vervolg vergadering hoofdbestuur akkerbouw Volgens de meitelling is de varkens stapel in Noord-Brabant met 0.4% in Limburg 3.2% en in Zeeland met 3.4% toegenomen. In Zeeland zijn er vorig jaar 40 be drijven mee gestopt en is het aantal gedaald van 929 tot 889 bedrijven met 70.000 varkens. In Noord-Brabant zijn er 13.649 be drijven met 3.802.564 varkens. De situatie in de legkippensektor is in zoverre verbeterd dat de eierprijzen zijn aangetrokken, maar daar staat een hogere voerprijs tegenover, die het voordeel van de hogere prijs weer teniet doet. De toestand in de slacht- sektor is nóg steeds onverminderd slecht. De heer P.A. Boll die de afwezige voorzitter van de Veehouderijkom missie, de heer W. van Veldhuizen verving, stelde in zijn overzicht vast, dat de rundveehouderij geen ge makkelijk jaar heeft. De ruwvoerpo- sitie is matig, evenals de kwaliteit van de reeds gewonnen ruwvoer. Een en ander betekent, dat het voor de melkveehouders een duur wintersei zoen wordt met extra krachtvoer. De heer Boll ging ook in op de gelan ceerde voorstellen vanuit Brussel die een afstopping van de groei van de melkproduktie beogen. Boll: "Wij zoeken het meer in een terughou dend prijsbeleid met eventueel een hogere medeverantwoordelijkheids- heffing. De Veehouderijkommissie is tegen een kontingentering van de melkproduktie. De rundvleesprijzen zijn thans redelijk.te noemen. fruitteelt De oogst van het zomerfruit -is in volle gang. De opbrengsten van het hoofdras James Grieve is goed. Na een goede start is de prijsvorming van de appels echt'er de laatste weken op een lager niveau uitgekomen. Goud: "Wij vragen ons nogmaals in alle ernst af of het nu eindelijk bi j de diverse instanties en vooral de eerst verantwoordelijke politici eens door mag dringen, dat dergelijke risiko's door de ondernemer niet zijn in te dekken met enkele duizenden guldens zelfstandigen aftrek. Het is meer dan de hoogste tijd. dat er in het flskale systeem zodanige ruimte komt. bijvoorbeeld door een soort stroppenpot, dat opvang van erkende niet verzekerbare risiko's mogelijk wordt". Het permanent ma ken van zelfstandigen aftrek is wel mooi als gebaar, zo besloot hij. maar het heeft per saldo geen verruiming teweeggebracht. tuinbouw De voorzitter van de Tuinbouw- kommissie de heer M.J. Goud, deed in zijn overzicht eerst verslag van het bezoek dat de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. recentelijk aan Zeeland heeft gebracht. Hij vertelde dat men vooral onder de indruk was gekomen van de inzet en het vak manschap, dat aangewend wordt door de ondernemer in de diverse takken van tuinbouw in ons gewest. Bijna unaniem werd zowel op Schouwen als in Zuid-Beveland vanuit de achterban de nadruk ge legd noodzaak van de beschikbaar heid van zoetwater. Deze ontmoeting heeft, aldus de heer Goud, zeker bijgedragen tot een be ter begrip en verstandhouding over en weer. Reeds enkel uit dien hoofde kan men spreken van een geslaagde exkursie. De telers van witlofwortels maken zich zorgen, omdat diverse percelen in groei zijn achtergebleven. De te verwachten wortelopbrengst is wel licht te laag. Ook de ontwikkeling van de spruiten is niet optimaal. Op veel percelen is het gewas te kort gebleven. Het Hoofdbestuur heeft veel waar dering voor de wijze waarop de Met de Wildschadekommissie is een oriënterend gesprek geweest over een aantal beleidspunten, die in het recente verleden aanleiding waren tot geschillen. Besloten werd tot een verdere voorlichting aan belangheb benden en tot een regelmatig over leg. Het Hoofdbestuur meent, dat er an dermaal bij de grondgebruikers op moet worden aangedrongen om in voorkomende gevallen de wildscha- de ook inderdaad bij de kommissie te melden. Begroting 1984 De koncept-begroting 1984 is met een gelijkblijvende korrtributie na genoeg sluitend. Na behandeling werd de begroting ongewijzigd goedgekeurd. Onderwijs Het Hoofdbestuur neemt met in stemming kennis van de toestem ming van het Ministerie van Onder wijs tot de bouw van de H.N.O.- school te Oostkapelle. Goedkeuring wordt verleend om de hiervoor be nodigde geldlening af te sluiten. Presentatielijst hoofdbestuur d.d. 5- 9-'83 A.J.G. Doeleman, voorzitter: A.H. Mun ters. vice-voorzitter; R. Hoiting, sekreta- ris: L.J. v. Gastel (kring Schouwen-Dui- veland): M.C.J. Kosten (kring Tholefi-St. Philipsland); H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland); K. Dees (kring O. Zuid-Beveland); J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland); C.J. Bierens (kring Walcheren): P. Risseeuw (kring W. Zeeuws-Vlaanderen): M. Boogerd (kring Axel): J. Scheele (kring Hulst); J.C. Ge luk (kring W. Brabant); H.J. Juin (kring O. en M. Brabant); G.A. Knaap (kring Langstraat): G.J. de Jager (kring Altena- Biesbosch): P.A. Hoogenboom (tuin bouw); M.J. Goud (tuinbouw); P. Boll, (plv. veehouderij); D. Hannewijk (vee houderij); Adviserende leden: Ir. W.L.A.G. Tacken: mw. J. Donken; mw. C.L. Kloet: Z.L.M.-instellingen: W.C. Sinke; J. Markusse: mw. J. Priem: J. Wierenga. en periodieke exportbeperkingen meer om politieke redenen. Ongelimiteerde uitvoer naar der de landen, tegelijk met het mo gelijk maken van een grotere in voer van granen uit (andere) 3e landen, zodanig dat de extra uit voer in voldoende mate wordt gecompenseerd, en dat boven dien de importheffingen ten gun ste van de benodigde export res tituties worden gesaldeerd. Een en ander "uit de aard der zaak" gepaard gaande met een volledige stabilisatie, dan wel in krimping en/of een stelsel van importheffingen op de invoer van graanvervangers. In een dergelijk vrijer, dynami scher en natuurlijker marktkli maat zou, in de jaren dat dit no dig blijkt, een "globale heffing achteraf' tenlaste van de E.E.G.- graanproducenten in zuivere re latie met de netto-exportrestitu ties die in het jaar vooraf werke lijk nodig bleken (dus de import- heffingen daarop in mindering gebracht) voor de Nederlandse akkerbouw aanvaardbaar zijn, aldus de heer v.d. Maas. Algemene situatie Het Hoofdbestuur heeft zich duide lijk afgezet tegen de wijze waarop de Europese Commissie en het Minis terie van Landbouw menen de kos ten van het Europese landbouwbe leid terug te moeten dringen. Van die zijde wordt o.a. voorgesteld om de investeringen af te remmen om de produktie meer binnen bepaalde grenzen te kunnen houden. Voor een exporterende Nederlandse land bouw zou dat evenwel zeer nadelig zijn in verband met handhaving van de konkurrentiepositie in de E.G. en op de wereldmarkt. Door de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap zijn stand punten geformuleerd, die als uit gangspunten kunnen dienen voor een acceptabel akkerbouwbeleid. Deze werden door de voorzitter van de Akkerbouwkommissie van de Z.L.M. verwoord. De Veehouderijkommissie van de Z.L.M. heeft zich op het standpunt gesteld, dat aangetoonde noodzake lijke bezuinigingen niet in beper kingsmaatregelen met betrekking tot de hoeveelheid melk per bedrijf moeten worden gevonden maar ge zocht kunnen worden in een terug houdend prijsbeleid4 en in aanpas singen van de medeverantwoorde lijkheidsheffing. Een dergelijke hef fing zou niet afhankelijk van gebied en/of produktie-omvang mogen worden toegepast. Alle in de E.G. geproduceerde melk dient bij de re geling te zijn betrokken. De heffing op de invoer van graanvervangende produkten heeft een aantal aspekten, die zowel akkerbouw als veehouderij raken. De noodzaak van een geza menlijk standpunt werd onder streept. Teneinde in de verweven^ heid van belangen een duidelijk in zicht te krijgen en teneinde tót een evenwichtige belangenafweging te komen, die tot een eensluidend standpunt leiden zal in de volgende Hoofdbestuurvergadering op zowel het E.G.-beleid met betrekking tot akkerbouw en veehouderij worden teruggekomen. veehouderij De heer D. Hannewijk, lid van de Veehouderijkommissie, gaf een overzicht van de situatie in de var kens- en pluimveehouderij. Hij deelde mee de prijzen in de varkens houderij de laatste weken zijn aan getrokken. Voorts zullen Denemar ken en Japan een dezer dagen weer tot zaken komen. De heer Hanne wijk sprak de verwachting uit dat de verbetering misschien van korte duur is, want vanaf 9 september wordt de partikuliere opslagregeling beëindigd, hetgeen zeker de prijs stelling zal beïnvloeden. In Nederland is er in de maand au- gustus geen geval van varkenspest geweest. Aan de Duitse grens zijn nogal wat gevallen gemeld. Hanne wijk gaf ook nog enige cijfers: Gelet op de stemming en een niet al te grote aanbodsdruk, hebben we het vertrouwen, dat de afzet vlot blijft verlopen. Doöt de storm met wind kracht 9, is in het laatste weekend aan diverse fruitpercelen veel schade toegebracht. Bij de peren moest naast de diverse andere rassen vooral het hoofdras Conference het ontgelden. Duizenden kilo's produkt zijn op de grond terecht gekomen en daardoor waardelops geworden. Afhankelijk van ligging van het perceel en leeftijd van de bomen zijn oogstredukties van 10 tot 40% niet zeldzaam. Ook de appels hebben zwaar geleden. Voor al de bomen die niet vol hingen zijn extra geschud. Dit gebeuren is een tegenvaller die door sommigen mis schien terecht of door anderen te ge makkelijk wordt gekwalificeerd als zijnde een normaal bedrijfsrisiko. fruittelers in Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met de Plantenziek- tenkundige Dienst een plan voor bacterievuurbestrijding hebben uit gewerkt en voorgefinancierd. Hierin kan een stimulans voor het Provin ciaal Bestuur van Zeeland worden gevonden om een financiële bijdrage te verlenen voor de bestrijding in andere delen van de provincie. grondgebruik De uitvoering van de z.g. Motie Fa- ber om vrijkomende Domeingron den "'te verkopen heeft de nodige zorgen bij het Hoofdbestuur. De mogelijkheden om met vrijkomende gronden de struktuur van andere bedrijven te verbeteren en een limi tering van de verkoopprijs dienen te worden bepleit. De storm van het afgelopen week end mag dan niet veel schade ver oorzaakt hebben, in de fruitteelt is dit wel degelijk het geval. Vooral de peren zijn "geschud". Het ras Conference - verreweg de belang rijkste peer op onze fruit bedrijven - moest het met name ontgelden. Bij bosjes liggen ze nu onder de bo men. Een veelbelovende oogst die in korte tijd voor 10 tot ca. 40 verloren is gegaan, afhankelijk van de leeftijd van de bomen en de ligging van de percelen. Commen taar van de teleurgestelde fruitteler J.J. Zegers uit Kapelle. "Zo is hel ook altijd wat. Het zag er veelbe lovend uit en in enkele uren tijds gaat een groot deel van je oogst totaal verloren, want oprapen kan niet uit en bovendien zijn er andere werkzaamheden die dringend moeten gebeuren". (Zie ook het verslag van het hoofdbestuur onder fruitteelt). De heer H.C. v.d. Maas gaf als voor zitter van de Akkerbouwkommissie een overzicht van de situatie in deze zektor. Hij meldde dat de oogst van granen, zaden en peulvruchten (door de band genomen) een vlot verloop heeft gehad, dank zij voor die werk zaamheden gunstige weersomstan digheden. De kilogramopbrengsten liggen, zoals verwacht op een lager niveau dan vorig jaar. De trendmatige (en door sommigen als ononderbreekbaar veronderstel de) produktiestijging bij tarwe wordt dit jaar op een radikale manier doorbroken. Overigens is dat volgens v.d. Maas een volledig verklaarbare en te verwachten verschijnsel, omdat met name in de sektor akkerbouw de resultaten van kweek- en teelttech niek afhankelijk zullen blijven van variërende klimaatomstandigheden. Van der Maas: we zullen dit feit ook aan ons Ministerie van Landbouw duidelijk moeten maken. Daar gaat men nog steeds onverbiddelijk uit van een produktiestijging van 3 jaar. als basis voor de schijnheilige beleidsvisie ten aanzien van een prijsverlaging voor granen! De voorzitter van de Akkerbouw kommissie ging vervolgens in op enige andere aktualiteiten. Voor wat betreft de komende kon- sumptie-aardappeloogst baren de uiteindelijke kwaliteit en het nood gedwongen verlate rooitijdstip met een slecht weer-risiko volgens v.d. Maas nog steeds zorgen. De markt ontwikkeling nu, en de mogelijke prijsvorming verder in het afzetsei- zoen, echter geven reden tot opti misme. Gemiddeld genomen hoeven we momenteel gelukkig nog geen slecht financieel akkerbouwjaar 1983 te voorspellen. Aangenomen moet worden, dat de inkomensverschillen echter van be drijf tot bedrijf en van streek tot streek aanzienlijk zullen zijn. De geraamde oppervlakte suikerbie ten en kg-opbrengsten betekenen samen met het verwachte suikerge halte. dat we in Nederland maar goed en wel het A-quotum vol zullen maken en daarmee volop de gele genheid hebben de overgedragen hoeveelheden B-suiker van vorig jaar rendabel te maken: Een geluk bij een ongeluk dus! Anderzijds, al dus Van der Maas, weer een schrij nend voorbeeld, (een lagere suiker- produktie geteld bij het feit van een verwachte sterke inkrimping van de wereldsuikervoorraden) van de rigo- reuze en onterechte Brusselse adhoc politiek, die er voor gezorgd heeft dat we voor de toekomst onder het juk van de volledige zelffinanciering ver der moeten. Graanbeleid Met betrekking tot het E.E.G.- graanbeleid kenschetste v.d. Maas de voorstellen vanuit Brussel als chao tisch. tegenstrijdig en onoverzichte lijk. Per saldo wordt er echter een ordinaire absolute prijsverlaging voorgesteld, hetgeen betekent een afschaffing van de prijsgarantie op basis van de E.E.G.-kostprijs. Van der Maas: "dit is voor de Nederlandse akkerbouw onaanvaardbaar!" Prijsverlaging op basis van de pro- duktiedoelsteliingsoverschrijding is uit den boze. Een relatieve en/of ab solute prijsverlaging met daarenbo ven een heffingenstelsel ter dekking van exportkosten is helemaal uit den boze. Het op korte termijn verlagen en uiteindelijk afschaffen van de prijsgarantie voor tarwe van mini mum bakkwaliteit en handhaving van interventie voor broodtarwe van ge middelde bakkwaliteit moet volgens hem ten felste bestreden worden. Wat wel aanvaardbaar zou zijn is volgens de voorzitter van de Akker bouwkommissie: Een zodanige aanpassing van het E.E.G.-graanbeleid, dat in vol doende mate gebruik gemaakt wordt van de afzetmogelijkheid op de wereldmarkt (export 3e landen)! Dus geen kwantitatieve 9 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15