Artikel 53, boeren en jagers Graanoogst snel geruimd Regen nu dringend nodig Jaarverslag 1982 Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten verschenen Wereldproduktie melasse omlaag De graanoogst is deze week, begunstigd door het droge weer, vrijwel geheel geruimd. Nadat de combines in snel tempo de tarwe en gerst oogstten, zijn de akkerbouwers daarna begonnen met de verwerking van het stro. De kg-opbrengsten van het wintergraan geven in het algemeen reden tot tevredenheid, slechts percelen met veel roest bleven ver onder het gemiddelde. De zomertarwe is op de meeste plaatsen tegengevallen. De stroprijzen, die voor veel graantelers een extraatje betekenen, zijn echter erg laag. Veel stro wordt dan ook verhakseld of soms zelfs verbrand. Dankzij het mooie weer konden de combines in een rekord-tempo de graanoogst verwerken. Tijdens de deze week gehouden da gelijks bestuurs-vergadering van het Landbouw-Comité gaven de voor zitters van de landbouwmaatschap- pijen een overzicht van de stand van zaken in hun gebied. Daaruit bleek dat op de meeste plaatsen de graan oogst al aan de kant is. Na het late voorjaar nu toch een snelle oogst: veel akkerbouwers waren een week tot enkele dagen eerder dan vorig jaar. Het vaak laat gezaaide zomer graan heeft te weinig tijd gehad om tot een redelijke opbrengst te komen; in de meeste provincies spreekt men van een slechte oogst. De wintertar we. waarvan vorig najaar een re- kord-groot areaal gezaaid was. gaf gemiddeld een normale opbrengst. Van bedrijf tot bedrijf zijn er echter flinke verschillen. Bij een zware roest-aantasting bleef men rond de 6.000 kg per ha steken, goede perce len brachten hier en daar 8.000 tot 9.000 kg per ha op. Doorwas Uit het overzicht van de voorzitters werd duidelijk dat er na de vele re gen in het voorjaar veel verbeterd is. In bepaalde gebieden zorgt het uit blijven van regen nu echter voor problemen. Vooral de aardappelen hebben daar last van. de stand van dit gewas valt plaatselijk erg tegen. In het noorden meldt men een slechte knolzetting, in delen van Zeeland zorgde recente regenval voor erg veel doorwas. Bijzonder grote gevolgen lijkt de droogte te krijgen in de Veenkoloniën. De veel te kleine opbrengst van de fabrieks aardappelen zal daar leiden tot een erg dure campagne. Men spreekt daar dan ook van een sombere toe stand. Weinig ruwvoer Zorgen maakt men zich ook in de veehouderijsektor. Veel veehouders hadden gehoopt in augustus het wegvallen van de eerste snede te kunnen compenseren. Door de droogte lukt dat niet en wordt op veel bedrijven de ruwvoerpositie nijpend. Als er niet snel een weersomslag komt, zal het voor de veehouders een bijzonder duur seizoen worden. De melkaanvoer ligt de laatste weken enkele procenten onder die van vorig jaar. Vooral in Friesland levert men momenteel nogal wat minder aan de zuivelfabrieken, zo blijkt uit cijfers van het produktschap voor Zuivel. Bieten blijven achter De onlangs gepubliceerde cijfers over het groeiverloop van de suikerbieten wijzen op een ver achterblijven van de bietenopbrëngst. Gemiddeld over het hele land bedroeg het wortelgewicht twee weken geleden 20.900 kg per ha, tegen 34.800 kg een jaar geleden. Het lage suikergehalte (10,4 procent) zorgt voor een suikergewicht van 2.220 kg per ha, nog niet de helft van de 4.770 kg van vorig jaar. Vooral de noordelijke klei blijft ver achter met een suikergewicht van 1.290 kg per ha. In Zeeland en de Polders ligt dat rond de 2.500 tot 2.600 kg per ha. Iets onder het gemiddelde zitten Noord en Zuid-Holland. Sinds 1981 staat artikel 53 van de jachtwet in het middelpunt van de belangstelling. In dat jaar trok de Direktie Faunabeheer van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij een groot aantal vergunningen in. Vergunningen die vaak al jaren op bepaalde bedrijven worden gebruikt. Een aantal landbouwers in het Overijsselse schoot deze overheids bemoeienis in het verkeerde keelgat. Zij lieten via.de media hun onge noegen blijken, en richtten "de Ne derlandse Boerenjagers Vereniging" op. Alle moeite en opwinding bleken niet voor niets. De Minister besliste dat er een overgangsperiode zou worden ingesteld, lopend van 1 april 1982 tot 1 april 1985. Deze over gangsperiode zou moeten worden benut voor overleg tussen de be langhebbende organisaties. Inmiddels is het wel duidelijk ge worden dat vergunningen volgens artikel 53 geen gewoonterecht zullen worden voor de individuele grond gebruiker. Als de grondgebruiker wil jagen, zal hij dus moeten voldoen aan de bepalingen van de jachtwet. Landbouwers vormen evenwel meer dan 20% van het totaal aan kursisten voor de jachtopleiding. De jachtwet in ons land staat tussen landbouw en natuurbescherming in. Zij regelt het "verkeer" tussen deze, soms tegenstrijdige, gebieden. Ener zijds zorgt de jachtwet voor instand houding van de fauna zoals in artikel 19. ("Tenzij de belangen van de landbouw zich hiertegen verzetten, is de jachthouder gehouden zijn veld op zodanige wijze te bejagen of te doen bejagen, dat een redelijke wildstand in dat veld gehandhaafd blijft of bij het ontbreken daarvan bereikt wordt"). Anderzijds biedt zij de mogelijkheid - en voor de jager de verplichting - om de grondgebruiker te vrijwaren van overlast (artikel 45: "Iedere jachthouder is verplicht dat gene te doen, wat een goed jager be taamt ter voorkoming van schade door in zijn jachtveld aanwezig wild"). Grote delen van ons volk stellen het op prijs ook in de kultuurgebieden zoveel mogelijk wild te zien. Artikel 45 geeft de mogelijkheid daar de grondgebruiker niet de dupe van te laten worden. Wat gebeurt er nu in de praktijk? In Nederland is de grondeigenaar tegelijkertijd de hou der van het jachtrecht. Jachtrecht kan verhuurd worden. Dat betekent dat de grondeigenaar (of de grond gebruiker als het jachtrecht is mee- De Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging zond oris een arti kel waarin enige belangrijke zaken rond artikel -s3 worden uiteenge zet. Wij drukken deze uiteenzet ting hierbij integraal af in de hoop dat een en ander tot een beter in zicht in deze materie zal leiden (red.) verpacht) zelf heUwildbeheer kan uitvoeren. Maar, hij kan ook dat be heer overlaten aan derden (jagers). Die tweede mogelijkheid heeft voor delen. In de wet is namelijk de ga rantie vastgelegd, dat wildschade die door de grondgebruiker redelijker wijs voorkomen had kunnen worden door de jachthuurder bestreden moet worden. Doet die jachthuurder dat niet, of niet goed, dan kan'die schade bij hem worden geklaimd. Men moet dan wel uitgaan van het feit dat er een echte jachthuurove- reenkomst is gesloten. De min of meer vage afspraak "je mag over mijn grond lopefi" is beslist niet vol doende. Een jachthuurovereenkomst moet wettelijk bevatten: - een dagtekening - 'een huurperiode (6 jaar!) - omschrijving van het gehuurde (b.v. kadastrale nrs.) - ondertekening Na een paar jaar proejdraaien lijkt de axiaal-maaidorser definitief zijn plaats op onze akkers veroverd te hebben. Deze nieuwe machine die wordt gefabriceerd door Internationaal en geïmporteerd door Boeke-Heesters, draait deze zomer op 3 bedrijven in ons land; een in Friesland en twee in Zeeland bij loonbedrijf Kloosterman in Kapelle en bij de heer L. Verschelling in Axel. De machine die door mechanisatie-bedrijf Riemens in IJzendijke wordt verkocht, dorst volgens een nieuw principe; de dorstrommel zit niet overdwars maar is schuin in de lengte opgesteld waardoor meer dorsruimte is gekreeërd. Een ander voordeel is dat de maaidorser minder bewegende delen heeft omdat ze geen schudders heeft. De konstruktie is eenvoudiger en de maaidorser loopt rustiger. Bij Kloosterman heeft de machine het dorsen van gerst, karwei, graszaad en tarwe zeer naar tevredenheid verricht. De geluiden uit de praktijk over deze nieuwe machine zijn positief. 8 en een prijs Ondanks dat in vele gevallen wel zo'n overeenkomst aanwezig is, wor den er jaarlijks nog artikel 53- vergunningen uitgegeven. Artikel 53 is dan ook een soort "ontsnappings- artikel". Met dit artikel kan de Mi nister zaken oplossen waarvoor de "gewone" artikelen in de jachtwet geen oplossing bieden. Iedere grondeigenaar/grondgebrui ker is in Nederland vrij in zijn keuze het jachtrecht wel of niet te verhuren. Wordt de jacht niet verhuurd, dan blijft de grondeigenaar/ gebruiker zelf jachthouder. Dit betekent dat hij zelf verantwoordelijk is voor een re delijke wildstand op zijn terrein. Eventuele wildschade kan hij alleen bij zichzelf claimen. ^)ver het alge meen kiest men dan ook voor het verhuur van de jacht. Houdt men de jacht zelf dan zal men aan dezelfde eisen moeten voldoen als de jager. Dat wil dus -zeggen dat men een jachtakte aan moet vragen. Als men in aanmerking wil komen voor zo'n dokument zal men aan de nodige eisen moeten voldoen. Dit is terecht, want een jachtakte legali seert het opsporen, bemachtigen en doden van wild. Ook rechtvaardigt een jachtakte het bezit van vuurwa pens, en geeft zo'n akte de mogelijk heid munitie te kopen en te vervoe ren. Voor het aanvragen van een jach takte bij het hoofd van de plaatse lijke politie moet men aan 3 eisen voldoen. 'Men moet aantonen met goed gevolg een door de Minister erkend jach- texamen te hebben afgelegd. Men moet aantonen dat men verzekerd is voor wettelijke aansprakelijkheid op jacht. En men moet aantonen de mogelijkheid te hebben om in Ne derland te kunnen jagen. Het zou te ver voeren om hier te diep op in te gaan. Er bestaat naast de normale jacht- huur ,nog een andere mogelijkheid. Dit is de vergunning die de grond gebruiker kan afgeven op z.g. overig wild (artikel 8: houtduiven, kraaien, kauwen, gaaien, eksters, konijnen, vossen etc.). Deze vergunning is maar één jaar geldig. Let wel: Wil men het geweer gebruiken bij deze vergunning, dan is een aaneengeslo ten oppervlakte van 40 ha vereist. Om deze materie werkbaar te hou den, heeft de Direktie Faunabeheer in iedere provincie één of meer bui tendienstambtenaren aangesteld. Zij zijn gespecialiseerd in het werken met de bepalingen van de jachtwet.' Zij kennen het wel en wee van wild- schadepreventie en - bestrijding. Bovendien zijn zij in vele gevallen de vraagbaak voor hen die te maken krijgen met jachtverhuur en wild schade. Voor Zeeland kunt u zich wenden tot de heer P.C. Remijnse, kantoor H.I.D. te Goes, tel. 01100 - 16440. Voor Noord-Brabant tot de heer G.A.J.M. Schram (Westelijk deel) en de heer A.J.M. Wanders (Oostelijk deel), kantoor H.I.D. te Tilburg, tel. 913-678755. Het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten is een publie krechtelijke bedrijfsorganisatie, o.m. werkzaam op het gebied van markt ordening van agrarische produkten en regelingen voor handel en indus trie. De werkzaamheden liggen zowel op nationaal als op internationaal ter rein. Zojuist is het jaarverslag over 1982 verschenen, waaruit hieronder enke le belangrijke gegevens beschreven zijn. Met name op het gebied van koffie, thee, cacao en wijn bevat het jaar verslag een schat aan informatie. Bovendien wordt uitvoerig aandacht besteed aan de levensmiddelenwet geving, zowel in nationaal. Europees als wereldwijd verband. De wereldproduktie van melasse is in 1982/83 volgens ramingen van deskundigen ten opzichte van 1981/82 met bijna 1 miljoen ton ge daald tot ongeveer 34,5 miljoen ton. Een sterke daling van de produktie in aziatische landen, waaronder In dia en Thailand - naar raming daalde de aziatische produktie met 1,3 mil joen ton - is vooral verantwoordelijk voor deze teruggang. Ook binnen de Gemeenschap is, ge zien de te verwachten kleinere pro duktie van suikerbieten, met een kleinere produktie van melasse te rekenen. Voor de gehele Gemeenschap wordt een teruggang geraamd van 700.000 ton tot 3 miljoen ton. De verwerking van melasse in vee voeder loopt voor de verschillende soorten voeder nogal uiteen. Dit hangt ook samen met de prijs. Voor rundveevoeders wordt een ver werking mogelijk geacht van 5 tot 10%, voor varkensvoeders tot 5% en voor pluimveevoeders tot 3%. 19 augustus 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8