Kleine Franse appeloogst Minder appelen, meer peren Een warme zomer! Vakantiegasten zorgen voor extra afzet Attentie voor het bakterievuur Kleiner areaal zaaiuien Konsument kiest knapperige krop ijsbergsla Ook in ons THOOLSE distrikt zijn er vorige week zéér hoge temperatu ren geweest. Onwillekeurig gaat men dan vergelijkingen maken met de droge zomer van 1976. De aanhou dende droogte.van 1976 is toen echter in juni reeds begonnen, met het ge volg dat de produktie van de diverse gewassen bijzonder laag waren. In zonderheid bij de wat intensievere vollegrondstuinbouw, wordt dan het gemis gevoeld aan berekeningsmoge lijkheden. Wanneer eenmaal een gewas in zijn groei te lang afgeremd wordt, ont staat onherroepelijk produktieder- ving, en soms mislukking van som mige teelten. Bezien wij nu het groeiseizoen van 1983-tot nu toe, dan is het voor iedereen nog niet botertje tot den boom. Volwaardige gewassen komen praktisch nergens voor, als gevolg van het struktuurverval in het afgelopen voorjaar. Inzonderheid ziet men dit op de kopeinden van de percelen, waar de grond te vast in elkaar gereden is. Om aan een rede lijk lonend jaar te kunnen komen, zullen de prijzen van de vrije teelten het goed moeten maken. Gelukkig is de prijs van de vroege aardappelen nog op een redelijk peil. De eind juni - begin juli gevallen regenbuien hebben plaatselijk voor een tijdelijke verbetering gezorgd, maar net als al tijd, zijn de buien zeer plaatselijk geweest, zodat niet iedereen hiervan heeft geprofiteerd. Met de ekstreem warme dagen van vorige week is de groei weer sterk vertraagd, mede als gevolg van watergebrek. Veel laat gezaaide bloemzaden, vooral op de zwaardere grond zullen moeilijk aan hun produktie kunnen komen, want de beworteling van het gewas is te weinig ontwikkeld. Van armoe gaat het gewas dan aan zaadvorming be ginnen, wat een gedeeltelijke mis lukking van de teelt betekent. Alleen de overjarige bloemzaadsoorten ko men met de oogst aan een redelijk resultaat. Steeds meer ziet men, dat deze teelt van uit het zwad gedorsen wordt, wat alleen verantwoord is, met vast droog weer. Het vrije be roep heeft echter voör veel mensen een aantrekkelijke zijde, maar het geeft de beoefenaar daarvan, tegelijk een grote verantwoordelijkheid. Dikwijls zit men met onregelmatige jaarinkomens, maar meestal zou men niet anders willen. Men moet er echter in deze sociaal gerichte maat schappij, wel de juiste mentaliteit voor hebben. Wanneer men evenwel in sommige dagbladen kan lezen, hoe journalisten de land- en tuin bouwers beoordelen, dan wordt men wel eens wrevelig over hun opstel ling. Vorige week nog gelezen, dat de gouden gloed van de grote kool zaadpercelen zijn bezitter een gou den oogst belooft. Deze teelt is im mers flink gesubsidieerd en dat van de centen van iedere belastingbeta ler. Daarbij wordt dan wat smalend geschreven over boter- en suikero verschotten, en gesuggereerd of iedere Nederlander is opgelegd, om de boeren maar steeds rijker te ma ken. In wezen is het echter zo, dat boeren en tuinders er maar voor hebben te zorgen dat iedere Nederlander aan een zo goedkoop mogelijk voedsel pakket geholpen kan worden. Het is daarom toe te juichen dat men van agrarische zijde veel voorlichting geeft, wat het agrariër zijn eigenlijk betekent. Wij zullen hopen dat som mige journalisten er van kunnen le ren. De peren beloven een vrij goede tot goede oogst, maar de strijd tegen de bladvlo kost veel tijd en geld. Volgens de raming per 1 julfjl. zal de Franse appeloogst van dit jaar nog wat kleiner worden dan men een maand eerder dacht. Het verschil is wel niet groot, maar de richting is neerwaarts. Het Franse Ministerie van Landbouw voorziet nu een pro duktie van 1,54 min ton. Vergeleken met de grote oogst van vorig jaar is dat ruim 20% minder. Het zou zelfs maar 5% meer zijn dan de zeer kleine oogst van 1981. Belangrijk is dat de Fransen dit jaar met name weinig Golden verwachten. Daarvan zou niet meer dan 1.01 min ton geoogst gaan worden. Dat is nog minder dan de 1.04 min ton van 1981. De groep niet met na me genoemde rassen (o.a. Grannies) zou het relatief gezien nog het beste doen dit jaar. Hogere prijzen Een kleine Franse appeloogst be hoeft niet direkt te betekenen dat er ook weinig geëxporteerd zal worden. In '81/'82 werd bij de kleine oogst (1,47 min ton) met 614.000 ton zelfs nog iets meer in het buitenland af gezet dan in het nu zo goed als afge sloten seizoen '82/83 bij een oogst die 500.000 ton groter was. Het ver schil is dat er in '81/82 in heel Eu ropa erg weinig appelen geoogst zijn en in '82/83 juist erg veel. Gezien de - naar de huidige inzichten - niet al te grote appeloogst in de EEG (ca. 6,5 min ton) is er ruimte voor export. Frankrijk zal zeker weer veel expor teren, maar de markt is tamelijk krap. Mocht de stand van zaken om trent de grootte van de oogsten in de diverse landen zo blijven als op dit moment dan zal het prijspeil zeker hoger worden dan in de seizoenen dooreengenomen 54 ct/kg. Zo hoog (130 ct/kg) als in '81/82 zullen de prijzen niet oplopen. Vrij grote Franse perenoogst De oogstraming voor peren is verge leken met een maand eerder iets naar boven toe bijgesteld en zal in plaats van even groot nu 3% groter worden De te oogsten produktie van appelen ligt dit jaar beneden het niveau van 1982. Met name de produktie van het ras Schone van Boskoop lijkt bijna gehalveerd te worden. Van peren lijkt de produktie groter te worden dan vorig jaar. Dit blijkt uit de eerste indikatie van de te oogsten produktie appelen en peren welke door de Centraal Bu reau voor de Statistiek is samenges teld. Geoogste produktie 1982 min kg Appelen, totaal w.v. 490 375 Golden Delicious 144 120 Cox's Orange Pippin 83 48 Schone van Boskoop 119 60 James Grieve 32 32 Lombartscalville 18 13 Winston 18 13 Overige rassen 76 89 Peren, totaal w.v. 120 130 Conference 50 48 Doyenné du Cornice 22 25 Légipont 6 7 Bonne Louise d'Avr. 3 5 Beurre Hardy 9 12 Stoofperen 15 17 Hoge temperaturen, volle stranden, drukke wegen is het beeld dat op WALCHEREN bij velen geliefd is, want het is nu immers vakantietijd, een tijd om je nergens over te be kommeren of zorgen om te maken. Ieder die in de gelegenheid is zal er ook direkt of indirekt een graantje van mee zien te pikken, want al die mensen moeten toch ook weer van voedsel voorzien worden. Hoewel ve len op de kampings oude voorraden uit de blikken zitten te verorberen, zijn er ook velen die frisse groenten en fruit preferen. Onze tuinbouw kan dan in deze pe riode veel en veel meer op de markt brengen, om de vraag in zijn geheel te kunnen voorzien, al hoewel er over het algemeen in deze tijd van het jaar geen prijzen worden gebeurd, om over naar huis te schrijven. Maar in dit seizoen zijn de prijzen tot op he den aardig. Overproduktie komt er in dit vrij moeilijke seizoen naar alle waarschijnlijkheid niet voor, want oni iets aan de groei te krijgen zitten we toch wel heel erg beroerd. Eerst alle nattigheid en dan behoorlijke droogte. En aan goede beregening ontbreekt het hier gewoon weg. De laatste weken is er op Walcheren vrij veel prei geplant. De planten liggen er op de meeste perceeltjes erg flauw bij en dus op een regenbui te wachten. Hoewel prei behoorlijk veel kan verdragen is het toch wel iets om zorgen over te maken, want een vlotte start is voor ieder gewas al een stap in de goede richting. Die is vooral ook nodig om een kwaliteits- produkt te kunnen oogsten. Laten we dit jaar eens proberen ziekten en plagen uit het preigewas te houden, door op tijd te zijn met de ziektebe strijding. Let hierbij vooral op de trips aantasting, die in onze streek altijd veelvuldig voorkomt en die zijn spo ren lange tijd op het gewas achter laat' in de vorm van vaal blad. Tijdig spuiten kan een hele verbetering ge ven al is het maar voor het gezicht. Een frisgroene bak groente is altijd gewild. Voorde winterbloemkool zal de perceelskeuze nu zo'n beetje ge maakt zijn. Er kan misschien nog wat verbeterd worden aan de ontwate ring, door eens een keer te woelen, alvorens de grond plantklaar te ma ken. Dit moet ieder maar eens voor zich bekijken, maar ieder jaar gaat er nog al wat door wateroverlast van dit gewas te gronde. Veel nieüws valt er niet (meer) te schrijven. Wanneer u dit leest zijn er hopelijk verschillende kollega's met de dagexkursie van de ZGO naar de proefvelden van de PAGV in Lely stad en de jaarrond teelt van witlof geweest. Zo iets kan zeer interessant zijn voor iemand die bij wil en moet blijven. Nog even dit, wordt er volgend jaar voor de frisse hap van de toeristen gezorgd in de vorm van Walcherse aardbeien? De planttijd van aardbeien gaat al snel naderen, maar wanneer u dit gaat doen, probeer dan goed plant- maii'riaal te bemachtigen. Dit kan soms wel eens problemen opleveren, maar een goed advies van de voor lichtingszijde kan welkom zijn en mogelijk veel ellende voorkomen. dan vorig jaar. Met 439.000 ton is de Franse oogst de grootste van de af gelopen tien jaar, maar de verschil len zijn met name de laatste jaren niet groot geweest. Vergeleken met vorig jaar is de verhouding tussen zomer-, herfst- en winterperen vrij wel dezelfde (50 28 22). Ook op langere termijn gezien zijn de aan delen van de groepen vrijwel onge wijzigd gebleven. In diverse perepercelen op ZUID- BEVELAND heeft het bakterievuur de laatste weken de kop opgestoken. De infektiedruk is op de meeste be drijven aanzienlijk minder dan vorig jaar, maar regelmatige kontrole is een eerste vereiste. Op perepercelen, die vorig jaar goed zijn gekontroleerd en waar de besmette takken en bo men zijn gerooid, is de infektiedruk veel en veel minder. Een bewijs, dat goede kontrole en op tijd de infektie- haarden wegnemen, de beste preven tie is om verdere besmetting te voor komen. Op de plaatsen, waar de be smette meidoornheggen zijn gerooid, is de infektiedruk stukken minder dan in 1982. Het is dan ook zaak dat alle betrokken instanties doorgaan met het opsporen en verwijderen van zie ke meidoorns. Alleen wanneer deze intensieve kontrole en het verbranden van aangetaste heggen in de komende jaren wordt voortgezet, is deze ge vreesde ziekte voor onze pereteelt in de hand te houden. De peretelers worden zwaar op de proef gesteld, want de perebladvlo heeft zich met het warme weer sterk ontwikkeld en op plaatsen kan men van een ware plaag spreken. De werking van het middel Decis, wat in het begin goede resultaten boekte, valt na meerdere malen toepassen tegen. Thiodan en Tetranyx geven absoluut de beste resultaten. De py- retrhoïden (Decis, Cymbush, enz.) vertonen naar meerdere malen spui ten, duidelijk een afnemende wer king. De laatste weken geeft Tetra nyx, soms gemengd met Dimilin zeer goede resultaten, een ervaring die uit de praktijk van fruittelers is geble ken. Het verwijderen van overtollige scheuten in de kop van de boom en daarna een goede bestrijding uitvoe ren, zodat de bladeren echt druipen, kan goede tot zeer goede resultaten geven. De prijzen voor de kleinfruit- telers vallen bitter tegen. Op bepaal de dagen waren de rode bessen in de eenmalige verpakking zelfs goedko per, dan de aangevoerde in de meer- malige 2 kg kratten. Prijzen voor ro de bessen, die zelfs nog onder de 1,50 per kg lagen, zijn erg teleur stellend. Wanneer het plukloon hier nog af moet, is het nettoresultaat voor de teler veel te laag. Hopelijk kompenseren de andere teelten in de loop van het seizoen deze tegenval lende start van het kleinfruit. Het gehele gezin wordt vaak ingezet om dat de oogst in een korte periode valt, een goede beloning voor al deze ijver is dan zeker op zijn plaats. De oogst van appelen wordt ge raamd op 375 min. kg. Vergeleken met vorig jaar, toen 490 min. kg. werd geoogst, betekent dit een afne ming met 23%. Een toeneming van de produktie wordt verwacht voor de niet met name genoemde rassen. Gedurende de laatste jaren, zijn nl. nogal wat percelen gerooid en gro tendeels herbeplant met veelal nieu we rassen. Voor de peren wordt een oogst verwacht van 130 min kg; 8% meer dan het vorig jaar. Ten behoeve van deze oogstindikatie is door de bedrijfstakdeskundigen voor de fruitteelt van het Ministerie van Landbouw en Visserij begin juli een taxatie gemaakt van de te ver wachten oogst appelen en peren in hun werkgebied. Uit de voorlopige uitkomsten van de meitelling van het C.B.S. blijkt, dat het areaal zaaiuien dit jaar weinig zal afwijken van dat van de beide voor gaande jaren. In heel Nederland zou er 11.306 ha zijn uitgezaaid, tegen 11.916 ha vorig jaar en 11.784 in 1981 De inkrimping van het areaal t.o.v. vorig jaar met 5% komt grotendeels voor rekening van het zuid-westelijk kleigebied (Zeeland en Zuid-Hol land) waar dit jaar 4.421 ha zou zijn uitgezaaid tegen 4.860 ha vorig jaar ('815.107). In de polders alsmede in Noord-Holland is maar enkele pro centen minder uitgezaaid. Hoewel "gewone" sla nog steeds be hoort tot het pakket hoofdprodukten uit de Nederlandse tuinbouw, lijkt de doorbraak van de ijsbergsla naar de ze voornaamste groep niet meer te stuiten. Gebleken is dat de konsu ment steeds vaker vraagt naar de knapperige harde bollen dan naar de traditionele "botersla". De voornaamste reden waarom de konsument vraagt naar ijsbergsla, is de zeer goede houdbaarheid van dit produkt, ook al in de bol aangesne den. de vaste, knapperige struktuur en de pittige smaak. Niet alleen de Nederlandse konsument, maar ook de sla-eter in het buitenland wil graag ijsbergsla hebben. Vorig jaar werd behalve naar het voornaamste exportland West-Duitsland ook no gal wat Nederlandse ijsbergsla ver kocht in Engeland. Zweden en Ara- bië. 29 juli 1983 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19