Vragen rond aardappelteelt Tarwe een bedrijfszeker gewas! Aardappelprijzen houden gemoederen sterk bezig Wat wil Brussel?? Erwten vallen ook niet tegen Natuur korrigeert zich gunstig Hier zijn we dan ook weer vanuit THOLEN EN ST. PHILIPSLAND na enkele malen van afwezigheid. Eerstens door een misverstand i.v.m. het niet verschijnen van ons blad op 22 juli j.l. en daarna door afwezigheid van uw rubriekschrijver. Onze exku- ses. De graanoogst is ook in onze streek gunstig verlopen. Door het goede weer kon alles snel en droog worden geoogst. Waren de verwach tingen niet zo hoog gespannen, het resultaat is toch nog meegevallen met opbrengsten van 7 a 7.5-§ ton. Daarbij moeten we wel bedenken dat er meertegenvallers zijn dan normaal als gevolg van het natte voorjaar en de droogte en hitte in juli. Was onze aandacht tot nu toe in le instantie bepaald bij de oogst, nu moet ook de verkoop gerealiseerd worden. Daarbij hebben we vanuit Brussel en Den Haag weinig te ver wachten, nu daar kennelijk de centen op zijn. We zouden toch wel eens graag willen zien hoe en waaraan en de manier waarop er met de E.G.-fi- nanciën wordt omgesprongen. Als we in onze streek de werkwijze hebben gezien bij de opslag van in- terventietarwe dan sta je toch tan denknarsend de geldsmijterij aan te zien. En als in Brussel alles zo werkt wordt het hoog tijd dat daar de bezem eens door gehaald wordt. Doorwas Het gesprek van alle dag onder de kollega's is uiteraard ook de doorwas in de aardappelen. Velen hebben hierte met MCPA ge spoten en velen hebben ook beslist het risiko niet aangedurfd. Nu we dit schrijven is het wel moeilijk te bepa len wat nu wel of niet goed Is. Vele percelen bloeien niet of weinig ter wijl andere weer wel bloeien. En dit is dan niet terug te voeren tot een wel of niet MCPA bespuitïng. Sommigen menen dat er meer doorwas is wan neer een kleine potermaat is ge bruikt. Maar dat blijkt ook weer niet algemeen op te gaan. Toch lijkt er de tendens dat de minste doorwas voorkomt op die percelen waar de grond in optimale konditie is. Vragen Wel blijkt op dit moment de sekun- daire knol minder hard te groeien dan de primaire en dat zou dan be tekenen dat we weinig glazigheid hoeven te vrezen. Een goede phytophthora bestrijding is nu van het grootste belang zodat we niet genoodzaakt worden een nog fel groeiend gewas dood te spuiten. Want dat werkt de glazigheid in de hand. Al met al nogal wat vragen waar we een antwoord op moeten vinden. Onkruidbestrijding Nu de graanoogst vlot is verlopen en de aardappelen nog wel even op zich laten wachten is er wat tijd om aan dacht te besteden aan de onkruidbe strijding in de stoppel hetzij che misch hetzij mechanisch. Bovendien is het nu de gunstigste tijd voor herstel of vervanging van de drainage. Nu de oogst achter de rug is kijken we met verlangen uit naar re gen voor de andere gewassen. Nou die hebben we gehad van zaterdag 20 of zondag 21 augustus. Van 12 mm in Stavenisse via 55 mm in St. Anna- land, naar zo'n 15 mm in Tholen. Nog in onze vorige bijdrage voor WEST ZEELIWS-VLAANDEREN hebben wij de verwachting uitgespro ken, dat de opbrengst van de winter tarwe, ondanks droogte en hifte best wel eens zou kunnen meevallen. Wij baseerden deze verwachting op het feit dat zeker 10% meer aren aanwe zig waren t.o.v. 1982. Dit zou de pro- duktie van een kortere korrelvul- lingsperiode kunnen kompenseren. Wij denken dat dit zo is uitgekomen, gezien de grote kg-opbrengsten van stro en de dkg. die meestal wat aan de lage kant zijn. Zo konden we wat tegenvallende opbrengsten van Okapi verklaren door minstens 10% te laag dkg., niet van èen even hoog aargetal als vorig jaar. De opbrengst van de tarwe is dus weer goed; op enkele percelen met veel voetziekten na. Tarwe is een ge was wat veel mensen is gaan boeien. Bij voldoende kennis van de moder ne teelt, kun je bijna de opbrengst halen die je als tarweteler redelijker wijs kunt wensen. Dus een bedrijfs zeker gewas. Alhoewel dit niet op ging voor het ras Citadel. De op brengsten van dit ras zijn erg goed, mits in de loop van de meimaand minstens 1 x een fungicidebehande- ling werd gegeven. Anders deed de bruine roest zijn moordende wer king. Er zijn betrouwbare verschillen gevonden van 1800 kg per ha. De opbrengsten van de overige granen zijn dit jaar duidelijk lager dan vorig jaar. De veel hogere prijs van een gewas als brouwgerst en de lagere teeltkosten zullen bij veel telers het saldo gelijk aan dat van wintertarwe doen zijn. Uit de monstername bij suikerbieten van half augustus bleek een matige toename van het wortelgewicht. Voor Zeeland gemiddeld ruim 33 ton. Dit zal voor ons gewest dan ho ger zijn, daar de gemiddelde zaaida- tum hier vroeger ligt. Wij verwach ten daarom nog steeds een redelijke opbrengst voor dit jaar. Er komt op vallend weinig vergelingsziekte voor. Als gevolg van het aanhoudende droge weer komt wel de valse meel dauw opzetten. Enkele keren pre ventief spuiten met zineb zou deze aantasting kunnen voorkomen. Of we dit nu wel of niet moeten gaan doen is niet duidelijk. Dat een droge nazomer, met veel meeldauw in het gewas, opbrengst kóst hebben we er varen in 1976. Nu de granen zijn geoogst, wordt het duidelijk hoe weinig groenbemesting hierin is gezaaid kunnen worden. Nu, enerzijds door het grotere areaal tar we, en anderzijds door de hoge kg- opbrengsten van stro, de stroprijzen erg laag zijn geworden ware het te verwachten dat meer stro, gehakseld op het land zou achterblijven. Zeker als volgend jaar aardappelen of sui kerbieten worden geteeld is dit een goede zaak. Nog maar een half jaar geleden konden we zien dat een goede organische stofvoorziening van de grond en een goede ontwatering aan abnormaal slecht weer veel weer stand kunnen bieden. Het gist en het gonst in de WEST HOEK. De afgelopen dagen hoor je het overal in boerenkringen. Het zijn de aardappelprijzen, die de gemoede ren sterk bezig houden. Was het eerst de termijnmarkt, men ging daar met een schouderophalen aan voorbij. Dat is en blijft een gokwereld. Goed voor de rijke lui, maar toch ergens in het achterhoofd klinkt een liedje. Zo duur in april dan moet de effektieve markt toch ook wel mee trekken. In ons gewest is de laatste week toch wel wat verhandeld. Was het de ene dag 12.000 per ha, de volgende werd erover 14.000 gesproken voor 15.000 verkocht en de vierde boer zei ik wil 16.000,-, want ik wil ze wel binnen rijden. Het kan verkeren die kreet hebben we al meer geschreven dit jaar. En dan ook over ons volksvoedsel de aardappel. Het laatste woord is er nog niet over gesproken. Want zo'n prachtig produkt zit er niet in de grond. Het zijn popjes met een kop en sommige hebben nog kaar ook, wat dan doorwas genoemd wordt. Vooral de blokken die voor een bui tenstaander prachtig staan te bloei en. zijn een doorn in het oog van de eigenaar. Verder is de rust weergekeerd in ons polderland. De velden zijn leeg. Het stro is geruimd. De strontkar is ver schenen. Hij strooit z'n sterk rieken de last over de velden en als het niet bij zichzelf is, scheldt de boer even hard mee om de stank die van buur- mans land komt. Maar de boer heeft gelijk al wat je in je land stopt om je grond te verbeteren, wordt met rente terugbetaald. Ook de grassen, die als gröenbemester gezaaid, zijn, laten nu hun klare zien. Deze morgen rolde al vroeg de donder over het lage land. Onze polder aanvaardde dankbaar de regen die de bui meebracht. Een vijftien millimeter mochten wij af- Het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS ligt stralend onder de zo merzon die om dit jaar zo uitbundig beschijnt. Maar er zijn ook donkere wolken zonder regen maar met maat- regeley die onze agrarische bedrijfs tak met zeer veel zorg omringen. Ook ons eigen departement onder leiding van Minister Braks probeert ons ook in de kou te zettèn, met uit spraken en iedereen wil er zich mee bemoeien boerenverstand of niet. Van Minister Braks hadden wij meer en een beter beleid verwacht. Voor de agrarische sektor, waar nog hard gewerkt wordt en waarvan de export het land zulke grote diensten bewijst. Maar men kan ook te veel produce ren door hard werken (om daardoor een inkomen te halen). Want de overschotten van zuivel en granen brengt de E.E.G..kas bijna in faillis sement met nog grotere gevolgen voor Nederland. De graanoogst is klaar, het weer uitstekend, de op brengsten zijn niet tegengevallen, vooral de wintertarwe kwam nog het beste uit de bus. De zomergranen hadden een veel groter verschil in opbrengst al naar de tijd van zaaien en grondsoort. De bieten hebben het op de meeste plaatsen toch wat te droog om nog zo hoog mogelijke opbrengst te verkrij gen. 6 meten en de groenbemestérs zijn er al van bekomen. Ook de bieten wa ren aan wat drinken toe al was de afgelopen week nog een keer 5 mm neerslag uit het glas gekapt. De grond is zo droog dat er veel milli meters moeten vallen voor hij verza digt is. Daar zitten we niet op te wachten. Al met al heeft de witte oogst weinig kopzorgen gegeven. De precieze op brengsten lopen toch wel uiteen. Moest de ene boer z'n gerst uitrijden vanwege een dunne stand, een andere in het zelfde gewest zei "Ik wilde dat m'n hele boerderij gerst geweest was, dan had ik een goed jaar gehad". Al bij al is het een kort boerenjaar tot nu toe. Want goed bekeken hebben we het voorjaar overgeslagen en zijn van de winter in de zomer gestapt. Op NOORD-BEVELAND is de oogst bijna aan de kant. Nog een en kel perceel staat nog te wachten. Opbrengsten net als overal nogal wat lager dan vorig jaar. Met uitschieters naar beneden 5000 kg en naar boven meer dan 9000 kg. Voor de graan oogst natuurlijk voortreffelijk weer gehad. Weinig droogkosten. Dat compenseert voor een gedeelte de la gere opbrengst. Ook de erwten geven een wisselend beeld. Toch eigenlijk niet tegenvallend. De verwachtingen waren niet hoog ge spannen. Waar we nog wel veel werk aan hebben is het stro. Dat ligt er-nog enorm veel. Veel is er van 't land verkocht. Een gebrek aan vrachtwa gens is een handicap. De groenbe- Aardappelen De aardappelen vormen dit jaar een hoofdstuk apart, met nog zoveel vragen over kwaliteit en opbrengst en dat op het eind van augustus. Vooral het aspekt "doorwas" zal een grote faktor worden bij de algehele teelt van dit gewas. Ook de handel is gezien het prijsver loop op beurs en termijn, zeer pessi mistisch. De oogstperiode zal dit jaar wel laat worden, met ook risiko met het weer. De regeninstallaties houden bij de veeteeltbedrijven het gras nog groen en kan er nog normaal beweid wor den op percelen die niet beregend kunnen worden, hebben een heel andere kleur, met een minimale op brengst van gras. Na de inkuilperiode van mei - juni is er niet veel meer gekuild, maar er is veel graszaadhooi en stro aange kocht. De fruitprijzen van de nieuwe oogst zijn heel goed, ook voor het fruit op het "hout" voor de bewaring zijn zeer hoge prijzen betaald. Toch zijn er verschillende rassen met een lage kg-opbrengst en dan kan de prijs het niet goed maken. De risiko's waarmee de boer te ma ken heeft het weer en daarmee sa menhangend opbrengsten en prijzen. Met verwerking en aanvaarding hier van - dat alles maakt "een boer, een boer". Het zwaartepunt van de oogst op WALCHEREN lag dit jaar wel op de graszaad- en wintertarweoogst. Door het bijzonder gunstige zomerweer is na de graszaadoogst ook de oogst van de wintertarwe zeer vlot verlopen. In één week tijd werd vrijwel alle win tertarwe geborgen, met meestal een goed vochtgehalte. Van veel percelen zijn weer zeer goede kg-opbrengsten verkregen. Ten opzichte van vorig jaar zal de kg-opbrengst wel iets lager zijn wat betreft het gemiddelde van ons ge bied. Er zijn wat meer percelen met een wat lagere opbrengst, maar daartegenover ook zeer hoge. We hoorden zelfs weer van een op brengst van ruim 10 ton/ha. Enkele praktijkervaringen wijzen er op dat voor oogst 1983 de vroegstgezaaide percelen (eind sept.) niet de beste zijn. Wat de rassen betreft, horen we vooral meevallende opbrengsten van het ras Marksman. Overigens zullen we ons dienen te oriënteren op de resultaten van de rassen proeven. Op deze proeven zijn de rassen onder gelijke omstandigheden gegroeid en is de meest betrouwbare vergelijking mogelijk. Ondertussen hebben we al weer en kele regenbuien gehad die de groei van de nog te velde staande gewassen ten goede zullen komen. Voor het grasland en ook voor uien en aard appelen is wat meer regen op korte termijn zeker nog wenselijk. De uien zijn nog fijn van bol en zouden bij voldoende vocht nog heel wat kg bij kunnen produceren. Voor een over vloed aan produktie hoeven we nog niet direkt bang te zijn. Wat de aardappelen betreft, hier blijkt de toename van het gewicht van de knollen de laatste weken op veel.percelen erg tegen te vallen. Ze nemen door doorwas wel veel toe in aantal maar weinig in gewicht. We hebben hele bloemenvelden van aardappelen, wat een teler de op merking deed maken datje de bloe men wel moest kunnen slijten. Bij de knolgroei is de vochtvoorziening toch wel de meest beperkende faktor. Beregening Konden we maar beschikken over voldoende zoet water zodat we zelf konden beregenen. Helaas is dit voor onze gebieden een zeer sterk minpunt t.o.v. teeltgebieden waar deze mogelijkheid er wel is. Wanneer we een bezoek brengen aan De Peel, wanneer we leerlingen van een M.L.S. uit Midden-Brabant ontvan gen en we vertellen hun dat bij ons beregening niet mogelijk is, dan is men daar zeer verbaasd over. Bere gening wordt in gebieden waar dit mogelijk is, beschouwd als een nor male teeltmaatregel. We zullen ook in ons gebied moeten blijven vechten voor een rendabele zoetwateraan- voer. Waar een (politieke) wil is, is een weg. Vroege percelen blauwmaanzaad zijn gedorsen met redelijk goede op brengsten. Late percelen zijn nau welijks uitgebloeid. Ook van deze percelen nog geen misoogst vanwege de mooie zomer. De bruine bonen beloven een zeer goede opbrengst gezien peulen en aantal zaden hierin. mester komt over het algemeen goed voor de dag. Waar het mislukt is, is het uitstekend weer voor een stop pelbewerking. De bietenstand is ook erg verschillend van heel goed tot zeer slecht. Zoals al zo dikwijls ge schreven in dit blad. Men onderschat de besmetting met aaltjes. Er zal meer ontsmet moeten worden of de teelt inkrimpen. Een ieder moet dit maar voor zichzelf uitrekenen. Maar een gewas telen waarvan je van te voren weet dat de kans op mislukken groot is, is'een foute zaak. Plantuien is merendeels gerooid en lijken overal goed van kwaliteit en op brengst. De zaaiuien moeten nog veel doen en vragen net als de andere vruchten om vocht. De aardappels is een verhaal apart. Te weinig vocht en bovendien doorwas. Afwachten wat het gaat worden. De vroeg gezette percelen lijken toch wel beter. Op Noord-Beveland heeft men zich toch wel geërgerd aan het artikel van Buitenstaander van 14 dagen gele den. Buitenstaander doet z'n naam eer aan. Hij of zij begrijpt er hele maal niets van. Als schrijver in z'n nieuwe Opel Kadett Noord-Beve land binnenrijdt moet hij zich be denken dat zijn voertuig heel wat duurder is dan een oude tweede hands B.M.W. Dat de stulpjes ge bouwd zijn door onze grootvader en dat de meeste boerenvrouwen graag een nieuwe moderne woning met alle gemakken van dien zouden hebben. Toch moeten, we ook bedenken waarom heeft hij dit zo geschreven. Is het inderdaad allemaal niet te volgen voor een buitenstaander? Een boer klaagt veel en vlug. dat weet iedereen. Soms ook wel onte recht. Maar steeds maar buitenspo rige weersomstandigheden en de meest vreemde politieke beslissingen geven er ook wel reden toe. Een goede voorlichting en goede pu bliciteit zou nog veel meer inspanning moeten vergen van onze organisaties. Men zal de boerenstand moeten ver talen in voor ieder begrijpelijke taal, zodat dit soort artikels niet geschre ven hoeven te worden. Zomergerst en vlas, enkele goede percelen daargelaten, laten het dui delijk zitten. Het dit voorjaar nogal eens dikwijls aangehaalde gezegde van "de oude boeren" dat de natuur zich dikwijls ten gunste korrigeert, blijkt ook dit jaar weer aardig uit te komen. 26 augustus 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6