Drainage van grasland betaalt zich vele malen terug KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen De hoge waarde van laag water! AKKERBOUW DE WITLOFMINEERVLIEG kan op witlof kroppen flink schade aanrichten tijdens de trek. Vooral partijen die maar kort bewaard worden, zijn gevoelig omdat de maden nog niet verpopt zijn wan neer ze de bak ingaan. OM SCHADE VAN DE witlof- mineervlieg te voorkomen, kunt U de percelen witlof het beste 2 a 3 maal spuiten met I V2 kg of 1 liter Dimethoaat 20% (of 0.75 liter Dimethoaat 40% per ha). Tussen de spuitbeurten een tussenpoze van twee weken. WEET U NU EIGENLIJK wel precies wat er van uw graszaad, erwten, tarwe enz. overschiet? Be kijk deze zaak eens reeël, breng alle gemaakte kosten in rekening en vergelijk deze saldi met elkaar. WANNEER U GEEN KOPER voor uw stro hebt kunnen vinden, is dat beslist nog geen ramp. Aardappelen en bieten groeien best op gehakseld stro. U moet wel 200 - 250 kg Kalkammon per ha toedienen, om een goede vertering van het stro te krijgen. NA DE GRAANOOGST KUNT U het beste Uw grasgroenbemester zo snel mogelijk stikstof geven. 250 - 300 kg Kalkammon is vol doende voor een vlotte ontwikke ling. Overdrijven heeft geen zin, het gaat voornamelijk om een goede beworteling. VEEHOUDERIJ HET GEBRUIK VAN bestrij dingsmiddelen is niet zonder ge vaar. De voorschriften van de fa brikant en de wettelijke maatre gelen en voorschriften ten aanzien van deze middelen zijn er om ons allen tegen ongewenste nevenef- fekten te beschermen. Handel vol gens de gebruiksaanwijzing en laat geen restanten of verpakking slingeren. MECHANISATIE IS OP het bedrijf noodzakelijk. Wees voor zichtig met draaiende onderdelen; met name de aftakas. Kinderen vinden de trekker en het op de wagen meerijden aantrekkelijk. Denk evenwel aan de risiko's die zowel u als het kind hierbij lopen. VEILIGHEID VOOR alles. Veel ongelukken gebeuren als gevolg van haast in de drukte. Bedenk dat u dan wel veel meer risiko loopt. 19 augustus 1983 Het moderne graslandgebruik stelt hoge eisen aan het opbren gend vermogen en de draag kracht van de zode. Elke melk veehouderimmers wenst een lang groeiseizoen, een vlotte voeder winning. weinig vertrapping en beschadiging en een goede be- werkbaarheid van de percelen. Eén van de belangrijkste voor waarden daarvoor is een goede ontwatering. Helaas is met name tijdens het afgelopen voorjaar gebleken, dat veel graslanden in Zeeland nog niet aan die voor waarde voldoen. En dat terwijl de extra opbrengsten als gevolg van een goede drainage vaak een veelvoud zijn van de jaarlijkse kosten. De jaarkosten van een drainage lopen uiteen van 85,— tot 135,— per ha. De opbrengst derving als gevolg van een slechte ontwatering kan oplöpen tot 600,— per ha! In onderstaande tabel is de ont wateringssituatie getypeerd met behulp van klassen, waarin de grondwaterstand is ingedeeld. De afkorting G.H.G. betekent: ge middelde hoogste grondwater stand. G.L.G. betekent: gemid delde laagste grondwaterstand (zowel G.H.G. als G.L.G. staan vermeld in cm beneden het maaiveld). Per klasse staat de opbrengstder ving vermeld die optreedt als ge volg van een vertraagde groei, eerder opstallen, een langere veldperiode, de extra droogtede pressie in de zomer en de extra beweidingsverliezen. Bij deze berekeningen is er over igens wel van uitgegaan, dat het polderpeil voldoende laag is. klasse G.H.G. G.L.G. opbr.derving/ha I 0-25 50- 80 600,- II 0-25 80-120 ƒ350- III 15-25 meer dan 120 ƒ305,- Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes lijkse lasten te vergelijken met de te verwachten voordelen. Bij het bere kenen van de jaarlijkse lasten gaan we uit van de volgende gegevens: afschrijving 4% - rente 10% van 50% is gemiddeld 5% onderhoud 1% totale jaarkosten 10% Voor de in tabel 1 genoemde investe ringskosten minus WIR en klein schaligheidstoeslag betekent dit dat de jaarlijkse lasten variëren van 83,— tot 135,— per ha per jaar. Hiertegenover staan de te verwach ten voordelen: de grasgroei begint eerder en houdt langer aan, door betere doorluchting, diepere beworteling dus minder op brengstdepressie in de zomer, hoger rendement van de stikstof bemesting, minder schade door vertrapping en berijden, meer tijd 0111 drijfmest uit te rij den. Al bij al levert dit op matig tot slecht ontwaterd grasland 210.— tot 600,— per ha op mits het polderpeil voldoende laag is. Meer informatie vindt U in de ver- zamelmap: "Ontwatering van bouw en grasland en Aanleg en onderhoud van drainage". Deze map wordt uitgegeven door het C.A.R. te Goes in samenwerking met de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Stichting ter Bevordering van het Landbouw kundig onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen. Overigens kan Uw bedrijfsvoorlich- ter U hierover ook de nodige inlich tingen verschaffen. J. Kodde A Is het waterpeil in de zomer in de sloten oplossing. De voordelen van een goede draina ge op grasland kunnen in de volgen de punten worden samengevat: Het land is in het voorjaar sneller droog en het gras begint eerder te groeien. Ook in de herfst gaat de grasgroei langer door. Dit bete kent een hogere grasopbrengst en een langere weideperiode. Een betere doorluchting van de grond en daardoor een diepere beworteling. In droge perioden heeft het gras hierdoor minder snel last van verdroging. Door de diepere doorluchting is de stikstofmineralisatie beter. Hierdoor komt men tot een hoger rendement van de stikstofbemes ting. Door minder vertrapping blijft de kwaliteit van de zode beter be houden. Graslandverbetering zal 10 laag is, is een pompje een eenvoudige tendheid van de ondergrond. Hoe dieper de drainage kan worden gelegd des te ruimer de drainafstand en dus des te goedkoper de drainage kan zijn. Als het profiel dit toelaat legt men de drains bij voorkeur minstens 1 m diep. Voor een diepe drainage is een voldoende laag polderpeil noodzakelijk. In de lage gebieden voldoet dit niet altijd aan de eisen die voor een moderne landbouw opti maal zijn. Op blijvend grasland kan de drai nafstand vaak wat ruimer zijn dan op bouwland omdat de droogleggings- eis wat minder hoog is. Wordt ook wisselbouw toegepast dan is het hanteren van de bouwlandnorm ge wenst. In tabel 1 is een overzicht gegeven van de investeringskosten per ha. Hierbij is uitgegaan van drainaf- standen van resp. 15 en 20 m en aanlegkosten van 2,25 en van 2,75 .per m. Veel grasland in Zeeland is gelegen op de wat oudere kalkarme poel- gronden. Voor bouwland zijn deze gronden minder geschikt, maar vaak is het grasland er van prima kwaliteit. Een voorwaarde daarvoor is wel dat de ontwateringstoestand in orde is. Om dit laatste te bereiken is een goed werkend drainagesysteem bijna altijd noodzakelijk. Een goed financieel resultaat is vaak alleen bereikbaar met een dichte veebezetting en vrij hoge stikstofgiften. Een dergelijk intensief gras- landgebruik stelt hoge eisen aan het graslandbestand en aan de weer stand van de grond tegen betrappen en berijden. De jaarkosten van een drainage zijn als regel niet hoger dan 85,— a 135,— per ha. Slecht ontwaterd grasland kost echter tussen 210,— en 600,— per ha aan opbrengst door vertraagde groei, extra beweidingsverliezen, extra droogtedepressie in de zomer en eerder opstallen. Van deze aanlegkosten mag 18% aan WIR en kleinschaligheidstoeslag worden afgetrokken. Bij het beantwoorden van de vraag of een bepaalde investering verant woord is gaat het erpm om de jaar- Doel en voordelen van een goede ontwatering Het doel van de ontwatering is het handhaven van voldoende lage grondwaterstanden gedurende het gehele jaar. Van april tot half augustus valt er gemiddeld -in Nederland minder neerslag dan er door verdamping aan de grond wordt onttrokken. In deze periode daalt de grondwaterstand tot beneden het slootpeil. Van half au gustus tot eind maart is de neerslag gemiddeld, hoger dan de verdam ping. De grondwaterstand stijgt dan afhankelijk van de neerslag tot boven het peil in de sloten. Hierdoor kan de grondwaterstand tot op het maaiveld komen met als gevolg wa ter in de zode en piasvorming. Om een goede draagkracht en een goede grasmat te behouden moet de grond waterstand ook in natte perioden minstens 30 cm onder het maaiveld staan. Dit kan men bereiken door een diepe slootwaterstand aangevuld met een drainage. Bij een erg ongelijke ligging kunnen bovendien nog in beperkte mate greppels nodig zijn. wanneer de weersomstandigheden tegenzitten - en dat gebeurt nogal eens in onze klimaatszöne - wordt duidelijk hoe belangrijk een goede drainage is! Aanlegkosten dan minder snel nodig zijn en wordt ze uitgevoerd dan houdt de verbetering langer stand. Beter bestand tegen berijden. Dus meer mogelijkheden om mest uit te rijden. Minder kans op het optreden van leverbotziekte. Geen of bijna geen greppels meer nodig. De kosten van een drainage De aanlegkosten van een drainage zijn vooral afhankelijk van de on derlinge drainafstand en van de ge bruikte materialen. Momenteel wordt algemeen gebruik gemaakt van plastic ribbelbuizen, meestal met een buitendiameter van 6 en 6,5 cm. Op de meeste gronden is een omhulling van de buizen gewenst om verontreiniging te voorkomen en de 'toestroming van het water in de buis te verbeteren. De onderlinge drai nafstand wordt bepaald door de diepte van de drains en de doorla-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10