Proef met groentegewassen; hoeveel of hoe weinig stikstof? Afdeling Tuinbouw K.N.L.C. onder indruk zoetwaterproblematiek Bedrijfsregistratie tuinbouw weekstaat energieverbruik Laatste teelt herfstkomkommers Op proefboerderij Instituut voor Bodemvruchtbaarheid Meer herfsttomaten aangeplant Bolivia wil aardappelen invoeren De kwaliteit - ook de inwendige - van onze groentegewassen is een belangrijke zaak. Eén van de as- pekten is het nitraatgehalte. Dat mag niet te hoog zijn. niet het oog op mogelijke nadelige gevolgen voor de gezondheid. Toch heeft de plant om te kunnen groeien stik stof nodig, die voornamelijk in de vorm van nitraat wordt opgeno men. Om na te gaan hoe weinig stikstof nog voldoende is om een be hoorlijke opbrengst te halen, met een aanvaardbaar nitraatgehalte, is op de proefboerderij een grote proef met 324 veldjes met 162 verschillende behandelingen aangelegd. In de proef zijn ver schillen aangebracht in de hoe veelheid en de vorm van de stik stof. het tijdstip van toediening, deling van de gift en de intensiteit van de beregening. In 1983 zullen op de proef na elkaar drie blad groentegewassen worden geteeld, t.w. spinazie, sla en tenslotte an dijvie. De verzorging van de proef heeft nogal wat hoofdbrekens gekost. Door het aanhoudend veel te natte voorjaar was het moeilijk een goed gewas spinazie te telen, terwijl droogte en hitte daarna de sla het leven moeilijk maakten. Toch zal deze proef, samen met andere proeven op verschillende grondsoorten, in andere gebieden Op vrijdag 2 september j.l. werd de herbouwde proefboerderij van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid in Haren officieel in gebruik geno men. Op de plaats van de oude boerderij die ook in Haren staat is een geheel nieuw gebouw neergezet. Daarbij is wel de karakteristieke, in het landschap passende vorm bewaard gebleven. Er werd tot vernieuwing overgegaan omdat de oude boerderij, daterend uit 1851, zeer vervallen was en voor een optimale uitvoering van het moderne proefveldonderzoek niet meer voldeed aan de eisen. Behalve voor de opslag van machines en apparatuur zal het gebouw worden gebruikt voor de verwerking van oogstprodukten, zoals dorsen, hakselen en malen. Zonodig kunnen er bepaalde proeven worden opgesteld. Speciale voorzieningen zijn getroffen voor de beregening van de proeven. en in meerjaren, de praktijk ant woord moeten geven op de vraag "Met hoe weinig stikstof kan ik op mijn bedrijf kwalitatief en kwantitatief nog een goede op brengst halen?" Donderdag en vrijdag 1 en 2 sep tember j.l. heeft de afdeling Tuin bouw van het K.N.L.C. een bezoek gebracht aan het werkgebied van de Z.L.M. "Donderdag stonden o.m. twee bedrijfsbezoeken op het pro gramma. Bezocht werden de fruit- teeltbedrijven van M.A. Hoogesteger en P. Zuidweg. beiden te Kapelle. Het vijfentwintig man tellende ge zelschap kreeg hier onder meer te horen dat beide ondernemers in de gelukkige omstandigheid verkeren druppelbevloeiing toe te kunnen passen dankzij de zoetwaterreser voirs die zich ter plaatse in de bodem bevinden. Het is namelijk zo dat zich in het zuidwesten, anders dan in de rest van ons land. geen voor de landbouw bruikbaar water in de slo ten bevindt. De teelt van fruit is door de drup pelbevloeiing bedrijfszekerder en de opbrengsten zijn groter, zeker in een droge zomer als die van het vorig jaar en de huidige. De noodzaak voor de land- en tuin bouw om over zoe.t water te kunnen beschikken kwam wel heel duidelijk naar voren toen vrijdag bezoeken werden gebracht aan een drietal be drijven op Schouwen-Duiveland. Op zowel het bedrijf van de Vlieger in Nieuwerkerk als op de bedrijven van J.L. Manni te Ouwerkerk en H. Ge luk te Ellemeet bleek bij de teelt van akkerbouwmatige tuinbouwproduk- ten en bloemzaden, tulpen en gla diolen dat zoet water node wordt ge mist. De drie ondernemers wezen het gezelschap er op dat de mogelijkhe den om te kunnen beregenen met water van goede kwaliteit voor de toekomst voor veel bedrijven van le vensbelang is. Het gezelschap bracht ook nog be zoeken aan een champignonbedrijf en aan de Oosterscheldewerken. Fruitteelt kan op dit bedrijf plaatsvinden met druppelbevloeiing die mogelijk is door het oppompen van zoet water uit de bodem. •MSt .i'iï' 9 september 1983 Aanhoudende grote droogte heeft in de zuid-amerikaanse republiek Bolivia geleid tot éen tekort aan aardappelen. Ook in andere zuid- amerikaanse landen was van een schaarste aan aardappelen spra ke. Zo heeft Frankrijk kortelings niet-onbelangrijke hoeveelheden aardappelen uitgevoerd naar Pe ru. In Bolivia wordt het tekort voor dit jaar op 300.000 ton geraamd. Door de Boliviaanse regering is deze dagen meegedeeld dat men in Frankrijk 20.000 ton aardappelen wil invoeren. Op 2 september 1983 heeft de officiële presentatie plaatsgevonden van de nieuwe bedrijfsregistratieset voor de tuinbouwondernemers. De nieuwe set is een co-produktie van de proefstations, de voorlichting, de N.T.S. (Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroepen) en de Rabobank. De set onderstreept het toenemende belang, dat in de tuinbouw aan een goed bedrijfsregistratieset wordt gehecht. Via bedrijfsregistratie ont staat een beter inzicht in het verloop van de opbrengsten, de ingezette arbeidsuren, het energieverbruik, het effekt van gewasbeschermings middelen, de liquiditeit, enz. Het is de bedoeling, dat de gegevens zoveel mogelijk per dag of per week worden bijgehouden. Via een verge lijking van de in de bedrijfsregistra tieset bijgehouden eigen gegevens met die van kollega's en/of gemid delden, kunnen stimulansen tot be tere bedrijfsresultaten ontstaan. In het seizoen 1983/1984 is bedrijfs registratie het centrale thema bij de tuinbouwstudieklubs, die bij elkaar zo'n 8.000 leden tellen. Het eerste exemplaar van de nieuwe bedrijfsregistratieset is ter gelégen- heid van de officiële heropening van het kantoor van de N.T.S. op 2 sep tember door de heer H.E. van de Kerk. adjunkt-direkteur van Rabo bank Nederland en ir. J.M. Jacobs, die de C.A.D.'s glasgroenten en bloemen vertegenwoordigde, na mens respektievelijk Rabobank en Overheid aangeboden aan het be drijfsleven in de persoon van de heer G. Moor. voorzitter van de N.T.S. De omvangrijke bedrijfsregistratie set is vanaf de tweede helft van sep tember voor de kostprijs van 25.- verkrijgbaar op de kantoren van de plaatselijke Rabobanken en via de werkgroep Bedrijfsregistratie. Post bus 8. 2670 AA Naaldwijk. Proefstations Naaldwijk en Aals meer. Konsulentschappen voor de Tuinbouw. Rabobank Nederland. In juli 1983 werd op 186 ha met de teelt van herfsttomaten begonnen; 71 ha meer dan vorig jaar 62%). De aanplant van herfstkomkommers was met 67 ha vrijwel even groot als in juli 1982 (65 ha). Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "Tuinbouwgewas- sen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De oppervlakte waarvan het toma- tengewas werd geruimd bedroeg in juli j.l. 375 ha tegen 325 ha in 1982 15%). Per 1 augustus j.l. was 2.071 ha beteeld met tomaten. Dit is 152 ha minder dan op 1 augustus 1982 (- 6.8%). De teelt van komkommers werd in juli 1983 beëindigd op 85 ha; evenveel als vorig jaar. Het areaal waarop, per 1 augustus j.l. komkom mers werden geteeld was groter dan vorig jaar op 1 augustus: nl. resp. 774 en 681 ha 14%). Per 1 augustus 1983 werd op 39 ha sla geteeld: vorig jaar op 14 ha. Hoewel een aantal andere aktiviteiten in de omgeving wat konkurrerend werkte hebben de gebrs. Versprille te Krabbendijke toch redelijk wat publiek ontvangen op hun fruitteeltbedrijf zaterdag 27 augustus j.l. Er werden op de open dag verscheidene rondleidingen gemaakt door de boomgaard rond het bedrijfsge bouw. Daarbij konden de bezoekers veel informatie opdoen over het dagelijks werk van de fruittelers. Volgens de heer C. Versprille die samen met zijn broer 9 ha fruit heeft waarvan 3l/i peren en de rest appels, begrijpen veel mensen totaal •niet dat er zoveel werk zit aan het telen van fruit. "Als je dat dan verteld dan heb je het gevoel dat zo'n open dag toch erg nuttig is. Daar gaat het tenslotte ook om want je moet er toch veel tijd in steken en de drukke tijd is voor ons nu aangekomen De bezoekers konden voor of na de rondleiding voor een schap pelijke prijs diverse soorten fruit kopen. Dit is alweer het eerste verslag van de vierde en laatste teelt herfstkomkom mers bij Denarkas. De komkommerplanten zijn wederom van het ras Corona en zijn op 10 en 11 augustus geplant. Ze zijn nu praktisch allemaal aan de draad en getopt. Alvorens te planten zijn de grondafdelingen gestoomd, hetgeen 3,5 m3 gas/m2 gekost heeft. Hoewel de grond na het stomen erg zout was. wat voor komkommers verre van ideaal bij de start is. is naar aanleiding van het dichtslaan van de grond tijdens het spoelen twee jaar geleden, is er niet uitgespoeld. In plaats daarvan is direkt na het uitplanten de druppelaar bij de grondpot gezet en overvloedig met schoon bassinwater bijgedruppeld. Inmiddels is de E.C. van het drup pelwater in de grondteelt opgehaald naar 1,5. En dat lijkt erg goed te gaan. Het gewas ontwikkelt zich overal goed op een enkel brandkopje na. Voorlopig ligt de grondteelt iets voor in gewasontwikkeling (vier bladeren) maar dat zegt bij zo'n snelle teelt nog niet zo veel. Er wordt verder zo veel mogelijk C02 gedoseerd zonder daarvoor nog een minimumbuis in te zetten. De stooktemperatuur is 22 gr.C. op de dag, waarbij tussen 12 en 16 uur een verhoging tot 25 gr.C. erin gestookt wordt, en 20 gr.C. in de nacht. Èr word^ een graad boven de stooklijn geventileerd met een lichtverhoging 'van 2 graden. Overdag is er een minimumventilatie van 10% afhankelijk van de buitentemperatuur. Het energieverbruik bedroeg deze maand 8454 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEF.LT d.d. 10/8-2/9 SDP acrylpl. FUT. Kontrole SDP m. scherm acrylpl. FUT. Kontrole m.scherm energieverbruik In m3/100 m2 vanaf 10 augustus 1983 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram 52 67 127 51 60 136 De buitenomstandigheden waren deze maand: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 19.2 gr.C. 2.7 m/sek. DENAR-KAS L. Koop a r 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17