Het ZAJK in seizoen 1983 -1984 p.i. zuid geluid Ondanks soms Babylonische spraakverwarringen veel geleerd I REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND. KORTE KERKSTR. 10. 4461 JE GOES uit de p.j.z.-agenda Graanvoorraden in de Ver. Staten redaktie henk tegels Amerikaanse jongeren in Nederland: Zo eens per jaar is het wel eens goed om voor een wat breder publiek duidelijk te maken wat het ZAJK is en wat het ZAJK doet. De maand augustus, waarin de aanloop voor een nieuw seizoen wordt genomen, vormt een goede periode voor dergelijke informatie. Na eerst even stil te staan bij wat het ZAJK is geven we in dit artikel een beknopt overzicht van de aktiviteiten in het komend seizoen. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt is een organisatie van en voor jonge en toekomstige boeren en boerinnen in Zeeland en West-Bra bant. Het ZAJK is als zodanig een gemeenschappelijk initiatief van de drie Zeeuwse Plattelandsjongerenor ganisaties. De zeeuwse CPJ, de KPJ en de PJZ hebben hun agrarisch vor mingswerk in het ZAJK onderge bracht. De belangrijkste doelstellingen kun nen kort samengevat worden in vor ming. belangenbehartiging en het leveren van een bijdrage in het ver hogen van de technische en ekono- mische vakbekwaamheid. Omdat de laatste doelstelling vooral gestalte krijgt in het kursus- en ver volgonderwijs dat gesubsidieerd wordt door het ministerie èn door de vele studieklubs die dikwijls nauw verbonden zijn aan de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting richt het ZAJK zich vooral op de eerst ge noemde doelstellingen: vorming en Onze gasten van het IFYE-Ambas- sador programma 1983 waren gear riveerd! (IFYE International Four-H-Youth Exchange). Dat men nog niet op de eindbestemming was aangekomen, bleek toen Henk Te gels, de PJZ beroepskracht, die hen op stond te wachten, tekst en uitleg had gegeven over de plaatsing in gastgezinnen in het zuidwesten van het land. Daar geen van de Ameri kanen ook maar enig idee had in welk gedeelte van ons land men zich bevond, werden ze door Henk naar de verschillende treinen gebracht, om zo, öf alleen, öf in kleine groep jes, het laatste stuk van de reis af te leggen. Op de plaats van bestem ming, voor de een was dat Drunen en voor de andere Goes of Vlissingen, werd men opgewacht door de gezin nen waar men een of meerdere we ken te gast zou zijn. 5 augustus 1983 belangenbehartiging. Uitgangspunt daarbij is de specifieke positie van de jonge boer of boerin in de agrarische sèktor èn de relaties van die sektor met de rest van de samenleving. Hierdoor wordt het mogelijk om aandacht te besteden aan onderwer pen als bedrijfsovername en ruilver kaveling maar ook aan verder van de boerderij afgelegen zaken als EG- landbouwbeleid en ontwikkelingssa menwerking. Binnen het bestek van dit artikel is het natuurlijk onmoge lijk een volledig beeld van alle akti viteiten te schetsen. Hieronder gaan we slechts kort nader in op de meer konkrete aktiviteiten voor het ko mend seizoen. Het binnenkort uit te komen ZAJK-seizoensboekje geeft .overigens meer uitgebreide informa tie over de verschillende önderwer- pen. Thema Alle aktiviteiten van het ZAJK wor den gekoördineerd door het ZAJK- Het verblijf in de Nederlandse gast gezinnen was de afsluiting van een 6-weekse reis naar Frankrijk, België en Nederland, en was bedoeld om thuis te raken in een Hollands gezin, en kennis te maken met onze manier van leven. Voor de meeste Amerikanen bete kenden deze weken gewoon rust, of doen waar je zin in hebt, na de eerste drie weken van de reis, die behoorlijk druk en gevuld waren geweest. Na hun aankomst in juni, de groep bestond toen uit 16 jongeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar plus een leidster, werd men in Gelderland en Overijssel in gastgezinnen geplaatst, om na ongeveer een week door te reizen naar België. In Brussel werden de gebouwen var. de EEG bezocht, en kreeg men tekst en uitleg over het lidmaatschap van de betreffende organisatie met de bestuur. Het ZAJK-bestuur komt in het seizoen maandelijks bijeen en bespreekt per vergadering naast voorkomende zaken ook steeds één inhoudelijk thema. Dit thema kan ontleend zijn aan Rotonde thema's of vooral voor ons werkgebied spe lende problemen. Het ZAJK kiest, mede ook voor de jaarlijkse studie dag in december, ook een eigen jaarthema. Vorig jaar was dit "Soli dariteit", dit jaar is het thema "Be drijfsovername en intensivering". Bij de behandeling van dit thema zal niet alleen aandacht besteed worden aan technische en bedrijfsekonomi- sche aspekten maar ook aan de met toenemende intensivering gepaard gaande problemen voor de hele sek tor zoals overschotten op de markt. Kursussen Op kursusgebied wil het ZAJK twee eigen kursussen organiseren. In no vember willen we voor het eerst een korte koöperatiekursus houden. De inhoud daarvan zal verder gaan dan "Hoe zit een koöperatie in elkaar?" Aan de hand van konkrete voor beelden zullen besluitvormingspro cessen nader bekeken worden. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan de verhouding direktie-bestuur- leden en aan financiering. In janua daaraan verbonden rechten en ver plichtingen. Verder werd het oude centrum van de stad bekeken, waar de meesten onder de indruk raakten van de prachtige historische gebou wen. Datzelfde was ook het geval bij het bezoek aan Brugge, een stad waar velen nog eens naar teruggin gen in gezelschap van de gastgezin nen, niet in de laatste plaats om nog wat van het beroemde kantwerk te kopen. In Antwerpen werd een fa briek van melkpoeder en boter be zocht, en een komplex expirimentele kassen. Vefvolgens ging de reis naar Parijs waar men een hele week de stad en de omgeving daarvan verkende. Alle toeristische attrakties werden bekeken, van het Louvre tot de grote warenhuizen aan de Champs Elys- sees, en van Versailles tot de Moulin Rouge, alleen dat laatste, gezien de leeftijd van de groep, alleen aan de buitenkant. Kongres Hoofddoel van het bezoek aan de Franse hoofdstad èn van de hele reis was de deelname aan een internatio naal kongres voor jongeren over de wereldvoedselsituatie. Met dat doel waren zij afgevaardigd vanuit de 4-H klub uit hun staat. De 4H-klub is een vereniging die zich bezig houdt met de ontwikkeling van jongeren in alle facetten 4-H Hart - hart. gevoel; Hands - handen, werken: Head - hoofd, verstandelijke ontwikkeling, meningsvorming: Health - gezond heid. Naast alle serieuze en minder se rieuze zaken werd nog een bliksem bezoek gebracht aan een Camem- bertkazerij in Normandië, en een langdurig bezoek aan een parijs postkantoor, omdat velen alvast "wat" souvenirtjes naar huis wilden sturen met het oog op het toelaatbare maximum gewicht van de bagage op de terugreis. ri-februari komt er, voor het vijfde achtereenvolgende jaar. een ver nieuwde kursus op het gebied van pacht, taxatie, ruilverkaveling, ruimtelijke ordening en milieu. Deze in de afgelopen jaren steeds druk bezochte kursus zal ongeveer 10 avonden omvatten. Werkgroepen Een belangrijke ontwikkeling binnen het agrarisch jongerenwerk in de af gelopen jaren is dat er steeds meer gewerkt wordt met werkgroepen. Deze werkgroepen, meestal bestaan de uit 5 a 10 personen bieden de mogelijkheid om gedurende een of meerdere seizoenen diepgaand op bepaalde onderwerpen in te gaan. Losse avondprogramma's hebben weliswaar een belangrijke funktie, maar blijven vaak ook erg vrijblij vend. De werkgroepenaanpak maakt het mogelijk om vorming èn belan genbehartiging te verenigen. Na een periode van oriëntatie op een be paald thema treedt de werkgroep naar buiten toe met een stuk kon krete belangenbehartiging. Binnen ZAJK-verband kennen we de werkgroepen Relatie Landbouw industrie, de werkgroep jonge vrou wen in het agrarisch jongerenwerk, de werkgroep Solidariteit en de werkgroep jaarthema. Het komend seizoen willen we ook een werkgroep voor jonge fruittelers beginnen. Van deze werkgroepen hebben vooral de eerste twee afgelopen sei zoen veel aan de weg getimmerd. De werkgroep relatie Landbouwindus trie richt zich op de gevolgen van de industriële vervuiling op het land- bouwproduktiemilieu (lucht-, bo dem- en waterverontreiniging). De werkgroep heeft zich vooral sterk gemaakt om de effekten van de zure neerslag in Zeeland onder de aan dacht te brengen van de georgani seerde landbouw. Ook het komend seizoen gaat de werkgroep voort op de ingeslagen weg. De werkgroep vrouwen is hard bezig ook meer jonge en toekomstige boe rinnen te betrekken bij het agrarisch jongerenwerk. Na een inventarise rende enquête in het afgelopen sei zoen wil de werkgroep nu enkele Veel verschillen Na 6 van de 17 reisgenoten te hebben afgezet op het vliegveld Orly (deze hadden voor een korter programma geboekt) keerde de rest van de groep naar Nederland terug om hier ver schillende gezinnen de konfronteren met de nodige Babylonische spraak verwarringen. Zoals ons al tijdens de voorbereidingen met de gastgezin nen bleek, werden taal- en andere problemen vaak met de nodige fan tasie en humor uit de wereld gehol pen. Bijna overal verliepen de kon takten soepel en prettig, en op de eerste bijeenkomst bij de fam. Rie- mens in Nieuwvliet, waar een van de meisjes was geplaatst, hadden zowel de Amerikanen als de gastgezinnen elkaar veel te vertellen. Opvallend voor iedereen was het grote verschil in gewoonten en mentaliteit, en en kele gezinnen hadden er moeite mee de gast "bezig te houden" en tege lijkertijd niet als stagiair te zien. Al gemeen verschij nsel was, dat men toch wel erg aan elkaar moest wennen, wat op de tweede bijeenkomst, een gezellige barbequeavond bij Piet Is raël in Kortgene (en uitstekend ver zorgd door mevrouw Wiskerke), al behoorlijk gelukt bleek te zijn. Tot laat in de avond werd er gepraat en ideeën uitgewisseld over eventuele bezoekjes en dagtochten. Want in tegenstelling tot vorig jaar was door de gastgezinnen het idee naar voren gebracht eventuele uit stapjes individueel te doen, en niet met de hele groep. Het was toen ge bleken, dat men er op zo'n dag meer behoefte aan had om met elkaar te praten dan een of andere beziens waardigheid te bezoeken. Dankzij hun gastgezinnen hebben onze bezoekers toch heel wat van de omgeving en de nederiandse w ijze van wonen en leven gezien. Afgelopen zondag zijn ze weer ver trokken, de nieesten wilden intussen wel weer naar huis. Met hun 4-H- konkrete aktiviteiten op touw zetten die zich speciaal richten op de doel groep. De positie van de vrouw op het agrarisch bedrijf staal hierbij centraal. Daarnaast houdt de werk groep zich bezig met het ter diskussie stellen van het lidmaatschap van vrouwen bij koöperaties. Tesamen met de agrarische (vrouwencom missies van de plattelandsvrouwe norganisaties zal een speciale studié- dag over dit thema georganiseerd worden. De werkgroep jaarthema werkt het thema "Bedrijfsovername en Inten sivering" inhoudelijk af en bereid de studiedag voor. De werkgroep Soli dariteit richt zich naast andere zaken vooral op informatie en bewust wor den over ontwikkelingssamenwer king. Aan de hand van thema's of speciale gelegenheden als de wereldvoedseldag wordt de relatie tussen de landbouw "hier" en de landbouw "daar" (Derde Wereld) onder de aandacht gebracht. Verder... Een laatste hier te noemen aktiviteit van het ZAJK vormt het deelnemen en participeren in een veelheid van verwante organisaties en overleg- strukturen. Het ZAJK is onder meer vertegenwoordigd in standsorgani saties, landbouwschap, raad voor bedrijfsontwikkeling en NAJK. De belangenbehartiging krijgt hierin mede vorm. Niet genoemd zijn in dit artikel de RAK's, de Regionale Agrarische Kommissies. Zeeland en West-Bra bant kent 6 van zulke RAK's die in feite de regionale afdelingen van het ZAJK vormen. Is het ZAJK vooral verantwoordelijk voor provinciale aktiviteiten de RAK's hebben steeds een programma in eigen regio voor eigen leden. Naast diskussieavonden rond Rotonde en andere thema's or ganiseren ze ook meer technische aktiviteiten en vormen ze soms eigen werkgroepen die in de streek spelen de zaken nader beschouwen. Meer informatie over het ZAJK: Korte Kerkstraat 10. 4461 JE Goes, 01100 - 11130 of Ad Phernambucq, Postbus 14, 4440 AA Ovezande, tel. 01105 - 248. sjaaltje omgeknoopt of aan een van hun vele tassen of koffers gebonden eerst naar Amsterdam voor een na bespreking, en vandaar uit zijn ze maandag weer naar de Verenigde Staten vertrokken. Velen kunnen terugzien op een ge zellige tijd waaruit misschien ook wat langdurige kontakten zijn ontstaan, dus wat dat betreft kan het woorden boek nog niet in de kast! Vanaf deze plaats wil de PJZ allen die mee hebben gewerkt, nog eens van harte bedanken! Tonny Gubbers Afd. Fijnaart organiseert 6 augustus een fietstocht. Vertrek om half 2 vanaf de Voor straat. In de Verenigde Staten bevinden de graanvoorraden zich op rekord- hoogte. Per 1 juni bedroegen, volgens mede delingen van het Amerikaanse mi nisterie van Landbouw de mais- voorraden 12.9 miljoen ton, wat 30% meer is dan vorig jaar juni. toen de voorraden 9.9 miljoen ton bedroe- gen. Ongeveer 6.9 miljoen ton waren, in het kader van de prijssteun, beleend. De tarwevoorraden lagen met 4.2 miljoen ton ongeveer 32% boven die van een jaar geleden. 17 Op zondag 10 juli jl. ergens Iaat in de middag rolden op het Roosen- daalse N.S. station elf oververmoeide amerikaanse jongelui uit de trein van Parijs. Het perron was in 'n korte tijd veranderd in een bagagede pot, en, met de Parijse situatie nog vers in het geheugen, werden fototoestellen, jassen en handbagage stevig vastgehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17