Vraagtekens Goudgele graan binnen! zegge en schrijve fS" S) zuidelijke landbouw maatschappij Onvrede over beleid Braks Inkomensafbraak Grevelingen zoet/zout Energie z.l.m VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 68e JAARGANG NO. 3694 land- tuinbouwblad Onder bijzonder gunstige weersomstandigheden hebben de graantelers de tarweoogst binnen kunnen halen. De kg-opbrengsten vallen in het algemeen niet tegen maar de opbrengsten van het vorig jaar zijn toch niet gehaald. De stroprijzen vallen niet mee. Toch wordt het stro wel binnengehaald; slechts hier en daar wordt ze verbrand. Voor stoppelbewerking zijn de omstandigheden nu ideaal. Scherpe kritiek van KNLC: liet KNLC is hoogst ongelukkig met de opstelling van de Nederlandse regering inzake het Gemeenschappelijk landbouwbeleid. De kritiek van het Landbouw-Comité richt zich vooral op de rol die minister Braks daarin speelt. Andere bewindslieden houden zich steeds meer met land bouwzaken bezig en de minister van Landbouw heeft mo menteel zeer weinig invloed op het kabinetsbeleid. De onlangs door onze regering bij Brussel ingediende voor stellen zullen volgens het KNLC veel te gemakkelijk lei den tot prijsverlaging en inkomensafbraak. "Door dit voorstel hebben we ons in een uiterst onhandige positie gemanoevreerd", zo zei voorzitter David Luteijn maandag jl. na afloop van een vergadering van het dagelijks bestuur van het KNLC. De recente ontwikkelingen rond het EG-landbouwbeleid waren voor het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co mité aanleiding hét dagelijks bestuur in uitgebreide sa menstelling bijeen te roepen. Maandag jl. kwamen de voorzitters van alle aangesloten landbouwmaatschap- pijen naar Emmeloord om daar de stand van zaken te bespreken. Naast de onlangs bekend geworden voorstel len van de Europese Kommissie, die zwaar kunnen gaan ingrijpen in het Gemeenschappelijk landbouwbeleid, kwam daar ook het initiatief van de Nederlandse regering aan de orde. De voorstellen van Den Haag zorgden voor grote beroering in landbouwkringen. Een onrust die ook in deze KNLC-vergadering doorklonk. Het grote belang van instandhouding van het Gemeen schappelijk landbouwbeleid komt bij alle plannen en voorsteilen veel te weinig aan de orde, zo joordeelden de KNLC-bestuurders. De voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, Jans Leeuwma. had wat dit betreft geen goed woord over voor de houding van de Nederlandse regering. "Het is nu voor de landbouwor ganisaties tijd om aan te geven wat het landbouwbeleid werkelijk kost. Zelfs de boeren gaan op den duur geloven dat het echt zo vreselijk duur is", aldus Leeuwma. "We hebben in de afgelopen jaren toch een stabiele land bouwmarkt kunnen realiseren. De konsument is niet on derhevig aan sterk wisselende prijzen. Voor een relatief gering bedrag heeft de Europese burger een voedselpak ket dat z'n weerga niet kent". Het dagelijks bestuur van het Landbouw-Comité is er wel van overtuigd dat er wat moet gebeuren aan de struktu- rele overschotten op het gebied van de zuivel en het graan. De manier waarop kan echter geen goedkeuring wegdragen. Zo keerde men zich fel tegen het idee van een superheffing of kontingentering van de melkproduktie. Nederland zou op die manier van de regen in de drup komen. In de Brusselse voorstellen is geen garantie te vinden dat een redelijke prijs gehandhaafd zal worden. "Deze voorstellen leiden te gemakkelijk tot een inko mensafbraak", zo konkludeerde het KNLC-bestuur. Datzelfde vond men van het voorgestelde graanbeleid. "Als de prijs onderuit gehaald wordt, vrezen we bovendien dat veel graantelers overschakelen op andere intensieve gewassen of naar de veehouderij", aldus voorzitter Lu teijn. Hij ging zelfs zover te zeggen dat de houding van het Nederlandse ministerie van Landbouw ten aanzien van de interventie van tarwe "riekt naar onbetrouwbaarheid". Terwijl de laatste wagens met graan van het land worden gehaald vallen de enveloppes met loodzware vergader stukken alweer in de bus. Alsof ons hoofd daar naar zou staan na zo n periode met prachtig zomerweer. Dat wordt weer even wennen. In één van die enveloppen zaten de stukken (1,3 kg) voor de a s. vergadering van de Provinciale Planologische Commissie (P.P.C.). Bij die stukken zat ook de Concept- projektnota Grevelingen zout/zoet inkl. het pré-advies van de Provinciale Planologische Dienst (P.P.D.) daaro ver. Omdat de vergaderingen en dus ook de stukken van de P.P.C. openbaar zijn kon de provinciale zeeuwse cou rant (P.Z.C.) donderdag 18 augustus j.l. de inhoud van het pré-advies van de P.P.D. publiceren onder de kop "Planologische Dienst is voor zoute Grevelingen In de inleiding van het pré-advies staat uitdrukkelijk ver meld dat "vanwege de uiterst korte voorbereidingstijd dit pré-advies niet anders dan een summier en voorlopig karakter kon krijgen". Een definitief advies kan desge wenst-aldus de P.P.D. - in november worden uitgebracht waarbij dan ook ingegaan kan worden op details. Deze gang van zaken heeft bij mij 2 vragen doen rijzen namelijk: 1Is het wel verstandig om zo haastig een pré-advies op te stellen over een voor de land- en tuinbouw zo belangrijke zaak als de zoetwatervoorzie ning nu daarvoor kennelijk geen dringende reden aanwezig was? 2. Is het wel wijs om dit kennelijk onvoldragen ambtelijk advies openbaar te maken terwijl het daarvoor mijns inziens niet rijp was? Door de vragen te stellen zijn de antwoorden gegeven. In het streven om de post energie zo laag mogelijk te houden is er binnen de land- en tuinbouw veel belang stelling voor alternatieve energiewinning uit bijvoorbeeld wind en mest. Het zal echter nog wel even duren voordat deze alternatieve energiewinning op grote schaal renda bel is, maar de ontwikkelingen zijn hoopvol. Doordat men in de land- en tuinbouw als het ware "van nature" open staat voor nieuwe ontwikkelingen staat men in deze sek- tor ook niet bij voorbaat afwijzend tegenover bijvoorbeeld kernenergie. De realiteit is bovendien dat er over de ge hele wereld inmiddels vele honderden kerncentrales in werking zijn zodat kernenergie praktisch gesproken (voorlopig) niet meer is weg te denken. Alle akties tegen Borssele ten spijt is in Doel in België inmiddels de vierde kerncentrale in aanbouw! Uit opportunistische overwegingen lijkt het daarom ver standig er van uit te gaan dat te zijner tijd ook het radio- aktieve afvalprobleem kan worden opgelost. Onverlet uiteraard dat het zoeken naar schonere en goedkopere energiebronnen krachtig dient te worden voortgezet. Overigens hebben meer "nieuwerwetsigheden" bij hun introduktie veel (maatschappelijk) verzet ontmoet terwijl die nieuwigheden nu volledig door de maatschappij zijn geaksepteerd. (De stoomtrein is zo n voorbeeld). De veel gepropageerde tussenoplossing om dan maar meer energie op te wekken middels kolenvergassing is trou wens ook niet ideaal. Door de kolenvergassing komen immers afvalstoffen vrij die nou niet bepaald bevorderlijk zijn voor het milieu. Hierbij moet vooral gedacht worden aan de uitstoot van SO^ (zwaveldioxyde) een stof die in grote mate verantwoordelijk is voor het ontstaan van de zogenaamde zure regen. Deze zure regen tast niet alleen de flora ernstig aan maar ook gebouwen e.d. Voor de landbouw is zure regen daarom zeer nadelig. De plannen om de konventionele centrale in Borssele geschikt te maken voor kolen wordt in landbouwkringen daarom met argus-ogen gevolgd. Zeker nu de SO^ uitstoot slechts voor 50% gefilterd gaat worden. Nu de regering (uit geldgebrek?) toch van plan is het gebruik van aardgas sterk te bevorderen is dat een mooie gelegenheid de voor- en nadelen van kolen t.o.v. gas nog eens te heroverwe gen. Voor de landbouw in Zeeland (en elders) zou dat een hele zorg minder zijn. En wellicht zijn we dan op den duur allemaal nog beter af ook. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1