Boerin met getuigschrift p.j. zuid geluid Tijd om te gaan, tijd voor anderen om te komen Vfll Uil IV Redaktieadres: Toch nog PJZ-sportdag 1983 De vrouw in het jaar 2000 redaktie henk tegels Scheidende voorzitter: Nieuwe voorzitter Even VOOrstellen: B onder redalttie van de Redaktiekommissie Bond Wf II II III4 I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- II at ^8 Mevr. LJ. de Regt-van Malde gen.,.- Anna Mariaweg 1,4494 PB (ieersdijk. In de wintermaanden werd er door de agrarische kommissie van de plattelandsvrouwen van Tholen en St. Philipsland een kursus "Teelt en rendement van akkerbouwgewassen" georganiseerd. Ik vond dat ik me daar ook maar voor moest opgeven. De liefde voor het boeren- en tuindersvak had ik al ruimschoots van thuis meegekregen. Maar het wel en wee van groei en opbrengst der gewassen en de daarbij behorende werkzaamheden en onkosten wist ik louter uit ervaring en niet van uit de schoolbanken. Vrouw, in welk teken zal het jaar 2000 staan? Eén ding is zeker, de automatisering zal steeds verder gaan. Ga je via de komputer kommuniceren, of blijfje het persoonlijk gesprek prefereren? Kies je ook dan voor verantwoordelijkheid, of wil je die juist kwijt? Denk je nog verder te emanciperen, of zul je naar 't verleden terug willen keren? De arbeid, zal men die verdelen, met als gevolg deeltijdbanen voor velen? Ontwapening en vrede, zal het door kunnen gaan, of bedreigt de atoombom ook dan ons bestaan? Hoe de toekomst zal zijn, het blijft een vraag, maar toch... heel veel zal zijn als vandaag. Wanneer je zonder veel gepraat, anderen helpt met woord en daad. A Is je warmte en liefde geeft, heb je ook dan niet voor niets geleefd. A. de Regt - Punt afd. Biesbosch-Werkendam Op de proefvelden van "de Rust hoeve" hebben we ze onze geleerdheid eens even laten horen Gewapend met pen en papier toog ik ietwat onwennig naar het zaaltje van een plaatselijk horecabedrijf. Het bleek dat er nog 28 dames waren, waarschijnlijk om dezelfde redenen. We gingen schuifelend aan de lange tafel zitten en wachtten nieuwsgierig af, wat er zou komen. We hadden een heuse docent, z'n naam was heer Bakx, hij dacht vast en zeker, dat wordt naks!, want zijn gezichtsuitdrukking was een ietsie, pietsie wantrouwig. Om nou de geheimen der aardkorst, de ligging en de verslemping, de bewerking en de ontwatering, de vruchtwisseling en de beworte- ling, de ontsmetting en de voeding, de kieming en de zaadvorming, de bemesting en de korrelvorming, de sortering en de vergeling, de vergroting en de bestrijding, de bladvorming en de beschadiging, de blauwvorming en de herstelling, de bedekking en de ontwikkeling, de celvorming en de spreiding, de behandeling en de bespuiting, de bescherming en de herkenning, de verpakking en de vergiftiging, de voorkoming en de waarschuwing, de gasvorming en de vermenigvuldi ging- de werking en de verplaatsing, de verbreiding en de aarvorming, de waarneming en de verbetering, en weet ik wat voor "ingen" nog meer, op boeiende wijze uit te leggen aan een stel vrouwen, die meestentijds hun aandacht verdelen tussen, kin- ders, koken en keutelen, is toch een zware opgave, nietwaar? De eerste ies kon je een speld horen vallen. Iedereen luisterde gespannen en we schreven verwoed van alles en nog wat op. Gelukkig: koffiepauze, want het was best moeilijk! Maar na enige tijd werd het steeds interessanter, gemoedelijker en leu ker. De docent vertelde ons een he leboel dingen, waar we wel eens van gehoord hadden of ergens gelezen, maar toch nooit het fijne van begre pen hadden. 's Avonds werd er met de echtgeno ten over de opgedane kennis gepraat en als er gezegd werd: "daar klopt niks van", volgde daarop een hevige diskussie. Wie kon trouwens vermoeden, dat de terloopse opmerking van de heer Bakx: "Niet zenuwachtig worden in April", zo aktueel zou zijn dit voor- jaar? Aan het eind van de kursus kregen we een echt examen! Het ging er heel officieel aan toe. We kregen een vragenlijst en iedereen schreef met ernstige gezichten, al of niet goede antwoorden er achter. Later werd er zachtjes gesuggereerd, dat we heus wel zouden slagen. Op een dag in juni gingen we met z'n allen, 's morgens het lab van het wa renonderzoek (NAK) bezichtigen en 's middags hebben we onder een stralende zon de proefvelden van de "Rusthoeve" bekeken. Daar konden we onze geleerdheid in de praktijk laten horen. Onder het genot van een bekertje koffie hebben we, in een kring op strobalen zittend, het di ploma uitgereikt gekregen. Tot slot wilde ik nog opmerken, dat je als vrouw en/of boerin in hoger aanzien komt te staan bij het man nelijk geslacht als je een getuigschrift kan laten zien. Toen er laatst een zeer chauvinistisch manspersoon, die een vrouw nog steeds maar alleen kinde ren wil zien baren en sokken stoppen, bij ons was, en vertelde, dat je dat bepaalde ras toch beslist moest ver bouwen, zei ik overmoedig: "Je maakt me niks meer wijs hoor, want ik ben geslaagd voor mijn land- bouwdiploma!" Hij verslikte zich in zijn koffie, viel bijna van z'n stoel en keek me vervolgens met open mond aan! Al met al: een geslaagde kursus en allemaal geslaagd! Gefeliciteerd! Annie Heyboer - van Dalen Na een periode van vier jaar heb ik onlangs het voorzitterschap van de P.J.Z. overgedragen aan mijn opvolgster Tonny Gubbens. Terugkij kend op déze periode kan ik vaststellen, dat het voor mij een bijzonder drukke maar erg leuke tijd is geweest. Was men in 1979 niet meer zo overtuigd van de noodzaak een provinciale organisatie in stand te houden. Nu, in 1983, blijkt het toch nog steeds mogelijk een groot aantal aktiviteiten op te zetten voor plattelands jongeren. In die tijd is er wel het een en ander veranderd. Het woord bezuiniging was niet van de lucht. We weten nu waar we aan toe zijn, hadden we in 1979 nog de beschik king over een full-time beroepskracht, volgend jaar zal dat slechts twee dagen per week zijn. Willen wij de P.J.Z. in zijn huidige vorm in stand houden dan zullen er meer vrijwilligers bij het werk betrokken moeten worden. Binnen het P.J.Z.-gebied niet eenvoudig maar het moet toch mogelijk zijn. Een ding is mij in de afgelopen jaren wel duidelijk ge worden: Er moet aan een organisatie getrokken worden, en als de beroepskracht het niet meer kan (door tijdgebrek) dan moeten vrijwil ligers de kar trekken. En dat dat goed mogelijk is, heb ik gezien in kollega-organisaties. Euro-Delta, onze buur en partner is er een goed voorbeeld van. Ik hoop, dat de samenwerking met Euro-Delta het instand houden van kantoor en professionele begeleiding mogelijk zal maken in de komende jaren. Ook door wat meer samen werking in 3 C.J.O.-verband zou het mogelijk moeten zijn onze leden wat te blijven bieden. Dat zo'n samen werking vruchten kan afwerpen be wijst het Z.A.J.K. Zeker in deze tijd zou het goed zijn dat de afdelingen vaste vertegen woordigers voor het Hoofdbestuur 29 juli 1983 aanwezen. De H.B.-leden zouden dan wat meer ervaring kunnen op doen en ook wat meer kunnen bes turen naast het vertegenwoordigen van de afdeling. Veel werk kan er samen met een be roepskracht in een D.B. verzet wor den. Het werkt bijzonder fijn met een klein groepje gemotiveerde mensen plannen uit te werken, of proberen nieuwe initiatieven te ontplooien. Bijzonder moeilijk blijkt het voor onze organisatie om ook landelijk Jaap Flikweert fff mee te draaien, de kleine hoeveel heid mensen, die provinciaal aktief zijn en de afstanden spelen hierin een rol. Zolang subsidie-gelden via de P.J.G.N. blijven lopen, is het zaak hier toch onze neus te laten zien. Toch zijn er meerdere redenen om dit werk op te vatten. Voor een klein aantal mensen zijn er mogelijkheden aan aktiviteiten deel te nemen b.v. een internationale ontmoeting met plattelands jongeren. Ik heb dat zelf meegemaakt en het is prima beval len. Maar ook het instand houden van de landelijke sportdag of de kulturele selektie of het voortgang laten vinden van de Stichting Uit wisseling waar velen plezier van hebben is belangrijk. Je hoort ook eens hoe het in buurprovincies toe gaat, voor jezelf doe je er een hoop ervaring mee op. Belangrijk blijft het dat er veel werk in de afdelingen gedaan wordt, want daar zitten uiteindelijk toch de leden waar de organisatie voor is. Ik vond het fijn in de vele afdelingen te ko men, speciaal die, welke we met ve reende krachten weer aan het draai en hebben gekregen. Jammer, dat er altijd sprake is van elkaar afwisse lende ups en downs in het afdelings- bestaan, dat hebben we nog niet on der de knie. Ik hoop, dat jullie er in slagen ook in de toekomst de P.J.Z. lévend en jong te houden want dan kan je net als ik terugkijken op een bijzonder fijne tijd in het plattelands jongerenwerk. Voorlopig blijf ik nog wat zijdelings aktief maar het grote werk is voor mij 21 juni toch afgesloten. Het was bij zonder leuk nog velen te zien waar mee ik de laatste jaren heb samen gewerkt. Jaap Flikweert Nadat ik me op deze plaats in het afgelopen najaar heb voorgesteld als D.B.-lid is er nu, veel sneller dan ik ooit verwacht had, weer een reden iets op papier te zetten. Sinds 21 juni ben ik Jaap Flikweert opgevolgd als voorzitter van de P.J.Z. Was het toen vrij gemakkelijk iets voor P.J. Zuid-geluid van mezelf te schrijven, nu ligt dat iets moeilijker omdat de voorbije periode erg kort is. Niet dat het een tijd is geweest waarover niets te vertellen valt! Integendeel! Het was een tijd van veel vragen, luisteren en lezen, dingen zelf uit zoeken, voorbereiden en doen, een tijd van nieuwe begrippen en vooral van afkortingen (die soms op zich nog vrij lang blijken te zijn!), kortom een periode waarin ik in "de keuken" van de vereniging heb kunnen rond kijken. Het was een tijd om veel te leren, en om tot de konklusie te ko men, dat ik blij ben toen in het D.B. gestapt te zijn. Het is prettig samen te werken met de anderen en om na te denken en te praten over het beleid wat we in de toekomst mogelijk zul len moeten gaan volgen. Dat is na tuurlijk deels koffiedik kijken, maar dat er veranderingen moeten worden doorgevoerd is duidelijk. Zo zullen er o.m. meer vrijwilligers moeten worden ingeschakeld, kommissies zullen nog zelfstandiger moeten gaan werken en taken zullen anders verdeeld gaan worden. Om dit alles mee voor te bereiden zullen we ook Tonny Gubbens nog nieuwe D.B.-leden nodig heb ben, want al met al is deze groep aardig ingekrompen, terwijl er meer gedaan moet worden. Ik ben me ervan bewust, dat ik als nieuwe voorzitter start in een moei lijke tijd, maar ik ben blij met het vertrouwen dat ik van iedereen ge kregen heb. Samen met dé anderen uit het D.B.. de beroepskracht, kommissieleden en andere vrijwilligers hoop ik dan ook dat we erin slagen in de toekomst zoveel mogelijk algemene en agrari sche aktiviteiten voor de leden in stand te houden. Tonny Gubbens De provinciale sportdag, die ge houden zou worden op zaterdag 4 juni, is i.v.m. het goede weer en daardoor de geringe opgave van teams niet doorgegaan. In de hoofdbestuursvergadering van juni j.l. kwam naar voren dat men dit erg jammer vond. Daar om heeft de sportkommissie uit gekeken naar een andere moge lijkheid om deze sportdag alsnog door te laten gaan. Zij heeft deze mogelijkheid gevonden. Op za terdag 27 augustus zal de provin ciale sportdag 1983 alsnog ge houden worden. Plaats: evenals andere jaren het sportpark te Steenbergen. De gebruikelijke sportonderde len komen weeraan bod. Dit zijn: 1. De teamsporten, nl.: voetbal (heren), volleybal (dames en heren), touwtrekken (ge mengd), estafette (gemengd) 2. De individuele sporten, n.l.: de atletiekonderdelen: 100 mtr sprint, hoogspringen, ver springen, kogelstoten (allen voor dames en heren) en 400 mtr hardlopen voor dames en 1500 mtr hardlopen voor he ren 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21