Minister en Landbouwschap moeten samen beleidslijnen uitzetten Bloemenzee van 35.000 Dahlia's zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman: Verzekeringsnieuws Waar wij uw aandacht voor vragen Teveel onzekerheden O Oj{~ &-V ZEEL^-v z. .m VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 68e JAARGANG NO. 3697 land- en tuinbouwblad Van l t/m 4 september stonden op Flevohof de dahlia's in het middelpunt van de belangstelling. In de uitgestrekte dahliatuinen van Flevohof staan dan zo 'n 35.000 dahlia 's in volle bloei. Tevens was er deze 4 dagen een binnen-show met 400 dahlia-arrangementen in het hoofdgebouw. In de buitentuinen zijn 43 soorten dahlia's te zien, waarvan 75% behoort tot nieuwe soorten van de laatste twee jaar. Een tiental soorten is geheel nieuw van dit jaar. Per soort zijn 80 stekken geplant. In totaal dus ongeveer 3.500 planten. Omdat de dahliaplanten niet geplozen zijn, is iedere plant in volle bloei goed voor een 10-tal bloemen. "Als wij de situatie in ons werkgebied op de bedrijven bezien, dan denk ik dat wij mogen zeggen dat de natuur na een uitzonderlijk sJecht voorjaar opmerkelijk veel her steld heeft, meer dan wij eind mei voor mogelijk hielden. Wel is het zo dat er van bedrijf tot bedrijf grote verschillen zijn in zowel de akkerbouw, de tuinbouw als de veehou derij, verschillen die dit jaar misschien nog groter zijn dan in een normaal jaar. Met deze typering van de situatie in de praktijk van de landbouw opende Z.L.M. voorzitter A.J.G. Doeleman maandag 5 september j.l. de Hoofdbe stuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, die werd gehouden in het Landbouwhuis te Goes. De voorzitter wees vervolgens op de hoge prijzen van de aardappelen waarvan de schaduwzijde een stagnerende export kan zijn. De vraag is in hoeverre dit gevolgen kan hebben voorde afzet in de komende tijd. Hij wees er in dit verband ook op dat de praktijk dit jaar moet ervaren dat er onvoldoende kennis is over het probleem van doorwas in aardappelen. Vragen als wanneer moeten wij de aardap pelen doodspuiten en hoe lang moeten wij wachten met het rooien, zijn niet afdoende beantwoord. Daarom is, onderstreepte hij, meer onderzoek noodzakelijk. De blij vende onzekerheid over de alarmerende berichten rond de bezuinigingen in Brussel noemde de Z.L.M.-voorzitter een bijzonder slechte zaak, waardoor bovendien zeer veel onrust op de bedrijven en de gezinnen is ontstaan, vooral bij hen die in het verleden investeringen hebben gedaan, maar ook bij hen die dit nog van plan zijn. Doeleman: "Wij vragen ons ook af wat wij aan moeten met de op merking van de Minister van Landbouw dat wij terug houdend moeten zijn met investeringen. Beter lijkt het mij in plaats van elkaar wederzijds met verwijten te be stoken dat de Minister van Landbouw samen met het Landbouwschap duidelijke beleidslijnen uitzet. Deze zijn nodig in de moeilijke onderhandelingen die er plaats zul len vinden over de Kommissievoorstellen". Die beleids lijnen moeten het resultaat zijn van de evenwichtige af weging van de belangen tussen de verschillende sekto ren. Daarbij gaat het o.a. tussen de veehouderij en de akkerbouw over de graanvervangende produkten. De heer Doeleman vroeg zich af waarom men niet het voor stel van het Produktschap voor de Granen, Zaden en Peulvruchten overneemt. Daarin is met redenen om kleed, dat de heffing op graanvervangende produkten voor Nederland zowel voor de veehouderij als de akker bouw de beste oplossing is. Dagelijks leest u in de dagbladen over inbraken. Het diefstalrisiko neemt zienderogen toe en gelukkig kan men ook dagelijks lezen' dat de politie weer een aantal diefstallen heeft opgelost. Laatst zei een slachtoffer ons: "Weet u wat ik nog het ergste vind. dat zo maar een vreemdeling in mijn huis heeft rondgescharreld". Zo is dat en vandaar, dat u een uitvoerige uiteenzetting aan treft over de preventiemogelijkheden tegen inbraak, 't Is helaas een harde noodzaak, dat ieder op zijn eigen wijze, de nodige maatregelen treft. Sommige voorzieningen kosten geld maar u voelt zich dan ook veiliger. Overigens kunt u tal van voorzieningen treffen, die ook helpen en geen geld kosten. Doe dat in ieder geval. Eém ding staat vast, we moeten met z'n allen deze misdadige praktijken bestrijden en so wie so beperken. Vervolgens wordt aandacht besteed aan een opsporings systeem om het onverzekerd rijden voor nu en altijd uit te bannen. Voorzieningen voor de man als zijn vrouw komt te over lijden. Een belangrijk onderwerp waar met name de mannen maar eens goed over moeten nadenken. Aan dacht voor het rijgedrag t.o.v. schoolkinderen, terwijl de jeugdige bromfietsers de vermanende vinger niet mogen wegwuiven. Verder een interessant artikel over de zgn. opzichtclau sule. En tenslotte gaat u niet voorbij aan het verzoek tijdig al uw wijzigingen in het verzekerd voertuigenpark door te geven. Begin daar nu reeds mee en wacht daarmee niet tot het laatste moment of tot het te laat is. Over dit alles kunt u meer lezen op de pagina's 4 en 5. "Men probeert de landbouw met de koncept-nota "Gre- velingen Zout/Zoet" een bepaalde richting op te dringen door van ons een uitspraak te vragen over een derde mo gelijkheid (naast zout of zoet) namelijk een Grevelingen die zout wordt maar waarbij de landbouw via een pijpleiding zoet water zou kunnen krijgen op Schouwen-Duiveland. Zeggen we nee tegen dit alternatief dan wordt ons gezegd dat we de politieke strijd zullen verliezen. Een keuze is dus niet mogelijk ook al omdat Rijkswaterstaat ons geen en kele zekerheid kan geven over de kwaliteit van het water bij aanvoer vanuit De Krammer, noch over de financiering van de pijpleiding en de daarbij behorende aanpassingen van het waterlopensysteem op Schouwen-Duiveland". Deze kritiek uitte Z.L.M.-voorzitter de heer A.J.G. Doele man op de onlangs door Rijkswaterstaat uitgebrachte koncept-nota "Grevelingen zout/zoet". De heer Doeleman stelde voorts dat het bij de aanpas singen van het waterlopensysteem op Schouwen-Duive- land zeker verschil uitmaakt of het water aan de Greve lingen zal worden onttrokken dan wel via een pijpleiding uit De Krammer. Kritiek had hij ook op het feit dat in de koncept-nota niet het voordeel wordt genoemd dat met doorspoeling met oppervlakte water uit de Grevelingen een verbetering wordt bereikt van de kwaliteit van het water in de sloten. Opmerkelijk noemde hij het ook dat de Grevelingen niet van belang wordt geacht voor de totale waterhuishouding in het zuidwesten. Men heeft de Gre velingen buiten beschouwing gelaten omdat het meer anders teveel aandacht zou krijgen bij de beleidsanalyses van de waterhuishouding. De Z.L.M.-voorzitter deelde in dit verband mee dat in de kommissie voor het waterbeheer door praktisch alle ver tegenwoordigers bij Rijkswaterstaat is aangedrongen op meer duidelijkheid over de waterkwaliteit en de kosten die met de infrastrukturele aanpassingen gemoeid zijn. De kommissie gaat er daarbij vanuit, dat bij een eventuele aanleg van de pijpleiding de kosten voor het rijk dienen te komen. Doeleman tenslotte: "Vanuit de landbouw mag er geen misverstand over bestaan dat wanneer er zoveel onze kerheden zijn bij de aanleg van een pijpleiding wij on verhard vasthouden aan een zoete Grevelingen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1