Chandor Chili en de wereldvoedseldag Kursuswerk op vakgebied Werkgroep jonge fruittelers Onder slechte weersomstandigheden kwalitatief betere ploegresultaten nu in prijs verlaagd uit de p.j.z.-agenda Marktsituatie soja REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ, JEUGDWERKBURO ZEELAND, KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES l—-*> Tien jaar geleden, op 11 september 1973 vond er in Chili een staats greep plaats die het leven kostte aan Salvador Allende, de eerste de- mokratisch gekozen, socialistische president in Zuid Amerika. Allende's opvolger Augusto Pinochet koos voor een nieuw model voor de ekonomische ontwikkeling van het land. De ideeën van de Ameri kaanse ekonoom Milton Friedman ("van de t.v.") vormden hierbij de leidraad. Het regime van Pinochet stelde de grenzen open voor buitenlands ka pitaal en de industriesektor'richtte zich op de produktie van een klein aantal goederen die konden wedij veren op de wereldmarkt. De vrij heid van de markt, vraag en aanbod werd tot-regel verheven. Alle voorwaarden voor Friedman's ontwikkelingsmodel leken aanwezig te zijn. De vakbeweging was op een zijspoor gezet en alle verzet dat de arbeidsrust zou kunnen bedreigen werd in de kiem gesmoord. Aanvan kelijk leek de nieuwe opzet te slagen. De inflatie daalde, de ekonomische groei nam toe. Het ekonomische wonder was echter op zand gebpuwd. 10 jaar later zijn de gevolgen duidelijk. De vrije in voer richtte de Chileense industrie en de Chileense landbouw ten gronde. De inheemse graanproduktie liep terug. Kon tien jaar geleden voorzien worden in eigen behoefte aan suiker. nu wordt suiker ingevoerd en de sui kerfabrieken worden ontmanteld. De boeren hebben hun vee moeten slachten en laten de grond braak lig gen vanwege de grote toename aan importprodukten. Ze trekken naar de stad in de hoop daar een bestaan te vinden. De sloppenwijken groeien als een kankergezwel. Alle verzet wordt met harde hand de kop in gedrukt. In december 1982 heeft het ZAJK nog een brievenaktie georganiseerd waarin de Chileense overheid om opheldering werd ge vraagd over het verdwijnen van vele boeren en hun leiders. Deze brieven zijn verstuurd met "bericht van ont vangst". "Bericht van ontvangst" is een service van de PTT's waarbij geadresseerde bevestigd de post stukken te hebben ontvangen. Deze bevestiging wordt teruggezonden aan de verzender. Tot op heden is bij het ZAJK nog geen enkel ont- vangstbericht ontvangen, laat "staan een reaktie op de brieven. Zoals uit het. bovenstaande blijkt is de voedselproduktie in Chili de laat ste jaren verminderd. Deze ontwik keling is in Zuid-Amerika vrij alge meen. Door het openstellen van de grenzen voor buitenlandse importen wordt de inheemse produktie om zeep geholpen. Uitzondering hierop vormen de exportgewassen als soja e.d.. maar die leveren geen bijdrage aan de voedselvoorziening. Integen deel, vele kleine boeren moeten wij ken voor grootschalige export ge richte bedrijven. Aan de andere kant produceren de ontwikkelde westerse industrielan den een overproduktie aan vele landbouwgewassen. De overschot ten. die een zegen zouden kunnen zijn voor ondervoedde mensen in ontwikkelingslanden, vormen een vloek voor de ontwikkeling van de landbouw in die landen. Zo staat onze overproduktie in relatie met de ontwikkeling van de landbouw in die landen. De vraag is in hoeverre wij medeverantwoordelijk zijn voor het geen aan de overzijde van de oceaan gebeurt. Deze vraag zou goed centraal kun nen staan in een diskussie binnen de landbouw in kader van de wereld voedseldag. De Wereldvoedseldag wordt jaarlijks op 19 oktober gehou den. Het Landbouwschap is verant woordelijk voor de aktiviteiten die in kader van deze dag in Nederland worden georganiseerd. Het Land bouwschap heeft in een schrijven aan de provinciale landbouworgani saties gevraagd mee te werken aan de organisatie van provinciale aktivitei ten. De vraag is nu. wat doen Z.L.M.. C.B.T.B. en N.C.B. in Zeeland. Is het ook een stukje Zeeuwse verantwoor delijkheid om hierover na te denken of is het allemaal een te ver van m'n bed show? Ad Phernambucq Dit seizoen willen we starten met een nieuwe werkgroep voor jonge fruit telers. Zeeland kent één van de be langrijke fruitteeltkoncentraties in Nederland. Veel jonge fruittelers zijn in de RAK's en het ZAJK aktief. Toch komen echte fruitteeltaangele genheden nauwelijks aan de orde. Tot op heden zijn de fruittelers nog maar weinig aan hun trekken geko men. Daarin willen we verandering brengen met het.starten van een werkgroep die zich speciaal op on derwerpen richt die van belang zijn voor de fruitteelt in het algemeen of die in Zeeland in het bijzonder. Voorlopig wordt gedacht aan onder werpen als: - het veilingwezen in Zeeland - de struktuur van de fruitteeltsek- tor - afzet, konkurrentie en kwaliteits beleid - informatie over Centraal Bureau Tuinbouwveiling en CB1I - informatie over NFO en voor lichting - bakterievuur en de relatie met natuur en milieu - gevolgen van de toetreding van Spanje en Portugal - importen van het Zuidelijk Halfrond importen van het Zuidelijk Hal- V frond lijkse exkursie en het schatten van opstanden (b.v. met het oog op be drijfsovername). We denken aan 4 bijeenkomsten per seizoen. Aan het begin van het sei zoen willen we een wervingsaktie houden. Wie nu al belangstelling heeft kan zich melden bij het ZAJK- sekretariaat of bij Ad Phernambucq (01195 - 248). 11 september Afdeling Tholen be zoekt per bus de Belgische kust: Vertrek 9.00 uur vanaf de Haven in Tholen. 29 september P.J.Z. 's Heer Abtsker- ke organiseert voor haar leden en donateurs een bloemschikkursus, en wel op donderdagavonden te begin nen 29 september. 6. 134en 20 okto ber. Opgeven vóór 12 september bij Herman, tel. 01106 - 1589. Zaterdag 3 september 1983 werden wederom provinciale ploegwed- strijden gehouden op een terrein van de Kon. Mij. "De Wilhelmina- polder" te Wilhelminadorp. Het slechte weer dat het eind van vorige week de kop opstak, speelde de regelingskommissie parten, alhoewel de neerslag een uistekende in vloed had op de grond. De omstandigheden in aanmerking genomen was sprake van een goede belangstelling. De regelingskommissie had ook dit jaar weer een extra trekpleister. Voor de liefhebber was er een demonstratie met een paardenploeg en werd een van de paarden in het veld beslagen. Verder konden landbouwers, veehou ders en loonwerkers in de praktijk zien hoe een spitmachine werkt. On danks het slechte weer was hiervoor een redelijke belangstelling, terwijl de kwaliteit van het spitten zeer goed was, waarbij aangetekend dient te worden dat gespit werd op zeer lichte grond. Bij de ploegers stonden 17 deelne mers aan de start. 3 deelnemers had den laten afweten wegens omstan digheden. Dé rondgaande ploegen lieten het deze keer iets afweten 9 september 1983 tegenover de wentelploegen, doch in het algemeen kon juryvoorzitter A. Remijn spreken van beter ploegwerk dan voorgaande jaren. Daarbij speelt ook een grote rol, dat provinciale ploegers toch steeds weer opnieuw in de regio ploegen en oefenen, waarna ze het jaar daarop weer worden uit genodigd voor de provinciale wed strijd. Men kan dus spreken van een grote brok ervaring. Voorzitter Van Nieuwenhuijzen ten slotte deelde de uitslagen mede en reikte de prijzen uit. Hij vond het jammer dat in bepaalde regio's de belangstelling van de jongeren om mee te ploegen tanende is, doch sprak de hoop uit dat dit van voor bijgaande aard zou zijn. De uitslagen van de ploegwedstrijd zijn: Kampioen wentelploegen: N. Ver- mue, 's Heerenhoek 223'/: pnt. Kampioen rondgaand: J. Deurloo, Tholen 220'/: pnt. 2. C. Baas, Souburg (W) 222 V2 pnt. 3. J. Hoogenboom. Noordwelle (W) 221 pnt. 4. M. van Tilbeurgh, Oud-Vosse- meer (R) 216 pnt. 5. A. Geluk, Tholen (W) 214 pnt. 6. C. de Looff, Nw.- en St. Joosland (W) 213 '/2 pnt. 7. W. de Buck, Gapinge (W) 213 Vi pnt. 8. M. Salomé, IJzendijke (W) 206 Vi pnt. 9. C. de Jonge, Heinkenszand (W) 196 '/z pnt. Vakgerichte technische en ekonomi sche opleiding en vorming is één van de drie doelstellingen van het ZAJK. Het aantal kursussen en mogelijkhe den voor vervolgonderwijs is groot. In voorgaande artikelen van het ZAJK hebben wij steeds ruime aan dacht besteed aan de presentatie en informatieverschaffing van kursus sen voor onze leden. Gelukkig is er nu een speciaal pro grammaboekje voor agrarische kur sussen in Zeeland uitgekomen, waarin vele kursusmogelijkheden en adressen voor informatie staan vermeld. Dit boekje kun je gratis aanvragen bij de Kommissie Agrarisch Vakon derwijs, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010. Dit seizoen zal ook de P.O.O.C.. die zich gaat toeleggen op het kursus werk. gestalte krijgen. Dit kan een geweldige stimulans voor het kur suswerk betekenen, te meer omdat er ook een provinciale kursuskoördina- tor aangesteld zal worden. Een ander nieuw punt voor het ko mend seizoen is dat veel kursuswerk niet meer in de avonduren kan plaatsvinden. Van overheidswege mogen docenten en medewerkers van de voorlich tingsdiensten geen overuren meer maken. Dit betekent ondermeer dat de kursus spuiten in de landbouw nu overdag plaats zal moeten vinden. In deze rubriek willen we jullie spe ciale aandacht vragen voor de E.V.T.O.-kursus. EVTO-KURSUS 1983 -1984 Een van de belangrijkste pijlers van het vervolgonderwijs (het leren na het doorlopen van de landbouw school) is de EVTO-kursus: Ekono mische Vorming voor Toekomstige Ondernemers. Er wordt wel eens gezegd dat een boer zowat alle beroepen moet kun nen uitoefenen om z'n bedrijf draai ende te houden. Een niet te onder schatten aspekt van het vakman schap van de moderne boer is dat van de bedrijfsekonomie. Maar de EVTO-kursus behandelt meer dan dat. VOOR WIE: De kursus is vooral bedoeld voor jonge boeren die binnen enkele jaren het bedrijf overnemen of nu reeds in maatschap met hun ouders gaan boeren. Vooropleiding: MAS of ge lijkwaardig. INHOUD: In de kursus worden vele zaken rond de bedrijfsovername en het zelfstan dig boer zijn behandeld. Te denken valt aan: financiële resultaten aan de hand van bedrijfsekonomische en fiskale boekhouding en bedrijfsbe zoeken. financiering, juridische en sociale aspekten van de bedrijfso vername (o.a. maatschap, pacht of eigendom grond, erfrecht) verzeke ringen. gezinsfinanciering, dienst verlenende instellingen. Tevens wordt de mogelijkheid geboden in dividueel aandacht te besteden aan de bedrijfsovername of een voor voorbereiding hierop. De bedrijfso vername is een belangrijke stap waar vele belangrijke beslissingen geno men worden. Bereid je er goed op voor, volg de EVTO. WANNEER: De kursus wordt gehouden van begin november tot begin maart geduren de één dag per week, meestal de woensdag. Totaal 18 lesdagen. De kursustijden zijn van 9.00 tot 16.00 uur. WAAR: Dit seizoen wordt de kursus weer te Goes georganiseerd. De nieuwe kur sus is dus bedoeld voor: de Bevelan- den. Walcheren en Schouwen-Dui- veland. KOSTEN: 250,- (exklusief lunch en koffie) INLICHTINGEN: Ir. H.M. v.d. Weele. Goesestraatweg 32. 4431 CD 's Gravenpolder, tel. 01103 - 1864. OPGAVE: vóór 1 oktober! t Ondanks de slechte weersomstandig heden werd goed werk geleverd. 10. K. Brooijmans," Tholen (R) 196 pnt. 11.D. Coppoölse, Gapinge (W) 196 pnt. 12. A. van Dijke, Wolphaartsdijk (R) 195 pnt. 13.1. Haartsen, Schoondijke (R) 192 pnt. 14. M. van Oorschot, Tholen (W) 190 pnt. 15. D. van Hijfte, IJzendijke (W) 186 Vi pnt. 16. J. v.d. Velde, Kerkwerve (W) 166 pnt. (W) wentelploegen (R) rondgaande ploegen Advertentie I.M. biedt de meeste mogelijkheden bij noodgedwongen herinzaai. In de afgelopen twee maanden zijn de prijzen van Amerikaanse sojabonen met ongeveer 50% gestegen, voorna melijk als gevolg van droogte-schade aan het gewas. Een verdere stijging met nog eens 20% lijkt waarschijnlijk aldus mede delingen van het Amerikaanse minis terie van landbouw, gesteund door ramingen uit het partikuliere be drijfsleven. Het ministerie raamde per 11 augus tus de opbrengst van de sojabonen op 1,84 miljard bushel dat is onge veer 19% minder dan vorig jaar. De daarna nog voortdurende droog te zou volgens vele deskundigen kunnen leiden tot een teruggang in de opbrengst tot 1,5 1,6 miljard bushel. Overigens is de markt ondanks de weinig gunstige berichten toch in reaktie. Dat bleek uit het verloop van dé noteringen op de Londense ter- mijnmarkt, terwijl ook Chicago een korrektie te zien gaf. Een te sterke prijsstijging leidt bij kopers/verbruikers tot in versterkte mate uitwijken naar andere vervan gende produkten. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19