Nieuwe kans voor vlas Veiligheid ook op Uw bedrijf? Behandeling als bulkprodukt Dauwroten Buikverwerking Lage kosten Korte vezels Onder de titel "Nieuwe kansen voor vlas?" schrijft ir. H.J. Leutscher in zal altijd duurder zijn dan dauwro- een uitgave van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Land- ten- waarbÜ de natuur zeil voor de bouwprodukten (IBVL) over andere oogst- en verwerkingsmethoden enzymen zorgt, og a gezien overi- m«„ j i i j Rens van de extra kosten en techni- van vlas. Het IBVL houdt zich hier mee bezig vanwege de noodzaak om »he vraaglekens die het verdere het bouwplan van de akkerbouw te verbreden. Vlas vormt zeker een verwerkingssysteem met zich mee- mogelijkheid. brengt. De oogstmethode die ons voor ogen staat, houdt in dat het vlas in een tamelijk rijp stadium wordt getrok ken met de gebruikelijke trekmachi- nes. Daarna kan het gewas in het zwad besterven. Vervolgens wordt het vlas met een universele kombine gedorst, waarna het stro in wartoe- stand achter de kombine in het zwad wordt gelegd om te dauwroten. Dan wordt het stro gekeerd, opgeraapt, geperst, opgeladen en ingeschuurd. Een groot voordeel van deze metho de, die in Amerika al op grote schaal toepassing vindt, is dat we het zaad- belang zo snel mogelijk aan het weerrisiko onttrekken. Zal vezelvlas weer een kans krijgen in de richting van de textielindustrie? Deze bruidsjapon bestaat voor 65% uit vlasvezel Vlas gedraagt zich goed in ons kli maat. Het areaal is niet teruggelo pen, omdat het gewas in ons land niet gedijt. Bepaald niet. De vlasteelt is geleidelijk teruggelopen omdat de huidige methode van oogsten en verwerken te arbeidsintensief en dus te duur is. Vooral gezien tegen de achtergrond van de algemene malai se in de textielindustrie en de kon- kurrentie van de synthetische vezels. Behoudens op enkele plaatsen in Zeeland, wordt vlas in ons land al leen nog voor de zaaizaadwinning geteeld. Nederland is een belangrijke exporteur van vlaszaaizaad. Het Ne derlandse vlasareaal bedraagt op dit moment ca. 3500 ha. Willen we vezelvlas dus opnieuw een kans geven, in de richting van de textielindustrie en misschien ook de papierindustrie, dan dient de ver werking en afzet van het stro, en dus van de vezel, op een moderne ratio nele wijze plaats te vinden. Van een flexibele algemene inzet van vlas in het bouwplan van de akkerbouw kan met de konventionele, gespeciali seerde en arbeidsintensieve wijze van oogsten en verwerken geen sprake zijn. We moeten ons dan richten op een mechanische verwerking, met ge bruikmaking van universele machi nes, zoals maaidorsers, hooibouw- machines en persen. En het gericht oogsten van het stro en verwerking tot lange vezel moeten we vergeten. Pas dan zijn we niet gebonden aan de beschikbaarheid van speciale ma chines of extra personeel. Als teeltgebied denken we ook aan "nieuwe" gebieden, zoals de Veen koloniën in het noorden des. lands. Met de moderne rassen en teeltmaat regelen is in principe geen enkele grondsoort uitgesloten. Als we ons door deze noodzakelijke overweging laten leiden, dan moeten we als uitgangspunt nemen dat we het vlas een buikverwerking laten ondergaan. In grote lijnen betekent dat dus de inzet van universele oogstmachines en van niet te inge wikkelde verwerkingsmachines. De akkerbouwer moet gemakkelijk kunnen overschakelen van z'n ande re gewas op vlas en omgekeerd. Bij een gemoderniseerde oogst en ver werking zou de akkerbouwer twee geschikte eindprodukten kunnen le veren, namelijk zaad en pakken warstro. vezel in de menggarenindustrie kan worden verwerkt. Voor de verwerking van het warstro denken we aan bestaande appara tuur, die geschikt is om grof mate riaal te verwerken. Zulke apparatuur vinden we bijv. in de strijkgaren- industrie, waar men gewend is om ruwe vezels te verwerken; denk bijv. aan lompen. En als we toch niet het behoud van de lange vezel nastreven, dan vormt zo'n grove buikverwer king geen probleem. Er mag immers best een gebroken, korte vezel uit komen, die dan juist geschikt is voor de spinnerijvoorbereidingsappara- tuur van de menggarenindustrie. Juist het streven naar een lange vezel zelf heeft het vlas altijd duur ge maakt. Dat geldt trouwens ook voor de traditionele, dure en milieubelas tende warmwaterrootmethode. Dauwroten daarentegen vraagt na genoeg geen enkele bewerking. Daarom konden wij ook niet warm lopen voor het idee van enzymatisch roten, dat de laatste tijd nogal in de publiciteit kwam. Enzymatisch ro ten. d.w.z. toevoegen van enzymen. Bij de kombinatie van kombinen en dauwroten komen de verwerkings- kosten op een laag, konkurrerend niveau te liggen. Bovendien kan een minder goede oogst, in de vorm van gelegerde of korte gewassen, nog met positieve resultaten worden ver werkt. Bij andere verwerkingsme thoden moet zo'n oogst al gauw als verloren worden beschouwd. Door de verlaging van de kostprijs van oogst en verwerking kan de vlasve zel, dank zij z'n specifieke goede ei genschappen, een deel van de toe passing van andere vezels voor zich opeisen. Dat is ten minste onze ver wachting. En dan niet alleen in de sektor van kleding en huishoudtex- tiel, maar ook in de hoek van de technische toepassingen. Ons onderzoek t.a.v. deze nieuwe vlasverwerkingsmethode wordt over een periode van drie jaar gesubsi dieerd met een bedrag van 450.000 gulden. Het grootste deel van deze subsidie is afkomstig van het Land bouwschap en de EG Op een aantal land- en tuinbouwbedrijven komt de veiligheid ten aan zien van een of meer aspekten voor verbetering in aanmerking. Deze konklusie kan getrokken worden uit een onderzoek dat verricht is met medewerking van leerlingen van twee lagere agrarische scholen in Noord-Brabant naar de veiligheidstoestand op het ouderlijk bedrijf. Het onderzoek werd uitgevoerd aan de hand van een "checklijst". Dit is een lijst waarop verschillende gevaarlijke aspekten van trekkers, cir kelmaaiers, kip- en opraapwagens, mengmesttanks, oogstwerktuigen, pompen, ventilatoren, mixers, kuilvoersnijders, mestkelders- en -put ten, zolders en plaatsen voor de opslag van bestrijdings-, reinigings- en ontsmettingsmiddelen zijn aangegeven. Door de veiligheid van al deze onderdelen één voor één na te gaan en met een "goed", "matig" of "slecht" te waarderen, kon de veiligheidstoestand van het gehele bedrijf worden afgecheckt. In tegenstelling tot de traditionele vlasverwerking, moeten we ons nu richten op een efficiënte, goedkope en vooral technologisch eenvoudige verwerking van de pakken dauwroot- stro tot een schone korte vezel. Een vezel, die als een zogenaamde stapel- 29 juli 1983 Vanaf 17 juli 1983 moet elke trekker voorzien zijn van een kantelbeveiliging Bij zeer veel trekkers is de beveiliging van de aftakas niet in orde Hieronder zal nader ingegaan wor den op enkele veiligheidsvoorzie ningen bij de trekker. In een volgend artikel zullen de andere werktuigen aan de orde komen. Aftakas Uit het onderzoek blijkt dat bij bijna de helft van de trekkers de beveili ging van de aftakas niet in orde was. Om aanraking van de aftakas te voorkomen, moet deze afgeschermd worden door een ruime stevige kap of een manchet vormige afscher ming. De aftaktussenas moet goed beveiligd zijn door een stilstaande koker met zodanige uiteinden dat de kruiskoppelingen goed afgeschermd worden. Deze afscherming moet vastgezet zijn aan een niet bewegend deel van de trekker of het werktuig. Zittingen De resultaten van het checklijst-on derzoek geven aan dat de kwaliteit van de zittingen vaak matig tot slecht is. De zitplaats moet voldoende steun in de rug geven. Door een goede ve ring en bekleding moet het over brengen van trillingen zoveel moge lijk voorkomen worden. Bij voorkeur dient de vering instelbaar te zijn naar het gewicht van de bestuurder, ter wijl het verder aanbeveling verdient dat de bestuurders-zitplaats ten op zichte van de pedalen zowel hori zontaal als vertikaal verstelbaar is. Wanneer iemand op de trekker meerijdt, moet hij gebruik maken van een speciaal aangebrachte mee rijderszitplaats. Deze moet voorzien zijn van een stevige rugleuning. Kantelbeveiliging Er zijn nog veel trekkers in gebruik waarop geen kantelböveiliging aan wezig is. Iedereen zal weten dat een veiligheidskabine, -frame of -beugel goede bescherming biedt aan de bestuurder. Vanaf 17 juli 1983 moet elke traktor van 800 kg of meer voorzien zijn van een kantelbeveili ging. Bij gebruik op een kuilhoop of een helling van meer dan 20 graden (bijvoorbeeld een dijktalud of een wegberm) moet elke trekker - on geacht het gewicht - van een kantel beveiliging voorzien zijn. Gevaarlijke stoffen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9