De maand augustus op het zuidwestelijk landbouwbedrijf Granen Erwten Grondverbetering Grondonderzoek Inzaai groenbemesters Bruine bonen Stoppelbehandeling Aardappelen Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes De maand augustus staat bekend als de oogstmaand. Dit heeft dan vooral betrekking op de oogst van granen, erwten, Engels raaigras en pootaardappelen. Droog weer tijdens deze oogstwerkzaamheden be vordert een snelle uitvoering, komt de kwaliteit ten goede en geeft veelal een besparing op droogkosten. Voor de hakvruchten en speciaal voor de laat gezaaide en gepote is op tijd enige neerslag in augustus echter bijzonder gewenst. Verder zullen diverse werkzaamheden in deze maand onze aandacht vragen: a) Inzaai van groenbemestingsgewassen, koolzaad en winteruien; b) Insekten- en ziektebestrijding in aardappelen, uien en knolselderij; c) Stoppelbewerkingen en verbetering van de bodemvruchtbaarheid zoals uitrijden organische mest, bekalking etc. d) Profielverbetering o.a. opheffing storende lagen en verdroging; e) Ontwatering: draineren en onderhoud sloten f) Grondonderzoek o.a. bemestingsonderzoek, alsook onderzoek op bietecysteaaltje en uiestengelaaltje; g) Grondontsmetting. De stand van de wintertarwe is tot begin juli vrij goed geweest maar door het warme weer en aantasting door voetziekten en bruine roest zal mogelijk de opbrengst toch wat wor den gedrukt. De stand van de zomergerst is veelal zeer matig. Hoe de opbrengsten zullen uitpak ken zullen we moeten afwachten, doch wat gematigde temperaturen de eerstkomende periode lijken het meest gewenst. Vermijd ook bij de oogst onnodig hoge kosten en tracht bij zo laag mo gelijke vochtgehalten te dorsen. Drogen is duur. Wacht derhalve ze ker met kombinen tot dat het gewas rijp is. Vooral bij droog en warm' weer werd er in het verleden vaak begopnen met oogsten, terwijl het gewas niet rijp was. Tracht korrelverlies tot een mini mum te beperken. Dit geldt in het bijzonder voor percelen met gras voor zaadteelt als ondervrucht. Be strijding van tarwe-opslag in gras zaad kost geld en komt vaak de graszaadopbrengst niet ten goede. Overweegt U op een graanperceel deze herfst nog grondontsmetting toe te passen, dan dient u bij de graan oogst hiermee reeds rekening te hou den. Maai dan zo kort mogelijk, voer het stro af en voorkom zoveel moge lijk diepe sporen. In verband met het voorkomen van schot en korreluitval bij slecht weer geeft de Rassenlijst onderstaande informatie. brengsten van de gewassen. De oor zaken kunnen velerlei zijn o.a. te diepe ontwatering, een dun kleipak- ket op zand of storende lagen, veelal ploegzolen genaamd. Ligt de drainage te ondiep of funk- tioneert deze onvoldoende dan zijn vooral de maanden augustus en sep tember bijzonder geschikt om op nieuw te draineren. Maak hiervoor tijdig afspraken opdat het uitvoeren onder zo droog mogelijke omstan digheden kan plaats vinden, waar door het rendement bij voorbaat vaststaat. Wanneer er echter regel matig verdroging optreedt ten ge volge van een dun kleipakket op zand, dan kan de bewortelingsdiepte verbeterd worden door het kleipak ket te mengen met het zand met be hulp van de mengrotor of spitfrees. Dit is echter een grote ingreep die niet meer terug te draaien is en bovendien een grote investering vergt, namelijk 2000 a 2500 per ha. Mocht u profielverbetering overwe gen, vraag dan zeker eerst deskundig advies. Ook storende lagen in het profiel vormen soms een belemme ring voor een diepe beworteling. Wanneer men verdichte lagen ver onderstelt verdient het aanbeveling na te gaan of er wel sprake is van verdichte lagen en op welke diepte deze eventueel voorkomen. Dit kan het beste geschieden door een kuil te graven waardoor men eventuele verdichte lagen en diepte waarop zij voorkomen kan konstate ren. Woelen tot vlak onder deze ver- wintertarwe korreluitval schot zomertarwe korreluitval schot Arminda 7 6 '/i Adonis 5 5 Caribo 7 6 Arkas 7 5 Carimulti 7 6 Bastion 7 6 xh Citadel 8 6 Heros 7 7 Marksman 8 5 Kaspar 6 7 Nautica 8 7 Melchior 6 6 Vi Okapi 7 5 Ralle 7 6 Saiga 6 6 Minaret 6 5 l/i Swifta 7 6 Sicco 7 7 Tumult 7 5 S tra tos 7 7 Er worden regionaal waarnemingen verricht om zonodig via de radio mededelingen te doen hoe het is ge steld met de schotgevoeligheid Steeds meer wordt het erwtengewas uit het zwad gedorst. Hierbij is het weer, doch vooral ook het tijdstip van zwadmaaien zeer belangrijk. Het gewas moet namelijk goed afgerijpt zijn voordat met het zwadmaaien begonnen kan worden. Wanneer het weer dan meewerkt kan reeds enkele dagen nadien gedorst worden. Te vr^gg maaien betekent dat het gewas te lang op zwad moet liggen en geeft meer risiko ten aanzien van kwaliteit en opbrengstverlies. Na het oogsten uit het zwad dienen de erwten direkt gedroogd te wor den. Een geringe bewortelingsdiepte van de grond betekent veelal lagere op- 12 dichte laag die vaak op een diepte van 30 a-40 cm voorkomt en meestal maar 6 tot 8 cm dik is, is dan gewenst. Wacht met het oogsten tot het gewas rijp is en droog Regelmatig grondonderzoek is noodzakelijk om eën goed bemes- tingsbeleid te kunnen voeren. Hel gaat hierbij vooral om de fosfaat-, de kali-, kalk- en organische stoftoe- stand. Een goede bemestingstoe stand is vooral noodzakelijk om hoge opbrengsten van de hakvruchten te verkrijgen. Blijkt de bemestingstoe stand te laag, dan dient op basis van grondonderzoek het bemestingsbe- leid bijgesteld te worden. Bemonste ring op bietecysteaaltje vraagt even eens de aandacht. Uit het factoranalyseonderzoek van suikerbieten is gebleken, dat de wat matige kg-opbrengsten voor 50% een gevolg zijn van besmetting met bie- tecysteaaltjes. Voor een doelgerichte perceelskeuze, waarbij rekening kan worden gehouden met het bietecys teaaltje, is tijdig bemonsteren van verdachte percelen aan -te bevelen. Daarom is ons advies: de percelen waar. in 1985 volgens plan bieten moeten komen in het* najaar van 1983 bemonsteren! De praktijk leert dat de uitslag van monsters in de nazomer genomen, meestal te laat binnenkomt om dat zelfde najaar nog tijdig de grond te laten ontsmetten. Voor de bieteteelt in 1984 en eventueel nog dit najaar grondontsmetten dient men er nu dus wel heel snel bij te zijn. Voor nadere gegevens over grond onderzoek op aaltjes en grondont smetting verwijzen wij naar een arti kel dat hierover in de loop van au gustus verschijnt. Ten gevolge van het ongunstige voorjaar is er - hoewel van gebied tot gebied sterk verschillend - aanzien lijk minder groenbemesting gezaaid in de granen. Na het ruimen van de dekvruchten zijn er echter nog di verse mogelijkheden om groenbe mesting te zaaien die we gezien de noodzaak zoveel mogelijk zullen moeten benutten. Zo kan men na het frezen van een graszaadstoppel nog zeer goed wikken zaaien. Verder kan men na diverse gewas sen, afhankelijk van het ruimen van het hoofdgewas, één van onder staande groenbemesters zaaien: wanneer de behandeling plaatsvindt bij groeizaam weer en voldoende ontwikkeling van de wortelonkrui den. Zie verder het artikel "Onkruidbe- strijding in de stoppel". Gezien de arbeidsbesparing bij het oogsten van dit gewas neemt het zwaddorsen met de Mobil-Viner steeds toe. Belangrijk hiervoor is dat het gewas rijp gemaaid wordt, zodat het gewas in verband met weersrisiko kort in het zwad behoeft te liggen. De gewas wikken Italiaans raaigras bladrammenas periode van inzaai juli - 10 aug. juli - 20 aug. 10 aug - 30 aug. kg zaad per ha 100 35 20 kg N per ha 60 80 Groenbemesting is niet duur, voor een betere struktuur. Op de grasgroenbemesters die onder dekvrucht gezaaid zijn, dient direkt na het ruimen van de dekvrucht 40 a 60 kg N per ha gestrooid te worden. Wordt tevens dierlijke mest aange wend, dan kan de N-gift achterwege blijven. Naast de bestrijding van de hard nekkige wortelonkruiden in de gra nen zal deze vooral in de stoppel moeten plaatsvinden. Voor een effektieve mechanische bestrijding is een lange periode droog weer noodzakelijk. Direkt be ginnen nadat het land vrij is en in tensief herhalen onder droge om standigheden is fundamenteel voor een goed resultaat. Hierbij dient door een diepe grondbewerking het land grof weggelegd te worden, waardoor het uitdrogend effekt op de wortelstokken bevorderd wordt. Vooral daar waar het gewas vroeg het veld ruimt zoals bij koolzaad, karwij, graszaad enz. moet de kans hiertoe benut worden. Betreft het kweek dan is een chemi sche bestrijding met 5 liter Roundup per ha bijna altijd beter op zijn plaats. De bespuiting uitvoeren als de kweek ongeveer 20 cm lang is. In augustus zal dit stadium alleen be reikt worden op zeer vroeg geruimde percelen. In een goede grasgroenbemester kunnen klein hoefblad, akkerdistel, akkermelkdistel, akkermunt enz. goed bestreden worden met 2,4-D. Ruim echter slecht geslaagde groen bemesters altijd op aangezien deze ernstige vervuiling tot gevolg kunnen hebben. Tenslotte dient opgemerkt te worden dat alleen goede resultaten te ver krijgen zijn met Roundup en 2,4-D gedorste bonen zullen echter altijd een hoger vochtgehalte hebben waardoor direkt drogen noodzake lijk is. Goede afspraken in verband met het drogen met het ontvangende bedrijf zijn noodzakelijk. Dorsen met de Mobil-Viner zowel uit het zwad als uit de ruiter geeft minder dorsbeschadiging, beter dor sen van ongelijkmatig afgerijpte ge wassen en een grote arbeidsbespa ring. De kosten van dorsen en drogen zijn echter hoger. De stand vertoont dit jaar een zeer grote variatie ten gevolge van het veelal zeer late poten. Hoe de verde re ontwikkeling zal verlopen zal vooral afhankelijk zijn van de neer- slaghoeveelheid en de verdeling in de maand augustus. Wat de aardap pelziekte betreft valt op dit moment moeilijk te voorzien hoe de situatie in augustus zal zijn. Vast staat echter dat het raadzaam is het gewas regel matig onder de maneb/tin te houden en dit ook niet te laten verslappen tijdens de graanoogst. Wat de bestrijding van luizen betreft het volgende. Gebleken is dat apart spuiten, liefst.'s avonds, met veel water vaak betere resultaten geeft dan gemengd spuiten met phytoph- thora-bestrijdingsmiddelen. Belangrijk is vooral: luizen alleen bestrijden als deze ook werkelijk van betekenis aanwezig zijn. Preventief behandelen, dus vóór er luizen zijn bijvoorbeeld in de vorm van elke keer gelijk met de phytophthorabe- strijding moet ten sterkte worden ontraden. Ook verdient afwisseling van mid delen voor bestrijding van luizen, ter voorkoming van resistentie, aanbe veling. 29 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12