Akkerbouwer Van de Velde begint met mestvarken voor betere benutting arbeid "In Zeeland heeft varkenshouder goede konkurrentiepositie" Plezier in varkens houden ook erg belangrijk Fokzeugen Gesloten bedrijf Werkverdeling Ir. v. Vugt tijdens studiedag in Zierikzee: Waarschuwing tegen pluimvee-export naar markten met instabiele vraag Eigen beer Echte brei Dinsdag 13 september j.l. was het een drukte van belang op het bedrijf van de heer C.M. van de Velde in Kerkwerve. Trots maar vooral blij liet de familie van der Velde zich feliciteren met het gereedkomen van een nieuwe mestvarkensstal. Een vurige wens voor het echtpaar en kinderen is daarmee in vervulling gegaan. De voldoening straalde dan ook van hun gezichten toen ze de vele kennis sen en belangstellenden door de uiterst moderne stal, rondleidden, en wezen op de vele nieuwe snufjes die zijn aangebracht. "Met deze stal", zei van de Velde tevreden, "heb ik het beste van het beste gekregen. Het is een hele investering, maar we hebben alle vertrouwen dat we het hier wel zullen maken". De familie van de Velde woont aan de Zwaardweg 7 te Kerkwerve op Schouwen-Duiveland, een overwe gend akkerbouwgebied. Van de Velde is ook akkerbouwer en heeft een bedrijf dat 33 ha groot is. Waar om die stap naar de voor dit gebied wat wezensvreemde varkenshoude rij? Van de Velde: "We wilden eigenlijk zo'n 6 jaar geleden een nieuwe poot onder ons bedrijf, dat we als puur akkerbouwbedrijf toch te klein be gonnen te vinden, temeer daar twee zoons ook in het bedrijf wilden,ko men. Eén daarvan. Steven, is inmid dels reeds mede-eigenaar. Door er een andere tak bij aan te trekken kunnen we onze arbeid beter en vol lediger inzetten. Dat het varkens zijn geworden is eigenlijk puur toeval. We waren er op studiereis in Ameri ka en onder de reisgenoten waren erg veel varkenshouders. Met één van hen raakten we bevriend en nadat we een paar keer bij hem op het bedrijf waren geweest, raakten we gewoon enthousiast voor de varkenshouderij. Dat was de nieuwe poot, zo meenden en hoopten we. Achteraf gezien hebben we dat toen goed ingeschat". Het echtpaar Van de Velde liet er toen ook geen gras meer overheen groeien en 5 jaar geleden kwam een stal voor 130 fokzeugen gereed. En het houden van varkens ging de ak kerbouwers alleszins goed af. Ze zijn het zelfs leuk gaan vinden. Mevrouw van de Velde die ook zeer aktief is in het bedrijf: "Het is ons achteraf erg meegevallen. Het bleek toch minder werk met zich mee te brengen dan we eerst dachten en daar kwam na ver loop van tijd bij dat we het houden van varkens echt interessant gingen vinden. Het gaat ons niet alleen en puur om het geld maar ook om de voldoening die het omgaan met en vermeerderen van deze dieren ons geeft". Bij de bouw van de eerste stal met de fokzeugen reeds was van de Velde vastbesloten er een "gesloten" be drijf van te maken, dat wil zeggen hij wilde de vermeerdering met de 130 zeugen kompleteren met een stal waar de verkregen biggen door hemzelf ook zouden kunnen worden gemest voor de slacht. Na 5 jaar is deze wens - Van de Velde: "dat zit een beetje in mijn karakter, ik ben nogal ondernemend en wil vooruit" - nu dan in vervulling gegaan en kon hij temidden van vrienden en ken nissen het bedrijf dinsdag dus laten bezichtigen. Hoe ligt op dit Schouwen-Duive- landse gemengde bedrijf de werk verdeling? "Om te beginnen", zo zegt zoon Steven, "valt het werk voor de varkens wel mee. De voortduren de begeleiding, de zorg of alles goed loopt, de temperatuur goed is, er niets aan de voervoorziening hapert, de dieren goed gezond zijn enz., dat is bij het hele proces erg belangrijk. We zijn bijvoorbeeld zelf onze die renarts, althans voorzover het gaat 23 september 1983 Ir. v. Vugt, consulent van het CVP schetste de ontwikkeling van de var kenshouderij in de laatste 20 jaar. De produktie van varkens is in Neder land in die tijd meer dan verdrie voudigd. Zeeland is daarin sterk achter gebleven. Nederland is mede door de varkens 2e op de ranglijst van agrarische exporteurs van de wereld! Deze ontwikkeling is volgens Ir. v. Vugt toch vooral te danken aan de ondernemers zelf. Volgens de heer van Vugt is een goe de benutting van het bestaande ar beidsaanbod' op het bedrijf, zeker nu belangrijk. Niet benutte arbeid kan wel eens erg duur blijken te zijn, waardoor het rendement en zo ook het eigen vermogen onder druk komt te staan. Met name in Zeeland met een relatief extensieve bedrijfsvoe ring en vaak een overaanbod van ar beid, zal de varkenshouder een gun stigere concurrentiepositie hebben. De lagere infectiedruk, dus betere gezondheid, en het goed kunnen be nutten van de mest geeft de Zeeuwse boer een voorsprong. Ing. Meeuwissen, bedrijfsvoorlichter varkenshouderij in Zeeland betoog de vervolgens dat mestvarkens ge makkelijk in te plannen zijn op een akkerbouwbedrijf. Voor een derge lijke investering is een eigen vermo gen nodig van 14.700.— te ver krijgen door financiering op be staande gebouwen en grond. Hierbij mogen de mogelijkheden van het Borgstellingsfonds zeker niet worden vergeten. Aan de hand van normge- gevens van het consulentschap en het L.E.I. werd een saldo per jaar per mestvarkensplaats berekend van ƒ95,— Terugkijkend op de laatste 10 jaar was dit royaal gehaald nl. 104,— gemiddeld. Gesteld kan worden dat in de varkenshouderij goed tot zeer goed verdiend is. Tenslotte was er een forumdiscussie waarbij ondermeer naar het stand punt over natuurlijk geventileerde stallen ten opzichte van mechanisch geventileerde stallen gevraagd werd. De voorkeur bestond duidelijk voor mechanisch vanwege het beter in de hand houden van het klimaat en hiermee het technisch resultaat. Ook het feit dat in Zeeland een groot biggenoverschot bestaat, terwijl nog biggen van Brabant naar Zeeland komen. Het heen en weer rijden met Ing. J. Mellema, voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eie ren, heeft woensdagmiddag in Ge- niert gewaarschuwd tegen export naar landen buiten de EG waar de vraag naar pluimveeprodukten insta biel is. Hij wees erop, dat de invloed van een dergelijke export op de prijs vorming binnen Europa erg groot is. "Door uitbreiding van het produktie- potentieel op deze markten gericht, laadt men een grote verantwoorde lijkheid op zich", aldus Mellema, die sprak bij de opening van een nieuwe legbroederij. De Nederlandse pluimveehouderij is in belangrijke mate afhankelijk van de export. Een deel van het slacht- pluimvee, de konsumptie-eieren en biggen en varkens is om diverse re denen geen goede zaak en er werd door het forum aan alle betrokkenen geadviseerd hiermee rekening te houden. Hierna werd deze door 55 personen bezochte studiedag besloten. Na de lunch werd de nieuwe mest varkensstal van C.M. van de Velde en Zn. bezocht. Daar kwamen in de loop van de middag 'n 150 geïnte resseerden de nieuwste ontwikkelin gen bekijken. de broedeieren komt terecht in lan den van de EG. Daarnaast voert Nederland ook uit naar landen in Noord-Afrika en het nabije en mid den-oosten. Volgens Mellema moet Nederland er ook voor blijven waken dat de markten binnen de EG open blijven voor de pluimvee-export. "Ik sla de mogelijkheden om op de EG- markt te konkurreren hoog aan. We moeten er voor waken die konkur- rentiepositie te handhaven. Dat doen we natuurlijk niet door voorop te lo pen in zaken als het vaststellen van een minimum vloeroppervlakte per leghen en het op termijn verbieden van het houden van kippen in het huidige batterijsysteem", aldus Mel lema. Naar zijn mening blijft waak zaamheid op dat punt geboden. 15 Op dinsdag 13 september j.l. werd in het Ned. Hervormd verenigings gebouw te Zierikzee een studiedag varkenshouderij georganiseerd in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst door Hendrix Voeders. Aanleiding was de "Opendag" van het nieuwe moderne mestvarkensbedrijf van C.M. van de Velde en Zn. te Kerkwerve. om ziekten en kwalen die we zelf mogen en kunnen behandelen. We hebben wat dat betreft veel moeten leren want we wisten zo'n 5 jaar ge leden nog niets van varkens". Vader van de Velde voegt daar weer aan toe geen kursussen gevolgd te hebben maar zich de vakbekwaamheid eigen gemaakt te hebben door goed te kij ken bij en te luisteren naar kollega- varkenshouders en door serieus in te De varkenshouderij-post van het bedrijf van dé familie v.d. Velde. Rechts het 5 jaar geleden gestichte gebouw voor de vermeerdering, links de nieuwe stal voor het mesten. De heren van de Velde voor hun pas gereedgekomen nieuwe mestvarkensstal. Het is hier voor zowel de varkens als de mesters goed toeven. spelen op de adviezen van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst en op die van de voederfabrikant. Maar wat de werkverdeling betreft, zo zegt Steven, we doen eigenlijk alles sa men. Vader, moeder en ik, doen 's ochtends altijd eerst de varkens en daarna gaan we, al naar het uitkomt, de werkzaamheden voor de akker bouw verrichten. Maar met de var kens zijn we echt niet zo lang bezig, een uur ongeveer, en dan blijft er overdag en 's avonas voor het overi ge werk voldoende tijd over. Tus sendoor lopen we wel regelmatig door de hokken om te kontroleren of alles in orde is. Dat is erg belangrijk". De nieuwe mestvarkensstal zal na ongeveer 15 weken vol zijn en dan zullen er 640 mestvarkens in liggen. Van klein tot groot. Allemaal af komstig van eigen zeugen die bij de eigen beer zijn geweest. "We hebben ook wel met KI gewerkt maar de beer valt ons toch beter". Van de Velde is vrij in de afzet van zijn mestvarkens en ze zullen dan ook naar de hoogste bieder gaan. De nieuwe stal is uitgerust met een aantal bijzondere onderdelen. Zo vindt de voedering plaats met trog gen die worden gevuld met een do seringssysteem en met drinkwaterin- jektie. Daardoor ontstaat een meng sel dat weer echte brei kan worden genoemd. Dit geeft een betere opna me van het voer en dus een snellere groei. Op deze wijze wordt ook min der water vermorst en ontstaat een betere mestput benutting. Een ander nieuwtje is dat de roos- tervloer voor 'A wordt verwarmd waardoor een aangepaste nesttem- peratuur voor de jonge biggen ver kregen wordt en een lagere ruimte temperatuur. Dit geeft energiebe sparing en een gemakkelijke kli- maatsbeheersing. De kosten van de ze verwarming worden ruimschoots goedgemaakt door beterp resultaten. Een ander nieuw onderdeel is de warmtewisselaar. Hierbij wordt de binnenkomende koude buitenlucht door de warme afgevoerde binnen- lucht uit de stal opgewarmd. De kosten hiervan zijn ca. 1.50 per mestvarken terwijl een energiebes- sparing van 3.— per varken wordt gerealiseerd. Bij 2,8 ronde's betekent dit 4.20 per jaar per varkensplaats extra opbrengsten. De nieuwe mestvarkensstal be staat uit 8 dwarsopgestelde afde lingen met een centrale gang. El ke afdeling bestaat uit 8 hokken die elk plaats bieden aan 10 mestvarkens. De stal is volledig onderkelderd. De kelder is 1.50 m diep en kan eventueel de mest van een heel jaar bevatten. Dit geeft het voordeel dat met uitrij den kan worden gewacht tot het meest geschikte tijdstip. Uiter aard kan de mest op het eigen bedrijf goed worden aangewend. Vrijwel het gehele produktiepro- ces vindt met behulp van een komputer en geheel automatisch plaats. Alleen de voederdoseer- wagen moet nog met de hand worden voortbewogen maar ook dit onderdeel zal nog worden geautomatiseerd. J. Wierenga

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15