De tuinbouwgasprijs per 1 juli 1983 PAGV-jaarverslag 1982 In de olie (VI) Kunstmest in de olie Brochure "Plagen en ziekten van kool in beeld" ZIEKTEBEELDEN UIEN De tuinbouwgasprijs wordt sinds 1 april j.l. per kwartaal vastgesteld. Dit is al lang het geval met de "gewone" grootverbruikersgasprijzen. De tuinbouwgasprijs en de grootverbruikersgasprijzen zijn gekoppeld aan de prijs van zware stookolie, de zogenaamde P. Het gaat hier om de prijs die is betaald door de grote afnemers in Nederland in de twee kwartalen, voorafgaand aan het kwartaal waarvoor de gasprijs wordt vastgesteld. Hierdoor loopt de gasprijs zo'n 4,5 maand achter bij de zware stookolieprijs en worden incidentele uitschieters van de zware stookolieprijs wat afgevlakt. De gasprijs voor het derde kwartaal van 1983 wordt dus bepaald door de gemiddelde zware stookolieprijs in het eerste en tweede kwartaal van dit jaar. Als de nieuwe gasprijs op de eerste van het nieuwe kwartaal moet ingaan, is alleen de definitieve P van het voorlaatste kwartaal beschik baar. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek levert pas ruim een maand na het verstrijken van het nieuwe kwar taal de informatie over de zware stookolieprijs in het afgelopen kwar taal. In afwachting van de informatie van het CBS maakt de Gasunie een raming van de' P van het afgelopen kwartaal en middelt deze raming met de definitieve gegevens van het voorlaatste kwartaal. De uitkomst van deze berekening, de verreken-P, wordt in de diverse gasprijsformules ingevuld en de voorlopige tuin bouwgasprijs en grootverbruikers gasprijzen zijn bekend. In het alge meen wijken de voorlopige prijzen slechts in geringe mate af van de de finitieve uitkomsten. Overzicht De onderstaande tabel geeft vanaf het derde kwartaal van J982 een overzicht van de kwartaal-P. de ver reken-P en de tuinbouwgasprijs. kwartaal-P De Gasunie had de tuinbouwgasprijs voor het tweede kwartaal van 1983 voorlopig vastgesteld op 39,5 ct per m3 (afgerond). De feitelijke P kwam De aardgasprijs voor tuinders grootverbruikers is op 1 juli met ongeveer 1 cent gedaald. Het is echter nog te vroeg om hieruit voor de toekomst al te vergaande konklusies te trekken. Als de prijs van zware stookolie de komende maanden niet verandert, zou de gasprijs op 1 oktober wel weer eens omhoog kunnen gaan, schrijft drs. P. van der Struijs in deze zesde aflevering van "In de olie". in het eerste kwartaal van 1983 iets lager uit dan geraamd, waardoor de definitieve tuinbouwgasprijs voor 3e kwartaal 1982 4e kwartaal 1982 le kwartaal 1983 2e kwartaal 1983 3e kwartaal 1983 515.10 534,21 481.11 509,- (raming) verreken-P in gld/ton 521,48 519,78 524.66 507,66 495,- (raming) tuinbouwgasprijs het tweede kwartaal afgerond 39,3 in ct/m3 ct/m3 bedroeg. 34,0 De Gasunie raamt de P voor het 36,7 tweede kwartaal op 509,- per ton, 36.7 een raming die goed overeenkomt 39,285 met prijsverhoudingen op de vrije 38,3 (raming) markt in die periode. Deze raming voo het tweede kwartaal tesamen met de definitieve uitkomst van het eerste kwartaal geeft een voorlopige verreken-P van 495,per ton. De voorlopige verreken-P ingevuld in de tuinbouwformule (P/500 x 38,2 0,5) levert de voorlopige tuinbouw gasprijs voor het derde kwartaal van 38,3 ct per m3~op. Een daling met 1 ct ten opzichte van de prijs in het kwartaal er voor. De vrije oliemarkt De daling van de gasprijs komt niet onverwachts. Met name de ontwik kelingen op de vrije oliemarkt in de eerste drie maanden van dit jaar stemden hoopvol. Het verloop van de prijzen van de zware stookolie op de vrije markt in het tweede kwartaal stelden echter teleur, zoals uit on derstaand overzicht blijkt: Zware stookolieprijs (1,5% S) op de vrije Rotterdamse oliemarkt volgens Piatt's Oilgram (exklusief heffingen en belastingen) 1983 januari februari maart april mei juni De aanzienlijke stijging in het twee de kwartaal van de zware stookolie prijs op de vrije oliemarkt in Neder landse guldens kan vooral aan de sterk opgelopen koers van de dollar worden toegeschreven. De dollar ging omhoog van gemiddeld 2,66 in de eerste drie maanden van het jaar naar gemiddeld 2,80 in het tweede kwartaal. Ook de verwachte verdere daling van de zware stookolieprijs in dollars op de vrije markt bleef na maart uit en sloeg om in een licht aantrekken van de prijs. Dit had vooral te maken met de in maart gemaakte prijsafspraken koers in Am. in Am. in guldens guldens 173, l 2,63 455 160,6 2,68 430 166,8 2,68 447 171,2 2,76 473 168,1 2,78 467 167,4 2,85 477 drs. P. van der Struijs in OPEC-verband en wijzigingen in de produktvoorraden. Het huidige prijsniveau van de zware stookolie geeft geen goede vooruit zichten voor de toekomstige tuin bouwgasprijs. Indien de prijs van de zware stookolie ook dit kwartaal blijft op het niveau van het tweede kwartaal, dan kan de prijsdaling van 1 juli j.l. wel eens door eenzelfde stijging per 1 oktober a.s. te niet worden gedaan. De ervaringen met de prijsontwik keling van de zware stookolie over het afgelopen jaar tonen opnieuw aan, hoe grillig en onvoorspelbaar deze markt verloopt. Achter de prij zen van de olie en daarmee van het gas, gaat een groot deel van het eko- nomische en politieke wereldgebeu ren schuil. Dit maakt het voorspellen van energieprijzen op korte termijn en zeker op langere termijn bijzon der moeilijk. Toch zullen wij u in deze rubriek zo goed mogelijk blij ven informeren over de recente energieprijsontwikkeling en de mo gelijke ontwikkelingen. drs. P. van der Struijs Onlangs moest ik voor een arti keltje weten hoeveel olie of gas er gemiddeld nodig is voor 1 kg kunstmest. Informatie bij de Ne derlandse Stikstof Mij. in Sluiskil leverde niets op: niemand in de fa briek kon ons dit bij benadering zeggen. Zelfs niet op het laborato rium. De N.S.M. adviseerde ons om het maar eens in Wageningen en/of bij T.N.O. te proberen. Wij belden de Stichting Public Rela tions voor de land- en tuinbouw. Die adviseerde om het eens te pro beren bij de Stichting Landbouw kundig Buro van de Nederlandse Meststoffenindustrie in Den Haag. Wij bellen: Men kon ons niet hel pen en de mensen die dat misschien wel konden waren met vakantie. Maar probeert u het eens bij het L.E.I., zo raadde men ons aan. Ook het L.E.I, wist van niets maar men was niet te beroerd om ons op de goede weg te helpen: vraagt u het maar aan de N.S.M. in Sluis kil. Maar dat hadden we dus al ge daan. Dan maar de Unie van Kunstmest Fabrieken (U.K.F.) in Utrecht geprobeerd. Daar had men eindelijk begrip: men zou ons te rugbellen en jawel hoor, dat deden ze: in 1 ton kalkammonsalpeter zit 26% stikstof. Daarvoor is nodig 400 m3 aardgas, met elektriciteit 450 m3 gas. Zo kon ik dan toch in mijn artikeltje melden dat voor 1 kg kunstmest gemiddeld een halve m3 gas of een halve liter olie nodig is. Het eerste telefoontje pleegden wij om 16.00 uur 's middags. De volgende dag om 14.00 uur hadden wij het antwoord al. De vraag is nu: is de olie in de kunstmest of is de kunstmest in de olie? In de koolteelt, vooral de teelt van spruitkool worden tot nu toe tegen met name insekten vaak volgens een routinematig schema bespuitingen met bestrijdingsmiddelen uitge voerd. Reeds enige jaren wordt in samen werking tussen onderzoek (IPO, PAGV en proeftuinen vollegronds- groenteteelt) en voorlichtingsdienst nagegaan of bestrijding op grond van waarnemingen in het veld tot een beter resultaat, respektievelijk tot een geringer aantal bespuitingen kan leiden. Ter ondersteuning van de introduk- tie van dit systeem op de bedrijven is een brochure samengesteld waarin de belangrijkste plaaginsekten in di verse ontwikkelingsstadia in beeld (kleuren) zijn gebracht, vergezeld van een beschrijving van de levens cyclus. Tevens zijn beelden van een aantal veel voorkomende ziekten opgeno men. De omvang van het boekje (formaat 12,5 x 20,5 cm) bedraagt 32 pagina's. Bestelling van dit boekje is mogelijk door overmaking van 7,5j) op giro nummer 1690875 t.n.v. CAD voor de Gewasbescherming te Wageningen onder vermelding van: "Plagen en ziekten van kool in beeld". Onlangs is bij het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond het jaarverslag over 1982 verschenen. In deze ruim 70 bladzijden tellende publikatie passe ren veel onderzoekaktualiteiten de revue. Een greep uit de inhoud van dit jaarverslag: - In het hoofdstukje "Internatio nale kontakten" wordt een beeld geschetst van de vaak intensieve samenwerking tussen het PAGV en overige instellingen waar ook ter wereld. De optimalisering van de teelt staat centraal in het gedeelte over aardappelen, waarbij vanuit uiteenlopende invalshoeken re sultaten worden besproken die kunnen leiden tot een beter eind- produkt. De snijmaisteelt moet voor een optimaal resultaat veel meer per- ceelsgericht worden uitgevoerd, waarbij meer aandacht nodig is voor bodemtype en teeltomstan digheden. De teelt is nu een soort eenheidsworst geworden, door de uniforme teeltuitvoering en rassenkeuze. Wil men in de zomer witlof pro duceren, dan is gekoelde bewaring van de wortels noodzakelijk. Als de wortels langer dan tot ca half mei worden bewaard, is daarvoor een bewaartemperatuur van - 1 graden C het beste. Voor een suksesvolle, langdurige bewaring bij - 1 graden C is, behalve een zeer goede wortelkwaliteit, het voorkomen van uitdroging een harde eis. Het ziet er naar uit dat het lof van deze produktiemetho- de tot begin september, ook in bedrijfs-ekonomisch opzicht, kan konkurreren met het lof van wor tels die met behulp van plastik folie of door uitplanten vervroegd zijn. Onderzoek naar de betekenis van vrijlevende aaltjes in de maisteelt wijst uit dat het gebruik van sys- temische nematiciden in de teelt van snijmais niet aan te bevelen is. Op het PAGV en elders wordt veel kennis verzameld met be trekking tot onkruid en onkruid- bestrijding. Deze kennis moet vervolgens voor de praktijk ge bruiksklaar gemaakt worden. Het samenstellen van bestrijdingssys- temen is daarbij noodzakelijk. De SN Ui F heeft een "uienposter" uitgegeven. Daarop staan de ziekten en plagen welke in de uienteelt van belang zijn, afgebeeld. Hopenlijk zal deze poster, die is ontstaan als resultaat van een samenwerking tussen AkkerbouwprakHjk (uitgeverij Misset) en de SNUiF, een bijdrage leveren voor het zo goed en zo gezond mogelijk telen van een uitstekende ui. 18 29 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 18