Zonnecollectoren op kalverschuur Waar moet de veehouder naar kijken bij het beoordelen van zijn grasland? Kontrakt Voorzitter Open dag Rendabel T apwater Even ten westen van het Drentse dorp Een, ligt het bedrijf van Andries (57) en Gepke (51) van der Veen. Het is een kalvermesterij met zo'n 800 kal veren. Als eerste mesterij in Neder land hebben zij een nieuw type zon necollectoren laten plaatsen om te besparen op de aardgasrekening. Het bedrijf van de Van der Veens is ongeveer 9 jaar oud. Ruim 5 jaar ge leden hebben zij dit overgenomen nadat ze in Gorredijk al een mesterij hadden met 420 kalveren. Proble men met de gemeente Opsterland deden hen uitzien naar een andere mogelijkheid en dat werd Een. Het huidige bedrijf voldoet aan alle eisen van de Hinderwet en levert voor de omgeving geen enkel probleem op. Andries en Gepke verzorgen geza menlijk de kalveren en hebben daar 7 dagen in de week een fikse dagtaak aan. 's Morgens om 5 loopt de wek ker af en het werk in de schuur gaat door tot 6 uur 's avonds. Daarnaast zien ze nog kans om de schuren, het erf en de tuin en het huis zo te ver zorgen dat alles er erg netjes bij ligt. De kalveren komen op het bedrijf als ze ongeveer éên week oud zijn. Na ongeveer 20 weken zijn ze voldoende gegroeid om het zo gevraagde kalfs vlees te kunnen leveren. Het mesten van de kalveren (Gepke spreekt lie ver over het produceren van kalfs vlees) gebeurt op kontrakt. De firma W. Nicolay uit Britsum bij Leeuwar den stalt bij wijze van spreken de kalveren bij de Van der Veens, zorgt voor het voer en de medische ver zorging en haalt ze na 20 weken weer op. Van der Veen stelt zijn gebouwen en zijn mankracht ter beschikking en krijgt daarvoor een vergoeding. Het idee om zonne-energie te gaan gebruiken, kreeg Gepke op een bij eenkomst van de Vereniging van water toch verwarmd. In de collec toren wordt ultra-violet licht omge zet in infra-rood, aldus Luigjes. Ook op een zonloze dag wordt het 10 graden koude leidingwater ver warmd tot soms wel ruim 30 graden. Daarom is zijn systeem al vrij snel rendabel bij deze tak van veehoude rij. Volgens Luigjes zijn de kosten zo'n 400 gulden per m2 (zonder b.t.w.). Bij Van der Veen derhalve ongeveer 50.000 gulden. Rekening houdend met de W.I.R.-premie, zijn de kosten er in 4 a 5 jaar weer uit. De familie Van der Veen is nu al zo enthousiast over hun zonnecollecto ren, dat besloten is een open dag te houden. Op 26 augustus wordt de installatie officieel in gebruik gesteld en op 27 augustus is er een open dag van 10 tot 16 uur. De bedoeling van de open dag is tweeërlei. In de eerste plaats kunnen kollega's kennis ma ken met een nieuw systeem voor de warmwatervoorziening. In de tweede plaats kunnen alle andere geïnteres seerden een kijkje nemen in een kal vermesterij. Gepke hoopt dat er veel burgers komen kijken, om hen te la ten zien dat bijvoorbeeld een aktie- groep als Lekker Dier de zaken veel te ongunstig voorstelt. Ook ziet zij het als haar taak als voorzitter, om meer bekendheid te geven aan dë Vereniging van Kalfs vleesproducenten. Zij benadrukt dat dit een onafhankelijke vereniging is met leden uit diverse organisaties en groeperingen. Wij wensen de Van der Veens veel succes met hun zonnecollectoren en met de te houden open dag. Chr. Reinders J. v.d. Struik in een geïsoleerd vat met een inhoud van 10.000 liter. Ons land heeft te weinig zon om het water altijd vol doende warm te krijgen, maar vol gens Luigjes kan met dit systeem zo'n 40 tot 50% op de opwarmkosten worden bespaard. Omdat het sys teem geheel geautomatiseerd en toch vrij eenvoudig van opzet is, zal er vrijwel geen onderhoud nodig zijn. Hoeveel rendement de installatie oplevert, is op dit moment nog niet precies te zeggen. Er worden officiële metingen verricht door het E.C.N., het Energie Centrum Nederland te Petten, om dit na te gaan. Men heeft er daar wel vertrouwen in dat het systeem goed werkt, aldus de heer Luigjes. Deze zegt verder nog dat gegevens en foto's van het bedrijf Van der Veen op dit moment ook aan de orde komen op een interna tionale bijeenkomst over zonne- energie in Australië. Ook op dagen dat de zon niet schijnt, wordt het Voor het aanmaken van het kalver- voer en voor het schoonmaken van de schuur, is op dit bedrijf dagelijks zo'n 8.000 liter warm water nodig. Dit water moet 80 graden Celsius zijn en dat kostte zo'n 44.000 m3 aardgas per jaar. Op het dak van de schuur ligt nu 120 m2 zonne-collec- toren die bestaan uit aluminium platen met daartussen hard koperen Mevrouw van der Veen in de kalverstal. De heer Luigjes en mevrouw van der Veen bij de watertank waar in het ver warmde water van de zonnecollectoren stroomt. Kalfsvleesproducenten. Deze lande lijke vereniging heeft zo'n 900 leden waarvan 110 in rayon Noord. Gepke is voorziUer van dit rayon en zij dóet dit met veel plezier. De heer Teun Luigjes uit Voorthui zen hield voor rayon Noord onlangs een inleiding over toepassing van zonne-energie. De interesse was ge wekt en Gepke besloot al snel om collectoren te laten plaatsen. Begiji mei '83 gebeurde dit en de installatie is nu nog in het proefstadium. Ont werper en installateur Luigjes legde ons uit hoe het systeem werkt. leidingen. Door die leidingen loopt koud water dat door het zonlicht wordt verwarmd en dan terugkomt Jaarlijks vindt in ons land op duizenden ha grasland herinzaai plaats. De kosten voor herinzaai bedragen afhankelijk van de methode van inzaai en de nodige bestrijdingen van kweek en onkruiden 600,— - 900,— per ha. Dit is geen gering bedrag. De beslissing tot herinzaai dient daarom door de veehouder bewust te worden genomen. Een ge degen graslandbeoordeling dient vooraf te gaan aan herinzaai. Op enkele beoordelingspunten wordt in dit artikel nader ingegaan. We gaan hierbij uit van grasland, dat intensief wordt gebruikt, d.w.z. bij een flinke veebezetting en een hoog stikstofverbruik per ha per jaar. De botanische samenstelling De botanische samenstelling geeft aan welke grassen en kruiden voor komen en het aandeel dat ze hebben in het grasland. Engels raaigras en timothee zijn de best opbrengende grassoorten met goede gebruiksmo gelijkheden voor weiden en maaien. Helaas komen ook andere, minder aantrekkelijke, grassoorten in de weilanden voor, waarvan er enkele nader worden bekeken. Kweek Kweek is een matig gras. In weide- grasstadium is de voederwaarde van kweek goed. Enigszins verspreid tus sen Engels raaigras wordt kweek bij beweiding dan nog goed opgeno men. Kweekplekken (uitsluitend kweek) worden meestal slecht opge nomen. Dit veroorzaakt ruige plek ken in de percelen met een slechte benutting. Het graslandgebruik wordt dan moeilijker en de op brengst lager. Als méér dan 10% van de oppervlakte volledig met kweek is bezet, dan is herinzaai gewenst Geknikte vossestaart Deze grassoort komt vooral voor op natte plaatsen in de percelen en kan hier massaal en soms als enige gras soort voorkomen. De opbrengst van geknikte vossestaart is laag. Het wordt via beweiding slecht opgeno men. Veel van deze natte plekken kan aanleiding zijn voor herinzaai. Verbetering van de ontwatering van deze plekken of percelen en egalisa tie is dan echter nodig om een blij vende verbetering van de zode te verkrijgen. Tuintjesgras (straatgras) Tuintjesgras is een snelkiemende grassoort die vrijwel overal voor komt en open plekken in de zode zeer spontaan inneemt. Tuintjesgras wordt in jong stadium door het vee goed opgenomen. De opbrengst is echter wisselvallig en meestal te laag. Tuintjesgras is gevoelig voor droog te. In percelen waar tuintjesgras de overhand heeft en waarbij grote plekken voorkomen met weinig of geen Engels raaigras, is herinzaai gewenst. Onkruiden Vrijwel alle onkruiden in grasland zijn via bespuiting met een chemisch middel goed te bestrijden. Vooral als dit tijdig gebeurt, zal onkruidont wikkeling vrijwel nooit de direkte aanleiding tot herinzaai behoeven te zijn. Als echter om andere redenen herinzaai moet plaatsvinden dan moet na het inzaaien beoordeeld worden of verdere bestrijding van b.v. ridderzuring, paardebloem of muur nodig is. Holle zode Door de zeer natte weersomstandig heden dit voorjaar is het tijdstip van maaien uitgesteld met als gevolg een te zware maaisnede. Dit geeft op vele plaatsen momenteel een trage her- groei en open zode. Een goed geslo ten zode is uiteraard belangrijk voor de opbrengst en voorkomt opvulling met ongewenste grassoorten en on kruiden. Het herstellingsvermogen van Engels raaigras is echter groot. Alleen als grote plekken zonder En gels raai voorkomen, zal herinzaai of doorzaaien nodig zijn. Doorzaaien heeft alleen zin als het perceel goed vlak ligt en weinig of geen kweek voorkomt. We moeten nu niet te snel besluiten tot herinzaai of doorzaai. Dit kan het beste in augustus op nieuw bekeken worden. Rijsporen Heel wat grasland is dit voorjaar ka pot gereden. Een eenduidig advies is moeilijk te geven. Als de berijdbaar heid en het gebruik van maai- en schudapparatuur door de ongelijke ligging problemen geeft zal herinzaai nodig zijn. Door beweiding en door rollen met een zware rol op het juiste moment; de grond moet kneedbaar zijn, kan het grasland wat geëgali seerd worden. Volledig herstel zal echter in een aantal gevallen niet mogelijk zijn. Beschadigde percelen nu zoveel mogelijk weiden Percelen met een holle zode of min of meer beschadigde zode moeten nu bij voorkeur worden geweid. Dit be vordert in belangrijke mate het uit lopen van de nog aanwezige Engels raaigraspollen. Drijfmest kan het beste, als dit nu noodzakelijk moet worden aangewend op het grasland, worden uitgereden op percelen waarvan de eerstkomende snede wordt gemaaid. Ga steeds uit van kleine giften per ha, bijvoorbeeld ca. 15 m3/ha per keer. In augustus kan dan opnieuw bekeken worden of he rinzaai nodig is. Samenvatting Het streven naar een lange gebruiks duur en minder herinzaai klinkt na een voorjaar zoals in 1983 wat onwe zenlijk. Toch moet deze instelling bij de veehouders blijven gelden. Routi nematig herinzaaien omdat bepaalde percelen nu eenmaal weer aan de beurt zijn, is geen goed motief, maar komt toch nogal eens voor. Neem nu geen te snelle beslissin gen, maar bekijk in augustus het grasland kritisch. Als er meer dan ca. 70% van de zode bestaat uit Engels raaigras of andere goede grassen, dan is herinzaai niet nodig. Als 10% of méér van de opper vlakte met uitsluitend kweek is bezet, is bestrijding en herinzaai gewenst. De vlakligging van het grasland en dus de bewerkbaarheid en de ontwatering is een aspekt dat ex tra aandacht verdient om na her inzaai lagere tijd een goede zo de en dus een goede opbrengst te kunnen behouden. 16 29 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 16