Nederlandse poters veroveren Engeland NIVAA geeft eerlijk beeld Velddag NIVAA toonde kwaliteit Veel rassen 'Trots gekrenkt Sterke prijsstijging op termijnmarkt voor aardappelen Areaal suikerbieten aanzienlijk ingekrompen NIVAA -direkteur B. v. Arkel geeft uitleg. In twee jaar tijd is de export van Nederlands pootgoed naar Groot- Brittannië gestegen van 1.200 naar 10.000 ton per jaar. Een succes waar de Nederlandse exporteurs en exportbevorderingsorganisaties hard aan hebben gewerkt. Een succes ook dat het enthousiasme van veel Britse aardappeltelers oproept, maar gemengde gevoelens te weegbrengt bij de pootgoedtelers in Schotland. Hoe de Engelsen worden gekonfronteerd met de uitstekende kwaliteit van ons pootgoed en de grote verscheidenheid van rassen, zagen we eind juni tijdens een zgn. velddag in St. Osyth, een plaatsje nabij de kust van Oost-Éngeland, niet ver van Harwich. op rubberlaarzen. Hij legt uit dat deze veeddag een soort afscheid is van Oost-Engeland. Na 5 jaar gele den te zijn begonnen heeft de Ne derlandse pootaardappel hier nu ge noeg bekendheid. Men is dit jaar een campagne in Cornwall begonnen en volgend jaar hoopt men eveneens in Wales te starten. "We moeten vooral eerlijk zijn en niet alleen de dikste en mooiste aardappelen laten zien. Toon wat je te bieden hebt en wacht dan maar af hoe de boeren er op rea geren". Hiermee omschrijft NI- VA A-direkteur Bert van Arkel kernachtig de strategie welke zijn organisatie volgt. Het blijkt dat men er uitstekend in slaagt om zo de Nederlandse pootaardappelen aan de man te brengen. Op de velddag in St. Osyth liggen alle gerooide aardappelen in de bakjes. Ook de misgroeiingen en de halve. Naast de rassen die in deze tijd van het jaar al een flinke opbrengst geven, ziet men ook de rassen waarvan de bakjes nog maar matig tot slecht gevuld zijn. Dit alles is een bewuste strategie Een waterig zonnetje schijnt die donderdag in St. Osyth, waar rich tingbordjes de weg wijzen naar Fro- wick Hall, de boerderij van akker bouwer D. Gibson. Zelfs het weer is nu de Nederlandse pootgoed verko pers gunstig gezind, na de 25 mm regen van de vorige avond. Het meeste water is echter weggezakt en voorzien van rubberlaarzen staat tegen elven een flinke groep Neder landers gereed om de Engelse boeren te ontvangen. Men verwacht heel wat aardappeltelers die allen zijn uitgenodigd door het Nederlands Instituut voor de Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten, het NI VAA. Naast een aantal NIVAA-me- dewerkers onder aanvoering van di rekteur dr. ir. Bert van Arkel, hebben ook alle handelshuizen die zaken doen met Engeland één of meer ver tegenwoordigers gestuurd. We zien groten als Agrico en ZPC, maar ook kleinere exporteurs als b.v. Wolf en Wolf uit Lelystad. De gezamenlijke Nederlandse inzet op deze dag blijkt onder meer uit de aanwezigheid van Landbouwraad ir. D. Vries uit Lon den. Onder de broederlijk naast el kaar wapperende Britse en Neder landse vlag wacht het gezelschap op wat komen gaat. Als even later de eerste belangstel lenden arriveren, roept NIVAA-di- rekteur Van Arkel, iedereen op, zich naar het aardappelveld te begeven. Dat is gelegen achter de schuren van Gibson's bedrijf. Netjes uitgestald op de kopakkers ligt daar te wachten waar het deze dag om zal gaan: de Nederlandse aardappelen. Het NI VAA heeft dit jaar. op 12 maart om precies te zijn, bijna vijftig verschil lende rassen uitgepoot op dit perceel. Men vindt er bekenden als Bintje en Ostara, maar ook minder bekenden als Exodus en Eba zijn in het assor timent opgenomen. De dag voorafgaand aan deze veld dag is een gedeelte van ieder ras ge- van het NIVAA. Men wil eerlijk tonen wat men heeft en de keus overlaten aan de klanten. Dat merken de Engelse boeren als ze rondlopen over het aardappel veld. Geen opdringerige ver kooppraatjes, maar zakelijke en eerlijke antwoorden op de gestel de vragen. Deze methode heeft volgens Van Arkel duidelijk succes: "In ge bieden waar we dit soort veldda- gen hebben gehouden, blijken de boeren steeds meer Nederlands pootgoed te gaan gebruiken". Ook Landbouwraad Vries is er goed over te spreken: "Dit is dé manier om te verkopen". Hij wijst er op dat bij alle promo- tieaktiviteiten de publiciteit rond onze pootaardappelen het uitste kend doet. 1 Voor de lunch wordt de discussie voortgezet in de werktuigenloods van de heer Gibson. rooid. De opbrengst staat nu netjes uitgestald in houten kistjes. Kaartjes geven aan om welk ras het gaat en hoe groot de opbrengst per acre is. Bovendien kan men zien wat de waardering voor rijpheid en vlees- kleur is. De Engelse aardappeltelers hebben grote belangstelling voor het ge toonde. Velen lopen gewapend met pen en papier verschillende malen langs alle aardappelen en noteren de voor hen van belang zijnde gegevens. Uitvoerige diskussies komen op gang en iedere Nederlander vindt wel een geinteresseerde Engelse boer aan wie hij informatie .kwijt kan over ons produkt. Dit alles gaat geruime tijd op een gemoedelijke wijze door, tot ieder een vertrekt naar de werktuigenloods van Gibson. Daar staan het bier en de lunch gereed. Nog nadiskussie- rend wordt de inwendige mens ver sterkt. Om ongeveer twee uur 's middags is het tijd voor het laatste onderdeel van de velddag, een fo- rumdiskussie onder leiding van Van Arkel. Deze begint zijn korte inlei ding met de opmerking dat het de eerste keer is dat hij een forum leidt Het forum heeft een gemengde sa menstelling. De heer D.E. Richard son vertelt wat over de aardappelve- redeling in Engeland. Hij moet toe geven dat de Nederlanders daarin veel aktiever zijn. "Wij drijven nog teveel op onze oude rassen. Door de opkomst van de Nederlandse rassen wordt onze nationale trots toch wat gekrenkt", aldus Richardson. Na mens de Schotse keuringsdienst spreekt de heer J.F. Hutcheson. Duidelijk wordt dat ook hij het Ne derlandse succes met lede ogen aan-' ziet. Hij gaat dan ook uitgebreid in op de voordelen van het Schotse pootgoed. De Nederlandse sprekers zijn ir. M.J. Hijink, direkteur van het RIVRO en ir. P. Oosterveld, direkteur van de NAK. Zij vertellen hun aandachtige gehoor over de werkwijze van hun organisaties, met name de kwali teitsbewaking van de Nederlandse pootaardappelen. Ook nu weer tonen de Engelse akkerbouwers grote be langstelling voor het gebodene. Na dat nog wat vragen zijn gesteld be sluit de NIVAA-promotiefilm een ge slaagde velddag. Amsterdam - Door de ongunstige Vooruitzichten voor de neder- landse aardappeloogst van dit jaar" is de belangstelling voor de termijnhandel in aardappelen de laatste tijd sterk toegenomen. Al enige weken worden de omzetten steeds groter en stijgen de prijzen voortdurend. Donderdag werd voor het eerst in vele jaren de grens van honderd gulden per honderd kg doorbroken, zo meldt de liquidatiekas in Amsterdam. Voor aardappelen van het ras bintje in de grootte vijftig mm werd voor levering in april 1984 een hoogste notering van bijna 110 gulden opgemaakt. De laag ste prijs waarop donderdag zaken werden gedaan bedroeg precies honderd gulden. Er werden 1357 kontrakten bintje vijftig mm voor levering april verhandeld. Dat is een bijzonder grote omzet voor een dag. Er gaan weken voorbij dat zo'n aantal lang niet wordt gehaald. Er werden bovendien 52 kontrakten bintje vijftig mm ver handeld voor levering in novem ber. Daarvoor lagen de prijzen niet zo hoog, maar toch altijd nog rond de tachtig gulden per hon derd kg. De aardappeloogst heeft dit voorjaar veel te lijden gehad van de overvloedige en langduri ge regenval. Veel boeren konden pas laat poten. Na afloop van de regenperiode heeft het vrijwel niet meer geregend, zodat de boeren nu met ernstige droogte kampen. Door het afsluiten van termijnkontrakten proberen veel' boeren en handelaren zich enige zekerheid te verschaffen. Prijzen van meer dan honderd gulden per honderd kg zijn niet meer voorgekomen sinds 1976. De bij zonder natte herfst van dat jaar maakte het rooien in veel delen van het land onmogelijk zodat de aardappelen in de grond wegrot ten en de prodüktie in vergelij king met andere jaren sterk tegenviel. (ANP). Cleopatra, met een opbrengst van nu-al bijna 30 ton per ha! Uit de derde raming van het Euro pese suikerbietenareaal door suiker statisticus F.O. Licht blijkt dat dit areaal in Europa in 1983 222.000 ha kleiner is dan in 1982 en uitkomt op 7.504 miljoen ha. Opmerkelijk is de grote teruggang in Frankrijk, waar het areaal in 1983 71.000 ha kleiner is dan in 1982. Derde raming Europese suikerbiete nareaal door F.O. Licht x 1 .000 ha 1983 1982 BLEU 107 130 Denemarken 75 78 Frankrijk 472 543 Griekenland 40 42 Ierland 36 34 Italië 225 255 Nederland 125 134 Ver. Koninkrijk 200 201 W. Duitsland 404 429 EEG totaal 1.684 1.844 Europa totaal 7.504 7.726 (The Public Ledger) 19 augustus 1983 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9