De gedaanteverwisseling van een tuin Beveland b.v. C.J. Nouse Naarmate de kinderen ouder werden werd het geheel als onbevredigend ervaren en werden plannen gemaakt om een nieuwe aan de huidige wen sen aangepaste tuin te maken. De romantische tuin. Centraal de vijver. Linksachter het verdiepte terras. Rechtsachter de druivenpergola. Een mens houdt er van om van tijd tot tijd de dingen om zich heen te veranderen. In huis nemen we af en toe een nieuw behangetje en vervangen oude meubels door nieuwe. We steken ons regelmatig in de nieuwe kleren en veranderen van kapsel en make-up. De auto wordt om de paar jaar ingeruild en zo zijn we bij voortduring bezig om dingen te veranderen. Ook de tuin is een terrein waarin we af en toe veranderin gen aanbrengen. Soms zijn dat bescheiden wijzigingen. Wat nieuwe planten, een andere terrasbestrating of een vijvertje. Soms echter wordt gekozen voor een geheel nieuwe inrichting van de tuin. Aanpassen aan de veranderde om standigheden en inzichten Aan het verlangen om de tuin hele maal opnieuw in te richten kunnen verschillende motieven ten grond slag liggen. Voor de aanleg van de eerste tuin rond een nieuw huis zijn de financiële middelen meestal zeer bescheiden. Het huis met de inrich ting heeft zowat alles opgeslokt. Wat rest is niet voldoende om een tuin te maken die beantwoordt aan de ei genlijke verlangens. Wanneer dan na verloop van tijd wat geld gespaard is wordt pas de tuin aangelegd die aan die eigenlijke verlangens recht doet. Vijver met spiegelend water en leven dige waterplanten. Strakke lijnen en een grote vijver be palen het beeld van deze moderne tuin. Mooie overgang met keien van grind tegelterras naar vijver. Op de achter grond het middagzonneterras. 7 oktober 1983 In de loop der jaren verandert vaak de manier waarop een tuin wordt gebruikt, de tuin van een gezin met jonge kinderen is aan die kinderen aangepast. Een speelveldje, een schommel, een zandbak en een ste vige beplanting zijn dan belangrijke elementen. Zo'n tuin is praktisch maar vaak niet zo mooi. Naarmate de kinderen ouder worden ontgroei en ze hun tuin en kan de tuin aan de wensen van de ouders worden aan gepast. Inzichten veranderen. De tuin is de laatste jaren als woon- en rekreatie- plek steeds belangrijker geworden. De tuin is een buitenwoonkamer ge worden die mooi moet zijn en waarin plezierig geleefd moet kunnen wor den. Luieren, zonnen en buiten eten, genieten van bloemen en planten, zon en schaduw, spiegelend of klate rend water en gemakkelijk onder houd. Allemaal tuinwensen die tot de mogelijkheden behoren. Met na me in zomers zoals we die de laatste jaren kennen. Nieuwe ideeën, nieuwe mogelijkhe den De mogelijkheden om allerlei tuin wensen te kunnen realiseren zijn groter dan ooit te voren. Dat geldt vooral voor de kleinere tuinen. Er zijn talloze leuke ideeën om van een kleine tuin een fijne en mooie bui tenwoonplek te maken. Ideeën die voor ieders eigen situatie, wensen en budget verder op maat gesneden kunnen worden. Er zijn nieuwe en verbeterde materialen waarmee die tuinideeën verwerkelijkt kunnen worden. Kijlf maar eens naar alles wat het goed gesorteerde tuincen trum te bieden heeft en in modeltui- nen en diapresentaties laat zien. Allerlei leuke stenen en tegels voor paden terrasjes, materialen om hoogteverschillen te maken, ver schillende vormen van tuinafschei- dingen, het door drukïmpregnering verbeterde tuinhout en een zodanig uitgebreid sortiment tuinplanten dat er voor iedere situatie en voor ieders smaak een interessante beplanting is samen te stellen. Twee voorbeelden van nieuw inge richte tuinen Aan de hand van twee recente voor beelden willen we laten zien wat het resultaat kan zijn van een ingrijpen de tuinverandering. Het betreft hier tuinen van gezinnen met opgroeien de kinderen. In beide gevallen was de aanvankelijke tuinaanleg afge stemd op het gebruik door kinderen. Een eenvoudige vorm, veel gras, een zandbak en een simpele beplanting. In het ontwerp werd gekozen voor ronde vormen en vloeiende gebogen lijnen. Centraal in de tuin werd de vijver gesitueerd. Op de zonnigste plek kwam een rond, wat verdiept liggend zonneterras van baksteen- klinkers. Daarop sloot aan de drui venpergola die in een kwartcirkel als een soort prieelvorm werd uitge werkt. Vanaf de ingang van de tuin loopt een pad door de tuin, over het toegeknepen deel van de vijver naar het zonneterras. In het beschaduwde deel van de tuin is aan de rand van de vijver in de vorm van een vlonder het schaduw- zitje aangebracht. De beplanting be staat uit een treurboompje aan de vijver, wat wuivende siergrassen, Vlonderpad en vlonderschaduwzitje. De fraai gevormde alliberttuinmeubelen harmoniëren mooi met de rest. klaar. Moe maar voldaan werd de tuin in gebruik genomen. Een hele zomer is er volop van genoten. Met name de vijver is een boeiend ele ment gebleken, het zich daarin ont wikkelende leven, de kleine insekten, de vissen en de waterplanten, blijft voortdurend boeien. De tuin gezien vanuit een iets andere hoek met centraal de vijver. veel en lang bloeiende en geurende vasteplanten en wat waterplanten. De uitvoering gaf weinig problemen. Het enige dat nog wat aanpassing behoeft is het waterniveau in de vij ver. Door het wat te krap afsnijden van de vijverfolie houdt die wat minder water dan de ontwerper zich had voorgesteld. In mei j.l. was na een voorjaar hard werken het geheel Detail van het verdiepte ronde terras. Mooi straat- en metselwerk van ge bakken klinkers. Op de achtergrond de vlonder als schaduw zitje. In september werden na een groei seizoen van nauwelijks 4 maanden de foto's gemaakt. Modern De andere tuin is van een heel ande re geaardheid. Hier werd een mo derne aanpak nagestreefd. De overi ge wensen verschilden niet erg van de "romantische". Ook een zonne terras en een schaduwzitje, een vij ver, hoogteverschillen en een inte ressante beplanting. Alles gevat in een helder maar boeiend totaal beeld. Evenals bij de vorige tuin zou de man het plan zelf uitvoeren. Maar omdat het hier een minder handige "doe het zeiver" betrof moest het plan gemakkelijk te realiseren zijn. Van de bestaande tuin konden en kele terrasgedeelten, de hagen, de schutting, en enkele grotere conife ren op de achtergrond worden ge handhaafd. Grote vijver In het plan werd gekozen voor een verhoudingsgewijs grote vijver. Een vijver die het tuinbeeld zou bepalen. De vorm werd een strakke rechthoek waarlangs de andere tuingedeelten werden uitgebouwd. Tegen het huis een royaal tegelterras voor de och tendzon, met een keienrand over gaand in de vijver. Langs en iets over de vijver loopt een vlonderpad naar het achtergedeelte. In het achterge deelte is het terras voor de middag en avondzon gesitueerd. Achter de vij ver loopt het pad door naar een klei ne vlonder als schaduwzitje. Met de grond uit de vijver en dam- wandprofiel werden twee verhoogde bloembakken gemaakt. De beplanting werd samengesteld uit siergrassen, waaronder het grote Chinese riet, en vasteplanten in een beperkt kleurenschema: wit-grijs- blauw. Afgezien van de slechte weersom standigheden tijdens de aanleg ver liep de uitvoering zonder problemen. De vijver werd gemaakt van vijverf olie en afgedekt met klei en zand waarin vóór het vullen van de vijver de waterplanten werden geplant. Het hout werd op maat gezaagd geleverd en kon eenvoudig worden aange bracht. Eind mei werd de beplanting aangebracht en het hier getoonde resultaat werd in september daarop volgend gefotografeerd. De glazen bollen die op het water drijven zijn lampen die op zwoele zomeravonden de tuin feeëriek ver lichten. De tuin voldoet volop aan de hoog gestemde verwachtingen. De heldere vorm en de gekozen verhoudingen doen erg plezierig aan. Door de steeds wisselende verschijningsvorm in wind en regen, zon en schaduw, door het interessante vissen- en in- sektenleven en door de mooie water en moerasplanten is de vijver het dagelijks boeiende hart van de tuin. Onderhoud vergt de tuin nauwelijks. Het is bij uitstek een tuin voor het zalig niets doen. In het water drijvende glazen bollen als bijzondere tuinverlichting. Op de achtergrond verhoogde bak van dam- wandprojiel. Mooie randafwerking van de vijver door iets overstekend vlonderpad. 13 Romantisch In het ene geval betrof het mensen met een wat romantische natuur en was er het verlangen om die roman tiek ook in de tuin tot uitdrukking te brengen. Verdere wensen behelsden een zonneterras, een schaduwzitje, een vijver, een druivenpergola en een fleurige, een heel jaar lang boei ende beplanting. De man, een handige "doe het zei ver" zou het geheel zelf uitvoeren. Van de bestaande tuin kon de schut ting en enkele coniferen worden be houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13