De teelt van konsumptie- aardappelen en het inkomen AKTIE ZUIDWEST AARDAPPELEr Nieuwe tweediepploeg tabel 3 is het saldo van konsumptie- aardappelen vergeleken met enkele andere akkerbouwgewassen. Hierbij is steeds uitgegaan van gemiddelde opbrengsten en prijzen. Per bedrijf is het dus mogelijk dat hierin grote verschillen in optreden. Tevens is vooralle gewassen uitgegaan van een saldo bij loonwerk, waarbij voor loonwerk de kosten van zaaien of poten en het oogsten zijn opgeno men. Het saldo van konsumptie-aardap- pelen is gemiddeld iets hoger dan dat van de meeste andere genoemde ge wassen. De verschillen van saldo binnen het gewas aardappelen, als gevolg van kg-opbrengsten en prij zen, zijn echter veel groter dan de saldoverschillen tussen de gewassen. Samenvatting Een goede bruto geldopbrengst per ha is de belangrijkste voorwaarde voor een goed rendement van de kon- sumptie-aardappelteelt. De hoogte van de kg-opbrengst is door de teler gemakkelijker te beïnvloeden dan de prijsvorming. Verhoging van de kg- Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie Aardappelen nr. 18 opbrengst is de beste mogelijkheid voor de teler om het rendement van de teelt te verbeteren. De verschillen in kg-opbrengst en toegerekende kosten tussen de bedrij ven zijn groot. Het gemiddelde saldo van konsumptie-aardappelen ligt iets boven het saldo van de meeste andere gewassen. Worden lage kg-opbreng sten behaald, dan zijn deze meestal niet voldoende om de toegerekende kosten te vergoeden. Indien de kg-opbrengst per ha op een goed niveau ligt, dan kan de teelt van aardappelen een belangrijke bijdrage leveren in het behalen van een goed inkomen door de akkerbouwer. De bedrijfstakdeskundige Akker bouw, ing. J.A.M. Withagen Tabel 2 Toegerekende kosten van 1 ha konsumptie-aardappelen (Bintje) Pootgoed Bemesting Gewasbescherming Diversen 1.050,- 857,- 570,- 188.— Totaal A Loonwerk*: Poten en rijenfrezen Rooien en afvoeren 2.665,- 300, 1.340, Totaal B Bewaren (exkl. gebouwen): Stroom, kiemremming enz. Renteverlies 1.685, 350, 300, Totaal C 650. Totaal Toegerekende kosten (A -I- B -I- C) Op basis van de BOVAL. ƒ5.000,- Tabel 5 Saldo per ha van enkele akkerbouwgewassen Gewas Bruto geld- opbrengst/ha Toegerekende kosten Saldo loonwerk Consumptie-aardappelen Wintertarwe Suikerbieten Zaaiuien Knolselderij Graszaad 8.500,= 4.140,= 6.000,= 6.750,= 8.050,= 4.410,= 5.000,= 1.?40,= 2.350,= 3.885,= 4.640,= 2.080,= 3.500,= 2.400,= 3.650,= 2.895,= 3.410,= 2.330,= Bruto en netto kg-opbrengsten per ha in de laatste 10 jaar in het zuidwesten 24 Bruto Netto 1972 1974 1976 1978 1980 1982 tijd Bron: CBS; definitieve oogstraming 8 Voor de telers van pootaardappelen op lichtere gronden is het een pro bleem om wat de ontvellingen en de bezetting van de aardappelknollen met lakschurft betreft aan de eisen van de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst te voldoen. Veelal moet een keuze worden gemaakt tussen veel ontvellingen en weinig lak schurft of weinig ontvellingen en veel lakschurft. Volgens de praktijk zou de afname van de ontvellingsgevoeligheid wor den versneld en het niveau van de lakschurft worden verlaagd wanneer het loof wordt getrokken i.p.v. doodgespoten. In deze publikatie zijn ae wijze en de resultaten van een onderzoek, dat door het IMAG en het Laboratorium voor Bodemziek- ten te Assen is uitgevoerd, naar deze invloeden weergegeven. Uit dit onderzoek blijkt dat na loof- trekken de tendens aanwezig is dat het verloop van de ontvellingsgevoe ligheid langzamer is en het niveau van de lakschurftbezetting lager ligt. Op met R. solani besmette gronden is het na doodspuiten onmogelijk en na looftrekken binnen een beperkt aan tal dagen wel mogelijk om aan de gestelde normen te voldoen. Per l juli 1983 introduceerde Rumptstad B.V. te Stad aan 't Haringvliet een nieuw type ploeg. Het gaat hierbij om een z.g. tweediepploeg die ingezet kan worden om een nog efficiëntere voorbewerking uit te voeren vóór het gron- dontsmetten. Met deze ploeg, die geleverd gaat worden in 6-, 7- en 8-scharige uitvoering, kan men tot op injektiediepte ploegen, waarbij een speciaal ontwikkelde voorschaar er voor zorgt dat de bovenste laag, variërend van 3 tot 5 cm, onder in de veur wordt gebracht. Juist in deze laag bevindt zich na het aardappelrooien de grootste koncen- tratie aaltjes. Er wordt van uitgegaan dat het gas op grotere diepte effektiever hierop in zal werken. Daarom heeft Rumptstad op verzoek van Proefboerderij De Handelaar en Onderzoeks-/Praktijkmensen deze z.g. tweediepploeg ontwikkeld. De twee- diepploegen kunnen ook als normale stoppelploeg ingezet worden! De ploegen zijn vanaf heden leverbaar via de bekende kanalen, Cebeco Handelsraad in Steenwijk en G.W. van Driel van Dorsten b.v. in Hoofd dorp. 15 juli 1983 De geldopbrengst Kg-opbrengst maal de prijs levert de bruto geldopbrengst. In grafiek 1 is de gemiddelde kg-opbrengst per ha van de laatste 10 jaar in het Zuid westen weergegeven. Het blijkt dat er tussen de jaren grote verschillen in de gemiddelde kg-opbrengst per ha zijn. De spreiding in kg-opbrengst per ha tussen de bedrijven binnen een jaar is echter nog groter. Afwij kingen van 10 ton/ha zowel naar boven als beneden komen elk jaar voor. Dit is eveneens gebleken in het Faktoranalyse-onderzoek in 1979 en 1980 in de Hoeksche Waard. De schommeling bij de prijzen tus sen de jaren en binnen een jaar zijn eveneens zeer groot. In grafiek 2 is het gemiddelde prijsverloop voor de verschillende maanden in de periode 1959 t/m 1976 weergegeven. Bij de prijs speelt de uitbetaling naar kwaliteit een steeds grotere rol. Hierdoor kan een prijsverschil van ca. 15% ontstaan. In één van de vori ge artikelen is op de uitbetaling naar kwaliteit nader ingegaan. In tabel 1 is de bruto geldopbrengst vermeld bij verschillende kg-op brengsten en verschillende prijzen. maand Bron: Produktschap voor Aardappelen Ook de kosten van bewaring spelen mee! De Toegerekende Kosten De toegerekende kosten zijn die kosten welke direkt aan het gewas Tabel 1 örijzen Bruto geldopbrengst/ha bij verschillende kg-opbrengsten en Prijs in ct. Kg-opbrengsten in tonnen per ha 30 40 50 15 4.500,= 6.000,= 7.500,= 20 6.000,= 8.000,= 10.000,= 25 7.500,= 10.000,= 12.500,= Uit deze tabel blijkt niet alleen de invloed van de prijs op het rende-' ment, maar ook vooral de invloed van de kg-opbrengst. Verschillen in geldopbrengst van ƒ3.000,— tot 5.000,— per ha als gevolg van ver schillen in kg-opbrengst komen elk jaar voor. De individuele teler kan wel invloed uitoefenen op de hoogte van de kg-opbrengst, echter nauwe lijks op de prijsvorming. kunnen worden toegerekend. Hier toe behoren de kosten van pootgoed, bemesting, gewasbescherming, loon werk, bewaarkosten (exkl. gebou wen) en overige toegerekende kos ten. Evenals bij de opbrengsten ko men ook hierbij grote verschillen voor. Zo bleken b.v. op de L.E.I.-ak- kerbouwbedrijven in het zuidweste lijk zeekleigebied in 1981/82 op de bedrijven van 40-60 ha de kosten voor gewasbescherming te liggen tussen ƒ331,- en 864,- per ha. Ook de andere bedrijfsgrootteklas- sen en de andere kostensoorten ver tonen een soortgelijk beeld. In tabel 2 staan toegerekende kosten voor 1 ha konsumptieaardappelen, ras Bintje, vermeld. Diverse gegevens hebben betrekking op een meerjarig gemiddelde. Het saldo Het saldo wordt verkregen door de bruto geldopbrengst te verminderen met de toegerekende kosten. Uit gaande van dezelfde toegerekende kosten betekent dit bij verschillende prijzen en kg-opbrengsten (zoals vermeld in tabel 1dat het saldo van 1 ha aardappelen uiteenloopt van min 500,— tot plus 7.500,— In zojuist verschenen De bruto geldopbrengst en de kos ten bepalen samen het rendement van ook de aardappelteelt. Verho ging van de kg-opbrengst en/of verlaging van de kosten verbeteren het rendement. Verhoging van de kg-opbrengst is gemakkelijker te realiseren dan verlaging van de kosten. In deze serie waren reeds meerdere artikelen gericht op het verhogen van de kg-opbrengst. In dit artikel wordt getracht de cijfers op een rijtje te zetten. Prijsontwikkeling per maand in de jaren 1959 t/m 1976 prijs in ct. XX) kg opbrengsten/ha 44

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8