"Wil E.G.-beleid blijven bestaan dan zijn ingrijpende ombuigingen noodzakelijk" Mr. C. Trojan: Unieke kleurenwandplaat van Nederlandse akkerbouw Ministerie en Landbouwschap dichter bij elkaar Verhoging voerprijzen onaanvaardbaar voor veredelingssektoren Aardappelmarathon "Jarenlang heeft men in Brussel de nodige beslissingen uitgesteld en met pappen en nathouden de zaak proberen overeind te houden, maar dat kan nu niet nog een keer, want als er nü geen beslissingen worden genomen, dan springt de EEG in 1986 uit elkaar en keren we terug naar een nationaal landbouwbeleid met alle ernstige konsekwenties daarvan voor een land als Nederland, dat zo zeer afhankelijk is van zijn export". Deze niet mis te verstane woorden sprak ir. Carlo Trojan, kabinetschef van EG-Kommissaris Frans Andriessen, donderdagmiddag 1 september j.l. op de jaarlijkse Ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Veevoederfabrikanten die werd gehouden in Berg en Dal. De heer Trojan noemde de financiële situatie van de Gemeenschap uiterst precair, de zg. eigen middelen zijn praktisch uitgeput. "Willen wij het gemeenschappelijk landbouwbeleid voor de toekomst veilig stellen dan zijn min of meer ingrijpende beleids aanpassingen en ombuigingen drin gend noodzakelijk". De zuivelsektor De heer Trojan ging in zijn inleiding nader in op de konsekwenties die de voorstellen van de Europese Kom missie voor de melkveehouderij en de akkerbouw zullen hebben. Hij wees erop dat de zuiveloverschotten uitgaande van de produktie van 1981 thans zo'n 15 a 20% bedragen, het geen financieel vertaald, neerkomt op een uitgavenpost voor 1983 van ca. 30% van de landbouwgarantie- begroting: bijna 12 miljard gulden en de vooruitzichten voor het vol gend jaar zijn zorgwekkend. Drasti sche ombuigingen zijn noodzakelijk. De Kommissie denkt hierbij aan een kostendekkende aanvullende heffing op de meerproduktie van melk boven de garantiedrempel. Deze ga rantiedrempel is de produktie in 1981 vermeerderd met 1%. Trojan: "Een en ander betekent dat elke zui velonderneming een basishoeveel- heid melk krijgt toegewezen. Voor alle melk die aan deze onderneming wordt afgeleverd boven de basishoe- veelheid wordt een heffing opgelegd die voldoende moet zijn om alle kosten verbonden aan de afzet van de extra melk té dekken". Dit komt neer op een superheffing van zo'n 50 cent per kg melk. Aangenomen mag mr. C.G. Trojan. worden dat de zuivelfabrieken deze aanvullende heffing doorberekenen aan de individuele melkveehouder die dus voor zijn meerproduktie een aanzienlijk lagere prijs krijgt. Vol gens Trojan zal een korting van 70 80% op de richtprijs sterk remmend werken op een produktieverhoging: de effektiviteit van het voorgestelde systeem. Hiernaast handhaaft de Kommissie enige andere voorstellen zoals de speciale heffing op de intensieve melkveehouderij. Volgens de heer Trojan is het be langrijk dat in het systeem van pro- duktieafremming geen plaats is voor uitzonderingen en vrijstellingen, het moet globaal werken dus geen na tionale quota en er moet voldoende souplesse in de toepassing opgeslo ten liggen, bijvoorbeeld om quota over te dragen van de ene melkfa briek naar de andere. Bij dit "slepen met melk" zei hij zelfs dat nationale grenzen niet zouden behoeven te worden gerespekteerd. De heer Trojan zei wel te kunnen kbnkluderen dat door de voorstellen van de Kommissie de bedrijfsont wikkeling in de melkveehouderij op een laag pitje komt; voor een land als Nederland minder bezwaarlijk om dat ons land op dit gebied een voor sprong heeft op andere EG-Janden. Veel vertrouwen zei hij niet te heb ben in de extra heffing voor de in tensieve melkveehouderij omdat een dergelijke regeling in de praktijk ge makkelijk kan worden ontdoken. Een andere maatregel - het opschor ten van de interventie van mager melkpoeder in de winterperiode - noemde hij een halfzachte maatre gel. "Men zou best verder kunnen gaan en de interventie geheel af schaffen", meende hij. Ook zou vol gens hem een streep moeten worden gehaald door de vaste konsumen- tensubsidie voor boter en door de kerstboterakties. Graanbeleid Over het EG-graanbeleid - waarvoor de uitgaven de laatste jaren ook sterk zijn gestegen - zal eveneens een extra terughoudend prijsbeleid moeten gaan gelden. Dat zal samen moeten gaan met bepaalde maatregelen ten aanzien van de graanvervangers. De Kommissie spreekt zich uit voor een verkleining van het verschil tus sen de interventieprijs voor tarwe en die van voergranen. Dat verschil zou teruggebracht moeten worden tot 5%. Dat komt in feite neer op af schaffing van de interventie voor broodtarwe van minimum-kwaliteit. Dat betekent dat de exportsituaties dienovereenkomstig verlaagd kun nen worden, terwijl bovendien veel meer tarwe automatisch in de voer bak terecht zal komen. De kommissie heeft vooralsnog niet precies aangegeven in welke mate de invoer van maisglutenvoermeel en citrusafvallen moeten worden be perkt. Naar de mening van Trojan dient deze invoer gestabiliseerd te worden. Het zou volgens hem te ver gaan om de invoer daadwerkelijk te rug te brengen. Een en ander moet wel plaats vinden in overleg met de handelspartners, met name met de VS, teneinde een handelsoorlog met dit land te voorkomen. Een ongebreidelde invoergroei van de z.g. graanvervangers is aldus Tro jan ook niet in het belang van de mengvoederfabrikanten, indien het gevolg ervan is dat de werking van de gemeenschappelijke marktorganisa tie voor de eindprodukten - en daar mee dus ook de afzet van deze pro- dukten - erdoor ondermijnd wordt. Tenslotte ging de heer Trojan in op de reakties van de landbouworgani saties op de voorstellen van de Eur. Kommissie. De prijs- en inkomste- neffekten die het Landbouwschap berekent/ kenschetste hij als sterk overdreven en weinig bevorderlijk voor een gunstig verloop van de land- bouwonderhandelingen. "Het getuigt van kortzichtigheid, zo zei hij, om een theoretisch prijs- en inkomensplaatsje aan de landbou wers voor te houden zonder heel dui delijk te maken waar het in feite om gaat en dat is het veilig stellen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid op langere termijn d.w.z. voor de vol gende boerengeneratie". J. Wierenga Bij volledige aanvaarding van de voorstellen van de Europese Com missie zullen de voerprijzen in Ne derland sterk stijgen, sterker dan el ders in de Gemeenschap. Het is vooral de veredelingslandbouw, met name de pluimveehouderij en de var kenshouderij, die daardoor ernstig getroffen zullen worden. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor pluimvee en Eieren heeft voorzitter Mellema daar nog eens extra op gewezen. Hij voerde aan dat de door de Commis sie voorgestelde maatregelen ook geen oplossing bieden voor de toe nemende produktie van graan in de Gemeenschap. Bij het huidige prijs niveau zal de toename van de pro duktie van graan in de Gemeenschap die van de invoer van de z.g. graan- vervangende produkten ver over treffen. Aan het einde van de rit zal blijken dat de prijs van de voederwaarde van de niet-graangrondstoffen nagenoeg De Nederlandse akkerbouw is het onderwerp op de vierde kleuren wandplaat van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag. Het affiche geeft een beeld van de akkerbouw in de vier seizoenen en van een Nederlands akkerbouwbedrijf. Het 84 x 60 cm grote affiche is ontworpen door de bekende te kenaar Rudolf Das. Hij laat pre cies zien wat er gedurende een heel jaar op een akkerbouwbe drijf gebeurt en wat voor machi nes en apparatuur daarbij wor den gebruikt. De boerderij zelf staat er ook op, terwijl het grote bedrijfsgebouw opengewerkt is getekend. Op het onderste gedeelte van de plaat zijn de voornaamste bewer kingen van de drie hoofdgewas sen van de Nederlandse akker bouw gedetailleerd weergegeven. Hier zijn het zaaien, groeien, maaien en dorsen (met een com bine) van tarwe, het poten, groei en. rooien en verzamelen van aardappelen en het zaaien, groei en, koppen, rooien en verzamelen van suikerbieten te zien. Dit unieke affiche kan worden besteld bij de eerder genoemde stichting. Het kost (opgerold in een koker verzonden) 7,50. Wie dit bedrag overmaakt op giro 53.66.16 van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag, of een betaalkaart of -cheque met dit bedrag stuurt naar deze stichting (postbus 91430. 2509 EA Den Haag), krijgt het affiche toegezonden. Bij de bestelling s.v.p. vermelden: "Ak kerbouw". gelijk zal zijn aan die van voeder- granen. Voedergranen zijn in Nederland on geveer 4,— duurder dan in de graanoverschotgebieden, wat ertoe leiden zal dat het veevoeder in Ne derland op den duur ƒ3.— per 100 kg duurder zal zijn dan in de graan overschotgebieden. Mellema was van mening dat de voorgestelde maatregelen nadelige invloed zal hebben op de totale Ne derlandse export. "Het Landbouwschap heeft er bij de diskussies over een drastische om buiging van het Europees landbouw beleid steeds de nadruk op gelegd, dat de toename van de EG-landbouwuit- gaven en het naderen van het finan cieringsmaximum van de Gemeen schap niet mag leiden tot een aanpak waardoor de positie van de land- en tuinbouw onherstelbaar wordt aan getast. De ook door ons noodzakelijk geachte aanpassingen moeten wor den gericht op een doelmatiger be steding van de Europese middelen en een zodanig geleidelijke bijstelling van het beleid dat de inkomensvor ming en de werkgelegenheid niet in gevaar komen." Dit zei Landbouw schapsvoorzitter J. Van der Veen in zijn inleiding bij de opening van de Openbare bestuursvergadering van het schap woensdag 7 september j.l. Van der Veen: "Na de publikatie van de bezuinigingsvoorstellen van de Europese Commissie, eind juli, heb ben wij opnieuw geprobeerd de re gering te doordringen van datgene wat er voor ons land en de Neder landse land- en tuinbouw op het spel staat. Het laatste gesprek, dat vorige week woensdag plaatsvond, heeft ons de stellige indruk gegeven dat het door ons naar voren gebrachte belang van regeringszijde thans dui delijker wordt ingezien. Minister Braks heeft erkend dat de wereld markt geen uitgangspunt kan zijn bij het streven naar een beter markte venwicht. Wij hebben hem er voorts van overtuigd, dat de Brusselse voorstellen door het cumulatie-ef- fekt tot inkomensachteruitgang kun nen leiden. Dat wil nog niet zeggen dat er thans al sprake is van gelij kluidende standpunten of benade ringen. Wel dat we in bepaalde op zichten nader tot elkaar zijn geko men. Om de risiko's te illustreren hebben wij onder meer duidelijk in beeld gebracht wat de gevolgen zijn als de voorstellen van de Europese Com missie volledig en ongewijzigd zou den worden uitgevoerd. Dat heeft niets te makem met stemmingmake rij, zoals een EG-funktionaris sugge reerde, wel met het opkomen voor onze belangen. Met enige spanning wachten we af. zo zei hij verder, wat de regering op Prinsjesdag aan plannen voor het volgend jaar bekend zal maken. Voorzover nu bekend, zal de grote lijn zijn een intensievere ombuiging van de overheidsuitgaven en moge lijk een verlaging van de totale druk van sociale premies en belastingen. Bij het vaststellen van de lastenver lichting, onder meer op fiscaal ter rein, zal dan vooral rekening moeten worden gehouden met het specifieke karakter van de land- en tuinbouw." Aardappels zijn gezond, en dat moet bewezen worden... Een keten van marathonlopers, uiteraard allemaal aardappele ters, zal daarom de eerste export aardappel van dit seizoen van Suameer (Fr.) naar Münster in Duitsland brengen. De start van deze bijzondere ma rathon vindt plaats op 13 septem ber om 09.00 uur. En waar kan men beter starten dan vanuit de geboorteplaats van het Bintje, Suameer in Friesland. Hier staat het oude schooltje van Meester de Vries. 75 jaar geleden kweekte hij hier een nieuw ras, en vernoemde het naar zijn beste leerlinge. Bintje Pebesma. Op deze plaats zal de kleindoch ter van Bintje Pebesma, die over igens ook Bintje Pebesma heet, de eerste exportaardappel rooien. De burgemeester van o.a. Sua meer drs. A.J. van Duist zal hier na officieel het startschot geven. Gerard Nijboer neemt het eerste stuk voor zijn rekening. Met behulp van marathon- en sportverenigingen zal deze eerste aardappel naar het Westduitse Münster worden gelopen. Hier wordt hij op 15 september samen met 10.000 kilo Hollandse Bintjes aan de Burgemeester van Mün ster aangeboden. 12 9 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12