Kleuters bieden eerste reuzechampignons aan Onderzoek naar werkomstandigheden en gezondheid in de agrarische sektor Opbrengst tussen 46 en 49 ton nu in prijs verlaagd Oogstverwachting suikerbieten herzien: Memorie van antwoord wijziging pachtwet naar Tweede Kamer I l Kredietvraag bij Rabo neemt toe Bij veiling RBT in Breda: Het Landbouwschap gaat binnenkort een kleine duizend boeren, tuin ders, loonwerkers en agrarische werknemers vragen om mee te werken aan een breed opgezet medich onderzoek. De bedoeling is meer te weten te komen over het mogelijke verband tussen de arbeidsomstan digheden in de agrarische sektor en de lichamelijke gezondheid van de mensen die er werken. Het onderzoek wordt gericht op de gemeenten Schipluiden, Doetinchem, Noordw ijkerhout en voorts op oostelijk Noord-Brabant en de Flevopolder. Er zullen ondernemers en werkne mers uit de tuinbouw, het loonwerk, de fruitteelt, de varkenshouderij en de bloembollensektor bij worden betrokken. De uiteindelijke resultaten van het onderzoek zullen in de eerste plaats uitsluitsel moeten geven over de vraag of het zinvol en mogelijk is in de agrarische sektor aan bedrijfsge zondheidszorg te gaan doen. Deze tak van de gezondheidszorg houdt zich bezig met het voorkomen van klachten, die verband houden met werk en werkomstandigheden. In de begin dit jaar van kracht geworden Arbeidsomstandighedenwet worden ondernemingen met meer dan 500 werknemers verplicht een bedrijfs gezondheidsdienst in te stellen. Voor de kleinschalige bedrijven in de agrarische sektor is een dergelijke verplichting voorlopig niet in zicht. Het Landbouwschap meent echter dat het ook zonder wettelijke ver plichting van belang kan zijn de voor- en nadelen van bedrijfsge- zondheidszorg in kaart te brengen. Praktijkproef Het nu. door het Landbouwschap in samenwerking met de direkt betrok ken organisaties van ondernemers en werknemers opgezette onderzoek krijgt het karakter van een praktijk proef. De kosten ervaren bedragen ruim 200.000.— Het grootste deel van dit geld is bestemd voor de fi nanciering van het medisch onder zoek. dat per deelnemer ongeveer een uur in beslag neemt. Bij dit on derzoek zal onder meer worden ge keken naar bloeddruk, longfunktie. gezichtsvermogen en gehoor. Verder worden bloed en urine onderzocht. Het onderzoek wordt uitgevoerd door artsen van de bestaande regio nale bedrijfsgezondheidsdiensten in Delft. Doetinchem. Leiden. Harder wijk en Boxmeer. Eindverslag Het spreekt vanzelf dat in het eind verslag van de artsen op geen enkele wijze persoonlijke gegevens naar buiten worden gebracht. Het verslag wordt vervat in algemene termen, zoals: "Vijf procent van de deelne mers heeft een te hoge bloeddruk, acht procent heeft een verminderde gehoorfunktie". Alle deelnemers aan het onderzoek zullen individueel wel op de hoogte worden gesteld van de op henzelf betrekking hebbende be vindingen. Bovendien zullen de deelnemers aan het slot van het on derzoek worden benaderd om hun mening te geven over de opzet en het verloop van het onderzoek. Ook deze gegevens zijn namelijk van belang voor de verdere diskussie. Het onderzoek zal vermoedelijk dui delijk maken dat ook in de agrari sche sektor de gezondheid van de mensen wordt beïnvloed door de aard van hun werk. Te denken valt bijvoorbeeld aan het werken met la waaiige machines of in stoffige stal len. Ook een verkeerde werkhouding kan na verl'oop van tijd aanleiding geven tot lichamelijke klachten. Bij voorbeeld rugpijn. Zoals gezegd is de bedoeling van bedrijfsgezondheids zorg dit soort zaken te voorkomen door het geven van adviezen over het gebruik van technische hulpmidde len of een andere werkmethode. Het motto van de bedrijfsgezondheids zorg luidt, dat voorkomen altijd be ter is dan genezen. Het Landbouwschap heeft de ge meenten die betrokken worden bij de praktijkproef gekozen in samenwer king met het Landbouw-Economisch Instituut. Voor het benaderen van de werknemers is kontakt gezocht met het ASF (Agrarische Sociale Fond sen), dat vervolgens 200 willekeurig gekozen personen boven 25 jaar om medewerking heeft gevraagd. In to taal gaat de praktijkproef een half jaar duren. De eindresultaten van het onderzoek zullen medio 1984 be schikbaar zijn. De reuzechampignons worden tijdens de verkoop door de kabouters goed be waakt Geb ied WorteEgewicht Suikergehalte Su ikercewic'nc kg/ha kg/ha I. Zeeland 46.500 13.5 6270 II W.Brab.klei-Z.Holi .E-il. 44 .500 13.1 5790 III Z.Holl.vast-N.Holland 41.000 13.0 5580 IV. Z. en O.Flevoland 51.900 12.3 6390 V. Noordoostpolder 52. ZOO- 12.7 6670 VI. Noordelijke klei aS. 100 12.8 4450 VII. Noordelijke zandgrond 22.400" 16.6 3680 VIII.Noordelijke dalgrond 34.30 0 14.3 4860 IX. Betuwe en Z.rivierklei 42.900 13.7 5900" X. Z. en Z.O. zandgrond 41.800 14.1 56 70 XI. Löss 5T. 900 13.0 6770 NEDERLAND 1983 40.900 13.7 5480 NEDERLAND 198 2 57.700 14.5 8360 NEDERLAND 1974/1982 4'i100 14.6 6420 De gezondheidstoestand van het gewas laat nog steeds weinig te wensen over. Weliswaar is er sprake van wat echte meeldauw en zijn er hier en daar wat vergelingsziekte vlekken te zien, dit heeft voor groei en opbrengst weinig te betekenen. Er is enige neerslag gevallen, plaatselijk zeer verschillend. Met name in het noordoosten duurt de droogte Onverminderd voort. Het zonnige warme weer is bij voldoende vochtvoorziening alleen maar zeer gunstig voor de produktie. Resultaten monsterneming d.d. 29 augustus 1983 Een wortelgewichtstoename, zoals die in deze periode in de jaren 1974 tot en met 1982 nog nooit is voorgekomen: 11 ton tegen "normaal" 7.7 ton. Het suikergehalte is in verhouding weinig toegenomen 0.8% tegenover "normaal" 1.2%, maar dat mag bij deze gewichtsexplosie geen wonder heten. Bovengenoemde resultaten hebben betrekking op monsterbieten. De uit eindelijke werkelijk verkregen wortelopbrengst berekend op CBS-areaal was in 1982 61.800 kg per ha en in 1974/1982 50.700 kg per ha. Gezien de sterke groei hebben wij de oogstverwachting moeten herzien. Er mag vanaf heden gerekend worden op een gemiddelde werkelijke opbrengst die ligt tussen 46 en 49 ton per ha. Het verschil tussen de kleigronden en de noordoostelijke lichte gronden is van een schrijnende opvallendheid. Het suikergehalte ligt nog laag voor de tijd van het jaar. In een koele zonnige herfst zal dit nog flink kunnen toenemen. Als regel blijft dan het wortelge wicht in verhouding achter. Wij verwachten ons volgende bulletin op 15 september a.s. te kunnen uitge ven. Instituut voor Rationele Suikerproduktie Een grote groep kleuters heeft woensdagmorgen de eerste reu zechampignons aangeboden aan de kopers. Dit gebeurde om elf uur op veiling RBT in Breda. In een lange rij stelden de kleintjes zich op onder de veilingklok met in hun handen de eerste bakjes nieuwe reuzechampignons. Spe ciaal voor deze gelegenheid wa ren de kleuters gekleed in een kabouterpak. Nadat veilingvoorzitter N. Rops een toespraak had gehouden over dit nieuwe Nederlandse tuin- bouwprodukt. werd de veiling- klok in werking gesteld, waarna de eerste koper de partij "af drukte". Na de veiling van de ruim hon derd bakjes presenteerde het ho- recapersoneel van de RBT enkele hapjes, gemaakt met de reuze champignon. Bij de veiling in Breda zijn op dit moment een 110 champignonte lers aangesloten, waarvan er vijf tien iedere dag reuzechampig nons zullen aanvoeren. Woord voerder N. Rops verwacht dat En dit zijn ze dan de reuze lekkere reuze champignons! dagelijks rond de 150 bakjes aan de veiling worden aangeboden. De reuzechampignon wordt ge teeld met een garantieregeling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land. Met behulp van deze rege ling is de aanvoerder zeker van een gegarandeerde minimum prijs voor zijn produkt. Ook bij de veiling CVV in het Noordlimburgse Grubbenvorst worden de reuzechampignons aangevoerd. Minister mr. F. Korthals Altes (justi tie) en staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) hebben de Memorie van Antwoord en een nota van wijzigingen tot wijziging van de Pachtwet ingediend bij de Tweede Kamer. In de nota van wijzigingen wordt te gemoet gekomen aan een aantal wensen van de Tweede Kamer, zoals zij die had verwoord in haar voorlo pige verslag. De hoofdpunten van het wetsontwerp zijn echter niet we zenlijk veranderd. Dit zijn ten eerste de mogelijkheid om de pachtprijs tussentijds te wijzigen. Binnen een jaar na wijziging van het Pachtnor- menbesluit kunnen, volgens het voorstel, de pachter en de verpachter de grondkamer om wijziging van de pachtprijs verzoeken, ook al is op dat Advertentie I.M. is de onkruidbestrijder voorde graanteelt met de breedste werking. ogenblik nog geen driejarige pacht- periode verstreken. Het tweede hoofdpunt betreft een beperking van het kontinuatierecht van de pachter. Volgens het voorstel vindt verlenging van rechtswege niet plaats, indien de pachter voor het einde van de lo pende pachttermijn de leeftijd van vijfenzestig jaren heeft bereikt of zal bereiken en de verpachter om die reden bezwaar maakt tegen verlen ging. Wel blijft het ook in dit geval voor partijen mogelijk de pachtove reenkomst voor minder dan zes jaren te verlengen. Terugloop pachtareaal Een studie van het Landbouw-Eko- nomisch Instituut over de mogelijk heden om de pacht te stimuleren is als bijlage bij deze Memorie van Ant woord gevoegd. Deze studie is toege zegd aan de Tweede Kamer naar aanleiding van haar bezorgdheid over het teruglopen van het pachtareaal. Verschillende faktoren hebben in vloed op de omvang van het pachta reaal. De voorgestelde wijzigingen van de Pachtwet, zullen zo blijkt uit de studie hierop waarschijnlijk slechts van beperkte invloed zijn. In het eerste halfjaar 1983 waren bij de Rabobankorganisatie de eerste tekenen van een herstel in de kre dietvraag te bespeuren. De investe- ringsvraag van bedrijven staat echter nog steeds op een zeer laag niveau, met uitzondering van enkele agrari sche sectoren, waar het herstel dui delijker was. De koopwoningmarkt tendeert naar een lichte verbetering: het trans actie-niveau trekt aan en ook de prijzen blijken thans op peil te blij ven. De kredietverlening aan bedrijven en particulieren samen steeg uit eindelijk met 1%. te vergelijken met een daling van 1% in de eerste helft van 1982. In de ontwikkeling van de spaar- middelen bij de Rabobanken is dui delijk de weerslag terug te vinden van de inkomensteruggang van par ticulieren en de toegenomen zuig kracht van overheidsobligaties en ander beleggingspapier. Uitstaande spaartegoeden waren medio 1983 dan ook nauwelijks hoger dan eind 1982. september 1983 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9