nieuws uit brussel Rooidata pootaardappelen: weeg uw kansen! Plan Braks krijgt steun in EG jan werts - brussel Brussel wil bezuinigen op tarweteelt Rooidatum beleid Actuele situatie Tenslotte De Britse regering wil verregaande besnoeïngen doorvoeren op het Europese landbouwbeleid. De uitgaven in die sektor zullen aan een dwingend plafond gebonden moeten worden. Ze mogen dan voortaan meegroeien met de ontvangsten van de Europese Gemeenschap; dat wil zeggen momenteel met zes tot acht procent per jaar. Alleen bij excep tionele omstandigheden zou hiervan kunnen worden afgeweken. Tege lijk mag geen enkel land in de Europese Gemeenschap in de toekomst nog onevenredig hard financieel door "Brussel" worden aangeslagen. De landen met een welvaart beneden het EG-gemiddelde mogen hele maal geen verlies lijden op hun Europees lidmaatschap. Dat zou dus slaan op met name Engeland, Ierland, Griekenland en later ook Spanje en Portugal. Binnen de Europese Kommissie is verzet gerezen tegen de tradi tionele interventies (overheids- aankopen) van tarwe. Normaal wordt tarwe van minimale bak- kwaliteit vanaf half juli aange kocht. Maar onder invloed van de bezuinigingen die worden ge zocht weigert men daar nu toe over te gaan. De aangeboden tarwe komt volgens kommissie kringen met name uit West- Duitsland, Engeland en ook Ne derland. Zal men blijven weige ren tot interventie over te gaan miljoen gulden. Nederlandse kommissaris mr. Frans Andries- sen behoort tot de groep van tegenstanders van interventie. Hij zegt de brief van minister Braks met suggesties tot bezuiniging te ervaren als een duidelijke steun in de rug. De direkte medewer kers van Andriessen in BrusseJ letten er de komende weken overigens scherp op de Europese Kommissie bij het samenstellen van haar bezuinigingsplannen de Nederlandse agrariërs niet extra treffen. Dat is de kern van de boodschap die de Britse minister Sir Geoffry Howe deze week op tafel heeft gelegd bij zijn kollega's uit de Europese Ge meenschap. Volgens onze minister van Financiën Ruding denken ook de Duitsers aan bezuiniging bij de EG over de hele lijn. Nederland had enkele dagen geleden al een plan Braks ingediend, dat overigens minder ver gaat dan wat Howe nu bepleit. Ruding ver klaarde in Brussel dat de Neder landse regering denkt aan ombui gingen op Europees niveau naar het model van die in Den Haag. Hij vindt het wel goed dat daarbij extra druk ontstaat nu de financiële bron nen van de EG binnenkort uitgeput zullen raken. Volgens minister Ru ding is het niet meer te verkopen dat in het binnenland een straf ekono- misch beleid wordt gevoerd en dat daarop in de EG een uitzondering zou worden gemaakt. Op de vraag of de landbouwministers onder kurate- le zijn geplaatst antwoordde de Ne derlandse bewindsman: "Het ver baast mij niet dat zoiets gezegd is. Maar dat is toch wel overdreven". Om paal en perk te stellen aan de uitgaven heeft de Europese topkon- ferentie de bewindslieden van Bui tenlandse Zaken en Financiën een zekere zeggenschap gegeven over de landbouwministers, zo erkende mi nister Ruding desgevraagd. Hij ziet het zo dat de koalitie van ministers van Buitenlandse en Fi nanciën komende herfst mogelijk knopen moet gaan doorhakken wanneer de Landbouwministers met hun agrarische achterban dat niet zouden kunnen of durven. Volgens minister Ruding zal het er de komende maanden vooral op aankomen dat binnen de EG nu eens juiste prioriteiten opnieuw worden vastgelegd. Financiën uitgeput In een gezamenlijke vergadering van de bewindslieden van Buitenlandse Zaken en Financiën begon men dinsdag op basis van de opdrachten geformuleerd op de recente topkon- ferentie van Stuttgart onderhande lingen. Die moeten leiden tot: 1) Een sanering van de EG-Financiën die binnenkort uitgeput zullen raken. 2) Het aanboren van nieuwe financiën. 3) Het opstarten van nieuw Europees beleid (bijvoorbeeld werkgelegen heid, regionale ontwikkeling, met name kwesties dus die de zuidelijke landen vragen). 4) Het anders ver delen van de lasten over de afzon derlijke EG-landen. 5) Het aldus wegnemen van de belemmeringen die Spanje en Portugal scheiden van toetreding tot de Gemeenschap. Bij het begin van deze operatie bleek al meteen dat de EG ruwweg uiteenvalt in een bezuinigend Brits-Neder- lands-Duits-trio en de groep meer zuidelijke landen die vooral denkt aan het uitbreiden van allerlei akti- viteiten ten einde aldus op langere termijn de welvaart binnen de Euro pese Gemeenschap meer te nivelle ren. 29 juli 1983 Tweederde van de zeventig miljard gulden omvattende Europese begro ting gaat op via de landbouw, aldus minister Ruding. Hij schetste hoe voortaan de ministers van Buiten landse Zaken/Financiën maande lijks over deze problemen gaan ver gaderen. Op 30 augustus zullen ook de landbouwministers daarbij aan wezig zijn. Tevoren zal de Europese Kommissie (dagelijks bestuur EG) voorstellen doen ten aanzien van een wat zuiniger aanpak van het land bouwbeleid voor de komende jaren. Kommissie-kringen zeggen dat de bezuiniging neerkomt op beperking van het garantiesysteem. Tegelijk wil men dit echter zo inkleden dat de inkomens van het gemiddelde boe renbedrijf toch zo min mogelijk ge raakt zouden worden. De Europese Kommissie wil dan ook niet botweg drempels leggen waarboven alle agrariërs aan de grillen van de Jan Werts Wereldmarkt zijn overgeleverd, zo valt in Brussel te beluisteren. Afgelopen week was in Brussel hele maal gevuld met diplomatieke akti- viteiten in verband met de opdrach ten van Stuttgart. Vanaf maandag tot eind van de week is de ministerraad onafgebroken bijeengeweest. Dit dan in een wisselende samenstelling: Buitenlandse Zaken, al dan niet met de bewindslieden van Financiën; Landbouw en later de ministers voor het budget. Eigenlijk draait alles om de vraag: hoe een financieel echec (mislukking) te vermijden. Waarne mers zijn het er over eens dat de Eu ropese integratie verder zal afbrok kelen wanneer de Gemeenschap van de Tien volgend jaar niet in staat is om met een samenvattend plan te reageren op de naderende uitputting van haar Financiën. Dit aspekt dient men bij de beoor deling van het optreden van ook de Nederlandse ministers in Brussel wel in de beschouwing te betrekken. In de vergadering van de ministers, verantwoordelijk voor het budget, zijn de problemen alsvolgt geschetst: 1. Het gegeven dat de EG vrijwel aan het einde van haar financiële latijn is. De 1%-norm wordt eind van dit jaar bereikt en dat is een absolute grens; 2. Het gegeven dat de 1,9 miljard gulden die onlangs aan Engeland zijn toegezegd als kompensatie betekent dat de begroting 1984 met ruim 3 miljard extra wordt belast. Dit omdat Engeland niet en West-Duitsland in mindere mate meebetalen aan die kom pensatie, waardoor zij dus extra fors aanzwelt voor rekening van de andere landen; 3. Het gegeven dat het Europees Parlement volgens het verdrag van Rome recht heeft op een on derhandelingsmarge. Die is er echter nog nauwelijks. Het Parle ment zou aan de vooravond van de komende Europese verkiezin gen nog weieens lastig kunnen worden; 4. Het gegeven dat in de lopende begroting 1983 eerdaags nog 6,5 miljard extra ingeschreven moet worden, grotendeels wegens Landbouwministers De landbouwministers hebben maandag onder leiding van de Griekse bewindsman Simitis verga dert. Hij begon zijn taak als voorzit ter met een pleidooi ten gunste van de arme boeren van het zuiden van de EG, in vergelijking met de rijkere in het noorden. Struktuurpolitiek die deze onevenredigheid beperkt, moet nu alle voorrang krijgen, aldus mi nister Simitis. De ministers hebben deze week (weer) geen vooruitgang geboekt met de problematiek rond olijfolie en groenten/fruit. Die staat, zoals be kend, in nauw verband met de toe treding van Spanje en Portugal. De Italiaanse minister Mannino bleek gegeven de onzekere politieke situa tie in zijn land niet in staat tot wer kelijk onderhandelen. Bovendien komt de Europese Kom missie ook op dit terrein eind van de maand met voorstellen. Ten aanzien van het varkensvlees kreeg minister Rocard gedaan dat via een techni sche herziening een tiende deel wordt afgebroken van de exportsub sidies (monetaire kompensaties) die landen met sterke munten (zoals Nederland) ontvangen bij leveran ties aan met name Frankrijk. Een vreemde situatie dit jaar. Rooidata vaststellen, terwijl er voor het merendeel van de percelen nog geen opbrengst is. Naar schatting zal zo'n 15% normaal gerooid kunnen worden. Op 15 juli waren er veel percelen die nog gekeurd moesten worden voor de eerste keer; een klein aantal percelen had de 2e keuring al achter de rug. De natuur is niet of nauwelijks te bedwingen. Zo weten we uit erva ring, dat als er luizen komen en er zijn aardappelplanten in het veld, de kans op virus infectie bijzonder groot wordt. We weten ook dat er een groot aantal luizen zijn die het virus niet kunnen overbrengen. Het doelwit is derhalve gericht op die luizen-soor ten" die het virus wel kunnen over brengen. Vroeger meende men dat alleen de perzik-bladluis verantwoordelijk was voor het overbrengen van virus. Tot £oor enkele jaren terug werd dan ook het rooidatum beleid gekoppeld aan de hoeveelheden perzik-bladlui zen gevangen in de zgn. gele vang- bakken, opgesteld door het gehele land en die dagelijks worden afge tapt. Sinds de zeventigerjaren is be kend, dat met name hét y-virus ook overgebracht kan worden door en kele andere soorten luizen!! Daarom worden de luizen die ge vangen worden dagelijks gedetermi neerd en geteld! Bij de infektie is ook een groot onderscheid in de rassen. Ongeveer de helft van de oppervlak te van het nederlandse pootgoed be staat uit rassen die resistent zijn tegen het y-virus en de andere helft uit rassen die min of meer vatbaar zijn (o.a. Bintje). 2 Groepen rassen dus, aangeduid in NAK-circulaires met a-rassen vatbaar en b-rassen onvatbaar. In het kader van het rooidatum be- Pootaardappelen de zgn. advies-data vastgesteld voor de diverse regio's van ons land. Dat zijn "technische" data aan de hand van de vele gege vens. Wie daaraan kan voldoen kan vrijwel zeker zijn dat de veldkeu- ringsklasse gehaald kan worden. Het In dit moeilijke jaar zal slechts een klein deel van de pootaardappelen vóór de adviesdatum kunnen worden gerooid. leid volgen de a-rassen het optreden van de perzikluizen een aantal andere overbrengende luizen soor ten en de b-rassen overwegend het optreden van de perzikluizen. Een vrij ingewikkeld systeem, maar van uitermate groot belang voor het gezond houden van het nederlandse pootgoed èn om tot reële grenzen te kunnen gaan bij het vaststellen van de rooidata! Bij de centrale NAK in Wageningen worden via de Vaste Commissie basispootgoed wordt nog gecontro leerd om de zekerheid te vergroten; het gecertificeerde pootgoed wordt in het algemeen niet gecontroleerd, als inderdaad vóór adviesdatum ge rooid wordt! Dan wordt daarmee de veldkeuringsklasse de definitieve eindklasse. Daarnaast worden door de geweste lijke keuringsdiensten zgn. eind-data vastgesteld. Twee stelsels van data dus: advies data door de NAK en einddata door de keuringsdiensten. Slechts een klein gedeelte van het nederlandse pootgoed zal kunnen worden gerooid voor advies datum. Het merendeel zal het derhalve moeten hebben van het beleid dat voor de einddata gevoerd wordt. Om iedereen zoveel mogelijk kansen te geven zullen stellig dit jaar die einddata vrij laat komen te liggen en daarmee komt een grote verant woordelijkheid te liggen bij de indi viduele teler zelf. Wanneer men over de adviesdata heen gaat valt het per ceel in ieder geval onder de nacon- trole met alle gevolgen van dien. Daarom zal veel afhangen van lvi- zen-invasies aan de ene kant en de gezondheidstoestand van het perceel een goede luisbestrijding aan de andere kant. De individuele teler zal in vele gevallen zijn eigen datum kunnen kiezen om nog pootgoed over te houden, maar hij zal zich be wust moeten zijn de risico's zo veel mogelijk te beperken. "Afmelkproeven" in het verleden hebben aangetoond dat de hoeveel heid virus in de knollen gedurende het groeiseizoen regelmatig toe neemt! Dus elke dag langer in het veld na adviesdatum is risico! Spe ciaal voor rassen van groep a. De remmen lijken wat los, maar de na- controle is een lelijke stok achter de deur. Hoewel er grote verschillen zijn per gebiëd en per bedrijf, per perceel en per ras hoeft zich nog geen ramp te voltrekken. Met man en macht wordt gewerkt om pootgoed over te houden waarover de gebruiker tevreden zal zijn. Grote luizen invasies zijn nog uit gebleven! De grootste zorg ligt der halve bij het basispootgoed, het uit gangsmateriaal voor volgend jaar! De producent van pootgoed doet er goed aan zijn kansen zorgvuldig af te wegen. A. Vermeer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5