Chandor nu in prijs verlaagd Begin september al mais in de kuil Wanneer aardappelen doodspuiten? Behoefte aan alternatieven Voor akkerbouw lijkt 1983 goed jaar te worden Alternatieven Komende maanden bepalend voor toekomst jonge boer! Weer eens een flinke regenbui gehad, echter maar zeer plaatselijk maar ei genlijk toch weer te weinig voor een goede vochtvoorziening op de wat lichtere gronden. In de wat oudere poldergebieden van ZUID-BEVE LAND blijken de aardappelen en ook de suikerbieten nog voldoende groen te blijven. Hier komt nog voldoende vocht vanuit de ondergrond voor de planten ter beschikking. Het oogsten van het maanzaad is nu ongeveer klaar. Een gewas waarvan de opbrengst niet zal meevallen. Een goede struktuur. vrij tijdig kunnen zaaien en niet te veel tegenstand door koude en regen in de begingroei zijn noodzakelijk om een goede kg- opbrengst te kunnen bereiken. Ge lukkig is de prijs op dit moment zeer aantrekkelijk. Op vele bedrijven heeft men toch nog de kans aangegrepen om een groenbemester in te zaaien. Sommi gen nog wikken, op vele percelen meestal nog bladrammenas. On danks de droogte was de opkomst nog zeer vlot. De noodzaak voor aanvullingen met organische stof wordt toch door zeer velen ingezien, zie toch ook het toenemend gebruik van kippenmest en in zekere zin toch ook weer het vrij veelvuldig toepas sen van schuimaarde. Bij de suikerbieten laten zich dit jaar toch nogal wat percelen zien. die schade lijden door het in een te groot aantal voorkomen van bietecys- teaaltjes. Het is nu de juiste tijd - zqjcer niet meer te lang wachten - om grondmonsters voor onderzoek op aaltjes te laten nemen. De mogelijk heden om zonodig grondontsmetting uit te laten voeren, zijn dan nog aanwezig. Desnoods kan soms nog wat geschoven worden in het bouw plan en de vruchtopvolging voor volgend jaar. De belangstelling voor grondont smetting is deze zomer al vrij groot. Tijdig beginnen is belangrijk. Tracht de grond zo goed mogelijk gesloten te krijgen. Het werk moet gewoon goed uitgevoerd worden, dit zeker tegenover de vrij hoge kosten. De groei van de suikerbieten is de laatste weken zeer goed. Zoals het er nu naar uit ziet kan dit gewas - met een zeer gezonde bladoppervlakte - toch nog voor een redelijke opbrengst zorg dragen. Ze - de bieten - krijgen nu we ze niet zo vroeg moeten rooien en leveren kans om nog flink uit te groeien. Bij bezoeken aan suikerbieten proefvelden met verschillende N- gitten blijkt toch dat de verliezen, c.q. uitspoeling aan N (stikstof) uit de voor de vele regen van dit voor jaar gestrooide N-hoeveelheden vrijwel nihil zijn geweest. Alleen op plaatgronden en op gronden met on derin veel grof zand lijkt een extra aanvulling niet ongewenst te zijn ge weest. Tot op dit moment - 5 september - is de haast om de aardappelen al dood te gaan spuiten nog uiterst gering. Ge lukkig is er nog geen enkele nood zaak - zoals soms in andere jaren door een phytophthora aantasting - daar voor aanwezig. Toch zullen we ieder voor zich zelf vast moeten stellen hoe lang we nog "kunnen", "mogen" en/of "durven" wachten, gewoon wat we voor risiko durven nemen. De groei gaat andere jaren begin sep tember duidelijk minderen. Het ge was is nu nog zeer groen, ook nog zeer jeugdig, mogelijk dat de groei nog even doorgaat. Niet onmogelijk is het dat op enkele percelen zo lang gewacht moet worden totdat er dan zonder doodspuiten eind september direkt gerooid wordt. Alles bij alles zal getracht worden de groei die er nu nog is, zo volledig mogelijk te benut ten. Dat zeker nu toch ook de kg-prijs zo aaptrekkelijk is. Partijen met een hoog percentage met knollen 50 mm zullen zeer zeker een goede prijs kunnen maken. Met storm en regen heeft ook op NOORD-BEVELAND de herfst zich de afgelopen dagen aangekondigd. Een lange periode met mooi zomer weer ligt daarmee definitief achter ons. We zullen moeten wennen aan het feit dat we niet steeds weer dag na dag verder kunnen gaan met onze veldwerkzaamheden. Dank zij het mooie zomerweer kunnen we terug zien op een zeer vlot verlopen graanoogst. Weliswaar een graan oogst die tengevolge van het bizarre voorjaar en de daaropvolgende droogteperiode geen topper is wat kilogrammen betreft maar toch een oogst is die we met minimale kosten hebben kunnen binnenhalen. De eerste herfstdagen kunnen we goed gebruiken voor de bemesting van de stoppelgewassen en ook voor de voorbereiding voor de herfstoogst van aardappelen, bieten en uien. Ook van deze gewassen hoeven we geen top-kilogramopbrengsten te verwachten. Daarvoor is de regen te lang weggebleven. Maar het gebrek aan kilogrammen lijkt gekompen- seerd te zullen worden door een goed tot zeer goed prijsniveau. Voorlopig mogen we van oogst 1983 een goed financieel resultaat ver wachten. Of we dat voor oogst 1984 ook zullen mogen verwachten, is als we de kranten goed lezen, zeer de vraag. De eerste Brusselse berichten zijn weinig fraai. Het Landbouwschap reageerde met een ongewoon pessi mistische berekening van - 25%!! De minister pareerde, zoals te verwach ten was, met een totale afwijzing van deze berekening. Konklusie vanuit de praktijk is dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als zij opgediend is. maar de hevigheid waarmee de prijzenslag 1984 ingeluid wordt doet vermoeden dat het komende jaar Brussel terughoudender en vasthou dender dan ooit zal zijn. Voor ons akkerbouwgebied betekent dit dat we ons moeten afvragen in hoeverre we kunnen blijven voort gaan met een grote inzaai van win tergranen. De gestegen kg-opbreng- sten van de laatste jaren zullen waarschijnlijk afgeroomd worden dooreen magerder wordend Brussels beleid.~Dit zal ongetwijfeld zijn spo ren nalaten in ons bouwplan 1984. Alternatieven Meer dan ooit hebben we op dit mo ment behoefte aan alternatieven voor ons bouwplan. Alternatieven die in het verleden werden aangedragen vanuit onderzoek en beproeving. En uitgerekend op het moment waarop we de resultaten van het onderzoek voor de praktijk hard nodig hebben gaat het bezuinigingsmes in het on- derzoekbudget. Letterlijk en figuurlijk ondergaat landbouwend Nederland een periode van storm en regen. De eerste vlagen hebben we gehad. De meeste van de in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN geteelde gewassen hebben dit jaar een erg korte groeiperiode. Uitschieters lij ken te worden: bonen en de mais. Beide gewassen zijn een paar weken later gezaaid dan normaal en wat be treft de bonen, een twee weken eer dere oogst en voor cfe snijmais wel licht nog meer. Want reeds 1 sep tember werd de maishakselaar in dit gewas gesignaleerd. Dit leek beslist wel wat te vroeg. De mais staat er hier goed voor. De lengte is goed, al zijn de stengels nogal dun. De kolf is re delijk ontwikkeld. Van droogte heb ben weinig percelen enige hinder on dervonden. Die akkerbouwers, die een perceel hebben ingezaaid voor de verkoop hebben, gezien de prijsontwikkeling wellicht niet slecht gegokt. Trans portkosten zullen deze prijs echter wel wat drukken. Sommige polders werden de laatste 14 dagen wat neerslag betreft, beter bedeeld dan andere. Voor aardappelen en uien maakt het nogal wat uit, of er 30 mm Na een lange hete zomer is het er toch van gekomen: de regen. In de WESTHOEK is de droogte voorbij. Of de regen voor de aardappelen op tijd is gekomen zal de tijd leren. De doorwas, wat zal hij doen, uit de ge trokken monsters van voor de regen was de doorwas duidelijk op z'n re tour. Wat het gewas nu zal doen is afwachten. De prijs is goed en onge kend hoog. Nu weer de moeilijkheid van wan neer zeggen we ja. De boer zal zelf moeten rekenen en zelf moeten be slissen. Want buurman of neeflief heeft z'n eigen rekening. Ik zie bij onze "smid", smid tussen aanha lingstekens, want tegenwoordig heet het "landbouwmechanisatie be drijf'. veel nieuwe machines staan. Daar is vast met een flink inkomen rekening gehouden en zijn nieuwe spullen gekocht. Onze smid kan al tijd zo glunderend zeggen dat hij dolgraag 1,- voor een kilo aardap pelen betaalt. De erwten vallen ook mee. De na de regen gezaaide heb ben toch nog een behoorlijk aantal kilo's gegeven. De uien doen het goed, hoewel dit voorjaar het ach en wee niet van de lucht was bij te late inzaai van dit produkt. Er werd niets dan veel dik halzen voorspeld. Het valt allemaal mee en de uien zullen zeker van de regen profiteren. Ook de bieten ge ven een goede ontwikkeling te zien. Uitzonderingen vormen de slapende door bietenaaltjes geplaagde blok ken. Juist deze zomer krijgt men het geld uitgegeven aan ontsmetten dubbel en dwars terug, 700,- per ha is een hele hap, slechte bieten kosten echter meer voor de teler. Het maanzaad de gehele zomer ver guisd en veroordeeld tot slecht, valt uiteindelijk ook nog mee. Ik hoorde over 1500 kilo per ha. Nu kun je als praktijkschrijver nooit geen exakte cijfers geven, maar 1500 a ƒ3.50 geeft toch nog wel "een boterham". De tarweprijs trekt wat op, de ha- verprijs laat het weer zitten. Al bij al zijn de vooruitzichten in de akker bouw op een behoorlijk inkomen niet slecht. Anders zit het bij de vee boeren. Al staat de mais hoog en belooft veel er is veel nodig voor een flink aantal koeien. De weiden waar niet kon worden be regend liggen er kaal en doods bij. Nu weten we dat de regen van deze dagen het grasland kan omtoveren en nieuw fris groen gras kan uitschieten. Maar we weten ook dat we in september zitten en dat de groeitijd voorbij is. valt of helemaal niets. Dit zal straks in de opbrengst wel blijken. Er schijnen de laatste tijd nogal wat uien en aardappelen verkocht te zijn. We mogen zeggen, tegen goede'prij- zen. Maar, zo heel bijzonder is het nu ook weer niet. als je het vergelijkt met een normale opbrengst en een prijs van rond een kwartje. Verder valt het op, dat zoveel aardappelen al verkocht waren in het afgelopen vroege voorjaar. Tegen prijzen om stil van te worden. Het is erg als je nu niet kunt profiteren van een hoge prijs als de kilo's laag zullen uitval len. We zijn benieuwd wanneer het doodspuiten zal gaan beginnen. Vo rig jaar begon het rooien rond 10 september. Wij denken dat rond 20 september veel zal worden doodge spoten. zodat door de noodzaak van kort na het spuiten te rooien als het weer meewerkt, voor oktober al wat aardappelen zullen zijn binnenge haald. Van half september tot half oktober zal dit jaar het weer moeten mee- In het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA EN DE BIESBOSCH Is er nu een periode van betrekkelijke rust aangebroken. Na de enorme drukte van begin juni is dit dan ook welkom. Teelttechnisch gezien weten wij nog steeds niet wat de doorwas in de aardappelen zal worden. Tot op dit moment zijn er absoluut geen glazige knollen. Met twee tot drie weken we ten wij hier meer over. De opbrengst zal zeker tegenvallen, wellicht meer dan wij reeds vermoed hadden. De bieten groeien redelijk ook deze zullen dankbaar profiteren van de 20 mm regen die er de afgelopen dagen is gevallen. De opbrengst verschillen zullen in deze regio heel groot zijn. Nu het wat rustiger is kunnen wij wat meer tijd besteden aan bedrijfstech- nische ekonomische zelfs politieke zaken. Met grote verontwaardiging heeft men ook hier kennis genomen van de voorstellen vanuit Brussel. Deze voorstellen zullen in hun hui dige vorm enkel verliezers opleveren, is hier de overtuiging, zowel voor nu als in de toekomst. Vooral de pas begonnen of nog klaar staande "jonge" boer moet met af schuw kennis hebben genomen van deze voorstellen. De komende maanden zullen qua onderhandelin gen bepalend zijn voor zijn toe komst. Daar komt nog de uitspraak van mi- Advertentie I.M. kent geen rassenbeperking. werken. Dus een paar buien (voor het betere rooiwerk), afgewisseld door mooi weer. Daar ook de bie- tenoogst laat zal aanvangen en nog veel ander werk moet plaatsvinden zal oktober een heel erg drükke maand worden. Ongerust voor de toekomst zijn we de laatste tijd wel geworden als de inmiddels bekend geworden Brus selse plannen ook werkelijk op deze manier zullen moeten worden uitge voerd. Zowel de akkerbouw, als vooral de melkveehouderij zullen dan gekon- fronteerd worden met een flinke da ling van het inkomen. Laten we ho pen dat het allemaal wat meevalt. De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Nog meer dan nu het geval is, zullen we bepaalde kos ten dan moeten zien te drukken. Voor de werktuigkosten en bijvoorbeeld gewasbeschermingsmiddelen hebben wij de indruk dat deze. zuiver ekono- misch gezien, vaak onnodig hoog lig gen. Meer de vinger aan de pols hou den. is hier het devies: of: bezint eer gij er aan begint. nister Braks bij. dat de investeringen de eerste jaren maar eens op een laag pitje moeten staan. Met een derge lijke uitspraak trekt deze bewinds man een zware wissel op de toe komst. Bezuinigen en niet investeren "c.q. onvoldoende" kan de dood steek zijn voor een zeer groot aantal belanghebbenden in de agrarische bedrijfstak. Behouden en opbouwen in een op gaande tijd (ook al is er een achter stand van jaren) is mogelijk, maar onmogelijk in een neergaande tijd. Regelmatig wel overwogen investe ren moderniseren moet dan ook een absolute voorrang hebben. Een an der punt is. vindt men. dat er in Brussel te veel wordt gewezen op de kostenfaktor. en te weinig wat daar tegenover staat. Laten de kommissie en de ambtena ren maar eens becijferen wat de agrarische sektor dan wel "echt" kost. Kunnen zij dat niet zelf voor elkaar krijgen: wel dan kan een on partijdige organisatie als het F.A.O. hun wel de helpende hand reiken. Zie hun rapport van medio 1980. In het zelfde rapport staat te lezen hoeveel procent iedere lidstaat van zijn nationale inkomen besteedt aan landbouw en men zal zich de ogen wassen, vooral in vergelijking met de kommunistische landen. Daarnaast moet het mogelijk zijn de totale export waarde van de agrari sche produkten per lidstaat vast te stellen en men zal zich wederom op nieuw de ogen wassen! Over veertien dagen wordt u opnieuw geïnformeerd uit deze regio in de tussentijd zullen wij alles in het werk stellen om onze toekomst zeker te stellen. De komende herfst en winter zulien hier ook wel aan besteed "moeten" worden. Meer dan ooit heeft ons bouwplan behoefte aan andere gewassen. Eén daarvan is de teelt van Teunisbloemen. Het areaal van dit nieuwe gewas is weer toegenomen. De teelt vindt vooral plaats op Noord-Beveland. 9 september 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7