Slechte oogstverwachtingen in geheel Nederland De beleidsmakers van Brussel Graanproduktie in Frankrijk Binnen een week aan de kant Door de droogte zal de opbrengst van de snijmais tegenvallen Als praktijkschrijver van SCHOU- WEN-DUIVELAND hoorde ik ver tellen dat de situatie met betrekking tot de stand van de gewassen in Zee land helemaal nog niet zo slecht is als dat we zelf denken. Om me hiervan zelf te overtuigen ben ik eens een kijkje wezen nemen buiten de grenzen van Schouwen-Duiveland, en wel in het Noorden van het land (zowel op de zandgronden als op de klei). In de Noordelijke zandgebieden (Drente en Oost-Groningen) vallen de gewassen bijzonder tegen. In diverse delen van dat gebied houdt men rekening met totale misoogsten van met name de fabrieksaardappelen en de zomergra nen. De fabrieksaardappelen zijn nu al aan het afsterven, terwijl ze eigenlijk nog tot september zouden moeten groeien. Droogteschade en verzwakt pootgded zijn daarvan enkele oorza ken. Voor diverse fabrieksaardap- peltelende bedrijven zal dat een gro te financiële strop betekenen omdat net als bij de granen en de bieten de prijs een vast gegeven is en de op brengst het inkomen bepaalt. De zo- mergerst en met name de haver worden in de zandgebieden noo- drijp. De verwachting bestaat dat men met de oogst van de zomergerst bezig is op het moment dat u dit ar tikeltje leest. Ook in het Noordelijk kleigebied is het erg droevig gesteld met de groei van de verschillende gewassen. Veel pootaardappeltelen- de bedrijven zullen in de knoei ko men met de levering van hun poot- goed. De pootaardappelen staan er bijzonder slecht en armzalig voor. De konsumptietelers in het Zuid westen van het land hebben met recht grote zorgen omtrent de poot- goedvoorziening voor het volgend jaar. Ook in de IJsselmeerpolders en in Zuid-Holland vallen de gewassen erg tegen; met name de aardappelen, uien en de wintertarwe. In die ge bieden komt in de wintertarwe veel voetziekte voor; meer dan in ons ge bied. Terugkerend naar Schouwen-Dui veland zien we ook bij ons veel slechte gewassen. Ondanks alles val len de suikerbieten nog enigszins mee; ondanks het feit dat er veel "slapers" voorkomen. Het zal toch ook dit jaar weer nodig zijn de matig tot zwaar besmette percelen te ont smetten. Hoe eerder de grond ont smet wordt, hoe beter. De grond kan beter onder te droge omstandighe den ontsmet worden dan onder te natte omstandigheden. Hoewel het ontsmetten van de grond vrij duur is, is het zeker een lonende zaak en worden de kosten vergoed in de vorm van meeropbrengsten. In de aardappelen op de zwaardere grond wordt reeds veel doorwas gevonden. Het is van groot belang hierop attent te zijn in verband met de kwaliteits eisen van het te leveren produkt. De wintergerst is gedorsen, de opbrengst was redelijk. Ook zijn er reeds diver se percelen konservenerwten' ge oogst. De opbrengst valt gemiddeld genomen tegen (1 a 1 Zi ton/ha te laag). Wat de graszaadoogst betreft gaan er zeer verschillende stemmen op. Gemiddeld valt de oogst nog niet tegen, maar het is geen topper. Ook de opbrengsten van de plantuien en de karwij doen weinig onder voor normale jaren. Van de plantuien is echter nog maar weinig gerooid. De handel is naar verluidt nog niet erg levendig. Er wordt gesproken over 0.30 per kg en opbrengsten van 40 ton/ha schijnen niet vreemd te zijn. Wat wel tegen zal vallen zijn de zaai- uien, de zomergerst en de wintertar we. Zeker weten doen we het uiteraard nog niet, maar optimistisch kunnen we niet zijn. Vooral voor de jonge beginnende boeren zal het dit jaar erg moeilijk zijn. Voor een (groot) aantal bedrijven zal de financiële tegenvaller hard aankomen, maar denk erom: "Ik worstel en kom boven"! Het was twee maanden geleden moeilijk in te denken, dat we in HEUSDEN, ALTENA EN BIES BOS vandaag 24 juli, blij zouden zijn met de 5 mm regen, die we gehad hebben. Maar voor de gewassen zoals aardappels was het hard nodig en ook de bieten zijn er hoogst dankbaar voor. De grasgroei was door de hoge tem peraturen ook nagenoeg stil komen te staan. Nu groeit het gras om deze tijd van het jaar toch al weinig, meestal moeten we tot half augustus wachten voor er weer schot in komt. In de komende weken zullen we ook weer moeten beslissen of we op nieuw in gaan zaaien of doorzaaien. Het blijft altijd een min of meer gokken, omdat de kosten, die bij her- De praktijkschrijver uit NOORD- BEVELAND die deze keer schrijft zal het wat makkelijker hebben dan de vorige schreef de praktijkschrijver 14 dagen geleden, want er was toen een begin gemaakt met het maaien van het graszaad. Veel graszaad is inmiddels gemaaid, gedorsen en het graszaadstro(of hooi, wie weet de goede benaming) geperst. Binnen één week aan de kant. De kippenmest er op uitgereden, ge freesd en wikken gezaaid. Nu nog wachten op een grote bui regen, die maar niet komen wil. De maand juli lijkt veel op die van 1982, toen viel er ook pas op 31 juli de eerste regen van betekenis, maar de gewassen waren wel op normale tij den gezaaid en gepoot. De bruto-opbrengsten van de ver schillende soorten graszaad zijn goed, nu maar awachten wat de netto opbrengsten wc ien en uiteindelijk de prijzen. De weinige wintergerst op ons voor malig eiland is ook van het land af. De opbrengst ligt tussen de 6000 en 7000 kg per ha. Maar we hoorden dat die in de Wilhelminapolder nog wat hoger lag. De vroeggezaaide vlasperceeltjes staan op de ruiter, dat is.het vlas dat op kontrast is geteeld en op de oude manier verwerkt zal worden. Die kontraktprijs ligt aan de lage kant (n.l. 40 ct) in vergelijking met de prijs die de laatste weken geboden wordt n.l. 60 ct. Het vlas heeft een goede lengte van 80 cm - 1 m. Of de kilo gramme er ook zijn is nog niet be kend. inzaai gemaakt moeten worden vrij pittig zijn. Als het lukt om het gras land via normaal gebruik en onder houd in redelijke staat te houden zal dat wel het voordeligste zijn. Maar verschillende percelen zijn hier, door de weersomstandigheden gedwongen, zo mishandeld dat er weinig anders dan vernieuwen opzit! Aan het melkfront rommelt het ook weer. Verschillende deskundigen menen dat het nodig is dat de produktie af geremd wordt. Diverse regeringen klinkt dit na tuurlijk als muziek in de oren, be zuinigen is nu eenmaal in. Maar een feit is nu eenmaal, dat ten koste van enorme investeringen deze grote produktie gerealiseerd en ver- De eerste erwten zijn ook gedorsen en die waren uitgesproken slecht. De betere en dikwijls ook wat later ge zaaide erwten komen volgende week aan de beurt. De konservenerwten lijken voor het grootste deel op een mislukking uit te lopen. Op de lichtere gronden was de opkomst nog behoorlijk maar voor de zwaardere gronden blijkt de zaai- datum (6-8 juni) veel te laat. Soms is de helft niet opgekomen en weken lang geteisterd door zwermen duiven (wilde, verwilderde en tamme). Het ophokken van deze laatste was al voorbij toen de erwten nog gezaaid moesten worden. Het ophokverbod is in Zeeland ook veel te kort, in Noord-Brabant duurt het wekenlan ger en wordt aangepast aan de zaai- datum. Misschien dat meer overleg tussen de provincies (Landbouw schap) hier enige uniformiteit teweeg kan brengen. Volgens de praktijk mensen had men hier vroeger kun nen zaaien (we zijn het allerlaatste gebied waar gezaaid mocht worden) want de grond was voor erwten hier eerder goed dan in omliggende ge bieden. De groene erwten zijn dan ook gemiddeld weken vroeger aan de grond toevertrouwd. Is er enig over leg geweest met bijv. voorlichtings dienst, standsorganisaties in de fa briek die de doppertjes inblikt? Wel ke kontaktpersonen hebben dit voor ons beslist? Wie heeft voor ons ge bied zitting in de vertrouwenskom- missie? Dit zijn vragen die hier leven en waar de fabriek en hun afgevaar digden (kommissionair) antwoord op zullen moeten geven, willen ze werkt wordt. En wat is in feite een overschot? 2% te veel van iets is al een overschot; te weinig is een tekort, dus we praten in feite over 3van een be paald produkt. Als we nu de stand van de suiker bieten bekijken, kunnen we in de praktijk zien, dat 3% tussen het één of het andere jaar niets voorstelt. Maar al weten wij als boeren best, dat het zo is, blijkbaar weten de beleids makers in Brussel dat niet. We blijven hopen dat ze daar ook nog eens wakker worden. Tenslotte nog dit, door de z.g. over schotten blijven de konsumentenprij- zen laag, en dat moet de politici toch zeker aanspreken. Maar er zijn nu eenmaal op korte termijn geen ver kiezingen in 't vooruitzicht. volgend jaar weer konservenerwten in de bouwplannen opgenomen zien worden. We denken dat alles tot ieders tevredenheid zal worden op- gelos't, gezien de ervaringen van de laatste jaren. Inmiddels is de lang gewenste regen dan toch gevallen. Gelukkig niet met windstoten en hagel, maar in twee buien, eerst 's morgens een goed uur en daarna 's middags nog eens een slaregentje, bij elkaar 12 mm. Voor aardappels, bieten en uien een zeer welkome waterval. Begin aug. wordt op Noord-Beveland 17 ha los bouwland (onverpacht) verkocht. Bij de openbare verkoping op 5 aug. in de Korenbeurs te Kort- gene kan het wel eens zeer druk wor den, niet allemaal kopers, maar velen wel nieuwsgierig wat of Noord-Beve- landse grond in 1983 waard is! Van oogst 1982 werd in Frankrijk tot 1 juni in totaal 37,0 miljoen ton graan afgeleverd, vergeleken met 33,3 mil joen ton in de overeenkomstige pe riode van het voorgaand seizoen. Het aandeel zachte tarwe steeg van 18,9 tot 21,4 miljoen ton, dat van gerst nam toe van 6,02 tot 6,1 miljoen ton en van mais van 7,0 tot 8,2 mil joen ton. Aan haver werd 584.398 ton afgele verd (499.655), aan rogge 74.815 ton (80.024). Per 1 juni bedroegen de voorraden zachte tarwe 3,50 miljoen ton (3,66); gerst 927.808 ton (608.299); maïs 2,39 miljoen ton (2,23). vdw Na vele voorspellingen van met de avond onweer, hebben we nu een re genbui gehad. Zondagmorgen vroeg werden we door het gerommel gewekt en pas na melkenstijd vielen de eerste druppels. Na een poosje stonden er plassen op het erf en de vogels zongen hun hoogste lied. De frisse natuur was gewoon te ruiken en als dit weertype van zon en regen nog even aanhoudt, dan zal de rijping van de tarwe nog vlugger gaan. Dit jaar zullen we dus vroeg leeg land hebben en daarmede rijst de vraag wat gaan we en wat kunnen we er mee doen. Afgelopen voorjaar is er weinig kans geweest om een groenbemesting in te zaaien. Voor een groenbemestingsland als Zeeland is er dus nog genoeg werk aan de win kel. Met het zaaien van een groenbe- mester alleen zijn we niet klaar, want dit prille gewas mogen we na opkomst niet laten vernielen door de bekende parasieten. Het slagen van een groen- bemestingsgewas hangt van vele fak- toren af en daarom moet er als het ware bij gewaakt worden. Wat we verder nog kunnen doen met kale stoppels op dit moment is het be kijken waard. Wanneer we thans door de graangewassen lopen, dan kleven de zaden van het kleefkruid ons aan de broekspijpen. Verder zien we zwaluw tong, klein-hoefblad, melkdistels enz. Veelal lastige onkruiden met elk hun eigen selektiviteit voor gewasbescher mingsmiddelen. Het ene onkruid gaat dood van een groeistof, het andere van een kleurstof en anderen zijn moeilijk dood te krijgen. Van deze laatst ge noemde onkruiden beginnen we er steeds meer te krijgen. Van de vorige Zeeuwse Spuitdag herinneren we ons nog een vraag over de chemische be strijding van melkdistels. Deze is che misch in de granen heel moeilijk te bestrijden. Het tijdstip van bestrijden is aan de late kant voor het graange was. Door de gele kleur van de bloe men weet echter heel de buurt hoe dik men in die melkdistels zit. Met drie maal stoppelploegen in één seizoen zijn ze vast en zeker weg te krijgen. Voorde Tweede Wereldoorlog hadden we in ons gewest meer schone- dan vuile boeren. Na de oorlog was het juist andersom. Mede vanwege de vordering van trekpaarden werd er te weinig aan de stoppels gedaan. Wij doen er de laatste jaren ook te weinig aan en wij verzuimen dus om de on kruidzaden in de natste maand van het jaar te laten kiemen. De stoppelploeg is van onze bedrijven verdwenen en die kunnen we juist niet missen. Hier is dus nog genoeg te doen voor de stu- dieklubs. Bekend is, dat het ene chemische middel zwak is op het ene- en sterk is op het andere onkruid. Wat doen we met die kennis en hoe spelen we daar op in? Gewoon door te korrigeren bestrijden te velde, dat zijn de on kruidzaden. Kweekgras wat nu boven de tarwe uitsteekt is wel te bestrijden, maar haar op de grond gevallen zaad niet. Daarvoor moeten we dus een an der tijdstip uitkiezen en dat is er. Mo menteel is er op dit gebied door kos tenbewaking nog heel wat te verdie nen. De boer van vroeger ving graag twee vliegen in één klap en met die stijl hield hij zijn land schoon. Een studie dag in deze zou misschien bepaald wenselijk zijn en tevens om te weten of we met een gerust hart al die sporen van de bruine roest met de strohakse- laar of met de stropers over het stop- pelland kunnen verdelen. En de boer hij ploegde voort Een kultivator met "beitels" is niet te vergelijken met een niet te brede stop pelploeg. Op half oogst diep op win- terlandploegen van de ztvare grond schijnt een prima dokken-bestrijding te zijn. Of het waar is weten we niet, want dit is nog uit de tijd toen het land "gebraakt" werd. Toch zit er wel wat in en daarom is het het proberen waard. 6 29 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6