Q verzekeringen 't Is niet altijd eenvoudig Vrouw en Levensverzekering Chandor Schelhaas herhaalt eigen voorstellen oplossing zuivelproblematiek nu in prijs verlaagd |fll il f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Een verzekeraar is ook maar een mens, hoewel hij soms naar z'n hoofd geslingerd krijgt dat hij dat nou juist niet is. En soms kan hij het daar dan wel eens te kwaad mee krijgen. Niet dat we nog onder de indruk geraken van hetgeen een enkeling ons in geval van vermeend onrecht soms hardop durft toe te fluisteren. Daarvoor zitten we al te lang in dit vak en het is dan ook maar hoogst zelden dat we nog eens iets origineels op dit gebied te horen krijgen. Wat ons betreft zijn alle argumenten al opgebruikt. Bovendien be schouwen wij het meer als een kwestie van afreageren en weten we al jaren dat het veel overeenkomst vertoont met een onweersbui; het gaat vanzelf over. Nee, we doelen op die gevallen waarin het zelfs voor een doorgewinterde vakman moeilijk verkoopbaar is een verzekerde uit te leggen dat deze geen uitkering krijgt, omdat hij het in z'n hart eigenlijk met de man eens is. We hebben het hier over zg. "opzicht"-schade. En wat mag dat dan wel zijn? vraagt u zich af. Een goed teken, want als u het niet weet heeft u er hoogstwaarschijnlijk nog nooit mee te maken gehad. Toch zijn het alledaagse en in vele variaties voorkomende schadegevallen. Wat is opzicht? Volgens van Dale's handwoorden boek der Nederlandse taal. dat wij in gevallen als dit nogal eens raadple gen is dat "het toezicht op iets hou den", "het onder zijn hoede nemen". Dat wil .dus zoveel zeggen als er de feitelijke macht over krijgen. Nog anders gezegd komt het er op neer dat hetgeen men onder zijn hoede krijgt in feite tijdelijk aan zijn eigen bezittingen wordt toegevoegd. Men is dus "kwasi-eigenaar". Dit is nogal een uitgebreide en zware omschrijving van het begrip "op zicht". Het zal dan ook ongetwijfeld veel duidelijker worden wanneer wij stellen dat er gewoon mee bedoeld wordt dat u de fiets van uw buur vrouw gebruikt om er mee naar het station te rijden; of dat uw zoontje de cassette-recorder van z'n vriendje een dag of wat leent om er het één of andere niet aan te horen brok geluid uit de Top-40 of hoe dat heten mag mee op te nemen. Ook het boek dat u leent van een kennis of gewoon uit de biblio-bus valt onder dit begrip, en ga zo maar door. Daarnaast is er ook nog een doe- het-zelf risiko dat eveneens onder "opzicht" valt. U denkt bijvoorbeeld dat u nogal handig bent met elektri sche apparaten en u zult de stofzui ger'van uw buurvrouw wel eens even repareren. Mooi dat u het ding uit uw handen laat vallen natuurlijk. Pas op: ook dat is opzicht! Een lelijke uitsluiting En nu komt het. Qmdat degene die op één van bovenstaande op welke manier ook met het opzicht tevens een zo grote feitelijke macht over deze goederen krijgt, komt de kan» op schade hieraan op één lijn te lig gen met die van een eigenaar. En daarom hebben de verzekeraars al sinds jaar en dag deze schade op de W.A. polissen uitgesloten. In boven staande en nog veel meer gevallen volgt er dus geen uitkering bij scha de. En leg dat maar eens uit. want er is wel degelijk schade aan derden ont staan. Om moedeloos van te worden. Jaren heeft deze toestand geduurd en de situatie heeft vaak geleid tot boze brieven of telefoongesprekken en sommige gevallen eindigden zelfs bij de Raad van Toezicht. Eén van die zaken willen wij u niet onthouden, ter leringhe ende ver- maeck. Op zekere morgen stapt de gene die bij de Raad van Toezicht deze klacht heeft ingediend bij een kennis, die tevens zijn assurantietus senpersoon is (dat kan), naar binnen om een schadeformulier of iets der gelijks af te geven. Die is echter nog niet wakker en ter wijl de kliënt even wacht, valt zijn oog op een trompet die de assuran tietussenpersoon aan de muur heeft hangen, in zijn brein rijpt een origi nele gedachte, die hij spoorslags ten uitvoer wil brengen. Hij zal voor zijn tussenpersoon eens even een reveille blazen. Hij grijpt de trompet maar in zijn haast struikelt hij en laat het in strument uit zijn handen vallen. Ge volg een grote deuk. Blazen was niet meer nodig, want door de herrie was de assurantieman toch wakker ge worden. Blijkbaar niet wakker ge noeg want. hoewel de schade werd geclaimd wees de maatschappij deze af op grond van opzicht: De kliënt Visscher verzekeraars ook ingezien en er is gezocht naar een formule om dit soort zaken wel onder de dekking te brengen zonder dat nu direkt alles maar wordt betaald. Dit is gelukt. Schade aan motorvoertuigen, cara vans. zeilplanken, zeil- en motor vaartuigen en luchtvaartuigen die u van een ander gebruikt blijft uitge sloten en als u even nadenkt zult u dat ook logisch vinden. Ook schade aan iets dat u huurt of pacht, uw huurwoning bijvoorbeeld, blijft bui ten de dekking. Het kantoor van de OVM staat al weer enige jaren aan de Frans den Hollan derlaan bij het NS-station in Goes. had de trompet maar even vast ge had. maar wel met de bedoeling het ding te gebruiken voor het doel waarvoor het bestemd was: er op blazen. We zullen u de uitgebreide diskussie hierover besparen maar het eind van het (niet geblazen) liedje was dat de Raad van Toezicht de verzekeraar gelijk gaf. De schade bleef dus onbetaald. Niet houdbaar Dat zoiets een. op z'n zachtst gezegd, ongewenste toestand is. hebben de Drs. H. Schelhaas heeft in zijn ope ningswoord bij de vergadering van het Produktschap voor Zuivel 7 septem ber j.l. een aantal voorstellen her haald die volgens hem leiden tot een aanzienlijke vermindering van de overschotten van zuivelprodukten in de E.E.G.: Deze vragen wel een offer van de zuivelsektor zelf. Ze voldoen alleen niet aan het verlangen van landen met een achtergebleven melk veehouderij om vooral de moderne melkveehouderij te treffen. Zij behelsen het volgende: een aanzienlijke verhoging van de melkheffing: het gebruiken van een opbrengst van deze heffing, uitsluitend voor produktiebeperkende maatrege len door middel van premierege lingen (vrijwillige produktiebe- perking. regelingen voor oudere boeren) en voor financiering van een zo snel mogelijke ruiming van de voorraden, en dus niet meer voor allerlei programma's op het gebied van reklame en re search. die de landen desgewenst zelf behoren te financieren: besparingen in de Brusselse uit gaven voor de zuivelpolitiek. Er is een aantal besparingen mogelijk, die het huidige marktordenings stelsel niet schaadt en de afzet niet wezenlijk aantast: zo mogelijk uitbreiding van de Overige zaken die u tijdelijk van een ander in gebruik heeft, zoals wij hiervoor omschreven hebben, zijn ook bij onze O.V.M. vanaf 1 januari 1984 gedekt. Zo kunt u voor die vier tientjes premie nog eens een eitje breken, of een trompetje laten val len. Net wat u wenst. Maar maak het niet te bont. want dat werkt premie- verhogend. Zeg niet dat wij u niet gewaarschuwd hebben. J. Visscher Het is tijdens de recente wereldkam pioenschappen voor atletiek in Hel sinki weer eens bewezen, dat de prestaties van de vrouwen niet onder deden voor die van de mannen. Ook al haalde de Amerikaanse superat leet Carl Lewis volop de voorpagi na's, de resultaten van de atletes wa ren eveneens van grote klasse. Niet onderschatten dus, die vrouwen. Met de vrouw in onze maatschappij is het niet anders gesteld. Het werk dat moeder de vrouw op de boerderij of in het particuliere gezin verzet is ook niet te onderschatten. Zelden wordt zij beloond met een medaille. Het is vanzelfsprekend, dat zij een bijdrage levert aan het geheel. Oké. binnen elk gezin of bedrijf zullen lij nen uitgestippeld zijn over bepaalde taken, maar realiseren wij ons wel voldoende wat de financiële conse quenties zijn als de vrouw wegvalt. Zijn daar voorzieningen voor nodig? Het blijkt in de praktijk maar al te vaak. dat b.v. bij een hypothecaire schuld alleen over het overlijden van de man wordt gepraat. Dat risico dient in de vorm van een overlij- densrisico-verzekering gedekt te zijn. Veelal wordt dan gedacht aan een tijdelijke verzekering bij overlijden waarbij het kapitaal van de hypot hecaire schuld wordt gedekt. Het is echter beslist niet zo, dat de hoogte van zo'n lening bepalend is voor de hoogte van de te sluiten verzekering. 100.000,— hypotheek wil niet altijd zeggen, dat overlijdensdekking gelijk moet zijn. drs. H. Schelhaas voedselhulp, gericht enerzijds op leniging van de voedselnood op korte termijn en anderzijds op uitbreiding van de produktie in de derde wereld op lange termijn. "Wellicht geven de huidige verwar rende en nauwelijks uitzicht biedende diskussies in Brussel nieuwe kansen aan deze kort omschreven voorstel len; zij zijn eenvoudig van opzet en gemakkelijk uitvoerbaar. Ook kan de huidige situatie op de vettenmarkt enige ruimte scheppen voor minder ingrijpende voorstellón dan die welke nu voorliggen. Wel zal het Neder landse voorstel met volharding ver dedigd moeten worden", aldus de heer Schelhaas. Hardwerkende vrouwen verdienen hel zeker in de bloemetjes te worden gezet. In goed overleg dient te worden be paald hoe hoog het verzekerde be drag dient te zijn. Uw persoonlijke situatie blijft doorslaggevend en sterk bepalende factoren zijn: de ge zinssamenstelling, het inkomen van man en/of vrouw en een weduwen- pensioenregeling. Belangrijk bij overlijden van de man is dat de vrouw van haar inkomen de lasten kan blijven voldoen. Nogmaals, het overlijden óf lang leven van de man wordt uitvoerig aangekaart. Advertentie I.M. heeft een uitstekende werking tegen paarse dovenetel, ereprijs en grasachtigen. J.Folmer "DE" "ZURGSTOEL" Als je je als adviseur dan hardop af vraagt wat er gebeurt als de vrouw plotseling overlijdt, dan grijpen man en vrouw vertwijfeld de leuning van de "zurgstoel" (zorgstoel). U kent ze wel die gezellige stoelen van vroeger die we op de boerderij nog vaak tegenkomen en waarin maar al te vaak de zorgen werden besproken. Er wordt op je gekeken alsof je iets stelt wat niet mogelijk is. We verge ten te gemakkelijk de vrouw. De spil waar maar al te vaak alles om draait. Weeg ook die gevolgen af en denk niet steeds dat een dergelijke keihar de verandering binnen uw gezin aan uw deur voorbij gaat. Huishoudelijke hulp (bij een gezin met kinderen) brengt enorm veel kosten met zich mee. Door op het leven van de vrouw een verzekering te sluiten die een bedrag ineens uit keert kunnen de financiële omstan digheden waarin men verder moet leven eventueel verbeteren. Het is schrijver bekend, dat een verzeke ring (tijdig gesloten) geen verdriet of zorgen kan voorkometi. Nogmaals, financiële nadelen dienen gedekt te zijn. Volgens onze Onderlinge ge dachte spreekt het eigenlijk vanzelf dat wij onze levensverzekeringen onderbrengen bij het O.B.F. (On derling Boeren Fonds) te Leeuwar den. Collega Cevaal heeft in een vo rig artikel beleid en samenwerking besproken. In een recentelijk uitge bracht informatief staat vanzelfspre kend de ontwikkeling van het winst percentage van het O.B.F. In 1960 en 1971 besloot men reeds tot winst bijschrijvingen. Polissen die nu (1983) de einddatum halen krijgen 24,7% winst uitgekeerd over. even tueel reeds in 1960 en 1971 verhoog de, verzekerde kapitalen. Mocht in de nabije toekomst een ta riefsverlaging worden doorgevoerd (daar hoort u nog van!) dan zal elk O.B.F.-leven -lid profiteren van een definitieve bijschrijving door de ver deling van het winstfonds. Het winstpercentage dat in 1983 geldt is 24,7% (1982 - 22,7%). Dit be tekent, dat voor elke 1.000 gulden verzekerd kapitaal 1.247,00 wordt uitgekeerd. Bij. 100.000.— dus 124.700,- Voor de volledigheid hieronder de winstontwikkeling vanaf 1972. Een algemeen antwoord op de vraag welke levensverzekering nuttig of noodzakelijk is voor iemand is niet te geven. Het belang dient te worden aangegeven. Belangrijk is tevens wat er zoal te koop is. We kunnen in een volgend artikel mogelijk enkele hoofdvormen bespreken met daarbij diverse voorbeelden. We moeten wel definitief af van de stelling, dat een levensverzekering niets om het lijf heeft. Alles draait bij deze verzeke- ringsvormen om uw lijf. Dat zal uit bovenstaande reeds gebleken zijn. Dit is nu eenmaal de naakte waar heid. Voor een advies even gebeld: 01100 - 24000. Tot ziens. J. Folmer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5