Q verzekeringen V akantie-uitspattingen Chandor 't Is weer voorbij - 't Begint weer nu in prijs verlaagd f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Het normale ritme is in onze maatschappij teruggekeerd. De vakanties zijn op en de centen waarschijnlijk ook. Er waren groepen in de samenle ving. die in de zonovergoten maand juli moesten werken. Mo gelijk dat zij zich op een later tijdstip heerlijk kunnen ontspan nen. Wellicht is het dan niet zo warm meer en in ieder geval minder druk. Wij zijn ook met vakantie ge weest. Niet te lang uiteraard want dat gaat niet als je een bedrijf hebt. Maar goed met de klein kinderen een dagje strand Vrou wenpolder. Prachtig weer om te zonnen en te zwemmen. Al vlug een plekje ge vonden en de kleinkinderen schoten meteen uit de toch al weinige kleren. Dat bord hadden ze niet gezien. Bovendien geldt dat niet voor kleinkinderen.. Trouwens ron dom ons heen lagen ze in alle maten en gewichten te bakken en te braden. Puur natuur. Ook daar zie je weer, dat de één beter be deeld is als de ander. Naast ons had zich ook een Oma en Opa met kleinkinderen geïn stalleerd en we raakten daarmee aan de praat. Dat gaat zo, je denkt die verkeren in dezelfde omstandigheden als wijzelf, een paar witte kuiven etc. Wel zij kwamen uit de Achter hoek en terwijl de Oma's al me teen aan het opscheppen waren over de grote hoedanigheden van hun kleinkinderen kregen de Opa's een wat moeilijk onder werp bij de kop. Diepzinnige gesprekken passen eigenlijk niet in de vakantie maar ja we verstonden elkaar goed; het werd dus geen diskussie en bovendien konden wij onze ogen de vrije loop laten. Wel de nodige onderbrekingen van het gesprek als de één of de ander weer iets bijzonders zag. W elvaart/Tevredenheid Het onderwerp van gesprek ging nl. in de richting of met het stijgen van de welvaart er steeds meer gelukkige mensen waren bijge komen. We vonden beiden van niet. Integendeel zelfs de onte vredenheid is onevenredig met het stijgen van de welvaart geste gen en dat vonden wij een ernsti ge zaak. Want wat je dan ook doet aan verbetering van de leefomstan digheden je maakt het er niet vrolijker om. Kijk nu eens om je heen, zei mijn gesprekspartner. Honderden surfplanken, radio's, luchtbed den, windschermen, zonnescher men, klapstoeltjes, manden vol voer, en een konsumptietent in de buurt. Wij kwamen hier 35 jaar geleden ook al maar dan met eigen kin deren. We hadden wat broodjes en een fles zelfgemaakte limona de bij ons plus een bal en een paar schopjes. We vermaakten ons grandioos, een burcht maken van zand met een forse muur er omheen ter bescherming van het opkomende water. Zo tussendoor wat in het water spartelen, met de bal spelen en zorgen, dat de muur niet werd doorbroken. De kinderen en vooral ook wij waren de gehele dag druk in de weer, 's avonds heerlijk vermoeid en slapen als een os. De volgende dag weer hetzelfde spel, want de burcht was niet meer. Wat een heerlijke vakanties; de kinderen hebben het nog altijd over die tijd. Wij konden dat vol ledig beamen. Net op een mo ment, dat onze kleinkinderen kwamen zeuren over een volgend ijsje. We zijn niet tot een oplossing van het vraagstuk gekomen daar was het te warm voor. Bovendien zou onze oplossing waarschijnlijk te radikaal overkomen. Wel kwamen wij tot de eenslui dende konklusie, dat er honder den lieve kinderen op het strand rondliepen én dat er te weinig ouders zich met die kinderen be zighielden, en dat terwijl zij niet gehinderd werden door knellend kledingmateriaal. Men is 's avonds wel verbrand maar niet heerlijk vermoeid. Het zit hem niet bij de kinderen maar bij de ouders. Men laat het de kinderen zelf uitzoeken, daar worden ze vroeg wijs van, dat is modern, maar er klopt geen staart van. En dan te bedenken, dat die vaders en moeders dan toch je kinderen zijn, waarmee je 35 jaar geleden kastelen bouwde. Of dat iets met verzekeringen te maken heeft? Moet dat dan? 't Heeft er beslist mee te maken want een tevreden en evenwichtig mens maakt minder schade. Vader Cats zei het al: "Als 't ver- cke vol is; so stoot het den trog om". De gezondheidszorg Na deze uitspatting terug naar de praktijk van alle dag. De kosten van de gezondheidszorg is een heet hangijzer geworden. Laatst zei ons iemand, die staatssekreta- ris v.d. Reyden loopt wel met ze venmijlslaarzen door de gezond heidszorg heen, lanceert het ene moment zijn drietrapsraket en een ander moment beweert hij, dat een stuk van de collectieve lasten afgeknipt moet worden, maar hij doet niets aan beperking van de totale lasten. Zo is het maar net. De slimmerd de Lange wordt". Laat men zich dat goéd bedenken. Bezuinigen In het financieel economisch ma gazine lezen wij, dat ook assura deuren moeten bezuini-gen. Door het uitblijven van een economi sche opleving en de toenemende prijskonkurrentie moeten "verze keraars elk dubbeltje omkeren. Bezuinigen op de kosten lijkt voorlopig het enige zinvolle ant woord. £o'n opmerking komt er op neer, iat in de gouden tijden met stij gende produkties er niet op gelet is om de kosten in de hand te houden. Daar zit een grote kern van waarheid in. 't Zijn sterke benen die de weelde kunnen dra gen. Het verlagen van de kosten is echter een moeilijke operatie. Men had de kosten niet zo hoog moeten laten oplopen. De sterk afnemende resultaten in de mo torvoertuigenbranche zullen on getwijfeld leiden tot een premie verhoging. Aanvankelijk scher mde men met 1 oktober maar dat zal wel januari 1984 worden. Wat er dan uit de bus gaat komen is nog niet te zeggen. De technische resultaten 1983 zullen eerder tegen- dan meevallen denken wij De vakantie is weer voorbij. Velen hebben een bezoek gebracht aan de Flevohof waar de Nederlandse Landbouw zich presenteert. Een aparte attraktie is het voeren van zalm en forel dat tweemaal daags plaatsvindt. heeft nu aan de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars enige ruimte gegeven om met geza menlijke voorstellen te komen. De stok heeft hij wel achter de deur gezet d.w.z. ze moeten vlug met voorstellen komen nl. voor 1 september a.s. Als men voor die tijd geen voorstellen heeft en dat hebben ze niet dan zal er wel enige verlenging komen en an ders heeft zijn departement wel iets achter de hand. De ziektekostenverzekeraars zijn nu koortsachtig bezig met het zoeken naar oplossingen. Een ge vaarlijk spelletje, want het gaat er om op wiens nek die 2 miljard, die meneer v.d. Reyden op de collectieve lasten wil bezuinigen, moet terechtkomen. Niet. bij de ziekenfondsen want die zitten al zo moeilijk, dus bij de 30% parti culiere verzekerden? Te gek "Een compromis is een paraplu waar je wel nat onder zo en dat zal dan de graadmeter worden voor een premieverho ging- 't Zal wel net zo worden als bij een bankier, dat is iemand, die je zijn paraplu leent als de zon schijnt en hem terugvraagt zodra het begint te regenen. Opsporingssysteem onverzeker- den 't Is haast niet te geloven maar, ondanks alle moderne systemen, die we in Nederland hebben, is het tot vandaag aan de dag niet gelukt aan te geven hoeveel onverzekerden er op de Neder landse wegen aan het verkeer deelnemen. Volgens de politie is dit aantal opgelopen tot maar liefst 550.000. De minster van Justitie wil nu op korte termijn (ze zijn al jaren be zig) een einde maken aan dit ernstige delict, 't Zal tijd worden ook. Wellicht ként u dit liedje van één van onze vaderlandse zangers, wat over mooie zomers handelt. Nu is het geenszins onze bedoeling om ook als weerprofeet op te gaan treden. U gelieve dan ook niet te reclameren bij ons als ook de komende maanden nog een zomers beeld te zien geven. Waar we wel op doelen is de zekerheid dat de vakanties voor het grootste deel voorbij zijn, de scholen weer begonnen, kortom het leven weer zijn alledaags verloop heeft gekregen. Overigens heeft deze mooie zomer niet tot een zodanig schadeverloop geleid als we eigenlijk, gezien het mooie en droge weer, mochten verwachten. De schadefrekwentie bevindt zich ongeveer op hetzelfde nivo als vorig jaar. De natuur heeft, ook wat dit betreft enigszins regulerend gewerkt. Met name de hevige storm op He melvaartsdag heeft voor -een fors aantal schadegevallen gezorgd, ter wijl daarnaast ook heel wat buiten landse vakantiegangers met hagel- schade zijn teruggekeerd. Er werd gesproken over hagelstenen zo groot als eieren en tennisballen. Vooral de caravans hebben hiervan te lijden gehad. Reeds begin augustus waren aan deze categorie voertuigen 'meer schades gemeld dan in geheel 1982. Niettemin, het moet al heel gek zijn geweest als U geen mooi weer heeft getroffen in uw vakantie. We hopen dan ook dat u genoten heeft en weer goed uitgerust aan de slag bent ge gaan. Dit is ook belangrijk voor u als verkeersdeelnemer, want vooral di- rekt na de schoolvakanties wordt een zwaar beroep gedaan op uw op merkzaamheid, reaktievermogen en mentale instelling. Schoolkinderen Niet alleen in de bebouwde kom, maar ook op weg van dorp naar stad is het, vooral 's morgens, een ware optocht van jongelui. Het bijbeho rende verkeersbeeld is u bekend. Aaneengesloten rijen fietsers van soms honderden meters, vaak met drie of vier naast elkaar, plotseling van richting veranderen zonder dit op één of andere manier aan te ge ven. ineens van de stoep de rijbaan oplopen enz. Helaas kost dit elk jaar opnieuw slachtoffers. Om u enige cijfers te geven. In 1982 werden 62 voetgangers en,78 fietsers in de leef tijdsgroep van 0 t/m 14 jaar gedood bij een verkeersongeval. Daarnaast liepen ca. 5.000 kinderen in deze leeftijdsgroep verwondingen op. We menen dat hier voor velen een taak ligt. In de eerste plaats voor de ou ders en de school: een goede voor lichting en begeleiding zijn een noodzaak. Daarnaast dient ook de wegbeheerder rekening te houden met schoolkinderen. Soms kan met een eenvoudige ingreep een veel veiliger situatie ontstaan. Ook me nen wij dat de wat oudere jeugd zich best wat meer bewust kan zijn van zijn verantwoording tegenover zich zelf en anderen in het verkeer. Dit alles neemt niet weg dat vooral van u als automobilist verwacht mag wor- Voor de onverzekerden breekt er een gevaarlijke tijd aan. Nu zijn er mogelijk verzekeraars, die de zo broodnodige produktie al zien aankomen. Wat ons betreft moe ten wij van die 550.000 geen pos ten hebben. Die het er op waagt onverzekerd rond te rijden heeft een ernstig tekort aan verant woordelijkheidsbesef. Die kun nen niet uit het goede hout ge sneden zijn. Vader Cats zei: "Al wie maar selden kamt zijn haar, die wordt er grote pijn gewaar". Tot de volgende ronde. deL. H. Meeuwsen den dat u uw rijgedrag aanpast. U dient in het verkeer op de meest vreemde capriolen van kinderen be dacht te zijn. Het gedrag van kinde ren in het verkeer is nu eenmaal on voorspelbaar. We kunnen ons voor stellen dat er wel eens een boos woord valt als er plotseling vlak voor uw auto een kind de weg oploopt en u genoodzaakt bent de remmen te laten piepen. Het is dan wellicht goed te bedenken dat u naast auto mobilist ook vader of moeder, grootouder, oom of tante bent. Het is niet in alle gevallen even rechtvaar dig, maar als u als automobilist een aanrijding heeft met een fietser of voetganger rust de bewijslast op u. Dat wil zeggen, de rechter gaat er bij de afwikkeling van de schade van uit dat de bestuurder van het motorrij tuig aansprakelijk is. tenzij deze aannemelijk maakt dat er sprake is van overmacht. Uit de praktijk is ge bleken dat dit laatste geen eenvou dige zaak is; bij een aanrijding met kinderen lukt dit vrijwel nooit. Ook vanuit dit oogpunt bezien doen we een beroep op u: Rij voorzichtig, vooral als er kinderen in de buurt zijn. Bromfietsers Tot slot een paar opmerkingen voor de bromfietsers en dan speciaal voor de jongelui. De hierboven genoemde punten gelden ook voor jullie als bromfiets-bestuurder. Daarnaast is het goed dat jullie je realiseren datje één van de meest kwetsbare ver keersdeelnemers zijn. Daarom, hou je aan de maximum snelheid. Die is niet ingesteld om jullie te pesten, maar om je te beschermen. Maak geen motor van je bromfiets. Heus, hij is er niet op gebouwd. Draag vooral je helm, ook voor kleine stukjes. Hou rekening met de klein tjes, die voor het eerst naar school fietsen. Het is eerder kinderachtig dan stoer als je de verkeersregels aan je laars lapt. Als je volwassen genoeg bent om een bromfiets te besturen moet je ook volwassen genoeg zijn om aan het gemotoriseerde verkeer deel te nemen. Iedereen, maar speciaal jullie, een veilig schooljaar toegewenst. H. Meeuwsen Advertentie I.M. maakt inzaai van groenbemesters en graszaad mogelijk. 4 9 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4