VIIO It ml VIMIIIW Aandacht voor suikerpatiënten p.j. zuid geluid Kursussen op de "Groene V olkshogeschool 2 juli Landelijke Sportdag te Ridderkerk Brabant heeft weer wat! Vakantietip voor dieetpatiënten uit de p.j.z.-agenda Kijk op land- en tuinbouw in Overijssel redaktie henk tegels Kursus "Jongeren en Landbouwbeleid" Vierweekse kursus plattelandsjongeren: Een stap in je leven Vrouw en landbouwbeleid Pluimveeproduktie in de Gemeenschap omlaag onder redaktie van de Redakliekommissie Bond 4 I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A f bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Van 4 tot en met 10 juli houdt het Diabetes Fonds Nederland een landelijke collecte onder het motto "Geef 's voor diabetes". De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van diabetes mellitus (suikerziekte). Aan deze volksziekte lijden in Nederland zo'n 250.000 mensen. De wetenschap heeft de afgelopen jaren al heel veel bereikt. Het begon allemaal in 1921 toen de Canadezen Banting en Best insuline van dieren konden verkrijgen. Het hormoon "insuline" is in staat de hoeveelheid glucose (suiker) in het bloed te doen verminderen. Vanaf dat ogenblik waren diabeten niet langer ten dode opgeschreven. Diabeten kunnen tegenwoordig heel goed worden behandeld met een voedingsvoorschrift, tabletten, of insuline-injekties. Door steeds meer geperfektioneerde methoden van behandeling kunnen bepaalde komplikaties worden voorkómen. Diabeten hebben namelijk kans op afwijkingen aan ogen, nieren, zenuwstelsel en voeten. Gezonde baby Tegenwoordig kunnen vrouwen met diabetes ook heel goed een gezonde baby ter wereld brengen, iets wat vroeger bijna onmogelijk was. Dankzij de wetenschap is ook het zogenaamde "insuline-pompje" ont wikkeld, waardoor het mogelijk is de insuline gedurende de gehele dag geleidelijk in het lichaam van de diabeet te brengen. Sommige diabe ten zijn namelijk met injekties moei lijk te behandelen. Voor hen is het "pompje"' een uitkomst en het ver groot hun levensverwachting. Maar de wetenschap is er nog lang niet! Sterker nog, tal van vragen op het gebied van diabetes zijn on beantwoord gebleven, zoals: is transplantatie van de alvleesklier mogelijk, is een dieet voor diabeten ALTIJD noodzakelijk, welk soort insuline is het beste, wat zijn eigen lijk de oorzaken van diabetes, in hoeverre is diabetes erfelijk en hoe werken tabletten precies? Een belangrijke vraag die de dui zenden diabeten in Nederland zich telkens weer stellen is: zal diabetes ooit te genezen zijn? Immers, hoe goed wij de symptomen van diabetes ook kunnen bestrijden, het is tot op de dag van vandaag nog steeds een ongeneeslijke ziekte. Dus voor de wetenschappers is er heel wat werk aan de winkel. Om het wetenschap pelijk onderzoek een financieel steuntje in de rug te geven is in 1978 het Diabetes Fonds Nederland op gericht. Deze stichting heeft de afge lopen jaren al tientallen projekten kunnen ondersteunen. Vorig jaar vond voor het eerst een landelijke inzamelingsaktie plaats. De akties "Geefs voor diabetes" leverde toen meer dan 800.000,— op. Collecte Het Diabetes Fonds Nederland is erg blij dat het dit jaar voor de tweede keer een landelijke collecte mag or ganiseren. Dat betekent meer hoop voor de duizenden diabeten in Ne derland. Hun leven wordt door de ziekte ingrijpend beïnvloed. Een strak dieet, tabletten slikken of insu line spuiten. Regelmatig leven en dan nog het risiko een of andere komplikatie te krijgen. Dank zij de aktiviteiten van het D.F.N. kan het wetenschappelijk onderzoek door- De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in Noord-Brabant heeft welge teld 1523 leden. Het is niet zo'n grote groep vrouwen, maar het zijn wel trouwe aanhangsters. Ons financieel budget is door het kleine aantal leden niet erg ruim. We hebben echter een zeer inventieve provinciale sekretaresse. Ze heeft heel mooie witte sjaals, bestrooid met blauwe bondsvignetjes, op de kop weten te tikken. Ze kosten maar 10,— gaan en zal een ongeneeslijke ziekte misschien eens te genezen zijn. Omdat er rond deze tijd weer volop zomerkoninkjes zijn, eindigen we met een recept van de diëtiste Cora Visser voor het maken van Aardbeienjam met appel Ingrediën ten: (voor 3 potjes 450 gram). 500 g. aardbeien, 500 g. appels, 1 zakje sor bitol. Bereiding: was de aardbeien, "ont- kroon" en halveer ze. Schil de appels, haal de klokhuizen eruit en snijd de appels in kleine stukjes. Breng alles al roerend aan de kook. Laat de mas sa 1 minuut goed bruisend doorko ken. Vul de potten met de hete jam en sluit ze direkt af. Andere jams bereidt u op dezelfde manier. Als vruchten kunt u nemen: 850 g. pruimen zonder pit, 500 g. rode bessen 500 g. frambozen, 700 g. rode bessen 300 g. kersen. R.H. Adres Diabetes Vereniging Neder land, Postbus 9210 3506 GE Utrecht Hebt U interesse voor u zelf, voor een binnen- of buitenlandse gast, stuur een briefje of bel naar de prov. penningmeesteresse: mevr. T. Hooyberg-Spaans, Mgr. Ariënstraat 33 4631 EK Hoogerheide, tel. 01646- 2864. Het resultaat hiervan is tweeërlei. U tooit U zelf met een werkelijk heel mooie sjaal. En u geeft tegelijkertijd ons een steuntje in onze financieel smalle rug! R.S. Als u als dieetpatiënt op vakantie naar het buitenland gaat, is het waarschijnlijk nuttig bij het voorlichtingsbureau voor de voe ding de brochure aan te vragen: "Met een dieet op vakantie naar het buitenland". In deze brochure zijn verschil lende diëten, de vertaling daar van en een woordenlijst in ver schillende talen opgenomen. U kunt deze aanvragen door middel van een briefkaart met 2,50 extra aan postzegels bij het: Voorlichtingsbureau voor de voeding, postbus 85700 2508 CK Den Haag. 25 juni: De afdelingen Noord-Beve land en Goes organiseren in aan sluiting op de Z.L.M.-manifestatie een grandioos schuurfeest in de koö- peratieloods te Wemeldinge (aan het kanaal bij de Vlaake brug). Aanvang 21.00 uur. 26 juni: De afdeling 's Heer Abts- kerke/Nisse organiseert een dag tocht. Men gaat naar Het Autotron en maakt een rondvaart door de Biesbosch. Vertrek 9.15 uur vanaf Irene. 2 juli: Landelijke Sportdag te Rid derkerk 9 juli: Schuurfeest Tholen 16 juli: Schuurfeest Schouwen-Dui- veland, aanvang 21.00 uur. De land- en tuinbouw in Overijssel gaat stevig aan de weg timmeren. Hiertoe is een speciale Stichting "Kijk op Land- en Tuinbouw in Overijssel" opgericht. Deze stichting gaat de reeds bestaande public rela- tions-aktiviteiten op agrarische ter rein bundelen. Daarbij is het de be doeling, dat een juist beeld wordt geschapen van de hedendaagse land en tuinbouw. Bovendien zal de stichting werken aan een verbetering van de faam van agrarisch Overijssel. Het initiatief tot deze stichting is ge nomen door de drie provinciale landbouworganisaties O.L.M., A.B.T.B. en C.B.T.B. Het idee vond weerklank bij de Gelders Overijssel se Zuivelbond, bij de aan- en ver koopverenigingen van Cebeco Han- delsraad en bij de Rabobanken in Overijssel. Zij slaan nu de handen ineen om samen te werken aan pu blic relations voor land- en tuin bouw. Hiervoor is er ook geld op ta fel gelegd. 24 juni 1983 £881 muj M Op zaterdag 2 juli a.s. zal weer de landelijke sportdag van de PJGN gehouden worden. De sportdag wordt dit jaar door de plattelands jon geren vereniging Euro-Delta georganiseerd en wordt gehouden te Rid derkerk in sporthal "De Fakkel" en op de sportvelden van de sportve reniging RVVH. Deze zijn te bereiken door van de rijkswegen A 15 en A 16 de afslag Ridderkerk te nemen en daarna de bordjes "PJGN-dag" te volgen. De volgende sporten worden op deze dag beoefend: Voetbal, handbal, volleybal, hardlo pen, (veldloop) en touwtrekken. Voor de P.J.Z. doen mee: voetbal: de afdeling Sprang-Capelle volleybal D: de afdeling Zevenber gen volle.vbal H: de afdeling Tholen touwtrekken: D en H: hiervoor zul len te Ridderkerk twee teams gefor meerd worden. Het programma van de sportdag ziet er als volgt uit: 9.00 uur opening 9.15 uur aanvang voetbal en handbal wedstrijden 9.30 uur aanvang volleybal 13.00 uur pauze, waarin de veldloop gehouden wordt 14.00 uur vervolg wedstrijden (voet bal, handbal en volleybal) 16.30 uur aanvang touwtrekken 17.00 uur prijsuitreiking en sluiting sportdag 's Avonds wordt er nog een gran dioos afsluitend schuurfeest gehou den in de schuur van de familie Groenenboom, aan de Benedenrij- weg 67 te Ridderkerk (plm. 2 km van de sportvelden verwijderd). Degenen die dit schuurfeest mee willen ma ken, en 's avonds niet meer naar huis terug willen/kunnen rijden, kunnen blijven overnachten. Hiervoor moet men zelf wel een tent en dergelijke meebrengen. Deze tent kan op de sportvelden van RVVH opgezet 22 Ook het komend seizoen 1983 - 1984 worden er door de zgn. "Groene" volkshogescholen weer een aantal kursussen georganiseerd, die spe ciaal gericht zijn op de plattelands jongeren. De "groene" volkshoge scholen zijn volkshogescholen die zich buiten datgene wat andere volkshogescholen ook doen, nog speciaal richten op het werken mef bewoners van het platteland, zowel agrarisch als niet-agrarisch. In dit kader organiseren deze volks hogescholen ook een'aantal kursus sen met een open, landelijke in schrijving, die speciaal bestemd zijn voor de plattelands jongeren. Met een "open, landelijke inschrij ving" wil zeggen, dat iedereen die dat wil, zich voor deze kursus in kan schrijven. Je hoeft dan niet persé lid te zijn van een of andere plattelands jongeren organisatie. Als je echter lid bent van een dergelijke organisatie (zoals de P.J.Z. bijv.) krijg je bij de meeste kursussen een aanzienlijke korting. Hieronder staan een drietal kursus sen, die het komende seizoen geor ganiseerd worden beschreven. Als je er belangstelling voor hebt kun je daarbij ook zien waar je informatie over die kursus kunt krijgen of waar je je voor die kursus op kunt geven. worden tegen een kleine vergoeding. Zoals je ziet valt er op 2 juli van alles te beleven in Ridderkerk. Een mooie gelegenheid om er met een aantal mensen uit jouw afdeling eens een gezellig "weekendje-uit" van te ma ken. Henk Tegels In deze kursus staat vergroting van kennis en inzicht in het landbouw beleid centraal. Bekeken vanuit de positie van agrarische jongeren en hun organisaties. Gesprekken met politici, beleidsmakers, voormannen, voor- en tegenstanders van het land bouwbeleid en vooral met elkaar. Exkursie naar Brussel, de keuken van het landbouwbeleid. Prijs: 285,— (leden plattelandsjon gerenorganisaties 50%). Van 13 - 18 februari 1984 op Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. 02208 - 4541. Kursusleider Frans Vader. Van 16 - 21 januari 1984 op Volks hogeschool "Ons Erf' te Berg en Dal, Postbus 1,6570 AA Berg en Dal. Tel. 08895 - 1744. Kursusleider Jan Custers. Informatie en aanmelding op deze adressen. De vierweekse is een algemene vor- mingskursus voor jongeren van het platteland, tussen 17 en 27 jaar. Nadenken over en bezig zijn met de situatie op het platteland en in de samenleving en vooral... je eigen toekomst. Hoe ziet die er uit: werk of geen werk, toch boer(in) worden, studeren, emigreren? De kursus helpt je bij het nemen van dit soort beslissingen. Maar ook aandacht voor leren praten, schrij ven, diskussiëren, kontakten leggen, zelfvertrouwen opbouwen. Van 2 januari tot 28 januari 1984. De prijs: 900,- (all-in) of 450,- voor (max. 20) leden van platte landsjongerenorganisaties. Informatie(folder) en aanmelding: Volkshogeschool Allardsoog, Jarig v.d. Wielenwei 32, 9243 SH Bakke- veen (Fr.), tel. 05169 - 1241, vragen naar Gerard Wieffer. Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. 02208 - 4541, vragen naar Peter Oosterveer. Praten en nadenken over de positie van de agrarische vrouw en over het landbouwbeleid. Dit gebeurt door inleidingen, exkursies, diskussies en films etc. Gesprekken met deskun digen en voormannen uit de land- bouwwereld met daarnaast ook ruimte voor de eigen meningsvor ming onderling. Prijs 250 - Van 31 oktober tot 4 november 1983 en van 13-18 februari 1984 op Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. 02208 - 4541. Kursusleiders Arie van den Brand, Peter Oosterveer. Informatie en aanmelding op dit adres. In maart werden in de EG als geheel 5,9% minder eendagskuikens van le grassen afgeleverd dan vorig jaar. De afleveringen in de eerste drie maan den bleven daarmee 8,6% beneden die van vorig jaar. Alleen in Neder land en België waren de afleveringen groter en wel resp. 14,7% en 14,2%. Daarbij weegt uiteraard de toename van de afleveringen in Nederland het zwaarst. vdw £S

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 22