Wl verzekeringen Waakzaam blijven tegen diefstal loont de moeite! OVM blijft zich ook in 1983 goed ontwikkelen Verzekering tegen zieke robots f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 de L. Het was een gezellige drukte in Kruiningen tijdens de Landbouwmani- festatiedagen. Wat een bekenden hebben we daar ontmoet, de gehele Z.L.M. familie was aanwezig. En wat een prachtig weer, het moest wel slagen. Met veel genoegen zal organisator Wim Sinke op deze mani festatie terug kijken: 't is tevens zijn laatste. Het liep allemaal ge smeerd: Wim proficiat. De O.V.M. was uiteraard ook aanwezig met een eenvoudige stand en een wegwijzer in de vorm van een luchtballon. Op een gegeven moment buiten de gebouwen staande vroegen wij een oud Z.L.M.-er wat hij van die ballon vond. Zijn opmerking was: "je mot nie in d'hoogte zoeken, wan wie öohe klumt kan lêhe vallen; bluuf me mie allebei je bénen op de hrond". Daar sta je dan. Wij vonden het een leuke gedachte zo'n ballon. Zo'n opmerking brengt je dan metéén weer uit die zwevende toestanden met de beide benen op de grond. Al met al een zeer mooi familiefeest. De leden die donderdag 30 juni j.l. aanwezig waren op de ledenvergadering van de O.V.M. maakten in de namiddag een rondrit over Noord-Beveland. Daarbij werd een bezoek gebracht aan de akkerbouwer J. Bom te Kortgene. Deze legt zich toe op de vlasteelt en wist daar interessante informatie over te geven. (J. Bom 3e v.r.) De ziekte-kosten (Z.H.V.) Voor ons ligt het verkorte jaarverslag 1982 van de Z.H.V. de Onderlinge Ziektekostenverzekeringsmaat schappij, waarmede wij een goede samenwerking onderhouden. Zeer velen uit de Z.L.M. familie zijn tegen ziekte-kosten bij de Z.H.V. verzekerd en vandaar, dat ons het wel en wee van de Z.H.V. zeer na aan het hart ligt. De heer Cevaal haalt in nevenstaand artikel het onderling karakter van de O.V.M. en het O.B.F. aan en stelt, dat de struktuur van beide onderlin- gen ident'ek is. De Z.H.V. is ook een onderlinge en past qua struktuur ook in dit gezel schap, zij het, dat premierestituties in de gezondheidszorg haast niet reali seerbaar zijn. Daarvoor zit de Z.H.V. in een te moeilijke hoek. De kosten stijgingen in de gezondheidszorg blijven maar doorgaan. Het is al iets geweldigs als je de landelijk met toestemming van de Minister gead viseerde premieverhogingen kunt afzwakken. Zo heeft de Z.H.V. haar premietarieven in 1982 niet ver hoogd ondanks het feit, dat er lan delijk wel een advies lag en door ve len ook werd toegepast. De verzekerden van de Z.H.V. waren daar erg gelukkig mee, want de ziektekostenpremie voor een gezin liegt er niet om. 't Is niet één rib uitje lijf maar zelfs enkele. Buitengewoon nieuwsgierig waren wij dus naar de financiële resultaten van de Z.H.V. over 1982. Zou blij ken, dat de gepasseerde premiever hoging geen al te grote gaten in het financiële plaatje geslagen heeft? Welnu, zoals in de inleiding van het verslag wordt omschreven, heeft het achterwege laten van de premiever hoging voor 1982 wel gevolgen ge had voor het bedrijfsresultaat. Toch, zo wordt opgemerkt, is het een verantwoorde beslissing geweest, omdat de totale reservepositie nog is gestegen. Jawel, er was wel een tech nisch verlies maar de hoge rente-in komsten maakten, dat er uiteindelijk een batig saldo uit de bus kwam van ruim 3 miljoen gulden. Dat is mooi, dat is fijn. Bovendien is de Z.H.V. in ledenbestand flink ge groeid. Wij zijn verheugd, dat het de Z.H.V. goed gaat; immers het is onze samenwerkingspartner. Zoals al eer der gesteld zit de Z.H.V. toch in een moeilijke hoek. Wat ons landelijk aan premieverhogingen in de ge zondheidszorg voor 1984 te wachten staat liegt er niet om. Dat de Z.H.V. die drinkbeker zonder meer kan doorschuiven lijkt ons moeilijk; een bittere slok zullen ze wel moeten doorslikken. Wij wachten eerst 1983 maar af. Een groot filosoof heeft eens gezegd. "Wie anderen overwint is sterk, wie zichzelf overwint is machtig". De automobielmarkt Het is u bekend, want er is al veel over geschreven, dat in de automo- bielsektor na invoering van het bo nus/malus systeem een ware veld slag is ontstaan. Over het algemeen heeft vrijwel iedere autobezitter de laatste paar jaar minder premie moeten betalen. Dat vond de verze kerde best. En of hij/zij nu wel pre cies in aanmerking kwam voor die hoge no-claim korting of km.korting etc. interesseerde hem niet zoveel. Binnen is binnen. Als verzekeraars zo gek willen zijn om van alles weg te geven dan moeten zij dat weten, ze zijn* rijk genoeg en je mag ook aan nemen, dat er verstand aanwezig is, aldus redeneert de konsument. de Lange Bovendien past die premievermin dering geheel in het bestedingspa troon van de konsument. Jawel, maar u moet van ons eens goed onthouden, dat verzekeraars geen filantropen zijn, d.w.z. als het financiële plaa'tje negatief uit gaat komen zij toch weer bij u aanklop pen. M.a.w. in de gevoerde veldslag om het behoud van een aandeel in de markt is men te ver gegaan; het ver stand was er wel maar zat een poosje op de verkeerde plaats. In ander verband zou men zeggen "de geest is wel gewillig maar het vlees is zwak". Meestal keert men van de dwaalwe gen terug en dan niet zonder kleer scheuren. De financiële resultaten bij automo bielverzekeraars waren over 1982 al technisch negatief. In 1983 wordt dat nog erger, terwijl de rentebaten gaan teruglopen. Gevolg is, dat er nu al gesproken wordt over een hoogno dige premieaanpassing per 1 oktober a.s. U ziet wat u met de ene hand hebt gekregen wordt met de andere hand weer stukje voor beetje terug gehaald. Wij zijn voornemens u van deze ontwikkelingen op de hoogte te houden. Weet u, een gat is eigenlijk niets maar je kunt er wel je nek in breken. Wij lazen voor u een interessant bericht uit Japan. Griep of een katertje op een maandagmorgen mogen voor de gemiddelde werknemer geen pro bleem vormen. Een aantal Japan se verzekeraars vindt echter dat er behoefte is aan een verzekering tegen verliezen door ziektever zuim van robots. De federatie van machineverzekeraars wil een nieuw assurantiepakket samen stellen dat fabrikanten die op grote schaal robots gebruiken niet alleen tegen machinedefekten verzekert, maar ook het verlies aan produktie dekt als robots uit vallen. Tot nu toe waren de robots ondergebracht in normale polis sen tegen machinebreuk, maar nu het steeds meer voorkomt dat een hele produktielijn afhankelijk is van robots, kan een defekt aan een enkel apparaat de hele produktie stilleggen. In Japanse fabrieken zijn ongeveer 80.000 robots in ge bruik. Ja, ja, dat is onze toekomst. Dus toch "het genie woont slechts één etage hoger dan de waanzin". Tot de volgende ronde. De risiko's in het leven nemen toe mensen, het is ongehoord! Er moet een tijd geweest zijn dat je zomaar je fiets onbeheerd ergens kon laten staan en als je dan terug kwam stond ie er gewoon nog. Kom daar nog maar eens om tegenwoordig. In deze tijd is het al zo ver dat ze de sieraden van je hals rukken terwijl je argeloos over straat loopt. Een paar jaar geleden beperkte zich dat nog tot het van de schouder plukken van damestasjes, veelal vanaf een rijdende motor of bromfiets. Ook is het wel voorgekomen, dat enkele lieden op hun dooie gemak bezig waren om een voorraadje aardappelen uit te doen. Zo op het land. Ze hadden de greep er voor meegenomen. Op klaarlichte dag nog wel. Wieldoppen van een auto is ook een gewild artikel maar het is ook al eens gebeurd dat de auto 's morgens werd teruggevonden op blokken terwijl alle wielen waren meegenomen. En het ergste van alles is nog dat we er aan schijnen te wennen. Er is nl. ook een tijd geweest dat ie mand vol verontwaardiging aan de balie verscheen wanneer z'n auto was opengebroken en z'n autoradio eruit gestolen. Zo iemand kon zich daar dan vrese lijk over opwinden en o.i. terecht. Tegenwoordig volstaat men met een summier ingevuld schadeformulier toe te zenden, vergezeld van een voorbedrukte verklaring van de po litie, waar dan ook vandaan, als ie mand begrijpt wat ik bedoel, om het eens met onze goede vriend Ollie B.Bommel te zeggen. De keerzijde Dit is er naar onze stellige overtui ging, dan weer de oorzaak van dat andere dieven nog driester te werk gaan. Gewenning is een kwalijke zaak. Als er niemand meer is die nog ergens verbaasd over staat en ver ontwaardigd over is, dan is het ver gekomen. Daar komt nog bij dat er ook lieden zijn die door hun nonchalante hou ding het wegnemen van hun eigen dommen in de hand werken. Gelegenheid maakt de dief, niet waar. Wij willen niet verhelen dat ook de houding van de verzekeringmaat schappijen hiertoe wel eens kan hebben bijgedragen. Hoe gemakkelijk was het b.v. niet om op een polis van een reisverze kering verloren spullen te claimen. Men gaf maar een aantal artikelen op die in de vakantie vermist werden en hup, zonder enige vorm van kon- trole werd er uitbetaald. Vertrouwen De Onderlinge Verzekering Maat schappij de OVM van de Z.L.M. heeft tot nu toe in 1983 een groei te zien gegeven die vrijwel gelijk is aan het vorig jaar. Tot medio dit jaar geeft het aantal verzekerde voertui gen een groei te zien van 3000 en vergeleken met het landelijk beeld is dat erg goed. Ook de toename van het aantal brandverzekeringen vertoont een verheugende groei. Het bestuur van de OVM hoopt het volgend jaar geen premieverhoging te hoeven doorvoeren. Een en ander werd be kend gemaakt op de Algemene Le denvergadering van de OVM der ZLM donderdag 30 juni j.l. in Res taurant "Zeelandia" te Colijnsplaat. Voorzitter mr. J.F.G. Schlingemann en direkteur J. de Lange spraken bij. dé toelichting op de balans en ver lies- en winstrekening van een toe nemende konkurrentie in de verze keringswereld, waarbij gevreesd zal moeten worden dat er grote veran deringen op zullen treden. Schlinge mann noemde als voorbeeld de op handen zijnde fusie tussen de AGO en de Ennia. Toch zag hij voor de OVM nog groeimarkten als bijvoor beeld de snelgroeiende brandverze kering. Wel zei hij het spijtig te vin den dat de agrarische bedrijfsgebou wen nog steeds niet in het OVM- pakket zitten maar er zal naar wor den gestreefd om dit zo snel mogelijk te realiseren, beloofde hij. Direkteur de Lange konstateerde dat de groei van de OVM in 1983 tot nu toe goed is geweest. Voorts konsta teerde hij dat de kosten per schade geval gemiddeld een stijging te zien geven. Visscher in een verzekerde is een mooi ding, maar men kan er ook te ver in gaan. Dit is de laatste jaren wel wat aan het veranderen en ook dat is naar onze mening terecht. Het wakend oog Als we zo eens doorlezen wat bij voorbeeld de Raad van Toezicht op dit gebied aan klachten te verwerken krijgt, dan rijzen je de haren ten berge. Wat denkt u, om maar eens iets bij de kop te nemen, van die dame die, op vakantie in een hotel zijnde, voor het lieve sommetje van zo'n 27.000 gul den aan sieraden met zich mee zeult. Na terug-komst van een uitstapje blijkt de hele handel te zijn verdwe nen. Grote paniek natuurlijk. Re cherche erbij; u weet hoe dat gaat. Maar hoe de heren ook speuren, geen enkel spoor van braak, zoals dat heet. Het gevolg is dat de verzekeraar uit kering weigert. Na ongeveer een jaar komt de be treffende dame in hetzelfde hotel, verlangt dezelfde kamer en ontdekt dan enkele krassen op de deur en deze moeten dan als bewijs dienen dat er destijds een inbraak is ge- pleégd. Zeg nou eens eerlijk, als u nou die verzekeraar was, zou u dan uitkeren? Nee toch. Zo dacht de Raad van Toezicht er ook over. Of die man die voor zo'n 1700 gulden aan Italiaanse lires in een bood schappentas met z'n kleren en hand doeken en noem maar op aan het strand neerlegt en dan gaat zwem men. Mooi dat de hele poet weg is natuurlijk. Als de verzekeraar ook in dit geval uitkering weigert, herinnert de man zich plotseling dat de spullen niet onbeheerd hebben gelegen, omdat z'n vrouw er op paste toen hij ging zwemmen. Ja, maak het nou! De Raad drukt zich uiteraard in wat meer parlementaire taal uit, maar het oordeel is het zelfde. Kijk, en als we nou die kant op gaan, dat de mensen gedwongen worden wat beter op hun spullen te letten, dan krijgen de dieven ook niet zo gauw meer de kans om van alles mee te pikken. We kunnen dan nog betreuren dat er lieden zijn die niet zo goed het ver schil tussen mijn en dijn weten, maar de schade blijft dan in ieder geval beperkt. Prettige vakantie! Visscher 8 juli 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6