Chandor nu in prijs verlaagd Doodspuiten groenstaande aardappelen blijft riskant Wachten, hoe lang nog? Het zal een drukke oktobermaand worden! De oogst van 1983 is iets aparts Het is momenteel een rustige tijd op onze bedrijven op THOLEN en ST. PHILIPSLAND. De aardappel- en uienoogst laat nog even op zich wachten. Wij ervaren dat toch wel een beetje met gemengde gevoelens vanwege de grotere risiko's die een latere aardappeloogst met zich mee brengt t.a.v. de weersomstandighe den. Onze aardappelrooimachines zijn wel tot wat meer in staat dan een aantal jaren geleden, maar als de grond te nat is dan lukt het gewoon niet om aardappels te rooien. Dit in tegenstelling tot de bieten rooiers. die wat dat betreft toch veel meer mans zijn! Nu de bietenoogst zoals wij zouden fluisteren omstreeks 3 oktober een aanvang zal nemen, zou eigenlijk de aardappeloogst een eind aan de kant moeten zijn, maar daar ziet het vooralsnog niet naar uit. Vele aardappelpercelen staan nog erg groen, terwijl er hier de laatste dagen nogal wat neerslag is gevallen, wat zeer welkom was. maar wat na tuurlijk het afstervingsproces weer wat vertraagt. Doodspuiten van erg groenstaande aardappels blijft naar onze mening een riskante aangele genheid en daarom hopen we maar op een goede herfst. De suikerbieten hebben hier veel hinder ondervonden van het warme en droge weer. Vele bieten hebben het moede hoofd in de schoot gelegd en verder hebben vele andere bietefr toch minstens het moede hoofd laten hangen. Het bietenaaltje heeft dit jaar in de overwegend jonge bieten nogal wat schade gedaan. Ontsmette percelen staan er doorgaans toch nogal wat florissanter voor. Wij zijn van mening dat de gemaakte onkosten van grondontsmetting die per saldo, blijkens het artikel over deze materie in ons blad van 2 weken geleden, op ongeveer 500 per» ha uitkomen vrij snel terug verdiend kunnen worden. Mits wij dan niet met z'n allen bezig zijn om C-suiker te produceren! Voor dit jaar is deze kans minimaal, maar een explosieve uitbreiding van de grondontsmetting gevolgd door een (te) groot bietenareaal in 1984 kan best weer verkeerd uitpakken. De uien doen het qua opbrengst maar matig, maar de prijsontwikke ling daarentegen kompenseert veel. De door ouderen nogal eens opge roepen vrees "dat uien gezaaid in mei aanleiding zouden geven tot het produceren van prei, komt gelukkig niet uit. Wel is naar onze mening het percentage dikhalzen wel hoger dan normaal. Sommige uientelers zagen het in mei niet meer zitten om ui^n te telen en hebben toen maar mais gezaaid. Of zij daar achteraf gezien (en dat is erg gemakkelijk) verstandig aan hebben gedaan lijkt momenteel de vraag. Maar uien is een spekulatief produkt en dat zal het voorlopig wel blijven ook! Tot slot van deze bijdrage een woord van hulde en waardering voor de or ganisatoren van de 2e Boerendag op Tholen. Deze is bijzonder geslaagd zeker niet in het minst door de nostalgische in breng daarbij. Op zo'n moment sta je dan als boer toch weer eens even stil bij de enorme ontwikkeling die de techniek in de landbouw heeft door gemaakt. - Presentatie v.d. agrarische sektor op deze wijze vinden wij een zeer zin volle zaak! Ploegwedstrijd Jammer dat de belangstelling voor de ploegwedstrijd zo klein was. 6 deelnemers in totaal is toch voor Tholen en St. Philipsland gewoon gering, vooral als we in ogenschoów nemen dat goed ploegwerk aan de basis staat van een goede oogst. Juist voor de toekomstige en de jonge werkers in onze sektor is het leren kennen van de goede kneepjes bij het ploegwerk zo heel erg belangrijk. Wij hebben in ons gebied een aantal heel goede ploegers, die op de ploeg- wedstrijden maar ook op de bedrijven hun sporen reeds hebben verdiend. Met Kees de Rijke aan het hoofd zijn zij bereid om jonge boeren te in strueren. Wij wekken dan ook onze jongeren op om van deze unieke kans gebruik te maken. Wij hopen dat het ploegkomité en de P.J.Z. daar zijn schouders onder wil zetten in het komende ploegseizoen! Op WALCHEREN is het wat de werkzaamheden op de akkerbouwbe drijven betreft enigszins dood tij. De graanoogst is op enkele late percelen zomergerst na, afgewerkt. Hetzelfde geldt voor de late percelen blauw- maanzaad. Het schoffelen en ruiteren van de bruine bonen vraagt op een deel van de bedrijven nog wat tijd. Nu het rooien en bergen van de aardap pelen en uien nog wel enige tijd op zich zal laten wachten ontstaat er in de komende weken een vakuum in de werkzaamheden. Ook het rooien van suikerbieten zal pas eind september begin oktober aktueel worden. Al met al een zeer rustige septembermaand en hopelijk een zeer drukke oktobermaand met veel rooibare dagen. Er zijn alle aanwijzingen dat de praktijk de aardappelen omstreeks half septem ber zal doodspuiten. Op veel perce len is de huidige opbrengst zodanig dat men risiko wil nemen om 'n nog wat betere knolopbrengst te krijgen. Op sommige percelen komt i/d huidi ge sortering nog zeer weinig 50 mm op voor. Door de droogte t/m eind augustus was de knolgroei de laatste weken gering. Met het over het alge meen nog gezonde vitale gewas zal bij voldoende regen de knolgroei nog aanzienlijk kunnen zijn.'t Ziet er naar uit dat de grond bij het doodspuiten wel voldoende vochtig zal zijn, zodat het gevaar voor naveleindrot in de knol niet groot meer is. Een ander aktueel probleem kan nog zijn het voorkomen van glazige knollen bij de planten met doorwas in de knol. -Het is zeker noodzakelijk hier aan dacht aan te besteden en de beschik bare informatie hierover in te win nen. De uien zijn op veel percelen al beginnen te strijken en zullen niet al te veel meer profiteren van de laatste regen. Ze hebben dikwijls een al wat dunne vrijwel lege hals. Ondanks al le sombere voorspellingen tijdens de late inzaai blijkt het met de dikhal zen erg mee te vallen. Dat het enkel maar "bosjes prei" zou worden is niet bewaarheid. De regen begin september is ook welkom voor het grasland. De gras- 6 groei was gering en de voorraad mi nimaal zodat bijgevoerd moet wor den. Hopelijk komt de grasgroei in september nog wat op gang. Open dag legkippenstal In de laatste week van augustus was er een open dag voor het bezichtigen van de nieuwe modern uitgeruste legkippenstal van de familie Duvekot te Boudewijnskerke. Naast het be staande akkerbouwbedrijf zal nu ook de legkippenhouderij een zeer be langrijke plaats innemen in het be- drijfsgebeuren. Wij wensen de familie veel sukses toe met deze vergroting van de bedrijfomvang, met de wens dat het verwachte resultaat bewaar heid mag worden. Mogelijk zal dit voor meerdere 15-30 ha bedrijven een stimulans zijn om de mogelijkheden van vergroting van de bedrijfsomvang te onderzoe ken. Er blijkt ook wat meer belangstelling voor de teelt van bloemzaden. Deze teelt wordt al verscheidene jaren op bescheiden schaal te Westkapelle uitgeoefend. Voor het tweedejaar is er nu ook een bedrijf te West-Sou burg met redelijk resultaat mee be zig. Mogelijkheden voor uitbreiding van deze teelt is gezien de vraag ze ker nog aanwezig. Mogelijk kan de bedrijfsvoorlichter wat meer infor matie verstrekken. Op de pagina voor de vrouw zagen we een bericht met de mededeling dat het De bietengroei is deze zomer op veel percelen niet alleen negatief beïnvloed door het bietencysteaaltje; ook de droogte speelde parten zoals op deze opname-gemaakt in Oost-Brabant-blijkt. Advertentie I.M. werkt onder praktisch alle weersomstandigheden. Op het moment dat ik als uw prak tijkschrijver van SCHOUWEN- DUIVELAND dit artikeltje schrijf, waait de wind met kracht 8 of soms 9 over het Schouwse landschap. De "R" is weer in de maand en de herfst laat zich reeds aankondigen. Onlangs heeft het nog iets geregend (hier en daar 15 mm) maar het blijft nog steeds te droog. De graanoogst is nagenoeg voorbij, hier en daar staat echter nog een perceeltje laatgezaaide zomergerst of zomertarwe. Het is echter nog maar de vraag in hoeverre deze percelen rijp zullen worden en of het über haupt de moèite waard is ze te oog sten. Spreken we bij wintertarwe over redelijke tot goede opbrengsten, bij de laat gezaaide zomergerst is de opbrengst ronduit slecht, om over de kwaliteit nog tpaar niet te spreken. Er liggen momenteel veel graan- stoppels te wachten ofwel op de komst van de draineermachine ofwel op de komst van de stoppelploeg of op de komst van de grondontsmetter. Helaas zien we dit jaar veel stoppels zonder groenbemester, omdat het natte voorjaar, de inzaai van gras of klavers niet toeliet. Het is lange tijd te droog geweest voor grondont- smetten. Nu gaat het enigzins, af- hoewel het op de zwaardere grond nog niet eenvoudig is. Eenvoudig? Nee. eenvoudig is het zeker niet en dat zal het voorlopig ook niet wor den. Er is reeds veel ontsmet: het is alleen jammer dat het in vele geval len zo slecht is gedaan. Daar moet ik dan wel direkt aan toevoegen dat de schuld van een slechte grondont smetting ligt bij de boer en niet bij de loonbedrijven die de grondontsmet ting uitvoeren. Een goede grond ontsmetting valt en staat met de ligging van de grond. Ja. we wisten het wel. maarEn. bovendien hebben we allemaal als leden van de. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een brief gehad over de uitvoering van een grondontsmetting. Hoeveel later??? Maar ondanks alles is de oogst van de granen en de erwten toch nog be trekkelijk voorspoedig en op tijd verlopen. De oogst van de aardap pelen en de suikerbieten zal onge twijfeld later beginnen als normaal. Hoeveel later....? Niemand weet'het precies. Het is wel duidelijk dat er voor half september weinig percelen zullen worden gerooid. Daarom is het nu voor veel akkerbouwers kom kommertijd. alhoewel er altijd wel iets te doen is. Veel boeren wachten af. hoe lang nog? Dat is voor velen nog een grote vraag. De meeste telers weten dit jaar niet wanneer ze hun aardappelen het beste dood kunnen spuiten. Doen we het vroeg dan kost het kilo's en kwaliteit. Doen we het laat dan zullen er grote risiko's ge nomen worden. Bovendien zal in de maand oktober alles tegelijk komen: aardappelen rooien, bieten rooien, uien rooien èn wintertarwe zaaien. Het belooft een drukke maand te worden, waarin de spanningen hoog op kunnen lopen. Maar, laten we het hoofd koel houden en rustig afwach ten tot het zover is. O ja, ik zou het bijna vergeten te zeggen, de regionale ploegwedstrijden zijn in ons gebied gepland op 24 september a.s. U doet toch ook mee? mogelijk is zich op te geven voor deelname aan een kursus Teelt en Rendement op Walcheren. In deze rubriek willen wij de lezeressen en lezers nog eens herinneren aan deze mogelijkheid. Onder de huidige om standigheden is het van groot belang dat ook de boerin wat meer bekend is met teelttechnische zaken. Meldt u aan bij de genoemde adressen. Het weertype is begin, september op eens drastisch veranderd. Wekenlang waren de weersvoorspellingen een ko pie van de vorige dag. De regen welke we nu gekregen hebben is ideaal ge weest voor het aardappelen en poot- goed rooien. In september moet de scherpte weer van de grond af en al leen regen kan dat doen. We weten wel hoe we het willen hebben, maar we krijgen het niet op bestelling. Wat we niet wensen krijgen we ook wel eens en zo was het met de storm van afgelopen zaterdag wat heel veel fruit heeft ge kost. Misschien zat het fruit door de droogte wel erg los en bij het zwiepen der takken gaat het er dan gauw af. Een boer zijn portemonnee ligt buiten, dus risiko is er altijd in ons bedrijf aanwezig. Wanneer echter de porte monnee binnen ligt, dan nog is er kans op schade en verlies. Deze zomer heb ben we dat nog ervaren met de schar- relkippen. Bloedheet was het in die hokken met zoveel hennen bij elkaar tijdens die extreem warme dagen en dat gaf toch een verhoogd sterftecijfer te zien. Tevens gingen veel hennen door het pikken van elkaar verloren. Die agressiviteit kunnen we niet ver klaren, maar toch heeft het bij elkaar hier en daar een groot percentage hennen gekost. De snijmais heeft door de storm ook een duw gekregen. Veel planten staan scheef en als dat erger wordt, dan wordt het er voor de hakselaar niet gemakkelijker op. Of dieper zaaien invloed heeft op de stevigheid van het gewas is ons niet bekend, maar het is het proberen waard. Vooral bij laat gezaaide mais treedt vaak legering op en dit jaar zijn er meer late percelen dan gewoonlijk. Ruim 10 jaar geleden kregen we het advies, dat mais slechts een gewas was voor het zuiden des lands. Nu we met vakantie in eigen land zijn gebleven hebben we kunnen zien, dat in het noorden ook plenty mais geteeld wordt. Moderne veehou derij zonder snijmais zouden we ons niet meer voor kunnen stellen. In deze waren de Italianen en Fransen ons ver voor, want zij wisten dat al veel eerder dan wij. Als we onze aardappelen eens goed bekijken, dan zitten er grote verschil len onder de grond. De lichtste perce len welke op tijd zijn gepoot hebben thans de mooiste knolvorm en de minstè narigheid. Voorafgaande jaren hadden we op dit tijdstip al een doód- spuitschema opgesteld en daaraan was dan automatisch het rooiplan gekop- 'peld. Nu is er niets automatisch en we zullen blij zijn als wè op de zware grond nog eens flink wat regen krij gen. Zware grond houdt langer vol dan lichte grond en daarom zijn we van oordeel, dat de laat gepote aard appelen op de zware grond nog heel wat kunnen groeien. Toch kunnen we geen oneindig risiko nemen, want bij een nat najaar weet men ze niet meer gerooid te krijgen. Nu de grond nog zo droog is kan ze nog heel wat regen hebben voor ze werkelijk nat is. Iets nattere grond zal dit seizoen onge twijfeld minder grondtarra en minder knolbeschadiging geven. Vorige week waren we in de grote stad en daar zagen we aardappelen liggen in een veilingkist op de groentemarkt. Om als teler tranen van in je ogen te krijgen als je je produkt in dat smerige kistje zo ziet liggen. Nu de mooie aardappelen schaars zullen zijn, zul len en de presentatie en de prijs nave nant moeten zijn. Onze geachte kliëntele zal er dan gemakkelijker aan wennen, dat een goede aardappel beter betaald moet worden. Aan een lekkere aardappel kan niemand zich arm eten, maar men kan er wel heerlijk van ge nieten. We zullen iets moeten afleve ren wat er duur uitziet en ook zo blijft. Met hoge opbrengsten zijn we nogal eens dikwijls de boot ingegaan. OOGST 1983 is iets aparts en wat kunnen we daar nou mee doen qua oogsten, qua bewaring, qua verwer king, qua presentatie en qua prijsvor ming? De boer van 1983 heeft een be tere opleiding gehad en weet op bovengenoemde vragen zeker een goed antwoord te geven. 9 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6