraagt om zorgvuldige afweging bij het maken van een beleidskeuze. Het Hoofd bestuur is van oordeel, dat produktie en afzet beter met elkaar in overeen stemming zullen moeten worden ge bracht. De vraag in welke richting gewerkt moet worden aan een op lossing van de problematiek zal po litiek worden beantwoord, Nationale en regionale belangen zullen daarin duidelijk naar voren komen. Het Hoofdbestuur is van oordeel, dat niet te ontkomen valt aan bijsturing van het huidig beleid. Verschillende voorstellen werden besproken, maar er is vooralsnog geen keuze gemaakt. akkerbouw Mededeling werd gedaan van de standpunten van de akkerbouwcom missie, die op'26 september j.l. ver gaderde: Benadrukt werd de noodzaak van kwaliteitseisen voor uien met het oog op de concurrentiepositie van het Nederlandse produkt. De Akkerbouwcommissie is in principe bereid om bij te dragen in de kosten van praktijkonder zoek. Daarvoor is nodig een in zicht in de omvang van de bij dragen, waarmee samenhangt een onderzoek naar mogelijkhe den van nationalisatie. Bij de besteding van de gelden zal de praktijk een doorslaggevende stem moeten hebben. Een cen trale inning zal zorg moeten dra gen voor een evenredige verde ling van de lasten over de betref fende ondernemers. Met betrekking tot het E.G.-be- leid dienen de standpunten van de landbouworganisaties te wor den gericht op handhaving van het huidig markt- en prijsbeleid. veehouderij In zijn overzicht van de veehouderij constateerde de heer P.A. Boll (hij verving de commissievoorzitter van Veldhuizen) dat de wolken boven het E.E.G.-Landbouwbeleid steeds dreigender worden. Hij stelde vast dat na twee maanden waarin alleen maar gepraat is over verschillende voorstellen, er in wezen nog niets is bereikt en dat het nog steeds ondui delijk is wat het Nederlands stand punt zal zijn bij de onderhandelin gen in Brussel. "Duidelijk is wel, al dus de heer Boll, dat de onzekerheid over de afzetverwachtingen plaats maakt voor grote zorgen. Zo zal de waarde van de Nederlandse zuivel- export die twee jaar geleden nog met 30en vorig jaar met 10% toenam, dit jaar met ca. 4% afnemen. De ex port van kaas, hoewel iets minder dan vorig jaar, loopt redelijk. De produktiebeperking blijft gehand haafd. Veel moeilijker is de situatie bij de export van magere melkpoe der die ca. 20% achterblijft waardoor de voorraden snel oplopen. "We zullen ons moeten realiseren, zo be sloot de heer Boll zijn overzicht, dat produceren voor een markt die overvol is, onherroepelijk zijn weer slag zal vinden in de opbrengstprij- zen, mogelijk nog gevolgd met straf maatregelen. De heer Hannewijk wees erop dat de situatie in de pluimveesector nog steeds uiterst zorgelijk is. Een en ander houdt me de verband met de structuur van de pluimveesector. tuinbouw De voorzitter van de Tuinbouwcom- missie van de Z.L.M. de heer M.J. Goud, deelde de vergadering mee, dat zowel de groentetelers als de fruittelers in het algemeen tevreden zijn. zij het dat een aantal bedrijven door sterk achterblijvende opbreng sten niet voldoende kan profiteren van de hogere prijzen. Het afzetge- beuren verloopt dus goed, maar de opbrengstramingen van verschillen de produkten moeten worden ver laagd. In het bijzonder is dit het ge val met de peer Conference. De te lers daarvan werden eerst getroffen door storm waardoor veel peren reeds zijn afgevallen en nadien vie len veel peren spontaan te vroeg af. Een flinke schadepost derhalve. Een overzicht van het K.N.L.C. be treffende de stand van zaken rond het bacterievuur deed de heer Goud opmerken achteraf zeer gelukkig te zijn met de drastische aanpak van het bacterievuurprobleem, zoals dat in Zeeland door het georganiseerde bedrijfsleven heeft plaatsgevonden. "Door naar de praktijk te luisteren en alle zieke planten en bomen op te ruimen hebben wij het hier in ons gewest nu redelijk in de hand, dit in De spinnerij komt in ons land vrijwel niet voor en de teelt is niet zeer om vangrijk. De laatste jaren bedraagt het vlas areaal ruim 3000 hectare d.i. ongeveer 5 procent van het west Eu ropese areaal. Toch is het Nederlands areaal van groot belang voor de West Europese vlasteelt en wel vanwege de zaai zaadproduktie. Sinds vele jaren ligt in ons land de basis voor de zaaizaad voorzieningen. De beschikbaarheid van goede rassen en de kennis en zorg van de telers garanderen een constante hoge zaad kwaliteit waar ook buiten West Europa wel gebruik van wordt gemaakt. Deze zorg voor het zaad stelt speciale eisen aan de teelt en de oogst van het vlas. Het rendement van de teelt is hierdoor relatief achtergebleven, waardoor het areaal is geslonken. Recente ont wikkelingen in de 'mechanisatie lij ken perspectief te bieden op een rendements verbetering zodat de produktie van hoogwaardig zaaizaad kan worden voortgezet en wellicht wat uitgebreid, zo hoopte de heer Duffhues. Het congres wordt gekenmerkt door een vrij positieve sfeer. Duidelijk tegenstelling tot andere gebieden in ons land waar veel te veel ziek mate riaal is blijven staan", zo besloot de heer Goud zijn kort overzicht. grondgebruik De voorzitter van de Z.L.M.-com- missie Grondgebruik, de heer J. Nieuwenhuyze wees het Hoofdbe stuur op het gevaar van de door de commissie Christiaanse voorgestelde invoering van Onroerend Goed Be lasting op agrarische cultuurgrond. Hij wees erop dat de landbouw deze zaak nauwlettend zal moeten volgen. Voorts deelde hij nog mee dat de Dienst Landinrichting samen met de Centrale Cultuurtechnische Com missie in Utrecht een voorlichtings bijeenkomst gaat organiseren voor de belanghebbenden in het gebied van de ruilverkaveling Wolphaarts- dijk. Deze bijeenkomst vindt 18 ok tober a.s. plaats in "De Boei" aldaar en begint om 9.30 uur. Landbouwvestigingswet Ter discussie staat de mogelijke in troductie van een vestigingswetge ving voor de landbouw met name voor de intensieve veehouderij. Vanuit verschillende invalshoeken kunnen hiervoor argumenten wor Ir. W.F.S. Duffues manifesteert zich het gebrek aan grondstof voornamelijk bij de spin nerij. Linnen is als modeartikel in de kle- dintextielzeer gewild. Het gebruik van huishoudlinnen blijft goed in de belangstelling. Toch zal de promotie zich richten op de expansie in het huishoudlinnen. Veel technische gegevens en vernieuwin gen worden onderling uitgewisseld. den aangevoerd: mammoetbedrij- ven, nevenbedrijven, milieu, plano logie, vakbekwaamheid, marktsitua tie. Een zeer grote meerderheid van het Hoofdbestuur ziet een vesti gingswet hoe dan ook niet zitten omdat de problematiek niet via een dergelijke wetgeving kan worden opgelost en noodzakelijke ontwikke lingen belemmert. Onderwijs De Z.L.M. is z.g. bevoegd gezag over een. aantal lagere huishoud- en nij verheidsscholen in Zeeland en Noord-Brabant te hebben, alsmede over de lagere agrarische (groene) school te Kapelle. Er is een lande lijke diskussie gaande over een ver lenging van het z.g. basisonderwijs (middenschool) waarin de lagere be- roepsscholen op zullen gaan. De in vloed van de landbouworganisaties zal daar dan verkleinen of wegvallen. Door het Hoofdbestuur werd het standpunt ingenomen, dat de Z.L.M. zich in moet blijven zetten voor het onderwijs op het platteland en daar voor dan ook verantwoordelijkheid wil blijven dragen. Afscheid ir. E. Talstra Aan ir. E. Talstra, scheidend H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in Noord-Bra bant. werd een Z.L.M. wandbord aangeboden als dank voor zijn in breng in de Z.L.M. en wegens de prettige samenwerking. Een daling van de oogst in de Ver enigde Staten van 76.4 miljoen ton tot 66.3 miljoen ton zal meer dan ge- kompenseerd worden door grotere opbrengsten in Azië, in het bijzonder in China en een toename van de oogst in Australië van 8,7 tot 17,3 miljoen ton. Een en ander zal ertoe leiden dat de overgangsvoorraden aan het einde van het seizoen 1983/84 iets zullen toenemen en wel tot ongeveer 118 miljoen ton. Wat de oogst aan voergranen betref* is een teruggang van de rekordoogst van 1982 van 785 miljoen ton tot 688 miljoen ton dit jaar te verwachten, Overige zaken Op de 9 december a.s. te houden al gemene vergadering van de Z.L.M. zal 's morgens de direkteur van het P.A.G.V. dr. ir. J.H.J. Spiertz spre ken en 's middags de heer mr. C.C. Trojan van het kabinet van mr. P.H.J.J. Andriessen van de kommis sie van Europese Gemeenschap. Met betrekking tot het Z.L.M. Landbouwbeleid zal dit najaar een lezersonderzoek worden gehouden in samenwerking met de Hogere Landbouw School te Dordrecht. Presentielijst hoofdbestuur d.d. 3-10- '83 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel (kring Schouwen-Duive- land); M.C.J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland); J. Boogaard (plv.) (kring O. Zuid-Beveland); J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland); C.J. Bierens (kring Walcheren); J. Scheele (kring Hulst); J.C. Geluk (kring W. Brabant); H.J. Juin (kring O. en M. Brabant); J.H. Hartgers (plv.) (kring Langstraat); G.J. de Jager (kring Altena-Biesbosch); P.A. Hoogen- boom (tuinbouw); M.J. Goud (tuin bouw); P.A. Boll (plv.) D. Hannewijk (veehouderij); adviserende leden: ir. W.L.A.G. Tacken; ir. W.Z. van der Meer; ir. E. Talstra; W. Koster; mw. J. Donken; mw. C.L. Kloet. Z.L.M.-instellingen: W.C. Sinke; B. Veerbeek; J. Markusse; mw. J. Priem en J. Wierenga. een daling van ongeveer 12%. Dat zal leiden tot een teruggang in de wereldvoorraden aan het einde van het seizoen van 159 milj. ton tot 92 milj. ton. Deze daling is vooral toe te schrijven aan een te verwachten daling van de produktie in de Ver. Staten van 255,5 milj. ton tot 142,8 milj. ton. Ook in de EG en Canada zal de produktie da len, doch in de Sovjet-Unie toene men met 15 milj ton tot 100 milj. ton. De Internationale Tarwe Raad gaat niet in op het te verwachten effekt van de krapte aan voergranen op de vraag en prijsontwikkeling van voer- tarwe. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat de met tarwe beteelde oppervlakte dit jaar 6.8 k 7.1 miljoen ha bedraagt. Volgens deze raming is het areaal met 5 tot 10% ingekrompen vergele ken met vorig jaar. In 1982/83 be droeg de met tarwe beteelde opper vlakte ca. 7.42 miljoen ha. In 1982/83 was er van een rekord-oogst van 15.1 miljoen ton ha, terwijl voor 1983/84 de opbrengst geraamd wordt op 12 a 12.5 miljoen ton. In 1982/83 bedroeg de gemiddelde ha-opbrengst rond een kwart lager geraamd dan vorig jaar. De interprofessionele organisatie SI- DO verwacht dat de produktie van kool/raapzaad in Frankrijk dit jaar beneden het één miljoen ton zal blij ven. Geraamd wordt een produktie van 938.974 ton, vergeleken met 1,172 miljoen ton vorig jaar en 990.117 ton in 1981. De daling is toe te schrijven aan een verminderd areaal en aan een gerin gere ha-opbrengst. Het areaal is in- i gekrompen van 473.000 ha tot 466.000 ha. De gemiddelde ha-op- brengst die vorig jaar 2500 kg be droeg zal dit jaar naar raming 2030 kg bedragen. De heer Ir. W.F.S. Dufftyues, directeur Akkerbouw en Tuinbouw van het Ministerie van landbouw heeft in zijn openingstoespraak op het C.I.L.C.-congres in Rotterdam 3 oktober jl. gewag gemaakt van een toename van het gebruik van linnen in ons land. Nadat linnen eerst in het woningtextiel opgang had gemaakt neemt de laatste jaren de toe passing in de kledingsector weer toe. Duffues: "Het is verheugend dat de waardering voor deze enige vezel afkomstig uit West Europa weer groeiende is. De rol, die ons land speelt in het Europese bedrijf van vlas, linnen en hennep is vrij beperkt. "Op donderdag 18 november gin gen we op de fiets naar boer Kwekkeboom die woonde in Sint- Laurens. Toen we er waren gingen we naar de koeien. We zagen een koe met een voetbalknie en twee net geboren kalfjes die sabbelden op je handen. Een wat oudere koe had een tong als schuurpapier. Het was heel leuk en we hebben bij de boer veel geleerd". Met dit grappig verhaaltje ontleend aan de kinder krant van het ZLM Land- en Tuinbouwblad begint een pas uit gegeven boekje van de journalist T. Brouwers "Van achter de hooi mijt In dit boek is een aantal moppen en anekdotes uit de agrarische sektor opgenomen. De auteur tracht, zo zegt hij in de eerste bij drage, met het boek een brug te slaan tussen stad en platteland zoals ook het ZLM scholenadop tieplan dat heeft willen doen. De meeste moppen en anekdotes worden verteld door boeren en tuinders zelf en daarbij verloo chenen ze hun volksaard niet. In de Groninger moppen klinkt de nuchterheid door, in de zuidelijke en in die van Vlaanderen speelt veelvuldig de pastoor een rol. Het boek wordt verluchtigd door grappige tekeningen van Jan Vriend. Het boekje dat bijna 100 pagina's telt is verschenen bij De Koning Boekprodukties en is tegen beta ling van slechts ƒ9,90 verkrijg baar in elke boekhandel of wordt na overmaking van ƒ11,90 op postgirorekening 1.98.73.37 ten name van boekhandel Dekter te Almere automatisch toegestuurd. De Internationale Tarwe Raad verwacht dat de wereldtarweoogst dit jaar een rekord zal bereiken evenals de rijstoogst. Daarentegen zal er bij de oogst aan voergranen een beduidende terug gang optreden, aldus de verwachtingen van de Internationale Tarwe Raad. Verwacht wordt dat de wereldtarweproduktie zal stijgen tot 486 miljoen ton, dat is 2 miljoen ton meer dan vorig jaar. 14 7 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14