Overeenstemming bij alle betrokkenen over P.V.V.-regeling Kunstmestgebruik regionaal verschillend Buitenstaander Binnenzitter. Binnenlandse afzet van kunstmest in 1981/82 verder afgenomen Jammer Wegen van slachtvarkens: Totale produktie daalde met 10%! In een door het Produktschap voor Vee en Vlees georganiseerde pers conferentie, gevolgd door een demonstratie, is een uiteenzetting gege ven over de werking van de Verordening Slachting en weging slacht varkens daterende van 1978. Door verschillende groeperingen is in het verleden nogal fors tegen deze verordening aangetrapt. Het is daarbij tot processen gekomen, waarbij de rechter in vele geval len niet of nauwelijks de kant van de wetgever stond en dikwijls slechts op formele gronden tot een lichte boete kwam. Na veel overleg en diskussie is "na een zware bevalling" de mogelijk heid geschapen óm tot een doeltreffende en voor alle partijen aan vaardbare regeling te komen. Indien men daarbij aan weerskanten niet "roomser wil zijn dan de paus" en een zekere soepelheid betracht, omdat in de praktijk zich zeker nog wel wat praktische problemen zullen voordoen, kan deze regeling voor alle partijen zijn nut hebben: voor de mesters, de handel, de waaghouders en de uiteindelijke afnemer. Weging lévende varkens Sinds 26 juli is het toegestaan om slachtvarkens die per kg levend ge wicht verkocht worden, ook met (variabele) koppelnummers te mer ken wanneer de mester het daarmee eens is. Het was in het z.g. levend-circuit dat de oorspronkelijke verordening nog al wat moeilijkheden opleverde. Dat lijkt nu opgelost, omdat aan vele praktische bezwaren van de kant van de handel tegemoet is gekomen. Aanvankelijk mochten met oormer ken alleen individuele nummers of vaste bedrijfsnummers worden aan gebracht. Het koppelnummer moet, zoals voorgeschreven eveneens aan gebracht worden vóór het varken van het mestbedrijf wordt afgevoerd. Het koppelnummer mag worden aangebracht door een oormerk, of door een stempelmerk (met de z.g. slaghamer). Gang van zaken De gang van zaken wordt nu als volgt 1V de betreffende handelaar/afne mer of de mester zelf gebruikt een bedrijfsnummer per dag van af levering. Dit bedrijfsnummer mag op deze dag dus niet voor een andere leverantie gebruikt worden. Wel mag hetzelfde nummer op een andere dag aan een andere leverancier worden toegekend. 2) De handelaar/afnemer is ver plicht een op naam van de hande laar gestelde bon aan de leveran cier af te geven waarop vermeld de naam en adres van de lever ancier, het aantal afgeleverde varkens en het aangebrachte koppelnummer alsmede de da tum van afvoer. 3) De handelaar/afnemer/mester dient van deze bon een afschrift te bewaren. 4) Een tweede afschrift van deze bon dient de handelaar/afnemer af te geven aan de waaghouder, maar naam en adres van de le verancier/mester mogen daarop ontbreken. Op de weegplaats Binnen de Nederlandse land- en tuinbouw bestaan belangrijke ver- dient de betreffende copie be- schillen in de hoeveelheid gebruikte kunstmest. Grotendeels kunnen waard te blijven bij de weegbe- deze echter worden teruggevoerd op verschillen in aard en intensiteit scheiden, die op dezelfde varkens van het grondgebruik. betrekking hebben. In de glastuinbouwsektor worden per oppervlakte-eenheid de hoogste oor e we§1"ë lenen e aan- giften verstrekt van zowel stikstof als kali en fosfaat °PPC Wat het gebruik van stikstof betreft komt na de tuinbouw op de tweede de individuele weging dienen plaats het grasland. Daarentegen is de toediening van fosfaat en kali de varkens met een koppelmerk juist hier het laagste van alle grondgebruikscategorieën. voorzien te worden van een indi- Dat blijkt uit een onlangs gepubliceerd onderzoek van het Landbouw- vidueel volgnummer. Economisch Instituut (LEI). 7) Op de weegbescheiden dienen, door middel van afdrukken ver- De stikstof- en fosfaatgiften op voor de Statistiek op te stellen mest- meld te worden: bouwland en eenjarige vollegronds- balansen, zijn voor het eerst ge- a) het koppelnummer (indien tuinbouwgewassen komen vrijwel bruikscijfers op gemeentelijk niveau mogelijk) met elkaar overeen. De kaligift op berekend. Dat is gebeurd door een b) het individuele of volgnum- bouwland is echter per hectare de vijftal gebruikscategorien over het mer helft van die op eenjarige tuinbouw- boekjaar 1979/1980. c) de datum van de weging gewassen. d) het gewicht van het varken Alle kunstmestgiften zijn voor meer- Met het gehanteerde rekenmodel, dat e) naam en adres van de weeg- jarige vollegrondstuinbouwgewassen in de publikatie uitvoerig wordt be- plaats, laag in vergelijking met de overige handeld, is een schatting gemaakt grondgêbrüikscategorien, aldus de van het kunstmestgebruik per ge- LEI-publikatie. meente, per landbouwgebied en per De persconferentie werd bijgewoond Tot nu toe was het kunstmestgebruik provincie. De uitkomsten voor de 122 door de Voorzitter en de sekretaris alleen op nationaal niveau per hec- landbouwgebieden worden in de LEI- van de Bond van Veehandelaren, tare kultuurgrond bekend. In dit on- publikatie weergegeven. Die voor de resP- heren Diepeveen en Leijten, derzoek. dat werd verricht met het afzonderlijke gemeenten zijn op aan- de voorzitter van de Bond van oog op door het Centraal Bureau vraag bij het LEI verkrijgbaar. waaghouders de heer van Rooi en funktionarissen van het Produkt- Het kunstmestgebruik in kg per ha voorde landbouwgebieden uitgesplitst naar schap voor Vee en Vlees, waaronder stikstof, fosfaat en kali per grondgebruikscategorie de sekretarissen ir. Wassenberg en mr. de Hoed. Grasïaïïd Bouwland" ln de ««spraken van de heren Die- peveen en van Rooi werd ïnstem- VTÖ 70" TTo 7Ö min8met de rege,'ng betuigd, waar- _2_52_1_2_52_ bij de recente moeilijkheden die tot Noordelijk" Zeeklei gebied 288 10 "l 144 ~63 ~~96 he' 'hans bereikte resullaal hebben geleid niet geheel verdoezeld wer- Hollandse-en IJsselmeerpolders 373 26 2 148 103 89 den. Zuidwestelijk Zeekleigebied 274 9 2 166 69 80 Een aantal wensen werd uitgespro- ken, o.a. door de heer Diepeveen, die Rivrerkleigebied 246 18 7 130 39 50 V(K)r de Bond yan Veehandelaren Lössgebied 285 15 l"0 110 54 67 een tweede zetel in het bestuur wen- Noordelijk Weidegebied 256 30 13 108 52 60 ste. Dit ook gèlet op het belang van de levende export die ongeveer een Westelijk Weidegebied 177 12 5 115 66 103 kwart Van de totale varkensexport Noordelijk Zandgebied 282 24 24 164 77 117 voor zijn rekening neemt. Oostelijk Zandgebied 274 19 7 103 34 16 Konfrö|e Centraal Zandgebied 195 11 7 87 22 17 De kontröle op het nakomen van de Zuidelijk Zandgebied 295 9 10 71- 33 33 regels van de betrokken verordening is in handen van de A.I.D. Medewer- Veenkolonien 293 19 42 181 74 164 kers van het VIB houden voorts toe- Overig Noord-Holland 234 15 8 120 85 70 zicht op de gang van zaken in de Overig Zuid-llollaud 221 16 5 130 53 53 slachterijen. De kontröle op het na- leven van de regels voor het wegen Nederland 257 17 II 140 65 85 v*n levende slachtvarkens is opge dragen aan de International Controle Maatschappij (I.C.M.). De binnenlandse afzet Van kunstmeststoffen is in 1981/82 ten opzichte van 1980/81 iets gedaald. Van stikstofmeststoffen werd 1% minder afgezet, terwijl de afzet van fosforzuur- en kalimeststoffen daalde met respektievelijk 3 en 7%. De verbruikersprijzen werden in het afgelopen seizoen wederom sterk verhoogd, variërend van circa 13,5% voor kalk- ammonsalpeter en magnesamon tot gemiddeld circa 12% voor NKP- meststoffen. Tripelsuperfosfaat steeg ruim 9% in prijs terwijl kali meststoffen gemiddeld 11% duurder werden. Dat blijkt uit een dezer dagen verschenen rapport van het Landbouw-Ekonomisch Instituut, De binnenlandse afzet van stikstof meststoffen daalde in 482.800 ton N in 1980/81 tot 477.300 ton N in 1981/82. De totale produktie van stikstof meststoffen daalde in 1981/82 echter met circa 10%, voornamelijk als ge volg van de stagnerende uitvoer van ureum, het belangrijkste exportpro- dukt van de Nederlandse kunstmest industrie. Met name door een te ruglopende vraag uit o.a. India, daalde de export van ureum van 590.000 ton N in 1980/81 tot 385.000 ton N in 1981/82. De fors gestegen aardgas- en energieprijzen waren er de belangrijkste oorzaak van dat de Nederlandse industrie de konkur- rentie op de voor Nederland tradi tionele afzetmarkten voor moest la ten gaan. Ook in Nederland verloor de eigen industrie daardoor terrein, met als gevolg toenemende importen van stikstofmeststoffen uit o.a. België waar de prijsverhogingen voor aard gas e.d. minder sterk waren. Zo steeg de import van kalkammonsalpeter van 60.000 ton N naar bijna 95.000 ton N waarvan 62.000 ton N uit Bel gië. De totale produktie van fosforzuur- meststoffen bleef met 328.000 ton P205 ongeveer op hetzelfde niveau als in 1980/81 toen deze 325.000 ton P205 bedroeg. Dit is op de kop af mijn vijftigste stukje voor het Z.L.M. -blad en het laatste. Ik schei er mee uit. Niet omdat ik geen stof meer zou heb ben of omdat ik het geen leuk werk meer zou vinden. Integendeel. Graag had ik deze week iets ge schreven over de koe, die de trein tot stilstand bracht van Steenwijk naar Leeuwarden en waar ik toe vallig inzat. Of over de schilde rijententoonstelling "het boere- leven" in het Teylers Museum in Haarlem. Of zoals beloofd in mijn tweede kursiefje over het zegen rijke werk van de Stichting Public Relations voor de Land- en Tuin bouw. Of - en eindelijk - over het aardige boek van Kees Slager over de land arbeiders in Zuidwest Nederland. Of over een LEI-rapport over de positie van de boerin, waarover ik tot nu toe ook niets las in het Z.L.M.-blad. Het zal er echter niet meer van komen. De hoofdredakteur van dit blad vindt mijn onderwerpen te voorspelbaar en het dagelijks be stuur van de Z.L.M. acht mijn ru briek zo belangrijk, dat het ter be spreking op de agenda is opgevoerd met de vraag of men er verstandig aan doet plaatsruimte te blijven bieden aan buitenstaanders in het eigen organisatieblad. Aanleiding hiervoor vormde mijn laatste stukje, dat uiteraard niet toevallig begon met: "Boeren heb ben de schijn tegen, zeker in het zomerse Zeeland". Sommige lezers bleken hierin des ondanks een persoonlijke aanval te lezen op een Z.L.M.-voorman. Dat was het niet. Het stukje hield wel een kritische noot in en een bood schap, namelijk: "landbouwvoor- mannen blijf geloofwaardig voor de buitenwereld". Als over zo'n onschuldige opmerking van ie mand, die de landbouw en de boe ren een goed hart toedraagt, een -dergelijke opwinding ontstaat, heeft het geen zin door te gaan met dit soort kanttekeningen vanaf de zijlijn. Jammer, want ik was nog niet uit geschreven over de lucht en over de aarde en alles wat daar aan boeten tussenin zit. Op Noord-Beveland en daarbuiten. Buitenstaander Voor verdere inlichtingen: ir. J.H.M. Wijnands, telefoon 070-614161, toe stel 324. L.E.I. vdw Jammer 2 Het is om meer dan één reden jammer dat "buitenstaander"stopt met zijn rubriek. Voor een goed begrip de volgende toelichting: Het Z.L.M.-blad is een vast punt op de agenda van het dagelijks be stuur van de Z.L.M. De voorlaat ste "buitenstaander" is inderdaad door het D.B. besproken zoals ook andere bijdragen en/of zaken met betrekking tot ons blad - wanneer daar aanleiding toe is - door het D. B. worden besproken. Daarbij is de vraag - zoals buitenstaander stelt - of de Z.L.M. er verstandig aan doet plaatsruimte te blijven bieden aan buitenstaanders in het eigen organisatieblad als zodanig niet aan de orde geweest, noch geagendeerd. Maar hoe zou "bui tenstaander" dit als buitenstaan der ook kunnen weten. Het dage lijks bestuur heeft ook niet beslo ten de rubriek "buitenstaander" te stoppen. Schijn 2 A Is hoofdredakteur van het Z.L.M.-blad heb ik intern inder daad al enige tijd geleden medege deeld, dat ik voornemens was de rubriek "buitenstaander" in zijn huidige vorm op termijn te beëin digen. Ik heb dit "buitenstaander" inmiddels ook medegedeeld. Mijn argumentatie is niet dat ik de on derwerpen van "buitenstaander" voorspelbaar vind, maar zijn be nadering van de onderwerpen, het geen iets geheel anders is. Doordat deze mededeling samen viel met mijn bericht aan "buitenstaander" over de positieve en negatieve reakties op zijn voorlaatste bijdra ge heeft "buitenstaander" die 2 zaken kennelijk gekoppeld. Beide zaken staan echter geheel los van elkaar. Maar ik geef toe: nu heb ik de schijn tegen. Het is jammer dat de rubriek zo verdwijnt. We zullen proberen zo spoedig mogelijk een waardige op volgt st)er voor "buitenstaander" te vinden. Oggel 26 augustus 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4