Amendement Van der Linden brengt ongeveer 20 miljoen op Buitenstaander "Boer blijven" voor dagelijks bestuur Landbouwschap Bodemkunde Staatssekretaris Koning tegen Landbouwschap: Euro-parlementariërs bekijken melkveehouderij Minister Braks zegt officiële reaktie toe op nota Boer blijven' Het door de Tweede Kamer aangenomen amendement Van der Linden over een wijziging van de landbouwvrijstelling in de inkomstenbelasting gaat de schatkist ongeveer 20 miljoen per jaar opleveren. Dit bedrag heeft staatssekretaris mr. H. Koning van Financiën desgevraagd nog eens genoemd in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap. Zijn departement gaat er hierbij vanuit dat per jaar 5000 hektare land- en tuinbouwgrond een andere bestemming krijgt. Aan genomen is dat de waarde van de grond bij deze bestemmingswijziging verdubbelt. Het Landbouwschap acht de becijfering over de opbrengst overigens zo spekulatief dat men deze niet zonder meer wil overnemen. Regering en Tweede Kamer hebben besloten om de opbrengst van het amendement Van der Linden te ge bruiken als dekking voor de uitgaven voor de belastingaftrek voor schil derwerk aan de eigen woning. In de land- en tuinbouw is dat erg slecht gevallen, zo zei voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap in het gesprek met de staatssekretaris. De bewindsman maakte naar aan leiding hiervan duidelijk dat de ver antwoordelijkheid voor het indie nen en het aannemen van amende menten geheel bij de Tweede Kamer berust. Hij herinnerde eraan dat hij de Tweede Kamer het amendement indertijd heeft ontraden. Het wetsontwerp waarop het amen dement betrekking heeft moet nog door de Eerste Kamer worden be handeld. Staatssekretaris Koning heeft het Landbouwschap bij voor baat verzekerd, dat hij aan het Een groep leden van de landbouwkommissie van het Europees Parlement heeft eind vorige week op de voorlaatste dag van het bezoek aan ons land een bezoek gebracht aan het melkveehouderijbedrijf van de heer Piet Blokland in Groot-Ammers. Dat gebeurde nadat 's morgens een reeks organisaties in de Ridderzaal in Den Haag van de gelegen heid gebruik had gemaakt om specifieke problemen van het Nederlandse bedrijfsleven naar voren te brengen. Blokland (tweede van links) drukte, de parlementariërs nog eens op het hart dat ook in Nederland de melkveehouderij nog steeds een grondgebonden bedrijfstak is. Daarmee werd nog eens stelling genomen tegen allerlei wilde verhalen, die hierover in vooral zuidelijke landen van de Europese Gemeenschap worden rondgestrooid. Het Nederlands Zuivelbureau gaf acte de presence om er met koeien en molens op de achtergrond een kompleet Hollands tafereeltje van te maken. Getuige de foto lieten gasten en gastheren de kaas goed smaken. (foto Landbouwschap) 99 Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) heeft het rapport 'boer blijven"ook aangeboden aan het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap, zegde bij die gelegenheid toe, dat de konklusies van de jongeren een grondige diskussie waard zijn. Wel voegde hij eraan toe dat een specifiek instrumentarium ten behoeve van kleine- bedrijven niet tot de mogelijkheden behoort. Wel is het mogelijk een zodanig beleid te voeren dat zoveel mogelijk mensen in de agrarische sektor aan het werk kunnen blijven. In het dagelijks bestuur van het Landbouwschap werd afgesproken dat in het najaar in gezamenlijk overleg de konklusies in het rapport en de reakties erop worden besproken. Op de foto overhandigt plaatsvervangend NAJ K-voorzitter Peter de Koeyer het rapport aan Landbouwschapsvoorzitter Jaap van der Veen. Voorts staan links de heren Joris Schouten (KNBTB), Maarten de Heer (algemeen sekretaris Land bouwschap), Gerard Titulaer NA JK-auteur van het rapport) en rechts Rien den Hollander (Voedings- en Industriebond CNV), Henk Ligtenberg (Voedings bond FN V) en David Luteijn KNLC). (foto: Landbouwschap Bij gelegenheid van de officiële aanbieding van de nota van het Nederlandse Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) "Boer blijven", heeft minister ir. G. Braks toege zegd in de loop van het najaar in een degelijke notitie zijn reaktie hierop aan de Staten-Generaal voor te leggen. Een en ander vond plaats op 16 juni j.l. in het Internationaal Perscentrum Nieuwspoort te Den Haag. De nota geeft een aantal aanbe velingen volgens welke onze agrarische struktuur zou moeten worden verbeterd via aanpassin gen van het landbouwbeleid ten einde binnen de EG en op de wereldmarkt te kunnen blijven meedoén zonder dat dit ten koste van de boereninkomens zou be hoeven te gaan. Minister Braks deed zijn toezeg ging omdat hij "een voortduren de diskussie over doeleinden en instrumenten van het landbouw beleid een goede zaak acht, voor al wanneer deze diskussie plaats vindt met degenen, die onze toe komstige agrariërs zijn". Winsten belast Anderzijds zullen voortaan bestem mingswijzigingswinsten worden be last. Van bestemmingswijziging is o.m. sprake als de agrarische bes temming wordt gewijzigd in indus trieterrein, woningbouw e.d. De meerwaarde door de bestemmings wijziging wordt dan bij reajisatie be last. Onder meerwaarde wordt in dit verband verstaan, de waarde die uit gaat boven de waarde in het vrije ekonomische verkeer van land bouwgrond in onverpachte staat. De inwerkingtreding van dit laatste onderdeel van het amendement zal niet tot 17 augustus 1982 terugwer ken. maar gaat in op de eerste dag na plaatsing van de wet in het Staats- £hlad^ amendement in geen geval terug werkende kracht zal verlenen. Als het betreffende wetsontwerp door de Eerste Kamer wordt goedgekeurd, is hij bereid met het Landbouwschap verder te praten over de uitvoerings technische aspekten van het amen dement. Het Landbouwschap is voornemens om nog voor de behan deling in de senaat op de kwestie te rug te komen. Pachtersvoordeel De bewindsman is op verzoek van het Landbouwschap bereid af te zien van de voorwaarde dat er sprake moet zijn van "ernstige financie ringsmoeilijkheden" voordat het zo genaamde eerste pachtersvoordeel (aankoop van pachtgrohd buiten fa milieverband) mag worden doorge schoven naar de opvolger. Dit is een duidelijke versoepeling. Voorts is hij bereid het Landbouwschap verder tegemoet te komen bij de fiscale be handeling van het doorgeschoven pachtersvoordeel. Het doorgescho ven fiskaal beclaimde voordeel zal voor de toepassing van de vermo gensaftrek niet als schuld (vreemd vermogen) worden beschouwd. Op het departement zal tenslotte worden nagegaan of bij de overdracht van pachtgrond in familieverband (het zogenaamde tweede pachtersvoor deel) de faciliteit van het pachters voordeel ook kan worden verleend bij gedeeltelijke overdrachten en ve rerving. Vermegensaftrek De staatssekretaris is niet ingegaan op het verzoek van het Landbouw schap om landbouwgrond gedeelte lijk onder de vermogensaftrek te brengen. Hij staat ook kritisch tegenover het standpunt van het Landbouwschap dat in dit geval schulden die gemaakt zijn voor de aankoop van landbouwgrond op de boekwaarde in mindering moeten worden gebracht. Wel zal over dit laatste punt op ambtelijk niveau verder worden overlegd. Staatssekretaris Koning gaat met minister Braks van Landbouw over leggen over het toekennen van WIR-premies bij bedrijfsoverdrach- ten tegen agrarische waarde. Het Landbouwschap vindt het onjuist, dat dergelijke overdrachten tot nu toe door de overheid als "onzakelijk" worden bestempeld, waardoor er aanleiding is de WIR-premie te wei geren. Afgesproken is, dat over deze kwestie verder zal worden gepraat zodra de zaak met de minister van Landbouw is doorgesproken. Lastenverlichting Het Landbouwschap drong er bij de staatssekretaris op aan, om boeren en tuinders in voldoende mate mee te laten profiteren van de door de regering aangekondigde lastenver lichting voor het bedrijfsleven. Het Landbouwschap denkt hierbij vooral aan een forse verhoging van de zelf standigenaftrek en invoering van een winstaftrek. Verder kunnen volgens het Landbouwschap allerlei fiskale procedures worden vereenvoudigd en moet er iets gedaan worden aan de fiskale problemen bij erfopvol ging. De staatssekretaris is het met het Landbouwschap eens dat de fis kale wetgeving zo simpel mogelijk moet worden gehouden. Hij staat positief tegenover fiskale faciliteiten bij erfopvolging. De bewindsman zei verder, dat hij voor wat de lasten verlichting in principe gebruik wil maken van de bestaande instrumen ten, waaronder de zelfstandigenaf trek. In het gesprek met de staatssekreta ris heeft het Landbouwschap tenslot te aandacht gevraagd voor de moge lijke gevolgen van het natte voorjaar voor de financiële positie van de boe ren. Daarbij is gepleit voor een vlotte en soepele toepassing van de proce dures voor uitstel van belastingbeta ling. Afgesproken is, dat de weg naar het departement open is als zich in individuele gevallen problemen voor doen. In een vorig leven ben ik nog op een landbouwschool geweest, een hoge zelfs. Ik heb daar veel van begrepen, maar hela'as weinig van onthouden. Soms herinner ik mij weer wat. Vanmiddag bijvoorbeeld. Tijdens het carnaval in 1962 of '63 moest ik samen met zo 'n honderd kolle ga's schriftelijk examen doen voor het vak bodemkunde. Ik had er erg tegenop gezien en wekenlang voor geblokt. Toen het eenmaal achter de rug was, vond ik dat ik recht had op een verzetje. Samen met een vriend liftte ik naar Keulen om mij voor de eerste (en naar later is ge bleken voor de laatste) maal van m 'n leven in het carnaval te stor ten. 's A vonds om een uur of acht kwamen we aan. Daar mijn vriend nogal cultureel was aangelegd en ik niet bij hem achter wilde blijven, begonnen we de avond in de schouwburg. Daarna gingen we op zoek naar het grote feest: café in, café uit, maar we vonden het niet. We eindigden op het Centraal Station, temidden van honderden dronken plattelahders, die blijk baar wel wisten waar je in Keulen Rosenmontag moet vieren en die nu in afwachting waren van de eerste trein naar huis: Teruggeko men vatte ik plichtsgetrouw de draad van m 'n studie weer op. Het mislukte carnavalsavontuur ver vaagde snel. Wat overbleef van die examendag was een sterke nieuwsgierigheid naar m'n cijfer voor bodemkunde. Na een week of twee werden de resultaten' opge hangen op het publicatiebord. Elke kandidaat had vooraf een nummer gekregen en deze nummers waren gerangschikt naar de behaalde cij fers van boven naar beneden. Ik kon mijzelf eerst niet vinden, tot dat ik - tot mijn grote schrik - ont dekte dat ik bovenaan de lijst stond. Ik bleek de beste student te zijn in het vak bodemkunde met mijn 9,7! Vanmiddag moest ik daar ineens weer aan terugdenken, toen ik wat koolplantjes in de grond probeerde te wurmen tussen de keiharde Zeeuwse kluiten. Blijkbaar heb ik weer eens op het verkeerde mo ment gespit. Een goed cijfer zegt dus ook niet alles. Buitenstaander 4 24 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4