Provinciale Zeeuwse schapenkeuring toonde oudere ooien met veel klasse De melkschapen, meer en beter Sterftepercentage pasgeboren kalveren moet omlaag Op vrijdag 2 september j.l. werd de 28e Provinciale Fokschapendag gehouden. Traditioneel vond dit plaats op de Grote Markt te Goes. Aan deze fokschapendag werd door 38 inzenders deelgenomen. Het aantal dieren was wat groter dan vorig jaar, terwijl de kwaliteit goed tot uitstekend was. Met name de oudere ooien van de Texelaars toonden veel klasse. Terugzien op deze fokschapendag kan men konkluderen dat het zeer de moeite waard is geweest. Kampioenschapskeuringen Oudere rammen In zijn geheel waren 12 rammen ou der dan 1 jaar aanwezig. Van deze groep rammen kreeg een eerste prijs, waaruit blijkt dat er goede die ren getoond werden. Kampioen werd 3283-0087 van gebr. de Buck. Oostkapelle (Fokker: F.C. van Loon. Delwijnen). Reserve kampioen werd 3711-0018 van H.C. Buysse en J. de Jonge. Biervliet. (Fokker: A.C.M. v.d. Voorde. IJzendijke). Daarnaast waren nog 2 1A prijzen voor de gebr. de Buck. Oostkapelle. Jaarling rammen Voor deze rubriek was een goede belangstelling. Zo'n 32 rammen werden aan de jury 'getoond. De kwaliteit was nogal wisselend. Aan een 12-tal dieren kon een eerste prijs worden toegekend. Kampioen werd: 3714-0195. van M.J. van Stee. Ka- pelle en G. de Feyter, 's- H.H.Kinderen (Fokker: P.J. Pro voost, Cadzand). Deze uitstekende ram bewees ook op deze keuring zijn uitstekende kwaliteiten, en hij wist de jury op dezelfde wijze te impone ren- als op de Z.L.M.-Manifestatie, waar deze ram ook jeugdkampioen werd. Res. kampioen ram werd 3709-0184 van H.J. Huige. Ossenisse (Fokker idem). Deze iets minder ontwikkelde ram heeft veel luxe. De overige 1 A-prijzen waren voor A.W. Geelhoed. Ellemeet en gebr. de Buck. Oostkapelle. Kampioenschap oudere ooien De kwaliteit van de oudere ooien was zeer goed. Met name de kopnum- mers waren beste typische dieren. Kampioene werd 3714-0047 van fokker-eigenaar P.J. Provoost uit Cadzand. Deze luxe ooi is een zeer goed exterieur ooi, terwijl de pro- duktie wat minder is. Res. kampioe ne werd 3730-0004 van J.J.A. v.d. Velde uit Nieuwerkerk. Beide dieren kwamen uit de individuele rubrie ken. Bij de groepen ooien was er ook veel type. De 1 A-prijzen bij 2-tal ooien was voor P.J. Provoost, Cad zand en bij 3-tal ooien voor M.A. Geuze uit Oud-Vossemeer. groepen ooien kwamen goed voor de dag. Zo was in de rubriek 2-tallen waar 8 groepen aan deelnamen uit sluitend eerste prijzen. Een duidelijk bewijs dat er alleen klasse dieren waren. Én datzelfde gold ook voor de 3-tallen. Ook voor deze 5 groepen was alleen maar eerste prijzen. Dit had tot gevolg dat voor het kam pioenschap dan ook veel gegadigden waren. Uiteindelijk werd kampioene 3714-0145 van P.J. Provoost, Cad zand en res. kampioene 3714-0122 ook van P.J. Provoost, Cadzand. Dé 1 A-prijzen waren bij de individuele' rubrieken voor P.J. Provoost. Cad zand en M.C.J. Kosten. Tholen. Bij de 2-tallen voor G.M. Geluk uit St. Maartensdijk en bij de 3-tallen voor P.J. Provoost, Cadzand. Uit dit 3-tal kwam dan ook zowel de kampioene en de res. kampioene. Een bijzondere prestatie om met 5 rammen de Ia prijs te behalen in de rubriek 5-tallen bedrijfskollekties. Dit lukte gebr. de Buck, Oostkapelle. werden aangewezen: 3684-0046 en 3684-0048 van M.J. van Stee, Kapel- Ie (2 zoons van de jeugdkampioen). Als derde werd de 3714-0226 van P.J. Provoost, Cadzand. De overige 1A- prijzen waren voor W. Verhage, Oostkapelle. H.J. Huige, Ossenisse en P.J. Provoost, Cadzand. Bedrijfsgroepen Voor deze rubriek was van de kant van de inzenders veel belangstelling. Bij de 5-tallen stonden 7 groepen in de ring opgesteld. De plaatsing van deze groepen was dan ook geen een voudige en de arbiter kon dan ook hier nuttig werk verrichten. Aan al Het beste 3-tal ramlammeren. Links 2 ramlammeren van M.J. v. Stee, Kapelle en rechts een van P.J. Provoost, Cadzand. Het beste 4-tal ooien, eigenaar: IJ. Risseeuw, Oostburg. Kampioenschap jaarling ooien De jaarling ooien waren in doorsnee beduidend beter dan hun mannelijke kollega's. Dat bleek zowel uit de klassering bij de individuele rubrie ken waar zo'n 70% een eerste prijs kon worden toegekend. Maar ook de Beste 3 ramlammeren In zijn geheel viel de kwaliteit van de ramlammeren niet mee. Bij de indi viduele rubriek kon slechts zo'n 30% een le prijs worden toegekend. Bij de 2-tallen was dat niet veel beter, al waren hier de 2 kopnummers van uitstekende kwaliteit. Als beste 3 De ooilammeren waren goed verte genwoordigd. De kwaliteit was ook wat beter als van de ramlammeren. De le prijs bij 2-tallen was voor I.J. Risseeuw, Oostburg bij 3-tallen voor G. de Feyter, 's-H.H.Kinderen en bij 4-tallen voor P.J. Provoost, Cadzand. de groepen werd een le prijs toege kend. De 1 A-prijs was voor gebr. de Buck, Oostkapelle; de 1 B-prijs voor G.M. Geluk, St. Maartensdijk en de lC-prijs voor P.J. Provoost, Cad zand. Voor de bedrijfsgroep van 4- dieren was de la-prijs voor l.J. Ris seeuw uit Oostburg. De Zeeuwse melkschapen waren ook dit jaar weer vertegenwoordigd op de prov. fokschapendag. Zes inzenders brachten in totaal een 40-tal melkschapen bijeen. De inzending was daarmee ruim zo groot als vorig jaar. Het was jammer dat de rammen zo slecht vertegenwoordigd wa ren. Er was slechts één 1'/2-jarige ram. Bij de meeste melkschapenhouders heerst nog steeds de gewoonte dat de ram na het dekseizoen vertrekt. Voor goed fokkende rammen is dit jam mer. Ram B 347 van B. Arendse, Gapinge had dan wel geen konkur- rentie, hij mocht toch met recht de kampioenstitel voeren. Er diende zich een goede generatie jonge rammen aan. De 10 ramlam meren vormden een uniforme groep. De helft kwam in aanmerking voor De beste melkschapen. Links de kampioene van J.J. Breel en rechts de res. kampioene van B. A rendse. 16 september 1983 Het aantal pasgeboren kalveren dat sterft tijdens de opfokperiode en kort daarna is veel te groot. Van het totale aantal geboren kalveren wordt jaar lijks maar liefst 11a 13% afgeleverd bij de destructor in plaats van bij de slachterij. Er zou in het komende jaar een ge- koördineerde aktie op touw moeten worden gezet, gericht op verlaging van het sterftecijfer bij pasgeboren kalveren. Dit zei de voorzitter van het Pro- duktschap voor Veevoeder, dr. M.P.M. Vos, in een jubileumrede ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de Centrale Veevoederfabriek "Sloten". Dr. Vos benadrukte het belang dat de Nederlandse melkveehouderij heeft bij het bestaan van de kalfs- vleessektor. Voor het gemiddelde Nederlandse melkveehouderijbe drijf met een jaarlijkse melkleveran- tie van 200.000 kg zorgt deze sektor voor een jaarlijkse opbrengst van zo'n 8.000 gulden. De verdiensten van de kalfsvleessektor liggen vol gens dr. Vos vooral in het tot een hogere waarde brengen van hier ter beschikking komende nuchtere kal veren en zuivelprodukten. Daarmee is ook een stuk werkgelegenheid ge moeid en daar mag in een land waar werkgelegenheid een schaars artikel is best wel eens aandacht aan ge schonken worden. een eerste prijs. Het beste ramlam was C 552 van P. Lampert, Veere. De ooien vormden leuke rubrieken. De jaarling-rubriek was het meest wis selend met een aantal dieren die wat te weinig 'ontwikkeld waren. Het kopnummer, B 351, van B. Arendse. was best ontwikkeld en typisch. Zij verwierf tevens het reserve kam pioenschap. De 2- en 3-jarige ooien vormden een beste klasse met aan de kop 943 S van J.J. Breel. Veere. die later kampioene zou worden. Bij de oudere ooien werd 501 S van J. Breel als eerste geplaatst, een best ontwik kelde typische ooi. De ooilammeren vormden net als de ramlammeren een veelbelovende groep. Zes van de negen kregen een eerste prijs. Het beste ooilam was C 528 van B. Arendse. Tenslotte wer den de bedrijfsgroepen gekeurd, vier in getal. Twee eerste prijzen werden toegekend, aan 2 uniforme 3-tallen, la J.J. Breel en lb van fam. de Buck-Geelhoed, Middelburg. De kwaliteit van de melkschapen is de laatste jaren sterk verbeterd, met na me in de breedte. Het type is unifor mer geworden en er komen minder schoonheidsfoutjes voor t.a.v. kop en staart. Een onderdeel dat in de toe komst meer aandacht moet krijgen is het uier, met name de speenplaat- sing. De keuring was waardevol om de ontwikkeling van de melkscha- penfokkerij te tonen. M. Westhuis J. Zonderland 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15