Fietstocht Goed- en slecht weer praatjes Gourmet Zondag in juli Zondag in augustus Kursussen Kommissie Agrarisch Vakonderwijs Zaterdag in september Den Bosch wil koe-museum Ter afsluiting van de kursus (teelt en rendement akkerbouwgewassen), zijn we dinsdag 16 augustus op het akkerbouwbedrijf van Willy Bou- deling te St. Philipsland geweest. Zij is één van de kursisten. Er was afgesproken, dat we er een soort fietstocht van zouden maken, 's Morgens rond een uur of tien arriveerden we op het "spul", waar we van Willy een heerlijk vers bakkie koffie kregen. De docent, de heer Bakx was er natuurlijk ook, evenals mej. Lena Huisman. We kregen onze examenpapieren terug en het bleek, dat we het er van matig tot uitste kend af gebracht hadden. Er heerste een "schoolreisjesstemming!" voor mi vrouw i onder redaktie van de Redaktiekonimissie Bond 4 I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Al vrij vroeg ben ik vanmorgen opgestaan iets wat niet zo gebruikelijk is op zondagmorgen. Maar de vogels kwetterden dat het een lieve lust was en de zon scheen zo heerlijk. Buiten genietend van mijn eerste kopje thee, besluit ik een eindje in de polder te gaan fietsen. En wat is het daar mooi. Behalve de vogels hoor je niets, geen trekker, geen auto, zelfs geen fietser kom je tegen. Toch ligt het Veerse Meer maar enkele kilometers verder en de run naar een mooi plaatsje aan het water zal zeker al wel begonnen zijn. Maar daar hoor je of zie je hier niets van. Zeker weet ik al dat ik daar vandaag niet zal komen. Nee, wij zoeken straks bij hoog water wel het rustige stukje zeedijk op waar goed zwemwater is. Verder de hele dag buiten, doen waar we zelf zin in hebben. Heerlijk, zo'n rustige zon- vakantiedag! Weer een zonnige zondag en weer bijtijds opgestaan. Nu om een andere reden. Ons huis is vol mensen, en het is wel gemakkelijk wat kleine kar weitjes gedaan te hebben eer ze alle maal beneden komen. Bovendien heb ik dan ook meer tijd om te ge nieten van de luxe om alle kinderen samen thuis te hebben. Als de tweede thermoskan koffie aangesproken wordt, is iedereen ondertussen wel present in de tuin. Er wordt gelachen en gepraat en als vanouds goedmoedig geplaagd en gekibbeld. Het grote middelpunt is natuurlijk het kleine meisje. Daar is iedereen druk mee bezig. Vorig jaar was ze hier als kleine ba by. nu is ze zeer ondernemend bezig, de voor haar nieuwe wereld, van huis en tuin te verkennen. Een hele verandering als je zo'n kindje alleen via foto's "groter hebt zien groeien". Heerlijk zo'n zonnige Bij voldoende belangstelling zullen in het kursusjaar 1983-1984 o.a. de vol gende kursussen worden gegeven. Booglassen (voor beginners en gevorderden), uitsluitend toe gankelijk voor kursisten. werk zaam in de landbouw. Houtbewerking (voor beginners en gevorderden). - Steen- en Cementwerk. - Motorengebruik. - Trekkeronderhoud. Bloemschikken (opleiding tot vakdiploma). Klauwverzorging rundvee. - Schapenhouderij. - Hoefverzorging paard/pony. Beoordeling, toiletteren en voor brengen van paarden/pony's. Paardengebruik (menkursus). - Spuiten in de landbouw. De kosten variëren van 55,- tot 250.-. afhankelijk van de duur van de kursussen. Nadere inlichtingen kunt u verkrij gen bij onderstaande adressen, waar ook de aanmelding kan plaatsvin den. - Sekretariaat van de Kommissie Agrarisch Vakonderwijs in Zee land. p/a Z.L.M.. Afd. Onder wijs. Grote Markt 28. 4461 AJ Goes tel. 01100-21010. - Groene School. Biezelingseweg 10. 4421 PM Kapelle, tel. 01102 - 1812. - Landbouwcentrum, Westsingel 58, 4461 DH Goes, t.a.v. de heer M. Krijger, tel. 01100- 16440. B(j het Sekretariaat van de Kommis sie zijn ook gratis kursusprogram- ma-boekjes verkrijgbaar. zondag, met zoveel mensen om je heen. Vannacht is de eerste herfststorm over Nederland getrokken. Toen ik vanmorgen de slaapkamer gordijnen opendeed, zag ik zes fa zanten, dicht bij elkaar achter de heg beschutting zoeken tegen de harde wind. Het grasveld ligt bezaaid met takjes en bladeren. De zonnejurk, die weken lang favoriet was kan nu wel achter in de kast. "De stoofperen hoef je niet meer te plukken", zegt m'n man als hij buiten rondgekeken heeft. Ik hoop voor de fruittelers dat hel daar beter afgelopen is. Alle jonge mensen zijn weer naar hun eigen huis en werk vertrokken. Hun plaats is ingenomen door een bejaarde logé. Het zou heerlijk weer zijn voor een strandwandeling, maar als het later op de dag gaat regenen, zit dat er zeker niet in. Voor de doe-het-zelver een ideale en avondvullende bezigheid waar een ieder veel plezier aan kan beleven waarbij men vooral niet moet haas ten. Voor de niet-doe-het-zelver een leuke gelegenheid om het ook eens te proberen; heerlijk smullen uitje ei gen pannetje! Even ter informatie: het gourmet-set bestaat uit een rechaud met twee spiritusbranders en meestal zijn er twee tot vier ronde of vierkante pan netjes bij. bedekt met een siliconen- laagje. Hier mag men dus niet aan komen met een scherp voorwerp als vork of mes, teneinde te voorkomen dat u daarmee de siliconenlaag be schadigt. Meestal worden er dan ook houten spateltjes bij geleverd. Zorg er verder voor dat u wat onderzetters bij de hand hebt zodat u het warme pannetje eventueel ook naast het re chaud kan zetten. Voor u gaat bakken zorgt u er voor dat het réchaud goed heet is en er een flesje met plantaardige olie en wat boter op tafel staat. Reken ongeveer 200 a 225 gram vlees per persoon wat u in niet te grote stukken snijdt: per stukje ongeveer 20 a 25 gram. De in, aanmerking komende vleessoorten zijn o.a. kalfsbiefstukjes, runderbief stuk. varkensschnitzel, entrecöte. blinde vink. lever, hamburgers, var kenslende. bakbloedworst, boeren- braadworst, lamsribkotelet, paling- Maar even de zee zien bij stormweer, dat wil ik toch wel. Bij de nieuwe aanzet bij de duinen kun je uit de auto op het strand kijken. Wolken, wind en golven, een prachtig gezicht. En plotseling is er weer tijd voor een heleboel andere bezigheden. Een stapeljcranten, achterstallige schrijf- karweitjes, een grote kruiswoord puzzel, een gezellig vertellende gast, nieuwe wol voor een wintertrui voor een dochter, een leuk tv programma, dat alles maakt dat een winderig en regenachtig weekend ook weer heel gezellig is. Een positief babbeltje maar er zou ook best een verhaaltje.te maken zijn over 3 weekenden, waarin alles som berder lijkt en minder prettige din gen gebeuren. Misschien vertel ik dat wel eens een andere keer. L.J. de R. Let U op Bondig Zeeuws" in het septembernummer van de Platte landsvrouw. worst, ardenner boterhamworst, di verse soorten gehakt, kiprollade, kippebout en kipfilets. Verder kunt u diverse soorten vis gebruiken o.a. kabeljauw-, tong-, schar- of zalmfi lets. vissticks, oed'angs. haring, mos selen en sardines. Dan wat zuren: augurken, olijven, piccalilly, zilveruitjes, atjar en selde rijsalade. Vervolgens kunt u er nog wat sausjes bijzetten, maar beslist niet te veel! Cocktailsaus, mango chutney, tomatenketchup, worces- tersaus en tenslotte cumberlandaus. En dan bijna tot slot wat fijngesne den Chinese kool. wortelen, prei. courgettes, paprika's en wat uienrin gen. tomaat, champignons, wat radijs en wat vruchten o.a. gesneden gem ber. kiwi's, meloen, perzik en ananas. Dan is er natuurlijk de mogelijkheid om met eieren te werken (omelet, roerei of spiegelei in kombinatie met spek. ham, kaas, worst enz. enz.) en om te flamberen wat meestal gebeurt met diverse dranken: cognac, rum. grand marnier en pinot. Voeg bij dit alles nog wat stokbrood, kleine volkorenbolletjes en/of pisto lets en drink er een lichte rode'en/of een witte (mousserende) wijn bij. Ziehier een richtlijn voor een Gour met. het samenstellen is aan u. Suk- ses. M.A. van der Vliet Om half elf startten we de tocht. Het was uitgesproken "Hollands weer", zon en wind! We bekeken een per ceel bieten, die er nogal ongelijk bij stonden. Dat kwam door het verschil in grondsoort, wat ons getoond werd door grondmonsters. Duidelijk wa ren zand en klei te onderscheiden. We kregen ook twee cyste-aaltjes te zien. Toen gingen we naar de aardappels, waar tamelijk veel "doorwas" bleek te zijn. Doorwas wordt verkregen door te lang te hoge temperaturen. Als het dan begint te regenen, schiet de te klein gebleven aardappel door, waar dan weer aardappeltjes aanko men. De kwaliteit is niet bijzonder goed, omdat er veel kans is op "glas aardappelen". We schudden allen meewarig het hoofd! Het was de bedoeling geweest ook nog iets van het graan te zien te krijgen, maar dat was er al af. Dus fietsten we maar naar de dijk, van waar we de Schelde bewonder den. Het eiland Tholen lag aan de over kant. Een zonaanbidster bedekte vliegensvlug haar blote "edele" de len, toen ze ons al kwekkend hoorde aankomen. Om 12 uur waren we weer terug bij Willy, waar we onze meegebrachte boterhammen opaten, "versterkt" Den Bosch wil een koe-museum. Dat heeft burgemeester mr. B. van Zwieten vrijdagmorgen ge zegd op een perskonferentie. Het museum zou geopend moeten worden in 1985. het jaar waarin Den Bosch herdenkt dat het 800 jaar geleden stadsrechten kreeg. "Zo'n museum hoort in Den Bosch omdat wij de grootste vee markt van Europa hebben", meent burgemeester Van Zwie ten. Er is al een lokatie gevonden, een pand in de Koestraat, vlakbij de veemarkthallen. De inrichting van het museum zou 200.000 gukden moeten gaan kosten. "Dat kan de gemeente niet op brengen. Het agrarisch bedrijfs leven is echter bijzonder geïnte resseerd". Burgemeester Van Zwieten verwacht dat er verschil lende produktschappen en ande re agrarische organisaties bereid zijn het benodigde geld op tafel te leggen. Er is inmiddels een stich ting koe-museum opgericht. In het museum zouden niet alleen opgezette koeien een plaats moe ten krijgen, maar ook schilderijen door een kop eigengemaakte toma tensoep (alweer door één van de kursisten). We babbelden, lachten, slurpten en babbelden. Om één uur vertrokken we weer. Willy's echtgenoot Jan demonstreer de ons als "intermezzo" zoals hij het zelf noemde, zijn afgerichte border collies Barte en Anna. Zij dreven de schapen al heen en weer rennend, netjes bij elkaar, heel plichtsgetrouw. Het was ontzettend leuk om te zien. Onderwijl bekeek ik ons groepje eens goed. Zoals we daar stonden in de zon, met haren wapperend in de wind, vond ik dat het "platteland" gewoon van ons afstraalde! Daarna fietsten we naar een potten bakkerij. Er werd veel mét machines gewerkt, maar er bleef toch nog ge noeg handwerk over. Er werd ons duidelijk getoond hoe onze huise lijke vaasjes en bloempotjes in aller lei maten gemaakt werden. Het blijft een vaardigheid waar echt wel kunstzin bij komt kijken. Om een uur of drie dronken we een bekertje ap pelsap, en na veel "daaaaagggsss"!!!! en tot ziensss"!stapten we voor de laatste keer op de fiets naar huis. Het gezellige en vooral leerzame dagje was ten einde. Anny Heyboer van Dalen waarop runderen staan afge beeld. Bovendien zou het mu seum aandacht moeten besteden aan melk en daarvan afgeleide produkten, de betekenis van de heilige koe in India, de samen hang tussen het uitsterven van de bison en de indianen in Amerika en stamboekgegevens. Het Bos sche gemeentebestuur wil overi gens voor de viering van het 800- jarig bestaan 450.000 gulden uit trekken. plus nog eens 50.000 gulden voor het optekenen van de geschiedenis van de stad. De ge meenteraad heeft daarvoor al ge ruime tijd geleden het geld gere serveerd. Zoals we daar stonden in de zon, de haren wapperend in de wind, straalde het platteland gewoon van ons af.... 9 september 1983 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21