VOO It ml VltOIIW De "Slothoeve", een boerderij vol verhalen! p.j. zuid geluid Kursus Huishoudelijke Voorlichting voor de konsument Rally in Denemarken werd sukses Tentoonstelling over kant Hobby's redaktie henk tegels uit de p.j.z.-agenda Speciale aandacht -v X onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond I \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A f bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde geit.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB (ieersdijk. Daar waar de polders overgaan in het glooiende oude land, ligt het dorp Lepelstraat. De zware klei is daar veranderd in gemakkelijker te bewerken grond. Daar waar ook de mensen het leven aanvaarden zoals het komt en een levensblijheid kennen, die men niet overal vindt, daar ligt de "Slothoeve". Op de Slothoeve wonen Joke en Gommert Bogers. Het grote monumentale huis her bergt veel. In de kamers, kelders, gangen en zolder heeft Joke Bogers, 61 jaar oud, een hele verzameling bij elkaar gebracht, uit haar leven en uit dat van familie en kennissen. Het is een bonte opéénstapeling van alles wat je in je leven kunt meemaken. Joke laat je dit alles graag zien en vertelt met een blijde stem over het waarvan en waarvoor. Op een fietstocht door de omgeving van Steenbergen-met de plattelands; vrouwen zijn we op de Slothoeve aangeland. Op een zonnige augustus dag ben ik voor de tweede keer naar deze Brabantse boerin gereden om een beetje meer te horen. Waarom alles bewaard, waarom alles opges tapeld? Waarom mag iederéén zo maar binnenkomen en sta je voor alle mensen klaar met koffie en koek, daarbij vertellend over de familie Bogers, die generaties lang deze boerderij bewoonden? Waarom doe je dit allemaal? In de mooie kamer, op de met de handgeborduurde stoelen, omgeven door familieprotretten. bruidsfoto's, geboortekaartjes en wandborden zitten Joke en ik te praten. Joke ver telt zij met alleen een kopske koffie (anders groeit ze uit haar jurk) en ik met 2 stukken taart. Aangezien Joke 7 zonen op de wereld heeft gebracht, begrijp ik dat er ook voor haar een tijd is geweest dat ze wel iets anders aan d'r hoofd had, dan mensen koffie en koek ge ven plus je hele huis van onder tot boven laten zien. Gastvrij "Ik was 25 jaar getrouwd, (ja Gom mert ook) en toen kregen we 166 ca- deau's en 198 bloemstukken. Ik heb m'n hele leven alles bewaard. Wat een ander weggooit raap ik op. Met het 35 jarig huwelijksfeest is er nog het nodige bijgekomen. Toen we 40 jaar getrouwd waren was mijn man ziek, dus was er geen feest. Maar toch is er het één en ander aan de verza meling toegevoegd". Bij elk voor werp in de kamers hoort wel een verbaal. Met rappe tong komen de zinnen er uit. Een rijk leven, met ook veel verdriet, hoort bij de vele dingen door het hele huis tentoongesteld. Verdriet omdat van de 5 zonen, die het echtpaar overbleef, geen het be drijf zal overnemen. De ene zoon is door ziekte uitgeschakeld, de ande ren hebben een andere toekomst ve roverd. "Vijfjaar geleden ben ik aan andere mensen gaan vertellen. Ik ben mijn hele leven gastvrij geweest. De pas toor heeft bij ons huwelijksfeest in de Joke Bogers krant geschreven datje bij de "Slot hoeve" nooit voor een gesloten deur komt. "De mensen verwennen is mijn hob by". Op mijn vraag: "Hebt u nog meer hobby's"?, krijg ik prompt ant woord. "Poppen maken en schilderen". Verder zat ze 20 jaar in het bestuur van de K.V.O. en is ze samen met haar man ereburger van Halsteren. Als je de vele snuisterijen in haar huis ziet, komt de gedachte bij. je boven: "Hoe houdt ze de zaak zo netjes aan kant?" Het woonhuis van de "Slothoeve". Mede ter gelegenheid van de Wereldkampioenschappen Cadet zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer, organiseren wij een tentoon stelling over kant en alles wat daar mee te maken heeft. Graag nodigen wij belangstellenden onder U uit om de tentoonstelling te bezoeken en zelf mee te doen. Samen gezellig klossen aan Uw eigen werk, het uitwisselen van ervaringen. Wat rond de boerderij aan tuin en erf ligt doet voor een groot gedeelte mijn man. Ook de ganzen, krielkippen, kippen enz. wordt door manlief ge voerd. Dan. heb ik 4 uur per week een goede hulp. Dan werken we allebei voor twee, dus dat zijn dan 16 uren. Ik praat niet, ik neem de telefoon niet aan, we werken en dan kom ik rond. Eens in de drie weken krijgt één ge deelte een goede beurt". Gommert is ondertussen binnenge komen en ook hij wil antwoord geven op m'n vraag: "Vind je dat nu goed, al die mensen over de vloer?" "Het is haar hobby en dat moet ze zelf weten. Ik ga daar geen ruzie over maken!" Joke zegt: "Ik heb een rijk leven, ondanks dat verdriet en tegen slagen ons gezin niet zijn voorhij ge gaan!" Haar man knikt instemmend. "Het allervoornaamste is en was een goed huwelijk". Sien Overbeeke patronen, technieken enz. Doet U ook mee? Om enigszins een indruk te krijgen hoeveel personen we kunnen verwachten, graag even een telefoontje naar onderstaand nummer! Met vriendelijke groet. D. van Ast-v.d. Schelde, Oude Schouwsedijk 6, 4318 TK Brouwershaven, tel. 01119 - 1227. Eén van onze leden, die ook met de fietstocht de "Slothoeve" bezocht, was zo geïnspireerd, dat ze onder staand gedichtje schreef: Hoeve 't Slot Bedankt voor het mooie Dat U ons heeft getoond wij werden op de fietstocht Zeer rijkelijk beloond. We kregen allen koffie Ik zelf een kopje thee Met cake of koek en chocola We waren zeer tevree. We waren vol bewondering Voor huis en hof en haard Voor alles wat u ons liet zien Door u bijéén vergaard. De zolder, kelder, gang en haal Het leek één grote buit Met veel historie hier en daar We keken d'ogen uit. De plaats waar eens Erasmus leefde op Halsters grondgebied. Een plaats waarop de wijsheid gloorde Zo'n plek vergeet je niet! J.M. de Geus - Geluk Van 10 tot 16 juli vond in de buurt van Horsens, een stadje aan de oostkust van Jutland in Denemarken de jaarlijkse "Europese Rally" plaats. Dat is een week, waarin plattelandsjongeren uit 16 europese landen elkaar kunnen ontmoeten, terwijl zij samen een kultureel pro gramma meemaken. Vanuit Nederland werd deelgenomen door een team, dat bestond uit Lia Schelling, Wilhelmina Verbeek, Herman van Veeburg en Richard van Dijk. Deze laatste laten we nu aan het woord. Ieder, land was met 4 deelnemers en een begeleider vertegenwoordigd. In totaal waren er inklusief gasten zo'n 100 mensen te gast op de zeer fraaie landbouwschool van Bygholm (waar tijdens de kursussen zo'n 160 leer lingen intern zijn). Het thema van deze week was wonen en werken in kleine kernen. We bespraken de mogelijkheden, problemen en ont wikkelingen van kleine kernen, vooral met het doel óm zelf een bij- drage te kunnen geven om deze in de toekomst voort te laten bestaan. Daarover dachten we in gespreks- groepjes na. Ook werd er een ten toonstelling ingericht, waar elk land een stand moest opzetten. Verder kregen we enkele inleidingen en brachten we enkele werkbezoeken aan deense dorpjes. Niet de hele week werd met dit the ma gevuld. Er waren talrijke moge lijkheden om met andere deelnemers in kontakt te komen. Dat gebeurde op exkursies en op de aktiviteitendag (een soort zeskamp), waar we in 19 augustus 1983 groepjes van 4 (met 4 verschillende nationaliteiten) moesten samenwer ken. 's Avonds moest elk land zich op een wat andere wijze presenteren. De meeste deden dat door het opvoeren van volksdansen, liedjes en toneel stukjes in klederdracht. Ook wij na tuurlijk - en de klompen kregen weef veel belangstelling. Ook de nationale dranken en hapjes kregen veel,be langstelling. Het spreekt vanzelf, dat we uitgebreid reklame gemaakt heb ben voor onze Nederlandse kaas. Ook zal wel duidelijk zijn, dat vooral de avonden bijdroegen tot meer in ternationale solidariteit. De voorlaatste dag, en nacht waren we in groepjes van twee te gast bij Deense gastgezinnen. De ontvangst daar was erg gastvrij en het is leer zaam om zoiets mee te maken. Terugkijkend op deze week kan ik het volgende vaststellen: de saamhorigheid, de kontakten en de organisatie waren fantastisch. Het was een leerzame, boeiende en ook een beetje "vermoeiende" week. 26 augustus - Afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert een trekkerbehendigheidswedstrijd en tentfeest. Plaats r. Dieleman in Hoek. Aanvang: 7 uur. 27 augustus - Provinciale Sportdag in Steenbergen. 27 augustus - Afdeling Walcheren organiseert een barbecue. Plaats Landbouwweg te Ritthem. Aan vang: 20.30 uur. Opgave bij Jan Kees de Visser tel. 01183-61388/Nico Blankers tel. 01180-12353 of bij Leni de Wolf tel. 01180-14132. 28 augustus - Afdeling West Zeeuws-Vlaanderen organiseert een fietstocht naar de Stockmanshoeve in Damme-Sijpele. Vertrek om 11.00 uur vanuit Oostburg. Regenjack en lunchpakket meenemen. 2, 3 en 4 september - Afdeling Fij naart houdt een kampeerweekend. Plaats: Camping "De Roompot" te Kamperland. Vertrek 2 sept. om 18.00 uur. Voorstraat in Fijnaart. Opgave bij Petra Maris tel. 01686- 2568. Ook in 1984 wordt er weer een Rally georganiseerd. Die wordt gehouden in de buurt van Dublin in Ierland. De Rally is een aktiviteit van het "europees kommittee van platte lands jongeren organisaties en 4H clubs". Deze organisatie stelt zich ten doel plattelandsjongeren in europa met elkaar kennis te laten maken. Uitwisselingen te bevorderen en een bijdrage voor kadervorming te leve ren. Opgericht in de krisis van de jaren dertig, speciaal voor het noodlij dende platteland heeft de HVP ook nu nog veel te bieden. Als doel stelling koos zij: "Bij mannen en vrouwen de kennis en vaardigheden voor de huishouding vergroten en hun inzicht verschaffen in hun positie als konsument". Wie een huishouding van voor de oorlog vergelijkt met die van nu, met veranderingen in voedingswetenschappen, ontwikkelingen in huishou delijke apparatuur, komst van kant-en-klaar produkten, maar ook van "alternatieve" mogelijkheden, die weet al gauw één ding zeker: Huis houden is geen eenvoudige zaak! Een huishoudschoolopleiding van twintig jaar geleden is een goede basis maar is toch al weer verouderd. Waarom zou een agrarische ondernemer wel op de hoogte moeten zijn van nieuwe veevoeding en zelf genoegen nemen met niet optimale voeding? Andere groepen die van de HVP speciale aandacht krijgen zijn: gehandicapten buitenlanders gezinnen met kleine kinderen gezinnen met lage inkomens jongeren ouderen. Alle inlichtingen zijn te krijgen bij het regiokantoor waar U het dichtst bij woont. Spreekuren voor Konsumenten Voorlichting worden op verschillen de plaatsen in het hele land gehou den. De regiosekretariaten zijn: Zuid: Willem Il-straat 56, 5038 BH Tilburg, telefoon 013 - 353907. In deze tijd waarin iedereen minder financiële mogelijkheden heeft, is het doelmatig en kundig voeren van een huishouding één van de middelen die een oplossing kunnen brengen. De HVP kan veel mensen kennis en vaardigheden hij brengen om dit op eigentijdse manier te doen. Er is sinds de oprichting van de H. V.P. wel het een en ander veranderd in onze keukens!! 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13